Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 

Eu sunt Dumnezeu

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
415 replies to this topic

#73
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postaltnume, on 04 noiembrie 2017 - 12:30, said:

Despre Iisus nu se sustine ca a avut doua firi, una omeneasca si alta dumnezeiasca?
Sau tu vorbesti despre alt Hristors decat Iisus?
Isus pastreaza caracteristicile primului Adam pana la cadere, adica avea chipul si asemanarea Creatorului. In rest ceilalti oameni sunt cu chipul si asemanarea lui Satan  . . .  egoisti, lacomi, vicleni, imbuibati, mincinosi, hoti . . .  Hristos isus nu avea aceste trasaturi umane chiar daca are trup uman. In acest sens isus e Fiul lui Dumnezeu la fel cum si Adam era Fiul lui Dumnezeu pana la cadere.  Cei ce asculta de LEGEA Divina sunt fii lui Dumnezeu iar ceilalti ce ignora Legea sunt fii nelegiuirii. Legea Divina e "sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau cu toata puterea , din toata inima, cu tot cugetul , iar pe aproapele tau ca pe tine" . Insa nu poti iubi pe Dumnezeu daca nu il cunosti sau ai o perceptie gresita fata de realitate. Citind biblia descoperi un dumnezeu ucigas si te intrebi cum ai putea iubi asa ceva cu toata puterea ? Realitatea e ca acel ucigas e alt dumnezeu decat Creatorul, e acela care in Luca 4 pretinde inchinare de la isus.

#74
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016
Voi va dati seama ca Isus tot asa a fost privit pe vremea lui cand vorbea de invieri de morti & co? Tot un fel de Dorel era si el.

Asa ca, nu inteleg de ce nu-l credeti si pe Dorel al nostru ca-i fiul lui dumnezeu..

#75
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postchristinne69, on 04 noiembrie 2017 - 22:54, said:

Voi va dati seama ca Isus tot asa a fost privit pe vremea lui cand vorbea de invieri de morti & co? Tot un fel de Dorel era si el.
da da, dar a transformat apa in vin. io oricum nu-l contrazic tare pe tudorel, dar daca face si ghidusia asta, devin devotat 100% .............macar 100 de litri. :)

#76
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View Postchristinne69, on 04 noiembrie 2017 - 22:54, said:

Asa ca, nu inteleg de ce nu-l credeti si pe Dorel al nostru ca-i fiul lui dumnezeu..
daca ai sa citesti Biblia corespunzator atunci vei avea o probabilitate mare sa intelegi.

#77
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postaltnume, on 04 noiembrie 2017 - 12:30, said:

Despre Iisus nu se sustine ca a avut doua firi, una omeneasca si alta dumnezeiasca?
Sau tu vorbesti despre alt Hristors decat Iisus?

Hristos a trăit, într-adevăr, ca om, pe pământ. Dar când au trăit, ca oameni, pe pământ, Dumnezeu Tatăl sau Duhul Sfânt?

View Postsandy76, on 04 noiembrie 2017 - 12:32, said:

Lasa vrajeala, cand a inviat pe Lazar sau a vindecat leprosii a dat-o cotita?Posted Image

Acolo nu, dar sunt locuri unde ”a dat-o cotită” și nu a făcut prea multe vindecări, pentru că era prea puțină credință.

Matei 13:58 Şi n-a făcut multe minuni în locul acela din pricina necredinţei lor.

View Postcirus6, on 04 noiembrie 2017 - 23:39, said:

da da, dar a transformat apa in vin. io oricum nu-l contrazic tare pe tudorel, dar daca face si ghidusia asta, devin devotat 100% .............macar 100 de litri. Posted Image

De ce crezi că aș avea nevoie de tine sau de devoțiunea ta?! Dacă sunt într-adevăr Dumnezeu, nu am nevoie de nimeni și de nimic și tot ce-mi trebuie este ca mintea să mi se trezească și să-și amintească... Și aceasta aștept și eu, să mă conving că sunt într-adevăr. Și... văd că se trezește. Momentan exersez controlarea vremii. Vreau să fie cald iarna aceasta, mai cald ca în toate iernile de până acum. Chiar dacă la TV au anunțat că va fi cea mai geroasă, din câte am înțeles.
Iar dacă nu sunt... măcar am încercat și m-am distrat pe cinste. Dar de ce aș crede că aș fi, atunci? Și ce-i cu potrivirile acelea ciudate pe care le-am amintit la începutul threadului?
Și uite că vă mai zic încă o ciudățenie: știți că un profet indian a prevestit nașterea unei mari personalități politice, cea mai mare din toate câte au fost, aici, în România, în Bucovina. Și toată lumea așteaptă acest mare om politic, acest mare inovator social. Dar dacă Bucovina nu este ”Bucovina”? Pentru că ”bucovina” parcă ar spune ”îmbucă vin”. Iar județul unde vinul este ”îmbucat” de parcă ar fi mâncare este... Vrancea. Adică județul în care locuiesc.
Sau altă ciudățenie: comuna în care m-am născut se numește ”Milcovul” și toată lumea știe că ”Milcovul” este sinonim cu ”unire”, că prin ”sorbirea” lui s-au  unit țările Române. Numai că, înainte, comuna se numea Risipiți. Adică cei ”risipiți” au fost adunați:

Matei 23:37 Ierusalime, Ierusalime, care omori pe proroci şi ucizi cu pietre pe cei trimişi la tine! De câte ori am vrut să strâng pe copiii tăi cum îşi strânge găina puii sub aripi, şi n-aţi vrut!

Iar dacă Hristos nu a putut face aceasta prima oară, sigur o va face la a doua venire!

Edited by Dorel666, 05 November 2017 - 01:07.


#78
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,854
  • Înscris: 01.11.2005
Vreau sa il intreb pe initiator daca spune ca este Dumnezeu, as vrea sa stiu si eu cand o sa fie gata Caterala Mantuirii prostirii Neamului.

#79
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostDorel666, on 05 noiembrie 2017 - 00:59, said:

Momentan exersez controlarea vremii. Vreau să fie cald iarna aceasta, mai cald ca în toate iernile de până acum. Chiar dacă la TV au anunțat că va fi cea mai geroasă, din câte am înțeles.

AMIN DORELE! Eu zic ca asta e o dovada ca esti Dumnezeu si asculti rugaciunile oamenilor, chiar si pe ale ateilor! Si eu ma tot rog sa fie o iarna blanda, ca am casa in constructie si sa se poata lucra mai multa vreme. Daca ai putea tu sa te concetrezi sa nu ploua saptamana asta, ca sa pot sa termin termoizolatia, ar fi perfect.

#80
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostoMariusRO, on 06 noiembrie 2017 - 07:33, said:


AMIN DORELE! Eu zic ca asta e o dovada ca esti Dumnezeu si asculti rugaciunile oamenilor, chiar si pe ale ateilor! Si eu ma tot rog sa fie o iarna blanda, ca am casa in constructie si sa se poata lucra mai multa vreme. Daca ai putea tu sa te concetrezi sa nu ploua saptamana asta, ca sa pot sa termin termoizolatia, ar fi perfect.

Vremea poate fi controlată și de oameni, cu diverse mașinării.

#81
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
O altă dovadă că sunt sau aș putea fi Dumnezeu:

Pilda celor zece fecioare este un alt semn al celei de a doua veniri. Pentru că cine altul poate fi Mirele, dacă nu Iisus Hristos! Și ce ne spune această pildă? Că, la a doua Sa venire doar zece ”fecioare” îl vor mai aștepta să se mărite cu El. Și cum toate lumea știe că Mireasa lui Hristos este Biserica Sa, este normal ca cele ”zece fecioare” să fie zece biserici. Deci, care ar fi acestea? Or fi ortodoxă, catolică, penticostală, adventistă șamd? Păi, să vedem care dintre acestea mai este ”fecioară”. Și ce înseamnă ”fecioară”, din punctul de vedere al învățăturii bisericești? Înseamnă că a păstrat nealterată învățătura dată de Iisus Hristos, la prima Lui venire. Deci, trebuie să fie o biserică atât veche, cât și ”învechită”, care a primit învățătura încă din vremea lui Iisus Hristos și a păstrat-o exact la fel până în ziua de azi. Și, iată cum, acuza aducă bisericile ortodoxe, că sunt ”învechite” și nu vor să se schimbe, va deveni, la a doua venire a Hristosului, o laudă!
Și știți ce-i curios? Că la Sinodul din Creta, care tocmai a fost anul trecut, din toate cele 14 biserici ortodoxe autocefale, doar ZECE au mai ales să participe și să arate că sunt un singur Trup. Celelalte, din motive mai mult sau mai puțin întemeiate (dar mai mult neîntemeiate, pentru că motivul neparticipării a fost o ceartă între ele), nu au mai participat, chiar dacă au contribuit la elaborarea dogmelor.
Deci, iată că s-a împlinit și Pilda celor zece fecioare. Ceea ce înseamnă că Hristos ”este la ușă”. Acum mai rămâne de văzut care dintre aceste fecioare vor fi cele înțelepte și care cele nebune. Dar aceasta vom vedea când Mirele SE VA ARĂTA lumii.
Ceea ce înseamnă că, eu sau altul, Mirele se va arăta, în curând, întregii lumi.
Iar faptul  că doar cinci dintre ele vor mai avea ”ulei în lampă”, ca să vadă, înseamnă că doar cinci din ele vor vedea în el Mirele, celelalte nu îl vor vedea și vor zice că este doar un om obișnuit și, în timp ce se vor certa, căutând prin Scripturi, dacă omul respectiv este sau nu Mirele, Acesta se va fi unit deja cu celelalte biserici și pe acestea cinci, care vor fi rămas nehotărâte, nu le va mai primi. Deci... vom avea de a face cu o personalitate controversată.

Edited by Dorel666, 06 November 2017 - 10:22.


#82
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostDorel666, on 05 noiembrie 2017 - 00:59, said:

Hristos a trăit, într-adevăr, ca om, pe pământ. Dar când au trăit, ca oameni, pe pământ, Dumnezeu Tatăl sau Duhul Sfânt?
Deci tu esti Dumnezeu Tatal, sau Dumnezeu Sf. Duh ori ambele, dar nu esti Dumnezeu Fiul?

#83
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostDorel666, on 06 noiembrie 2017 - 09:34, said:

Vremea poate fi controlată și de oameni, cu diverse mașinării.

O putea, dar nu asa bine ca Dumnezeu. Si plus de asta, tu ai stiut, chiar daca nu iti dai seama, ca sunt multi oameni care se roaga pentru o iarna blanda, de aia ti-ai si dorit asta. Eu zic ca e un semn ca esti Dumnezeu. Daca iti mai si reuseste si nu ploua saptamana asta, e clar.

#84
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,124
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDorel666, on 06 noiembrie 2017 - 10:19, said:

Pilda celor zece fecioare este un alt semn al celei de a doua veniri. Pentru că cine altul poate fi Mirele, dacă nu Iisus Hristos! Și ce ne spune această pildă? Că, la a doua Sa venire doar zece ”fecioare” îl vor mai aștepta să se mărite cu El. Și cum toate lumea știe că Mireasa lui Hristos este Biserica Sa, este normal ca cele ”zece fecioare” să fie zece biserici.

Fecioarele din pildă nu-l așteaptă pe mire ca să se căsătorească cu el, ci ca să participe la alai și apoi la masa de nuntă. Sunt un fel de ”domnișoare de onoare”. Alaiul era pentru aducerea miresei de la casa părinților ei în casa mirelui. Se desfășura seara și în mâini se țineau candele pentru iluminat. Dacă cineva rata alipirea de alai, rata și dreptul de a intra la cina de nuntă. Mireasa nu este menționată în pildă pentru că tema este așteptarea/vigilența și este ilustrată prin înțelepciunea unui număr de viitoare mirese, care au fost prevăzătoare, pregătite chiar și pentru o întârziere a sosirii alaiului/mirelui.

#85
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postlogic1, on 06 noiembrie 2017 - 19:51, said:


Fecioarele din pildă nu-l așteaptă pe mire ca să se căsătorească cu el, ci ca să participe la alai și apoi la masa de nuntă. Sunt un fel de ”domnișoare de onoare”. Alaiul era pentru aducerea miresei de la casa părinților ei în casa mirelui. Se desfășura seara și în mâini se țineau candele pentru iluminat. Dacă cineva rata alipirea de alai, rata și dreptul de a intra la cina de nuntă. Mireasa nu este menționată în pildă pentru că tema este așteptarea/vigilența și este ilustrată prin înțelepciunea unui număr de viitoare mirese, care au fost prevăzătoare, pregătite chiar și pentru o întârziere a sosirii alaiului/mirelui.

Matei 25:10 Pe când se duceau ele să cumpere untdelemn, a venit mirele: cele ce erau gata au intrat cu el în odaia de nuntă şi s-a încuiat uşa.

#86
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,124
  • Înscris: 10.09.2008
În odaia de nuntă, nu în camera nupțială...

Versiuni biblice românești:


VBOR
10 Deci plecând ele ca să cumpere, a venit mirele şi cele ce erau gata au intrat cu el la nuntă şi uşa s-a închis.


NTIT

10 Numai că, pe când ele erau plecate, a sosit mirele şi cele care au fost gata au intrat cu el la ospăţul de nuntă şi s-a încuiat uşa!


GBV2001

10 Dar, pe când mergeau ele să cumpere, a venit mirele; şi cele care erau gata au intrat cu el la nuntăe şi uşa a fost închisă.

(e) Lit. sărbătoarea de nuntă


Dar și BTF, BVA, etc.

Edited by logic1, 07 November 2017 - 23:21.


#87
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostDorel666, on 07 noiembrie 2017 - 22:50, said:

Matei 25:10 Pe când se duceau ele să cumpere untdelemn, a venit mirele: cele ce erau gata au intrat cu el în odaia de nuntă şi s-a încuiat uşa.
he he, io de mult am zis ca monogamia e nenaturala. cu cinci fecioare e normal sa intri in camera.
tudorele, ca si dumnezeu, de ce nu incerci sa explici oamenilor adevaratele principii morale? de ce nu le explici ca morala pe care se bazeaza societatea asa numit crestina e nenaturala si impotriva lui dumnezeu? tu ca si dumnezeu ai creat omul, ma gindesc ca nu l-ai creat sa faci caterinca de el. poi tu m-ai creat ca sa-mi placa femeile, poi nu e normal daca-mi satisfac placerea asta si o satisfac si pe a lor, sa ma faci pacatos si sa ma pedepsesti. stiu ca tu nu faci asa ceva, dar vezi, lumea asta crede despre tine. nu-i normal ca unii sa aiba miliarde de euro in timp ce altii abia traiesc de azi pe miine si fac foame. nu-i normal ca un slujitor de-al tau sa se ingrase spunind povesti oamenilor, si alea de proasta calitate............da-o naibii, spune-le odata la idiotii ce vor sa construiasca catedrala mintuirii neamului ca nu vrei asa ceva si sa inceteze.....fa-le pe astea, apoi iti mai dau idei.

#88
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View PostDorel666, on 02 noiembrie 2017 - 09:37, said:

De vreme ce nu mă mai pot împotrivi, cu argumente, duhului din mine care îmi tot repetă că sunt Dumnezeu, vă prezint și vouă argumentele lui, așteptând să mă convingeți că nu are dreptate sau poate, dimpotrivă, că așa este...
Tudorele, tu de atatia ani ai aceasta problema insa bag de seama ca tot nu ai fost la psihiatru sa te tratezi. Vocile pe care le auzi nu sunt duhuri, ci sunt parti fragmentate ale eului tau.

Edited by Real_NEO, 08 November 2017 - 06:08.


#89
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postlogic1, on 07 noiembrie 2017 - 23:06, said:

În odaia de nuntă, nu în camera nupțială...

Versiuni biblice românești:


VBOR
10 Deci plecând ele ca să cumpere, a venit mirele şi cele ce erau gata au intrat cu el la nuntă şi uşa s-a închis.


NTIT

10 Numai că, pe când ele erau plecate, a sosit mirele şi cele care au fost gata au intrat cu el la ospăţul de nuntă şi s-a încuiat uşa!


GBV2001

10 Dar, pe când mergeau ele să cumpere, a venit mirele; şi cele care erau gata au intrat cu el la nuntăe şi uşa a fost închisă.

(e) Lit. sărbătoarea de nuntă


Dar și BTF, BVA, etc.


Ai auzit, o singură dată măcar, de  nunți făcute cu ușile  închise?!

După ce îmi dai răspunsul, îți spun și eu care-i treaba cu închiderea ușilor la odaia de nuntă.

View Postcirus6, on 07 noiembrie 2017 - 23:16, said:

he he, io de mult am zis ca monogamia e nenaturala. cu cinci fecioare e normal sa intri in camera.
tudorele, ca si dumnezeu, de ce nu incerci sa explici oamenilor adevaratele principii morale? de ce nu le explici ca morala pe care se bazeaza societatea asa numit crestina e nenaturala si impotriva lui dumnezeu? tu ca si dumnezeu ai creat omul, ma gindesc ca nu l-ai creat sa faci caterinca de el. poi tu m-ai creat ca sa-mi placa femeile, poi nu e normal daca-mi satisfac placerea asta si o satisfac si pe a lor, sa ma faci pacatos si sa ma pedepsesti. stiu ca tu nu faci asa ceva, dar vezi, lumea asta crede despre tine. nu-i normal ca unii sa aiba miliarde de euro in timp ce altii abia traiesc de azi pe miine si fac foame. nu-i normal ca un slujitor de-al tau sa se ingrase spunind povesti oamenilor, si alea de proasta calitate............da-o naibii, spune-le odata la idiotii ce vor sa construiasca catedrala mintuirii neamului ca nu vrei asa ceva si sa inceteze.....fa-le pe astea, apoi iti mai dau idei.

1. Adam avea mai multe coaste, dar Dumnezeu a luat numai una dintre ele ca să-i facă nevastă. Gândește-te ce se întâmpla dacă-i scotea cinci!

2. Tot ce se înalță mai presus de Dumnezeu, este o urâciune în fața lui Dumnezeu. Orice clădire se înalță mai presus decât Templul lui Dumnezeu, este o urâciune în fața lui Dumnezeu, iar urâciunile trebuiesc stricate și dărâmate.
Deci, dacă nu se va înălța Catedrala Mântuirii Neamului, orice clădire care se înalță mai presus de ea... va fi stricată și dărâmată! Și nimeni nu mai dorește un cutremur ca cel din martie 1977! Sau, poate dorești domnia ta...?
Așa că, indiferent de ce crezi domnia ta și mulți alții, Catedrala Mântuirii Neamului chiar este pentru mântuirea neamului nostru! Amin

Edited by Dorel666, 08 November 2017 - 12:20.


#90
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,124
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDorel666, on 08 noiembrie 2017 - 12:32, said:

Ai auzit, o singură dată măcar, de  nunți făcute cu ușile  închise?!

După ce îmi dai răspunsul, îți spun și eu care-i treaba cu închiderea ușilor la odaia de nuntă.

În pildă ușile sunt închise pentru cei care nu au fost în alai (echivalentul dreptului sau invitației de intrare). La nunțile bogaților, costumația de nuntă era ”invitația” și era trimisă dinainte de organizator. Dacă un nuntaș nu avea costumația, era considerat neinvitat și dat afară.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate