Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Gratar pe gaz

- - - - -
  • Please log in to reply
402 replies to this topic

#91
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006

 ionutzitaly, on 03 august 2018 - 20:14, said:

Expertilor, stiti ceva produs commercial electric la nivel casnic care sa ai a randamentul in calitate a celor de restaurant si sa nu-ti vina sa-l A
arunci de pe terasa cand trebuie sa-l cureti si sa-l pui la loc?
Am vazut candva la TV o discutie despre asta.
Spuneau ca gratarele profesionale, de la restaurante merg la temperaturi de 400-600 C

Pentru a atinge asemenea temperaturi acasa, ei recomandau gratarele cu infrarosii, dar si alea costau mii de euro.

#92
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 cristian_e, on 08 august 2018 - 14:03, said:

Alea de gradina din caramida nu sunt ok. Pot iesi deosebit de frumoase daca le face un mester sobar, dar crapa la inghet dezghet plus ca sunt fara capac si iese uscata carnea, te afuma etc si ocupa mult loc.   Cand vrei sa darami unul e complicat....
Cateva astfel de gratare superbe de altfel...
Https://www.grataruldragomir.ro
Daca le faci cu caramida de thigan nu crapa cum nu au crapat nici cuptoarele bunicilor nostri
Daca le faci cu caramida din magazin e posibil sa crape ca sunt mai slabe calitativ

Edited by I2O, 09 August 2018 - 07:43.


#93
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Din cate stiu cuptoarele bunicilor erau din lut.....iar azi am vazut gratare facute din bca...

#94
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Lut+caramida de thigan

Numai un fraier isi face cuptor sau gratar din bca

#95
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Exista caramida refractara specială. Sau amestec de nisip cu sticla.
Pentru cine nu are t.igani pe lângă casa :))

#96
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Daca rezista la temperatura aia...e bine

Amestecu de nisip si sticla se baga doar in vatra...sper ca la asta te-ai referit

Edited by I2O, 10 August 2018 - 10:11.


#97
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Cred ca da :))))
Ne-au pus aia care au făcut cuptoarele, sa le strângem sticle goale la greu ;)

#98
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

 I2O, on 10 august 2018 - 05:11, said:

Lut+caramida de thigan

Numai un fraier isi face cuptor sau gratar din bca

Alea de la metro sunt bca

 richelieu, on 10 august 2018 - 09:36, said:

Exista caramida refractara specială. Sau amestec de nisip cu sticla.
Pentru cine nu are t.igani pe lângă casa :))

Exista argila refractara pentru sobe teracota, cuptoare, furnale. La sobe nu se mai foloseste lut.
Https://www.utilul.ro/constructii/mortare-tehnice/ciment--var-si-mortare/argila-refractara-sort-40-kg-p11366/

Voi la gratarele pe carbuni ce folositi carbuni sau bricheti?
Brichetii ard mult si constant, dar fac multa cenusa. Sunt un pic mai ieftini ca si carbunii. Totusi, sunt cam chimizati, rumegus presat. Se gasesc foarte greu, eu am gasit in dedeman. Dau o aroma specifica diferita de carbuni.
Carbunii sint mai scumpi, ard puternic si se sting repede. Nu sunt economici caci juma de sac e doar nisip si firimituri. Dau o aroma placuta carnii. Atat brichetii cat si carbunii nu ard pe vant puternic, ploaie, ninsoare sau ger.
Eu nu folosesc deloc lemne la aprins focul ci doar pastile Landmann de aprins focul din kaufland.

Edited by cristian_e, 11 August 2018 - 19:55.


#99
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Adevaratii carbuni se fac din lemn de esenta tare, dar ar iesi prea scumpi. La noi se fac din esenta moale brad, pin, molid. Ard repede la temperaturi inalte, se sting repede si sunt mai indicati pentru procedeul de searing adica sigilarea carnii cu o crusta uscata, iar in interior carnea e suculenta, usor in sange. De aceea prefer brichetii de carbuni cand fac gratar clasic la care adaug cipsuri de lemne diferite: cires, stejar, nuc. Dau o aroma foarte puternica si trebuie pusi in cantitati mici. La gratarul clasic iese prea afumat pe gustul meu si anuleaza condimentele. Prefer cum am spus mai sus cel pe gaz, poti inova multe gusturi si condimente. Cel clasic e frumos la socializare.

Edited by cristian_e, 12 August 2018 - 22:10.


#100
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007

 nnestor, on 07 august 2018 - 10:27, said:

Eu tot astept o oferta la q2400 ala. Am renuntat demult la ideea de a il reface pe cel din gradina si oricum ar fi mult mai scump.
Nu cred ca o sa gasesti vreodata q2400 la oferta. Cel putin la noi. Sfatul meu e sa il iei cit mai repede ca trece vara. Eu il am de trei ani si sint super multumit de el. E gratarul de zi cu zi. Vin acasa, il bag in priza si pina ma schimb/dus etc. e incins numai bine pt a arunca ceva pe el. Suprafata de frigere e din fonta glazurata (se curata super usor), iar de curatat in intregime il curat cam o dat la 6-7 gratare, cind se umple tavita colectoare de grasime. Iarna il folosesc in camera centralei!

Attached Files



#101
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Stai la curte? De ce ai ales electric si nu pe gaz caci cel electric are un consum mare de curent. 2-3kw/h.
Azi am vazut ca sacul de carbuni e 25 de lei la 3kg. Brichetii la 3kg sunt 12 lei.   Cel de carbuni jumate e firimituri. Un sac faci odata si daca mai pui si lemne te duce multi bani.
Am facut proba pe gaz facand zilnic si o butelie tine 2 luni si costa 50-60 lei. Deci gazul e net mai convenabil, fara mizerie, cenusa, etc...


Edited by cristian_e, 15 August 2018 - 18:55.


#102
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007
Nici pe curent nu vine scump. 2,2 kw/h inseamna in jur de  0,6-0,8 lei/h. Mai mult de 1 ora si jumatate nu- l tin in priza. Eu zic ca e convenabil 2 lei/gratar. Pt. evenimente speciale (mese mai mari) am si artilerie grea (discul e cu arzator conectat la butelie):

Attached Files


Edited by pedros_2005, 15 August 2018 - 19:22.


#103
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Am mai vazut sistemul  acela de tava adanca de prajit cartoti, carne, etc...sunt unele gratare scumpe, chiar de fitze ce arata asa. I-am gasit...priviti si va minunati. Gratar OFYR
http://www.outdoor-c...AiAAEgIH1_D_BwE

Edited by cristian_e, 15 August 2018 - 19:24.


#104
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 cristian_e, on 15 august 2018 - 19:22, said:

Am mai vazut sistemul  acela de tava adanca de prajit cartoti, carne, etc...sunt unele gratare scumpe, chiar de fitze ce arata asa. I-am gasit...priviti si va minunati. Gratar OFYR
http://www.outdoor-c...AiAAEgIH1_D_BwE
Tava aia se numeste disc....

#105
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Discul ala pe care prajeai slanina pe margini, untura se strangea in mijloc si acolo prajeai cartofii. Sanatate curata. Bine ca atunci cand eram noi copii nu se stia de colesterol, trigliceride si din astea, ca de salate cu quinoa si avocado parca nu iti vine sa iti aduce aminte Posted Image

Gratarul ala electric de la Weber pe langa ca e foarte practic si comod, doar il bagi in priza si gata, face foarte bine vita, iese mai buna decat la orice gratar cu lemne sau carbuni. Eu vreau sa il iau acum spre toamna cand incepe sa se strice vremea, asta e toata schema, sa pot sa stau pe terasa si sa fac gratar in loc sa stau exilat in spatele curtii in ploaie si vant (vorba vine, ca sunt la cativa metri de terasa).
Nu ca pretul ar fi relevant, dar carbunii la un gratar ma costa minim 10-15 lei, ceea ce e ok cand ai o gasca mai mare dar devine foarte nepractic atunci cand vrei sa faci ceva repede pentru familie. Plus timpul si efortul de a face focul, de a curata cenusa dupa...

Edited by nnestor, 15 August 2018 - 20:40.


#106
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007

 nnestor, on 15 august 2018 - 20:35, said:

Discul ala pe care prajeai slanina pe margini, untura se strangea in mijloc si acolo prajeai cartofii. Sanatate curata. Bine ca atunci cand eram noi copii nu se stia de colesterol, trigliceride si din astea, ca de salate cu quinoa si avocado parca nu iti vine sa iti aduce aminte Posted Image

Gratarul ala electric de la Weber pe langa ca e foarte practic si comod, doar il bagi in priza si gata, face foarte bine vita, iese mai buna decat la orice gratar cu lemne sau carbuni. Eu vreau sa il iau acum spre toamna cand incepe sa se strice vremea, asta e toata schema, sa pot sa stau pe terasa si sa fac gratar in loc sa stau exilat in spatele curtii in ploaie si vant (vorba vine, ca sunt la cativa metri de terasa).
Nu ca pretul ar fi relevant, dar carbunii la un gratar ma costa minim 10-15 lei, ceea ce e ok cand ai o gasca mai mare dar devine foarte nepractic atunci cand vrei sa faci ceva repede pentru familie. Plus timpul si efortul de a face focul, de a curata cenusa dupa...
Apropo de ce spui tu acolo:

Attached Files



#107
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

 pedros_2005, on 15 august 2018 - 19:19, said:

Nici pe curent nu vine scump. 2,2 kw/h inseamna in jur de  0,6-0,8 lei/h. Mai mult de 1 ora si jumatate nu- l tin in priza. Eu zic ca e convenabil 2 lei/gratar. Pt. evenimente speciale (mese mai mari) am si artilerie grea (discul e cu arzator conectat la butelie):
Ahhhhh ce chef îmi vine sa ma mut la curte....

#108
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

 nnestor, on 15 august 2018 - 20:35, said:

Discul ala pe care prajeai slanina pe margini, untura se strangea in mijloc si acolo prajeai cartofii. Sanatate curata. Bine ca atunci cand eram noi copii nu se stia de colesterol, trigliceride si din astea, ca de salate cu quinoa si avocado parca nu iti vine sa iti aduce aminte Posted Image

Diferența e ca atunci când eram noi copii, stăteam locului doar cât mâncam minunățiile alea făcute pe grătar, in rest ne zbenguiam toată ziua :)
Țin minte ca vara plecam dimineața pe jos, vreo 5-6 km peste dealuri la un baraj, sau tot cam atât pana la Târnava mare, ca sa ne scăldăm. Înotam toată ziua, pe urma o luam înapoi spre casa. Fără mâncare la noi, cel mt furam niște porumb și îl coceam in jar. Mâncam dimineața ceva repede și pe urma seara, o masa din aia :)...și nici aia in fiecare zi, de multe ori o ciorba și un fel doi bazat pe legume și eventual ceva brânzeturi. De unde atâta colesterol și trigliceride? Acum copiii înoată sincron pe Snapchat :))

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate