Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Instalator neautorizat și escroc

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
kyrcea

kyrcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 11.08.2012
Buna ziua. Am apelat acum o luna la un intslator recomandat de o persoana mai putin cunoscuta mie pentru schimbarea a 5 calorifere din apartament. M-am inteles pentru suma de 800 lei toata manopera. Am cumparat 5 calorifere noi cu suma de 805 lei plus materiale in valoare de 400 lei pe care le-am predat la instalator. Dupa ce le-a demontat pe cele vechi si a scos si repartitoarele a montat caloriferele noi si in loc sa lipeasca repartitoarele pe caloriferele noi idiotu a gaurit toate caloriferele pe mijloc dandu-le gaura sa prinda repartitoarele. Nestiind daca face bine sau nu i-am dat banii pe manopera si la 2 saptamani cand s-a dat drumul la caldura a inceput sa curga apa unde a facut gaura plus la 3 din 5 calorifere se prelinge apa si pe la teava montata de el. Fiind teava din ppr nu se mai poate strange sau schimba robineti ci doar cumparate alte materiale din nou. L-am sunat in repetate randuri pentru a reveni si sa vada cu ochii lui prostimea si ma tot amana spunand ca e plecat din oras ori nu raspunde deloc la telefon.Mai este o cale sa recuperez banii pe manopera, calorifere si materiale? Sau este vreo cale legala avand in vedere ca in afara de adresa unde lucreaza nu stiu mai nimic despre el ( nume complet sau adresa personala ). Va rog ajutati-ma cu un sfat ca am cheltuit 2000 de lei cu totul si acum trebuie sa schimb totul din nou...

#2
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Pe bune,nu pot să cred.
Unde a dat găuri,în element?
Încearcă să pui o poză.

#3
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
L-ai platit la negru ?

#4
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Daca e atat de praf, de ce ai dori sa mai ai de a face cu el ?
Vrei sa-ti buleasca si al doilea set de calorifere ?

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pune niste poze.
Cred ca sunt solutii necostisitoare sa rezovi problema.

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pune poze ca sa te credem Posted Image

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
No' de astea n-am mai auzit pana acuma !

#8
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 kyrcea, on 22 octombrie 2017 - 14:01, said:

Buna ziua. Am apelat acum o luna la un intslator recomandat de o persoana mai putin cunoscuta mie pentru schimbarea a 5 calorifere din apartament. M-am inteles pentru suma de 800 lei toata manopera. Am cumparat 5 calorifere noi cu suma de 805 lei plus materiale in valoare de 400 lei pe care le-am predat la instalator. Dupa ce le-a demontat pe cele vechi si a scos si repartitoarele a montat caloriferele noi si in loc sa lipeasca repartitoarele pe caloriferele noi idiotu a gaurit toate caloriferele pe mijloc dandu-le gaura sa prinda repartitoarele. Nestiind daca face bine sau nu i-am dat banii pe manopera si la 2 saptamani cand s-a dat drumul la caldura a inceput sa curga apa unde a facut gaura plus la 3 din 5 calorifere se prelinge apa si pe la teava montata de el. Fiind teava din ppr nu se mai poate strange sau schimba robineti ci doar cumparate alte materiale din nou. L-am sunat in repetate randuri pentru a reveni si sa vada cu ochii lui prostimea si ma tot amana spunand ca e plecat din oras ori nu raspunde deloc la telefon.Mai este o cale sa recuperez banii pe manopera, calorifere si materiale? Sau este vreo cale legala avand in vedere ca in afara de adresa unde lucreaza nu stiu mai nimic despre el ( nume complet sau adresa personala ). Va rog ajutati-ma cu un sfat ca am cheltuit 2000 de lei cu totul si acum trebuie sa schimb totul din nou...
lucrurilea astea, adica cu meseriasi la negru, le face unul care are cat de cat habar despre ce este vorba, astfel incat nu orice cioflingar sa-si bata joc de el. Eu de exemplu daca il vedeam cu bormasina in maina il dadeam pe usa afara in secunda doi. In rest nu comentez...adica daca este ppr de ce nu se poate strange? sau schimba radiatorul ? nu prea inteleg..... Parerea mea este ca nu o sa recuperezi nimic pe parte de manopera.

Edited by alexpet, 22 October 2017 - 14:24.


#9
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Posibil sa reusesti sa alamesti sparturile caloriferelor si sa revopsesti zona. Am spus posibil.
In privinta lipiturilor imperfecte, ai spus si tu, trebuiesc refacute.
Oricum, cu meseriasul nu te mai incurca decat poate sa iti returneze suma, total sau partial.

Intrebarea mea este cum ai acceptat primirea lucrarii fara proba de presiune, macar pe fiecare calorifer in parte daca nu se poate pe tot sistemul?

#10
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,145
  • Înscris: 18.06.2009
805 lei 5 calorifere? le-ai luat pe cele mai ieftine si proaste calitativ?

#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Rainwish, on 22 octombrie 2017 - 14:24, said:

805 lei 5 calorifere? le-ai luat pe cele mai ieftine si proaste calitativ?
Le-a luat pe alea pe care și le-a permis sau pe care le-a vrut. Nu-l luați la tocat, vă rog.

Inițiator, legal ai șanse doar teoretic să-ți recuperezi paguba. Nu ai contract cu el, nu ai dovada prețului pe care l-ai plătit pentru ce a făcut acolo, apoi ar trebui să plătești un avocat că în mod sigur nu te-ai descurca singur. Mai bine caută soluții să rezolvi minunea.

#12
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Fara poze, eu nu cred ca un instalator poate fi atat de tampit incat sa dea gaura in elementii caloriferului...

#13
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004
Banuiesc ca radiatoarele noi sunt din tabla  si a incercat sa prinda registratoarele alea de la repartitoare cu un surub prins in tabla dintre canalele prin care trece apa. Nu cred ca i-a iesit prea bine.

Edited by dcr, 22 October 2017 - 14:46.


#14
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 Rainwish, on 22 octombrie 2017 - 14:24, said:

805 lei 5 calorifere? le-ai luat pe cele mai ieftine si proaste calitativ?

hmm, din caloriferele de 1000 eur bucata nu curge apa daca le dai gaura? e bine de stiut au "force field" inclusPosted Image

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Mie imi pare facatura acest topic... Daca instalatorul lasa lucrarea la jumatate si pleca cu banii, am mai vazut si auzit 100 de filme si povesti similare, de acest fel...
Dar sa se apuce cineva sa gaureasca caloriferele sa poata prinde repartitoarele de ele... asta chiar e o gluma care nu e credibila nici daca stam in cap..

So... nici cel mai tampit dintre Dorei, nu s-ar apuca sa dea o gaura intr-un calorifer decat cu intentia de a-si bate joc... caz in care trebuie fugariti cu parul....

Asa ca... initiator, fa un pustiu de bine si pune o poza cu caloriferele gaurite.. ca dovada ca nu iti bati joc de cei care citesc ce ai scris.

Edited by rosix, 22 October 2017 - 15:18.


#16
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Nestiind daca face bine sau nu, i-am dat banii pe manopera

ce importanta e o virgula....

#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Initiator @kyrcea......trai-ti-ar familia ta... pune o poza cu caloriferul gaurit... sa vada lumea ca nu umbli cu boschetareala pe aici...

#18
kyrcea

kyrcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 11.08.2012

 DjMx, on 22 octombrie 2017 - 14:12, said:

L-ai platit la negru ?
Da l-am platit la negru.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate