Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Instalator neautorizat și escroc

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Nu trebuie sa dai gauri in calorifere ca sa pui repartitoare. Minciuni...

#20
kyrcea

kyrcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 11.08.2012

View PostAstute, on 22 octombrie 2017 - 14:14, said:

Daca e atat de praf, de ce ai dori sa mai ai de a face cu el ?
Vrei sa-ti buleasca si al doilea set de calorifere ?
Imi doresc sa-mi recuperez doar banii de la el sa pot lua alte calorifere etc.

View Postpasilla, on 22 octombrie 2017 - 14:18, said:

Pune niste poze.
Cred ca sunt solutii necostisitoare sa rezovi problema.
Maine cum ajung in Bucuresti am sa pun si poze desi nu m-ar ajuta cu nimic pe mine.

View Postshmecherul, on 22 octombrie 2017 - 14:24, said:

Posibil sa reusesti sa alamesti sparturile caloriferelor si sa revopsesti zona. Am spus posibil.
In privinta lipiturilor imperfecte, ai spus si tu, trebuiesc refacute.
Oricum, cu meseriasul nu te mai incurca decat poate sa iti returneze suma, total sau partial.

Intrebarea mea este cum ai acceptat primirea lucrarii fara proba de presiune, macar pe fiecare calorifer in parte daca nu se poate pe tot sistemul?
Cand a terminat lucrarea nu era dat drumul la apa de Radet.

View PostRainwish, on 22 octombrie 2017 - 14:24, said:

805 lei 5 calorifere? le-ai luat pe cele mai ieftine si proaste calitativ?
Nu sunt cele mai proaste. Sunt din otel si si-ar fi facut treaba daca erau instalate corect.

View Postdcr, on 22 octombrie 2017 - 14:45, said:

Banuiesc ca radiatoarele noi sunt din tabla  si a incercat sa prinda registratoarele alea de la repartitoare cu un surub prins in tabla dintre canalele prin care trece apa. Nu cred ca i-a iesit prea bine.
Corect. A crezut ca nu trece apa decat prin acele coloane iesite in relief dar nu e asa curge indiferent apa chiar daca nu este presiune mare.

#21
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postkyrcea, on 22 octombrie 2017 - 15:50, said:


Da l-am platit la negru.

Aoleu !Am senzatia ca nu ti-a facut tzertificat de garantie.

#22
kyrcea

kyrcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 11.08.2012

View Postrosix, on 22 octombrie 2017 - 15:16, said:

Mie imi pare facatura acest topic... Daca instalatorul lasa lucrarea la jumatate si pleca cu banii, am mai vazut si auzit 100 de filme si povesti similare, de acest fel...
Dar sa se apuce cineva sa gaureasca caloriferele sa poata prinde repartitoarele de ele... asta chiar e o gluma care nu e credibila nici daca stam in cap..

So... nici cel mai tampit dintre Dorei, nu s-ar apuca sa dea o gaura intr-un calorifer decat cu intentia de a-si bate joc... caz in care trebuie fugariti cu parul....

Asa ca... initiator, fa un pustiu de bine si pune o poza cu caloriferele gaurite.. ca dovada ca nu iti bati joc de cei care citesc ce ai scris.
Maine cum ajung acasa am sa pun si o poza insa doresc sa stiu daca pot depune plangere la politie pentru escrocherie sau ceva...

View Postcspot, on 22 octombrie 2017 - 16:00, said:

Aoleu !Am senzatia ca nu ti-a facut tzertificat de garantie.
Lucrarea a fost la negru.

#23
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postkyrcea, on 22 octombrie 2017 - 16:02, said:

doresc sa stiu daca pot depune plangere la politie pentru escrocherie sau ceva...
Nu-i nici escrocherie, nici înșelăciune. Depui degeaba.

#24
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postkyrcea, on 22 octombrie 2017 - 15:50, said:

Da l-am platit la negru.

@initiator, trai-ti-ar familia ta, ai disparut ca magaru'n ceatza... cand ai auzit de poza.

Da, poti depune o plangere la politie, dar si politistii aia, or sa vrea sa vada si ei ca si noi, o poza..  Cu telefonul, cu ce vrei tu...

Edited by rosix, 22 October 2017 - 16:28.


#25
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postkyrcea, on 22 octombrie 2017 - 16:02, said:

Maine cum ajung acasa am sa pun si o poza insa doresc sa stiu daca pot depune plangere la politie pentru escrocherie sau ceva...
Practic si legal nu ai ce sa ii faci omului.
Desigur ca poti sa il chemi la judecata, dar pierzi timp, nervi si bani, fara ca sa ai siguranta ca rezolvi ceva.

Probabil ca poti repara caloriferele astupand gaurile cu un suruburi cu garnitura.
Tevile se pot repara si ele. Nu trebuiesc altele noi. Eventual doar niste mufe, nipluri, depinde pe unde curge apa.

#26
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Să sperăm că nu a folosit negrese,haide că este de tot râsul.


#27
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postrosix, on 22 octombrie 2017 - 16:27, said:

Da, poti depune o plangere la politie, dar si politistii aia, or sa vrea sa vada si ei ca si noi, o poza..  
Ce să facă cu ea?
Poate depune plângerea pentru că-s obligați s-o înregistreze dacă omul vrea neapărat, dar nu e nimic penal în ce a pățit. E o înțelegere din care el a ieșit păgubit.

Edited by althea, 22 October 2017 - 16:44.


#28
kyrcea

kyrcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 11.08.2012

View Postct13mey, on 22 octombrie 2017 - 16:34, said:

Să sperăm că nu a folosit negrese,haide că este de tot râsul.
Sunt negrese insa nu stiu daca a bagat direct negresele sau prima oara a facut gaura cu spirala. In acel moment eram plecat sa cumpar teava ppr ca nu a cumparat destula prima oara.

View Postalthea, on 22 octombrie 2017 - 16:44, said:

Ce să facă cu ea?
Poate depune plângerea pentru că-s obligați s-o înregistreze dacă omul vrea neapărat, dar nu e nimic penal în ce a pățit. E o înțelegere din care el a ieșit păgubit.
Pai intelegerea a fost sa functioneze ce a montat nu sa fie de frumusete.

#29
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postalthea, on 22 octombrie 2017 - 14:32, said:

Le-a luat pe alea pe care și le-a permis sau pe care le-a vrut. Nu-l luați la tocat, vă rog.

Inițiator, legal ai șanse doar teoretic să-ți recuperezi paguba. Nu ai contract cu el, nu ai dovada prețului pe care l-ai plătit pentru ce a făcut acolo, apoi ar trebui să plătești un avocat că în mod sigur nu te-ai descurca singur. Mai bine caută soluții să rezolvi minunea.

Are contract verbal. Acum ar fi bun un martor care să poată confirma că a lucrat, iar aici poate fi chemată "persoana mai puțin cunoscută".

Dacă are google și știe să citească, nu-i nevoie să plătească un avocat. E destul de simplu de explicat ce s-a întâmplat, nu trebuie să caute jurisprudență sau legislație specifică. Pe Noul Codul Civil, are acolo tot ce-i trebuie.

Legal, are șanse să recupereze tot. Manopera, banii pe calorifere, tot. Nu contează că lucrearea s-a făcut la negru. Singura problemă ar putea fi la dovedirea faptei, însă, circumstanțial, se poate ajunge la concluzia că ăla i-a dat găuri în calorifere și nu s-a apucat să-și dea singur găuri ca să-și cumpere altele.

@OP - Du-te la poliție, povestește ce s-a întâmplat. Ei te pot ajuta să identifici individul. Te pot chiar ajuta să-ți recuperezi ceva bani, dar trebuie văzut cât. Faci o plângere împotriva individului și vezi ce spun pe urmă. De găsit îl găsesc ușor, dacă ai și telefon și adresă, nu-i greu. De bani. Dacă el nu vrea să vă împăcați, trebuie să apelezi la judecător. Depui o plângere pe civil împotriva lui, unde soliciți restituirea banilor și plata caloriferelor, eventual despăgubiri dacă ți s-au stricat chestii prin casă. Instanța nu-ți poate da despăgubiri în natură în cazul ăsta, așa că tu cumpără-ți calorifere și montează-le, pentru că e posibil să dureze și vine iarna.

View Postalthea, on 22 octombrie 2017 - 16:44, said:

Ce să facă cu ea?
Poate depune plângerea pentru că-s obligați s-o înregistreze dacă omul vrea neapărat, dar nu e nimic penal în ce a pățit. E o înțelegere din care el a ieșit păgubit.

Înșelăciunea e infracțiune.

https://legeaz.net/n...d-penal/art-244

#30
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postkyrcea, on 22 octombrie 2017 - 16:58, said:

Sunt negrese insa nu stiu daca a bagat direct negresele sau prima oara a facut gaura cu spirala. In acel moment eram plecat sa cumpar teava ppr ca nu a cumparat destula prima oara.


Pai intelegerea a fost sa functioneze ce a montat nu sa fie de frumusete.
Probabil ca a dat gaura cu negresele. In mod normal pe acolo nu ar trebuie sa curga apa daca nu ar fi fortat. Depinde si de calitatea caloriferelor. Poate nu au sudura continua ci in puncte si tabla subtire.

#31
kyrcea

kyrcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 11.08.2012

View Postrosix, on 22 octombrie 2017 - 16:27, said:

@initiator, trai-ti-ar familia ta, ai disparut ca magaru'n ceatza... cand ai auzit de poza.

Da, poti depune o plangere la politie, dar si politistii aia, or sa vrea sa vada si ei ca si noi, o poza..  Cu telefonul, cu ce vrei tu...
Nu sunt acasa sa pot face poze. De ce mi-as pierde timpul pe internet sa mint cu asemenea prostii ?! Pe bune !

#32
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostSmurfK, on 22 octombrie 2017 - 17:00, said:

Înșelăciunea e infracțiune.

Manopera de calitate proasta  e inselaciune ?

#33
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Moderatorul se străduiește să ținå discuția pe juridic, așa cum a cerut inițiatorul, și noi mergem către penibil?
Sincer,nu cred să poată rezolva ceva.

#34
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postpasilla, on 22 octombrie 2017 - 17:02, said:

Manopera de calitate proasta  e inselaciune ?

Nu vorbim de șuruburi strâmbe. Vorbim de luat bani pe calorifere găurite care nu se mai pot repara, iar mai apoi nu are nici o dorință să rezolve cumva problema, ba din contră. E înșelăciune. Trebuia să presteze un serviciu, nu l-a prestat cum trebuie, a produs pagube, a luat banii și s-a făcut nevăzut.

Edited by SmurfK, 22 October 2017 - 17:11.


#35
kyrcea

kyrcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 11.08.2012

View Postcspot, on 22 octombrie 2017 - 15:51, said:

Nu trebuie sa dai gauri in calorifere ca sa pui repartitoare. Minciuni...
Ce minciuni ?! Era vorba sa le prinda de calorifer si el in loc sa le lipeasca le-a gaurit. Ce minciuni?!?!!!

View PostSmurfK, on 22 octombrie 2017 - 17:00, said:


Are contract verbal. Acum ar fi bun un martor care să poată confirma că a lucrat, iar aici poate fi chemată "persoana mai puțin cunoscută".

Dacă are google și știe să citească, nu-i nevoie să plătească un avocat. E destul de simplu de explicat ce s-a întâmplat, nu trebuie să caute jurisprudență sau legislație specifică. Pe Noul Codul Civil, are acolo tot ce-i trebuie.

Legal, are șanse să recupereze tot. Manopera, banii pe calorifere, tot. Nu contează că lucrearea s-a făcut la negru. Singura problemă ar putea fi la dovedirea faptei, însă, circumstanțial, se poate ajunge la concluzia că ăla i-a dat găuri în calorifere și nu s-a apucat să-și dea singur găuri ca să-și cumpere altele.

@OP - Du-te la poliție, povestește ce s-a întâmplat. Ei te pot ajuta să identifici individul. Te pot chiar ajuta să-ți recuperezi ceva bani, dar trebuie văzut cât. Faci o plângere împotriva individului și vezi ce spun pe urmă. De găsit îl găsesc ușor, dacă ai și telefon și adresă, nu-i greu. De bani. Dacă el nu vrea să vă împăcați, trebuie să apelezi la judecător. Depui o plângere pe civil împotriva lui, unde soliciți restituirea banilor și plata caloriferelor, eventual despăgubiri dacă ți s-au stricat chestii prin casă. Instanța nu-ți poate da despăgubiri în natură în cazul ăsta, așa că tu cumpără-ți calorifere și montează-le, pentru că e posibil să dureze și vine iarna.



Înșelăciunea e infracțiune.

https://legeaz.net/n...d-penal/art-244
Martori sunt membrii familiei mele care au fost acasa. El a venit acasa la mine cu un domn care i-a dat la mana de ce avea nevoie insa de vorbit de bani si de gaurit, montat a fost acel instalator. Radiatoarele i le-am dat in cutie sigilate toate. Iar in ziua respectiva a trecut si presedinta blocului la mine si i-a vazut pe cei doi in apartament cum lucrau. Numele lui nu-l cunosc tot ci doar prenumele si mai stiu adresa unde lucreaza. Multumesc pentru sfaturi.

#36
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostSmurfK, on 22 octombrie 2017 - 17:11, said:

Nu vorbim de șuruburi strâmbe. Vorbim de luat bani pe calorifere găurite care nu se mai pot repara, iar mai apoi nu are nici o dorință să rezolve cumva problema, ba din contră. E înșelăciune. Trebuia să presteze un serviciu, nu l-a prestat cum trebuie, a produs pagube, a luat banii și s-a făcut nevăzut.
Nici macar in civil nu cred ca sunt prea multe sanse. Trebuiesc expertize, contraexpertize, certificate de calitate pentru materiale, etc.
Procedurile de judecata fac ca lucrurile sa dureze ani de zile si daca nu esti reprezentat de avocat nu ai nici o sansa, oricata dreptate ai avea.
Meseriasul si-a facut treaba (asa cum stie el), clientul a fost multumit si a platit. Nu exista garantie, nu exista penalitati. Cam la asta se rezuma , din pacate, toata povestea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate