Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Gratar pe gaz

- - - - -
  • Please log in to reply
402 replies to this topic

#55
versacic

versacic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 28.10.2017
Eu am gratar din ala de teflon, pun pe aragaz si merge brici, alea de fonta sunt foarte grele si nu prea isi au sensul, frig tot felul de carne pe el, dupa aia spal cu buretele si aia e.

#56
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,279
  • Înscris: 03.08.2004
In Metro este la oferta gratar Moncton - Tarrington House. Arata foarte bine, constructie solida, 4+1 arzatoare, grill si plita din fonta (plita are 2 fete neteda si striata). L-a vazut cineva dintrei cei ce folosesc gratare pe gaz, merita banii (1.299lei)?

#57
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 I2O, on 29 octombrie 2017 - 22:31, said:

Sa faci gratar pe gaz nu are farmec.....
nu-mi vine in minte decat povestea cu cutie manuala vs cutie automata.

si ai dreptate cu farmecul dar uneori (adica mai tot timpul) vrei sa-l faci simplu rapid si sa nu te doara capul.
asa ca daca-ti permiti ia si unul pe gaz si nu o sa regreti.


p.s.stiu pe cineva care are unul pe gaz pe balcon.
practic e un fel de cuptor care mai si afuma dar care nu afuma bucataria si casa.

Edited by arg, 17 April 2018 - 09:09.


#58
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011

 destrug, on 17 aprilie 2018 - 08:55, said:

In Metro este la oferta gratar Moncton - Tarrington House. Arata foarte bine, constructie solida, 4+1 arzatoare, grill si plita din fonta (plita are 2 fete neteda si striata). L-a vazut cineva dintrei cei ce folosesc gratare pe gaz, merita banii (1.299lei)?

Tarrington House este marca proprie Metro, produs in China doar cu brand-ul Metro pus pe el. Calitativ tine 2-3 sezoane, trebuie sa ai grija ca rugineste si pierde din culoare daca il lasi toata vara afara. Daca ai grija de el poate te tine 5 sezoane, la pret este foarte ok.

#59
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,279
  • Înscris: 03.08.2004
L-ai vazut in magazin? Stiu ca este facut in china si ca este marca lor dar asta parca este lucrat altfel. Mai au un model tot 4.1  la 999 lei si care probabil ca tine asa cum zici tu.
Acelasi gratar Moncton TH inscriptionat MAXXUS Gasgrill BBQ CHIEF 9.0 se vinde pe amazon.de cu 569E si are numai review-uri pozitive.

Edited by destrug, 18 April 2018 - 15:30.


#60
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011

 destrug, on 18 aprilie 2018 - 15:21, said:

L-ai vazut in magazin? Stiu ca este facut in china si ca este marca lor dar asta parca este lucrat altfel. Mai au un model tot 4.1  la 999 lei si care probabil ca tine asa cum zici tu.
Acelasi gratar Moncton TH inscriptionat MAXXUS Gasgrill BBQ CHIEF 9.0 se vinde pe amazon.de cu 569E si are numai review-uri pozitive.

Nu este o marca proasta, ai garantie de la Metro nu este o problema. Dar nu este un gratar care sa il ti 10-15 ani cum este un Weber spre exemplu. Foarte importanta este si depozitarea si ingrijirea.

Eu am avut un Campingaz (se vindea si la Metro) care se lauda ca mare marca franceza (produse tot in China) la preturi senzationale si cu o gramada de accesorii. Dupa 1 sezon mi s-a stricat, tin sa mentionez ca toata vara a stat afara in ploaie in furtuna indiferent ce si cum, dar totusi 1 sezon e putin. Firma intre timp a disparut, banuiesc ca aveau prea multe reclamatii.

Paralel am si un Weber care a costat o suma frumoasa (1000eur+) dar il am de 3 ani si il tin si vara si iarna (iarna acoperit) afara fara nici cea mai mica problema si aici se vede calitatea.

TH este ok, dar nu este un gratar longlife.

Edited by business11, 18 April 2018 - 16:29.


#61
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,279
  • Înscris: 03.08.2004
Ok, multumesc.

#62
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 arg, on 17 aprilie 2018 - 09:05, said:


nu-mi vine in minte decat povestea cu cutie manuala vs cutie automata.

si ai dreptate cu farmecul dar uneori (adica mai tot timpul) vrei sa-l faci simplu rapid si sa nu te doara capul.
asa ca daca-ti permiti ia si unul pe gaz si nu o sa regreti.


p.s.stiu pe cineva care are unul pe gaz pe balcon.
practic e un fel de cuptor care mai si afuma dar care nu afuma bucataria si casa.
Cand faci gratar il faci ca sa-ti fie hazna de el,nu te grabesti
Si grataru il faci si pentru aroma de fum,nu doar ca sa mananci carne fripta...ca de fript poti frige si pe gaz,dar nu mai are gustul specific de lemn ars

Edited by I2O, 19 April 2018 - 10:24.


#63
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Au loc special unde se pun niste bucati de lemn pentru mult dorita aroma.

#64
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011

 arg, on 19 aprilie 2018 - 11:24, said:

Au loc special unde se pun niste bucati de lemn pentru mult dorita aroma.

da asta vroiam sa completez si eu. Gratarul pe gaz este mult mai rapid si mai eficient, deoarece poti controla temperatura care este foarte importanta. Iar majoritatea gratarelor au un loc special unde poti adauga ce lemn doresti pentru aroma dorita. Chiar si daca nu au, pui direct pe ochiul de foc nu se intampla nimic.

#65
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
amuzant este ca I2O dupa ce o sa probeze unul pe gaz o sa vrea si el unul.....

#66
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Chestia e ca nu am probat ca sa vad daca are aceeasi textura,daca se rumeneste la fel....

#67
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
clar daca pleci la padure cu prietenii si faceti un gratar este alta senzatie, ca stai la gratar cu o bere in mana mai glumesti si alta este senzatia. Dar daca spre exemplu vara doresti sa faci gratar de 3-4-5 ori pe saptamana sunt curios cat mai iti arde sa stai sa aprinzi carbunele pe 40 de grade afara. Asa cu gaz, aprinzi frumos ochiul, astepti sa se incalzeasca si ai si un gratar mai eficient si mai bun pentru ca riscul sa arzi carnea este mic si aroma nu trebuie sa dispara deoarece ai posibilitatea adaugarii de lemn.

Gratarul clasic era acum 10-20 de ani o chestie buna pentru ca nu existau alernative si pe langa asta cum am mai spus si eu prefer un gratar "manual" atunci cand sunt cu cineva la o gluma, intr-o gasca de prieteni pentru ca senzatia este altfel. Dar cand esti la casa ta si vrei sa faci un gratar, unul pe gaz este de 100 de ori mai efectiv si eficient.

Si asta iti spun din parerea personala a unui om care face 5 zile pe saptamana gratar in perioada primavara, vara.

Edited by business11, 19 April 2018 - 11:56.


#68
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
carbunele il aprinzi rapid cu un aprinzator de carbuni, am folosit de cateva ori si se aprind incredibil de repede si bine.

Edited by arg, 19 April 2018 - 11:58.


#69
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 business11, on 19 aprilie 2018 - 11:55, said:

clar daca pleci la padure cu prietenii si faceti un gratar este alta senzatie, ca stai la gratar cu o bere in mana mai glumesti si alta este senzatia. Dar daca spre exemplu vara doresti sa faci gratar de 3-4-5 ori pe saptamana sunt curios cat mai iti arde sa stai sa aprinzi carbunele pe 40 de grade afara. Asa cu gaz, aprinzi frumos ochiul, astepti sa se incalzeasca si ai si un gratar mai eficient si mai bun pentru ca riscul sa arzi carnea este mic si aroma nu trebuie sa dispara deoarece ai posibilitatea adaugarii de lemn.

Gratarul clasic era acum 10-20 de ani o chestie buna pentru ca nu existau alernative si pe langa asta cum am mai spus si eu prefer un gratar "manual" atunci cand sunt cu cineva la o gluma, intr-o gasca de prieteni pentru ca senzatia este altfel. Dar cand esti la casa ta si vrei sa faci un gratar, unul pe gaz este de 100 de ori mai efectiv si eficient.

Si asta iti spun din parerea personala a unui om care face 5 zile pe saptamana gratar in perioada primavara, vara.
Eu fac unu pe luna,indiferent de anotimp,daca as manca mai des m-as scarbi


#70
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,279
  • Înscris: 03.08.2004
Asta-i din ciclul "nu ma intereseaza, nu ma pricep dar imi dau si eu cu parerea"

#71
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011

 I2O, on 19 aprilie 2018 - 12:03, said:

Eu fac unu pe luna,indiferent de anotimp,daca as manca mai des m-as scarbi

pai vezi, atunci nu are rost sa discutam. Daca as face gratar odata pe luna nici eu nu as da 1000eur pe un gratar si l-as face din lemne ca nu ma doare mana odata pe luna.

Dar cum am spus eu in sezonul primavara, vara fac cam 5 zile pe saptamana gratar, asta nu inseamna ca mananc doar carne, exista si legume la gratar si diferite alte lucruri precum Pizza si multe altele.

#72
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 destrug, on 19 aprilie 2018 - 12:08, said:

Asta-i din ciclul "nu ma intereseaza, nu ma pricep dar imi dau si eu cu parerea"
Ce ai vere cu cine te certi,ce te doare?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate