Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Amenda oprire interzisa data de Politia Locala

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
92 replies to this topic

#1
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009
Ce ar mai trebui facut ?

Intreb pentru o prietena :) care s-a pomenit cu aceasta comunicare a Politiei locale pusa frumos intr-o folie de plastic sub stergator la parbriz.
Initial i-am zis sa mearga la Politia Locala si sa vorbeasca pentru un avertisment si sa ii ramana doar punctele insa apoi i-am spus sa se duca sa o conteste la Judecatorie direct pe motive deja discutate aici
Faptele incriminate in art. 143 litera a din RAOUG 195/200R plus posibila persoana cu handicap in art. 100 litera f din legea 448/2006 - legea privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap.

Attached Files



#2
A_R_R_A

A_R_R_A

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 27.10.2017
Pai nu ai ce sa faci. Doar sa plãtești.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Editat, nu am vazut bine ce scria pe PV-ul ala. Nu inteleg ce legatura are cu persoanele cu handicap, a oprit in zona de actiune a indicatorului oprire interzisa.

Edited by MembruAnonim, 27 October 2017 - 11:27.


#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Lasa sa plateasca , sa invete semnele de circulatie !
Daca ar da amenda la toti care parcheaza aiurea ar fi excelent dpmdv .

#5
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
De aia era ieri aglomerat pe Expozitiei: pentru ca toti "prietenii" si "prietenele" parcau ca nesimtitii si nu respectau nici o lege! Foarte bine ca Politia Locala si-a facut datoria!

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
N-au dreptul polițiștii locali să amendeze în temeiul OUG 195/2002, nu-s polițiști rutieri.
Și la cealaltă amendă ce scrie, în temeiul cărei legi a dat-o? 448/2006 sau nu se vede bine?

LE - Se vede bine.
A parcat pe loc pentru persoane cu handicap.

Edited by althea, 27 October 2017 - 11:31.


#7
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

View Postalthea, on 27 octombrie 2017 - 11:26, said:

Și la cealaltă amendă ce scrie, în temeiul cărei legi a dat-o? 448/2006 sau nu se vede bine?

Paragraful este pus in caz ca soferul se incadreaza la persoane cu handicap

#8
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Exact! Asta e marea problema! Ca amenda a fost scrisa de Politia Locala nu ca individa a parca aiurea!

#9
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

View Postalbastru, on 27 octombrie 2017 - 11:29, said:

Exact! Asta e marea problema! Ca amenda a fost scrisa de Politia Locala nu ca individa a parca aiurea!
Toti suntem adepții ordinii, ai disciplinei și ai comportamentului decent în ceea ce privește respectarea regulilor de circulație rutieră dar, în aceeași măsură, milităm si pentru legalitatea incriminării.
simplu, nu ?

#10
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostBaxon, on 27 octombrie 2017 - 11:23, said:

Daca ar da amenda la toti care parcheaza aiurea ar fi excelent dpmdv .
plus la aia de merg pe contrasens, la aia de nu opresc la trecere...cred ca nu exista capitol din codul rutier sa nu fi fost incalcat macar odata de cineva Posted Image ar face bani la buget si i-ar invata si pe ratani ca inseamna civilizatie rutiera Posted Image;

LE cared ca singura metoda eficienta in ro, ar fi ca din cand in cando masina parcata neregulamentar sa fie calcata cu compresorul ala de asfalt, taiata, topita si scursa la canal cu toate televiziunile prezente Posted Image , exact ca glontele ala bun pus printre munitia de manevra in unele armate :)

Edited by Octavian_SK, 27 October 2017 - 11:36.


#11
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
Cred ca ma apuc si eu de printat fluturasi din aia, sa-mi sperii vecinii care parcheaza aiurea.

Edited by laffin, 27 October 2017 - 11:41.


#12
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
https://www.avocatne...-instantei.html

Hai sa fin penibili!

#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Foarte bine fac că amendează, dar să scrie naibii temeiul legal corect: Legea 155/2010, art. 7 h), nu din codul rutier.

#14
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

View Postalbastru, on 27 octombrie 2017 - 11:35, said:


Hai sa nu aruncam topicul in derizoriu si nici sa nu provocam discutii off-topic.
Un politist local trebuie sa cunoasca legile in baza carora sanctioneaza. Cat de competent este el daca intocmeste acte lovite de nulitate?

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,064
  • Înscris: 01.12.2001
Nu cumva e o pacaleala?
Ultimul aliniat. Cum sa fie transmis la domiciliu? La domiciliul cui?
Cum sa fie sanctionat cu puncte penalizare? Cine? Proprietarul? Ala poate nici nu are permis. Poate masina e pe Bulgaria.

Cred ca au pus aiurea frazele alea.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu merg scuzele invocate in link, Politia Locala nu a intrebat-o pe proprietara cine ii conducea masina. ...ca sa se incadreze la cazul din link. Politia Locala a invitat-o sa-i dea procesul verbal de contraventie.

#17
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postcristalqw, on 27 octombrie 2017 - 11:40, said:


Hai sa nu aruncam topicul in derizoriu si nici sa nu provocam discutii off-topic.
Un politist local trebuie sa cunoasca legile in baza carora sanctioneaza. Cat de competent este el daca intocmeste acte lovite de nulitate?
Nu conteaza cat de competent este sa-ti aplice amenda ci conteaza ca se aplica . Poti sa contesti in tribunal insa vei pierde 100% chiar daca articolul citat pe PV este gresit .
Partea proasta e ca daca nu o platesti in termenul limita , sa platesti jumatate , daca te judeci si implicit pierzi o platesti in " full " .
Dpmdv degeaba te agiti , prietena ta e buna de plata ( asta in cazul in care nu esti tu in situatia asta )

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ciudat, dar eu nu văd nici un proces verbal de aplicare a vreunei amenzi. Inițiatorul a postat doar o invitație la sediul poliției locale.
Din practică știu că dacă ”prietena” nu se prezintă la poliția locală să-și primească amenda, comunitarii vor amenda proprietarul mașinii pentru neprezentare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate