Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Instalator neautorizat și escroc

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017
am fost si eu la cineva sa i montez o centrala si m a pus sa i demontez repartitoarele de la calorifere (din tabla) doua dintre ele erau tot asa cum zice cel de mai sus, gaurite intre elementi si bagat un fel de conespan in ele.. dar dupa ce le am desfacut nu au curs.probabil erau de mai buna calitate si erau sudate si intre elementi.

#38
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postpasilla, on 22 octombrie 2017 - 17:33, said:

Nici macar in civil nu cred ca sunt prea multe sanse. Trebuiesc expertize, contraexpertize, certificate de calitate pentru materiale, etc.
Procedurile de judecata fac ca lucrurile sa dureze ani de zile si daca nu esti reprezentat de avocat nu ai nici o sansa, oricata dreptate ai avea.
Meseriasul si-a facut treaba (asa cum stie el), clientul a fost multumit si a platit. Nu exista garantie, nu exista penalitati. Cam la asta se rezuma , din pacate, toata povestea.

Ce expertize? Sunt calorifere.

Nu durează mult, în nici un caz ani. Dacă cealaltă parte recunoaște toată treaba, se rezolvă de la prima înfățișare, care poate fi în vreo 2-3 luni de la data depunerii plângerii. De-acolo și îndrumarea să apeleze la poliție. Cu poliția se rezolvă repede. Dacă obține de la poliție o hârtie în care se consemnează fapta, celălalt și-o recunoaște, în instanță se rezolvă imediat.

Voi v-ați uitat la prea multe filme de peste ocean când vorbiți de expertize și contraexpertize. Sunt și alea, însă în spețe mai complexe. La genul ăsta de probleme, totul se rezolvă în baza declarațiilor. Nici nu trebuie să te duci efectiv la judecătorie, doar când depui plângerea inițială, eventualele completări pe parcurs.

#39
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015

View PostEneStelian, on 22 octombrie 2017 - 17:42, said:

am fost si eu la cineva sa i montez o centrala si m a pus sa i demontez repartitoarele de la calorifere (din tabla) doua dintre ele erau tot asa cum zice cel de mai sus, gaurite intre elementi si bagat un fel de conespan in ele.. dar dupa ce le am desfacut nu au curs.probabil erau de mai buna calitate si erau sudate si intre elementi.
Acolo curge...
Și afară plouă,plouă...

#40
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Sefu' ' degeaba te bagi aici , că este tardiv.
Instalația se poate repara ușor , că piesele de ppr simt doi bani .
Caloriferele pot fi remediate cu niste poxipol și un șurub băgat în gaura ...
Data viitoare ia pe unul recomandat ...

#41
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostSmurfK, on 22 octombrie 2017 - 17:44, said:

Voi v-ați uitat la prea multe filme de peste ocean când vorbiți de expertize și contraexpertize. Sunt și alea, însă în spețe mai complexe. La genul ăsta de probleme, totul se rezolvă în baza declarațiilor.  
Și tu te uiți la ceva ce doar tu vezi. Niciun judecător nu dă sentințe pe bază de poze și declarații când e vorba de daune materiale.
Cât despre implicarea poliției în litigii civile iar te uiți la ceva dar nu știu la ce.

#42
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostSmurfK, on 22 octombrie 2017 - 17:00, said:

Înșelăciunea e infracțiune.

https://legeaz.net/n...d-penal/art-244
Nu știu unde vezi tu înșelăciune.

View PostSmurfK, on 22 octombrie 2017 - 17:11, said:

E înșelăciune. Trebuia să presteze un serviciu, nu l-a prestat cum trebuie, a produs pagube, a luat banii și s-a făcut nevăzut.
A, acum am citit și asta. Chiar ești pe lângă. O lucrare prost executată NU e înșelăciune, ce naiba.

Edited by althea, 22 October 2017 - 17:55.


#43
kyrcea

kyrcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 11.08.2012

View PostEneStelian, on 22 octombrie 2017 - 17:42, said:

am fost si eu la cineva sa i montez o centrala si m a pus sa i demontez repartitoarele de la calorifere (din tabla) doua dintre ele erau tot asa cum zice cel de mai sus, gaurite intre elementi si bagat un fel de conespan in ele.. dar dupa ce le am desfacut nu au curs.probabil erau de mai buna calitate si erau sudate si intre elementi.
Mai devreme sau mai tarziu poate curge si la el ca nici la mine nu a curs din primele minute.

#44
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postalthea, on 22 octombrie 2017 - 17:49, said:

Niciun judecător nu dă sentințe pe bază de poze și declarații când e vorba de daune materiale.
Se bazeaza pe asta, desi in acest caz nu ar mai fi nevoie de judecata.

View PostSmurfK, on 22 octombrie 2017 - 17:44, said:

Dacă cealaltă parte recunoaște toată treaba, se rezolvă de la prima înfățișare, care poate fi în vreo 2-3 luni de la data depunerii plângerii.


#45
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postkyrcea, on 22 octombrie 2017 - 17:55, said:

Mai devreme sau mai tarziu poate curge si la el ca nici la mine nu a curs din primele minute.
Sunt calorifere care au toata partea aia sudata continuu si altele la care sudura e in puncte.
E doar o remarca. Asta nu inseamna ca sunt de acord cu gaurirea caloriferului !

Edited by pasilla, 22 October 2017 - 18:01.


#46
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Cum au mai zis si altii pe-aici, tărăşenia are natură civilă.
Cum să-l invinuieşti pe "maistru" de fapte puşcăriabile, când tu, cu mâna ta l-ai angajat să-ţi facă o treabă.
Dacă rezultatul nu e mulţumitor, se cheamă că omul ti-a cauzat un prejudiciu care se impune a fi reparat. Ori remediază pe banii lui trăznaia, ori îl despăgubeste pe om.
Dacă meseriaşul refuză, trebuie să-l dai in judecată. Procesul e unul simplu si merge relativ repede.
Problema e că instalatia termică trebuie să fie funcţională acum, că vine iarna, nu după ce recuperezi banii prin executare silită.

#47
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postkyrcea, on 22 octombrie 2017 - 16:58, said:

Pai intelegerea a fost sa functioneze ce a montat nu sa fie de frumusete.
Înțeleg că tu consideri că ai fost înșelat dar nu-i așa. Sunt și firme autorizate care o dau în bară la lucrări, nu doar meseriași ca ăsta pe care ai avut ghinionul să-l nimerești. Dacă firmele nu vor să-și remedieze prostiile  beneficiarii încearcă să-i sperie cu ANPC sau trebuie să-i dea în judecată, că poliția n-are treabă cu înțelegerile nerespectate.

#48
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017
@initiator topic
A fost alegerea ta sa lucrezi NELEGAL astfel ca ai acceptat din start si faptul ca nu beneficiezi de garantie.Mai ales ca nu-l cunosteai....Una peste alta, ce dovada ai ca ti-a facut lucrarea, domnu'  x si nu domnu' y?Niciuna.
Intotdeauna trebuie apelat la o firma autorizata(nu spun ca iti face si treaba mai buna, dar ai factura, garantie...)

Edited by gump4, 22 October 2017 - 18:07.


#49
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
5 calorifere 800 de lei ok, dar 800 pentru manopera, adica montatul lor??
Este enorm. E o munca relativ usoara, orice Dorel stie, si nu ii ia mai mult de 2-3 ore. Nu stiu cum ai reusit sa gasesti pe unul total pararel si care mai si cere sa fie platit ca in vest

#50
kyrcea

kyrcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 11.08.2012

View Post86-APP, on 22 octombrie 2017 - 17:48, said:

Sefu' ' degeaba te bagi aici , că este tardiv.
Instalația se poate repara ușor , că piesele de ppr simt doi bani .
Caloriferele pot fi remediate cu niste poxipol și un șurub băgat în gaura ...
Data viitoare ia pe unul recomandat ...
Imi curge pe la teu de unde a facut legatura cu ppr si pe unde iese apa. In alta parte curge pe la termostat iar in alta parte pe unde le-a gaurit si in alta parte e infundat de tot ppr ca nu curge nimic...

#51
kyrcea

kyrcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 11.08.2012

View PostAlexaLesby, on 22 octombrie 2017 - 18:07, said:

5 calorifere 800 de lei ok, dar 800 pentru manopera, adica montatul lor??
Este enorm. E o munca relativ usoara, orice Dorel stie, si nu ii ia mai mult de 2-3 ore. Nu stiu cum ai reusit sa gasesti pe unul total pararel si care mai si cere sa fie platit ca in vest
800 LEI doar montatul. Am zis sa fim multumiti amandoi si din pacate e doar el fericit.

View Postgump4, on 22 octombrie 2017 - 18:06, said:

@initiator topic
A fost alegerea ta sa lucrezi NELEGAL astfel ca ai acceptat din start si faptul ca nu beneficiezi de garantie.Mai ales ca nu-l cunosteai....Una peste alta, ce dovada ai ca ti-a facut lucrarea, domnu'  x si nu domnu' y?Niciuna.
Intotdeauna trebuie apelat la o firma autorizata(nu spun ca iti face si treaba mai buna, dar ai factura, garantie...)
Martori sunt membrii familiei si el a venit cu altcineva care l-a ajutat. Garantia a fost verbala.

#52
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

View PostAlexaLesby, on 22 octombrie 2017 - 18:07, said:

5 calorifere 800 de lei ok, dar 800 pentru manopera, adica montatul lor??
Este enorm. E o munca relativ usoara, orice Dorel stie, si nu ii ia mai mult de 2-3 ore. Nu stiu cum ai reusit sa gasesti pe unul total pararel si care mai si cere sa fie platit ca in vest
in bucuresti se ia cam 250 de lei pentru montarea unui calorifer la centrala proprie si 150 ,200 la cele care se monteaza pe reteaua de la radet.

#53
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017

View Postkyrcea, on 22 octombrie 2017 - 18:14, said:

....


Martori sunt membrii familiei si el a venit cu altcineva care l-a ajutat. Garantia a fost verbala.

Nu exista asa ceva-"garantie verbala", mai ales ca ai precizat ca nu-l cunosti.Garantia este valabila doar insotita de o factura fiscala(bon), ceea ce tu nu ai intru-cat ai ales sa lucrezi NELEGAL. Legat de partea cu martorii din familie, pot spune orice,nu?Crezi ca sunt de ajuns?Asta poate sa-ti confirme sau nu un avocat.
*este doar parerea mea, nu o lua personal(de cele mai multe ori o persoana cunoscuta,neautorizata poate lucra mult mai ok decat unu' autorizat)

Edited by gump4, 22 October 2017 - 18:27.


#54
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Ai zero sanse sa recuperezi ceva prin dat in judecata, poti sa uiti. Aia care vorbesc de dat in judecata n-au fost in viata lor intr-o judecatorie. Un asemenea proces dureaza ani si ani si ani si dup-aia inca niste ani. Evident asta atunci cind exista probe, nu cind nu exista decit marturia familiei care poate sa spuna orice, as putea si io sa-mi pun familia sa spuna ca un instalator random a facut nus ce.

La fel cu aia care bat cimpii cu lucratul NELEGAL (cu majuscule), tre sa fii tembel sau bogat sau sa te doara-n cur de bani ca sa pui niste calorifere cu factura si TVA. Cine e bogat sau timpit la cap, da, poate sa dea 50% mai mult. Poti linistit sa-ti pui si NELEGAL (cu majuscule), da tre sa ai niste recomandari bune, eventual sa mergi sa vezi o lucrare anterioara.

Tot ce ramine este sa mai incerci sa vorbesti cu el, daca nu te rezolva de buna voie e timpul sa-ti cauti alt instalator sa vezi daca poate remedia ceva cu cheltuieli minime...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate