Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Amenda oprire interzisa data de Politia Locala

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
92 replies to this topic

#37
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,775
  • Înscris: 25.01.2007

View Postcristalqw, on 27 octombrie 2017 - 11:52, said:

Am vorbit si ea si e foarte speriata si de comunicare si de sumele de acolo Posted Image. Eu insist sa mearga sa vorbeasca cu ei, daca e cu amenda tot aia e.
politistul local poate da amenda doar daca vinovatul e gasit la masina, sau, evident, se prezinta el si recunoaste.
nu mai poate cere info de la inmatriculari si trimite amenda acasa.

asa ca mai bine sta acasa prietena ta.

#38
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View PostMembruAnonim, on 27 octombrie 2017 - 12:25, said:

...si nici tu nu prea le stii...erau niste sageti pe indicator? Alea indica ceva! Oare ce?
A zis cineva ceva de panouri aditionale sau sageti? Era un semn clasic, rotund si atata tot. Asa ca te rog sa ma scutesti de presupuneri si catalogari.

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdanvlas, on 27 octombrie 2017 - 12:37, said:

A zis cineva ceva de panouri aditionale sau sageti? Era un semn clasic, rotund si atata tot. Asa ca te rog sa ma scutesti de presupuneri si catalogari.
Pai nu ai spus ca nu erau alte semne, acum am inteles, te scutesc. Spuneai din prima si nu mai ziceam nimic....trebuia sa deduc?

#40
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,909
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMembruAnonim, on 27 octombrie 2017 - 12:25, said:

Nu te ingrijora ca nu cunosc localii, nici rutieristii nu prea le stiu pe toate, noroc ca au tabelul ala in masina...de asta cred ca se si duc in masina si stau atat.Posted Image

Se duc si stau in masina nu datorita tabelului Posted Image .Te verifica in sistemul national,de bube si alte dracii.Si asta dureaza putin.Fiecare conducator auto isi are propriul cazier rutier,stiai asta?De soferi n-am auzit sa aiba asa ceva,ca astia oricum sunt alta categorie.

#41
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Sigur nu era asta ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7hBU0m3kt7o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Posted Image

#42
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View Postalthea, on 27 octombrie 2017 - 12:17, said:

Ideea pe aria asta e să  discutăm aspectul juridic al subiectelor.
Sigur că mai toate au și o componentă morală dar ar fi de dorit să luăm în considerare întâi ceea ce-l interesează pe OP, așa că vă rog frumos nu dați cu pietricele.
Corect: "să  discutăm aspectul juridic", dar nu asta îl interesează pe OP, ci:

View Postcristalqw, on 27 octombrie 2017 - 11:11, said:

Ce ar mai trebui facut ?
...


#43
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,290
  • Înscris: 12.08.2006

View Postcristalqw, on 27 octombrie 2017 - 11:11, said:

Ce ar mai trebui facut ?

... i-am spus sa se duca sa o conteste la Judecatorie direct pe motive deja discutate aici

Sa se duca la judecatorie...trebuie sa traiasca si avocatii :)

Eventual poate sa spuna judecatorului ca a citit pe softpedia...unde sunt multi super soferi...sigur ii da dreptate.

#44
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View Postslai, on 27 octombrie 2017 - 12:35, said:

politistul local poate da amenda doar daca vinovatul e gasit la masina, sau, evident, se prezinta el si recunoaste.
nu mai poate cere info de la inmatriculari si trimite amenda acasa.

asa ca mai bine sta acasa prietena ta.
Exact.
Dacă nu se duce nu pot face PV.

View Postadisz, on 27 octombrie 2017 - 12:34, said:

Ar fi asta:
Asta-i despre competența de a cere datele prin corespondență sau printr-o hârtie lăsată pe parbriz - n-o au.
Și n-o au nici pe aceea de a aplica amenzi dacă  oamenii chemați la sediu nu vin. O să caut unde scrie care-s amenzile dacă nu te prezinți la solicitarea polițistului.

#45
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016
De asta suntem unde suntem..Nu suntem in stare sa ne asumam greselile , iar daca cineva ne sanctioneaza (pe drept)  prima noastra problema este cum facem sa scapam de sanctiune , nu cum sa ne indreptam comportamentul. Romanism in stare pura. Nu conteaza ca a gresit , important la romani este cine I-a dat amenda si daca ala avea dreptul sa dea amenda. Asa intrebati si in vestul Europei? Asa intrebi neamtul sau italianul?Sau maghiarul sau bulgarul ? Daca are sau nu dreptul sa dea amenda???!!

#46
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Sa se duca si sa le ceara ordin de serviciu pe ziua respectiva, avizul de la metrologie, proba de urina, masura de la pantofi, aviz de libera practica, autorizatie de la Mediu si timbru judiciar.
De aia suntem o tara asa cum suntem ca toti au dreptate, toti sunt cetateni europeni, dar nimeni nu respecta nimic.
Platiti frate cand o comiteti si lasati mizeria asta cu contestatii si etc.
Conduc de 20 de ani si nu am luat NICIODATA o amenda NEMERITATA.
Parcati cate unii de parca aruncati masina din avion si cade la intamplare si cand e sa va luati amenda incepeti sa filmati cum cereti voi sa va arate organu ce culoare are la chiloti in ziua aia...

Edited by exceswater, 27 October 2017 - 13:01.


#47
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

View Postalthea, on 27 octombrie 2017 - 11:26, said:

N-au dreptul polițiștii locali să amendeze în temeiul OUG 195/2002, nu-s polițiști rutieri.


Serios? Eu zic ca pot da amenzi.

#48
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Bine ca nu se da amenda la prostie sau nesimtire ca le-ati contesta si pe alea :)

Logic ca au dreptul sa dea amenzi doar nu se gandeste vreunu ca prostu hai sa ma iau eu de asta ca are masina rosie si e parcata fara aprobare de feng shui.
Oamenii aia chiar raspund pentru ce fac si au responsabilitati.
Daca face ceva ilegal sau dincolo de atributiile lui isi pierde locul de munca.

Daca inchide ochii si spune de 3 ori in gand "nu voi lua amenda" nu mai trebuie sa faca nimic.
E pe energii cosmice si cu karma e greu de explicat dar merge.
Ar fi bine sa mai zica dar cu voce tare "Am fost nesimtita si am parcat ca o gloaba, dar acum am devenit cetatean model si nu mai fac. Strada nu e a mea si butonul cu triunghi nu inseamna PARCHEZ CA VREAU EU ci e buton de avarii gen mi-a luat foc masina s-a oprit ca nu stiu sa conduc sau orice"

#49
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016
Cat ziceai ca e amenda ? 700 lei ?! Ia sa vedem , a doua oara mai parcheaza asa?!
Pacat ca nu avem un sistem informatic bine pus la punct ..cred ca a doua zi le-as executa conturile astora. Dupa aia sa se judece cu cine vor..

#50
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View PostAfrikaner76, on 27 octombrie 2017 - 13:02, said:

Serios? Eu zic ca pot da amenzi.
Doar în temeiul legii poliției locale, nu și în temeiul codului rutier dacă nu-s însoțiți de un polițist de la rutieră.

#51
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu am auzit ca trebuie sa fie insotiti de politist de la rutiera, de mama, de tata, de primar, seful politiei locale, senatorul care apartine de judetul respectiv, si tre' sa vina si Laura Codruta Kovesi.
Altfel PV-ul e nul

#52
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016

View Postalthea, on 27 octombrie 2017 - 13:15, said:

Doar în temeiul legii poliției locale, nu și în temeiul codului rutier dacă nu-s însoțiți de un polițist de la rutieră.


Este motivul pentru care in Romania avocatii fac burta mare..Intr-adevar suntem atat de prosti ca nici legi nu stim sa facem , sau sa  avem reglementari serioase pe niste spete.

#53
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,322
  • Înscris: 24.02.2017
Hmmm, nu am citit toate paginile scrise de voi aici insa astazi un coleg de birou a fost exact pe strada Pajurei la sediul politiei locale. Primise o Instiintare identica in parbriz, fiind parcat pe coltul unei intersectii pe Strada Dobrogeanu Gherea (sect.1).

A mers la comandant, a discutat, i-au dat un avertisment si i-au spus ca daca mai parcheaza la fel si a doua oara, isi va lua amenda.

Asta a fost tot.

#54
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016
Daca nu ma insel , politia locala are competenta in spete legate de parcari (pe trotuare , in parcuri , pe langa parcuri, in fata portilor de acces ).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate