Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 

Amenda oprire interzisa data de Politia Locala

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
92 replies to this topic

#73
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Lipsum, on 27 octombrie 2017 - 13:37, said:

Exact!
Vezi aici:


Scuze, dar ceva e stramb undeva. Menirea politistilor este sa vegheze la respectarea legilor (printre altele) daca nu-i dai si posibilitatea sa o faca de ce il mai angajezi? Zic sa renuntam la politisti...dar la toti, inclusiv la cei care asigura paza demnitarilor.

#74
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Lipsum, on 27 octombrie 2017 - 13:35, said:

Exact, pleaca cu un conducator auto, care nu este intotdeauna proprietarul.

Daca ar fi asa, amenda nu isi produce efectul in sensul de a educa conducatorul auto sa nu mai incalce legea.
Sunt curios ce opinii juvenile mai ai cu privire la acestea...

Deci dupa intelectu' matale pot sa imprumut masina unui amic - ala sa faca accident, sa participe la un jaf armat la o banca si tot felul. Eu ca proprietar nu am nici o raspundere fata de masina pe care o am in proprietate.
Si orice organ de pe planeta - in aceasta speta cu masina imprumutata - nu poa' decat sa lase un beletzel in parbriz si sa astepte sa vina - doar daca vrea muschii lui- ala care  A CONDUS MASINA - sa vina la sediu sa ii scuipe ca el are drepturi si ca face contestatie.

 cristalqw, on 27 octombrie 2017 - 13:35, said:

Frustrarile la o bere, aici discutam spete Posted Image
Cum spuneam, un politist local nu este in stare sa sanctioneze in mod legal. Oare de ce ?
Ca avem legi facute de-amboulea si ca suntem o tara de ...

#75
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

 MembruAnonim, on 27 octombrie 2017 - 13:40, said:

Scuze, dar ceva e stramb undeva. Menirea politistilor este sa vegheze la respectarea legilor (printre altele) daca nu-i dai si posibilitatea sa o faca de ce il mai angajezi? Zic sa renuntam la politisti...dar la toti, inclusiv la cei care asigura paza demnitarilor.
1. Paza demnitarilor nu este asigurata de politisti;
2. Politistii au sarcini de lucru si competente diferite, in functie de serviciul/biroul/compartimentul din care fac parte.
De altfel, politistii fac parte din MAI, iar politistii locali fac parte dintr-un serviciu al primariei.

Edited by Lipsum, 27 October 2017 - 13:52.


#76
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 cristalqw, on 27 octombrie 2017 - 13:38, said:

Se troleaza la greu, althea poti muta la Fun, te rog ?
Nu pot, dar am butoane. Deocamdată doar am șters mesaje.

 Afrikaner76, on 27 octombrie 2017 - 13:35, said:

Da, sunt ironic. Dar in acelasi timp incerc sa scot niste argumente valabile care sa stea in picioare. Ca de astea cu politia locala nu are voie nici sa se uite la mine, am parte aproape in fiecare zi.
Și ce te oprește să-ți spui argumentele? Dacă spui că pt că nu le citește nimeni te înțeleg dar nici tu nu pare că le citești pe ale altora.
Eu, de exemplu, n-am zis că n-au voie să amendeze ci că trebuie s-o facă în temeiul legii care le dă acest drept.

Edited by althea, 27 October 2017 - 13:47.


#77
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

 exceswater, on 27 octombrie 2017 - 13:40, said:

Deci dupa intelectu' matale pot sa imprumut masina unui amic - ala sa faca accident, sa participe la un jaf armat la o banca si tot felul. Eu ca proprietar nu am nici o raspundere fata de masina pe care o am in proprietate.
Dupa intelectul lui matale, te lasi sa faci diferenta intre:
1. Contraventie si infractiune;
2. Atributiile/competentele Politiei Locale in raport cu cele ale Politiei Romane;
3. Obligatiile proprietarului de vehicul in raport cu obligatiile conducatorului de vehicul.

Quote

CAPITOLUL II
Vehiculele
SECŢIUNEA a 3-a
Obligaţiile proprietarilor sau deţinătorilor de vehicule
Art. 27
(1) Proprietarul de autovehicul sau remorcă, cu domiciliul, sediul ori reşedinţa în România, este obligat:
a) să declare autorităţii emitente pierderea, furtul sau distrugerea certificatului de înmatriculare, în cel mult 48 de ore de la constatare;
b. să depună imediat la autoritatea emitentă originalul certificatului de înmatriculare, dacă, după obţinerea duplicatului, a reintrat în posesia acestuia.
[...]
Art.39.
Proprietarul sau detinatorul mandatat al unui vehicul este obligat sa comunice politiei rutiere, la cererea acesteia si in termenul solicitat, identitatea persoanei careia i-a incredintat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice
Atentie e mult de citit deci ia-o incet, sa nu stresezi intelectu' lu' matale cand incepi sa compari Politia Rutiera cu Politia Locala.

Quote

Si orice organ de pe planeta - in aceasta speta cu masina imprumutata - nu poa' decat sa lase un beletzel in parbriz si sa astepte sa vina - doar daca vrea muschii lui- ala care  A CONDUS MASINA - sa vina la sediu sa ii scuipe ca el are drepturi si ca face contestatie.
Daca nu ai inteles ce scrie aici, imi pare rau. N-am abilitatile necesare sa fac desene a.i. sa inteleaga si intelectul ala mare a lu' matale.

Quote

Prin Decizia nr. 11/2017, ÎCCJ (Complet RIL) a admis recursul în interesul legii formulat de Avocatul Poporului și, în consecință, a stabilit că:
În interpretarea și aplicarea dispozițiilor art. 39, art. 102 alin. (1) pct. 14 și art. 105 pct. 10 din O.U.G. nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, republicată, cu modificările și completările ulterioare, prin raportare la dispozițiile art. 7 lit. h) din Legea poliției locale nr. 155/2010, republicată, cu modificările și completările ulterioare, doar agentul constatator din cadrul poliției rutiere are competența de a solicita proprietarului sau deținătorului mandatat al unui vehicul comunicarea identității persoanei căreia i-a încredințat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice, precum și de a aplica sancțiunile contravenționale prevăzute de lege, în cazul necomunicării relațiilor solicitate.

Edited by Lipsum, 27 October 2017 - 14:03.


#78
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,897
  • Înscris: 25.01.2007

 adisz, on 27 octombrie 2017 - 12:39, said:



Se duc si stau in masina nu datorita tabelului Posted Image .Te verifica in sistemul national,de bube si alte dracii.Si asta dureaza putin.Fiecare conducator auto isi are propriul cazier rutier,stiai asta?De soferi n-am auzit sa aiba asa ceva,ca astia oricum sunt alta categorie.
La o amendda data, intre actele mele si amenda, am gasit o pagina dintr-un carnetel  cu infractiunea, articolul, limitele amenzii, puncte. Evident, nu am coborat sa-i returnez fituica, cand m-am intors dupa 5 minute, nu mai erau acolo. Saracii, probabil fara fituica erau in plop si plopu'n aer, si au plecat la conspectat.

#79
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016

 althea, on 27 octombrie 2017 - 13:44, said:

Nu pot, dar am butoane. Deocamdată doar am șters mesaje.


Și ce te oprește să-ți spui argumentele? Dacă spui că pt că nu le citește nimeni te înțeleg dar dar nici tu nu pare că le citești pe ale altora.
Eu, de exemplu, n-am zis că n-au voie să amendeze ci că trebuie s-o facă în temeiul legii care le dă acest drept.

Si eu am spus ca nu ne opreste nimeni sa facem legi clare si reglementari si mai clare.  Mi se pare un nonsens ca un politest local sa nu poata sa faca un lucru atat de banal. Hai ma ce dracu , suntem singura tara din Europa unde se parcheaza aiurea??!! Ceilalti ce plm de legislatie au de nu comenteaza unul...??!

#80
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

 gelutu980, on 27 octombrie 2017 - 13:49, said:


Si eu am spus ca nu ne opreste nimeni sa facem legi clare si reglementari si mai clare.
Pai, si? De ce te plangi aici? Ai fost la parlamentarul pe care l-ai votat sa-i spui sa faca legea clara? Ai fost sa-i spui de aceasta anomalie legislativa si sa-l rogi s-o schimbe, ca de nu, nu il mai votezi?

#81
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,897
  • Înscris: 25.01.2007

 exceswater, on 27 octombrie 2017 - 13:40, said:



Deci dupa intelectu' matale pot sa imprumut masina unui amic - ala sa faca accident, sa participe la un jaf armat la o banca si tot felul. Eu ca proprietar nu am nici o raspundere fata de masina pe care o am in proprietate.
Si orice organ de pe planeta - in aceasta speta cu masina imprumutata - nu poa' decat sa lase un beletzel in parbriz si sa astepte sa vina - doar daca vrea muschii lui- ala care  A CONDUS MASINA - sa vina la sediu sa ii scuipe ca el are drepturi si ca face contestatie.


Ca avem legi facute de-amboulea si ca suntem o tara de ...
Locala nu ancheteaza accidente, jafuri.

#82
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

 althea, on 27 octombrie 2017 - 13:44, said:

Eu, de exemplu, n-am zis că n-au voie să amendeze ci că trebuie s-o facă în temeiul legii care le dă acest drept.

Bun, hai sa iti spun niste chestii: faci o mica confuzie intre dispozitiile legale care stabilesc competenta politiei locale și cele care sanctioneaza fapta contraventională. Legea politiei locale le da voie sa aplice amenzi pentru anumite fapte privitoare la circulatia pe drumurile publice, insa amenda se da tot in baza OUG 195 / regulament de aplicare.

Ca sa iti dau apa la moara, eu am o problema cu politia locala care da amenzi pentru oprire neregulamentară in baza unor HCL. Acolo e o mare problema, pentru ca OG 2 / 2001 (din cate stiu) interzice adoptarea de acte normative de catre autoritătile locale in domeniile unde legi, OG, OUG ori HG deja reglementează o raspundere contraventională.

#83
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,897
  • Înscris: 25.01.2007

 gelutu980, on 27 octombrie 2017 - 13:00, said:

De asta suntem unde suntem..Nu suntem in stare sa ne asumam greselile , iar daca cineva ne sanctioneaza (pe drept)  prima noastra problema este cum facem sa scapam de sanctiune , nu cum sa ne indreptam comportamentul. Romanism in stare pura. Nu conteaza ca a gresit , important la romani este cine I-a dat amenda si daca ala avea dreptul sa dea amenda. Asa intrebati si in vestul Europei? Asa intrebi neamtul sau italianul?Sau maghiarul sau bulgarul ? Daca are sau nu dreptul sa dea amenda???!!
Evident. Atat ca in general in alte institutii se stiu procedurile. La locala, cu bacalaureat la seral, mai greu. Unul de la locala, caruia nu i-am luat in seama invitatia, a cautat propitaru' masinii, si a doua zi mi-a afisat la usa procesul verbal. Evident, a doua zi am contestat amenda, daca e prost si nu stie macar procedura de comunicare a amenzii, am profitat sa anulez procesul verbal.

#84
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016

 Lipsum, on 27 octombrie 2017 - 13:51, said:

Pai, si? De ce te plangi aici? Ai fost la parlamentarul pe care l-ai votat sa-i spui sa faca legea clara? Ai fost sa-i spui de aceasta anomalie legislativa si sa-l rogi s-o schimbe, ca de nu, nu il mai votezi?

Nu ma plang pentru ca n-am de ce. Am cautat sa expun o posibila cauza a fenomenului romanesc : "eu ce fac ca sa scap de amenda?"

#85
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009
Avem asa :

O masina parcata zi de zi pe perioada orelor de lucru. Nu sunt parcari amenajate, se parcheaza dimineata langa trotuar, pana seara la plecare, de luni si pana vineri.
Pe toata lungimea actioneaza semnul de oprire interzisa, pe care cei de la Politia  Locala/ Serviciul Interventii rapide il penalizeaza cu 725 de lei si 3 puncte amenda ( de fapt legal sunt 4-5 pucnte, dar aveau formluarul cu ce se ocupau ei, contraventiile de 3 puncte).
Vina este clara, obiectiva si asumata in intregime fara echivoc.
Fiindca agentul constatator nu este de  la Politia Rutiera, exista posibilitatea de a nu plati amenda (o problema mare).

Cine intelege contextul si nu este partinitor, il rog sa vina cu pareri la acest subiect. De exemplu 2 luni fara tigari = 775 lei si se rezolva si amenda :D

#86
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016

 slai, on 27 octombrie 2017 - 13:59, said:

Evident. Atat ca in general in alte institutii se stiu procedurile. La locala, cu bacalaureat la seral, mai greu. Unul de la locala, caruia nu i-am luat in seama invitatia, a cautat propitaru' masinii, si a doua zi mi-a afisat la usa procesul verbal. Evident, a doua zi am contestat amenda, daca e prost si nu stie macar procedura de comunicare a amenzii, am profitat sa anulez procesul verbal.

Cinste tie! Formal , pe vicii de procedura stam exceptional. Nu cred ca exista popor mai performant in Europa la contestarea a ceva...Dar fapta ramane , oricare ar fi ea . Si cel care a facut aceasta fapta va mai face si altadata. .

#87
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

 exceswater, on 27 octombrie 2017 - 14:06, said:

La fel sa faceti si cand va omoara un medic prost copilul - ca nu exista lege care sa poata fi aplicata, la fel cand moare un politist in misiune sinucigasa pe ploaie sa il duca pe vreun jeg de demnitar cu coloana oficiala la sarmalele lui nevasta-sa. Tot asa sa invocati ca nu exista cadru legal si sa dati articole din lege.

Amesteci lucruri grave fara nici o legatura cu subiectul? nu te-ai plictisit de provocari si troleala?

 gelutu980, on 27 octombrie 2017 - 14:06, said:

Dar fapta ramane , oricare ar fi ea . Si cel care a facut aceasta fapta va mai face si altadata. .

Tu sigur asa ai face.
Despre ce crezi tu ca ar face altii, abtine-te :)

#88
A_R_R_A

A_R_R_A

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 27.10.2017
Cu medicii prosti ai dreptate. Dar cu acel polițist.. Ce vina are acel ministru ca a murit ala? A murit ca nu a fost atent și datorita incompetentei celor care au lăsat groapa acolo. Dar sa acuzam ministru ca a murit din cauza lui e prostie tipic românească.

#89
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Dacă ați ajuns să vă certați și să vă ironizați pentru că unele legile sunt făcute fără (prea mult) cap înseamnă că subiectul pentru care a fost deschis topicul a fost epuizat, deci am două variante: îl închid sau încep să șterg și să dau sancțiuni.

Deocamdată îl las deschis.

#90
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,897
  • Înscris: 25.01.2007
Era sa zic eu ceva. Pe aici, cand se faceau bani cu blocarile auto, au ajuns la un moment dat sa puna interzis pe un sfert de oras. Cum nu mai aveau clienti, cum hop un interzis nou. Ala unde mi-am furat-o, era nou, intr-o parcare langa piata mare a orasului.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate