Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

Sacadare imagine Samsung UE43MU6102

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
588 replies to this topic

#127
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@ammazon
e de la semnal,
ai doi parametrii putere si calitate
daca e dat prea tare amplificatorul, scade calitatea semnalului, ai perderi de pachete si o sa vezi patratele...
prin setings gasesti puterea si calitatea, trebuie sa le verifici pe canalele cu probleme.

faci sesizare si vin ei sa regleze...

p.s. am scris pe aici povestea asta. vezi sa ai cabluri cu sarma groasa masiva in interior, si sa nu pui splitere in cascada, e de preferat doar unul si cabluri in paralel...

Edited by arg, 07 December 2017 - 09:46.


#128
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Semnalul e în "blană" mereu dar BER-ul nu e bun.

Attached File  semnal rds.jpg   192.44K   75 downloads

#129
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Sacadează și dacă ai BER 0, oricum valorile alea in care oscilează el sunt mici și neglijabile zic eu. La mine nu trece de 18-20.

#130
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
nu exista 100% cu 100%, e ceva in neregula acolo...
un semnal ok e undeva la 70-80% putere si 100% calitate.

Edited by arg, 07 December 2017 - 10:05.


#131
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
ești sigur? poate mint ambele televioare, în cazul ăsta mint și eu.

Attached Files



#132
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006

View Postbluke424, on 07 decembrie 2017 - 13:31, said:

ești sigur? poate mint ambele televioare, în cazul ăsta mint și eu.
Ai printr-un splitter conexiunile ?

#133
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
da.

#134
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Pai și atunci ce naiba faci aici ? Bagă cablul pe direct și o sa vezi și bit error level și fluctuațiile la putere semnal și la tot.

Prin splitter televizoarele tale nu mai citesc corect.

#135
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
nu am cum, cablurile sunt băgate prin pereți. stau într-un rezidențial nou și tot ce am făcut a fost să bag antena în priză. se vede bine, nu am nicio eroare de imagine, de ce aș face modificări?

#136
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Pai vezi. Ai și tu fluctuații și erori doar ca nu ți le afișează televizoarele.

#137
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
eu sunt curios câți iau semnalul direct „din cutie”. putea să scrie în meniul televizorului și 0%, atâta timp cât eu nu am pic de eroare în imaginea afișată, chiar nu mă interesează alte detalii.

edit: înainte să iau Samsung-ul, am avut un Sony 48WD650 care afișa mereu semnal și calitate sub 90% și, ghici ce, multe canale afișau erori cu linii și cubulețe colorate (macroblock-uri, cum le ziceți voi). deci e posibil să fie și tunerele mai sensibile la unele televizoare. ca idee, foloseam exact același cablu.

Edited by bluke424, 07 December 2017 - 14:40.


#138
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Pai tocmai. Dacă nu știi despre ce vorbești , nu te mai lauda la unul și la altul ca tu ai 100% la toate , ca induci lumea in eroare. Atâta tot. Numai bine !

Ca INFO : am avut 3 modele 4k noi de la samsung , seria MU6. La niciunul dacă era prin splitter nu aveam semnal variabil , doar 100%. Dacă băgăm pe direct aveam 90% mai fluctua.
Între timp, mai am un samsung model 2015 cred , care și prin splitter îmi atâta valorile corecte.

#139
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
poate îmi explici și de ce Sony spunea și afișa altceva, poate ai o explicație. și nu, nu s-au făcut modificări între timp, când Sony avea în sufragerie calitate semnal de cobora și sub 50%, Panasonic-ul din dormitor avea 100%, chiar și dacă îl aduceam în sufragerie și îl montam în locul celuilalt, tot 100% afișa. intenționat am ales Pro TV pentru demonstrație deoarece era canalul cu cele mai multe probleme pe Sony. tare mă îndoiesc că toate TV-urile obțin informația semnalului din „cutia de afară”.

concluzia este că, cel puțin în cazul meu, calitatea imaginii (chiar și a sunetului) are legătură cu ce afișează TV-ul la semnal. dacă vă deranjează că TV-ul pierde ocazioanal câteva cadre, să vedeți ce frumos este când toată imaginea este verde cu roșu, se blochează și se „înțeapă” până și sunetul.

Edited by bluke424, 07 December 2017 - 14:50.


#140
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Citește mai sus și ai sa vezi , doar la samsungurile astea noi se întâlnește “chestia” asta.

#141
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
am înțeles, de aceea am pus o poză (a 2-a) și cu un Panasonic din 2014 care spune același lucru și le compar și cu fostul Sony (model 2016) care oscila și avea probleme grave cu imaginea.

#142
mrkokobt

mrkokobt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 26.02.2014
Am primit si eu raspuns de la Samsung, si mi-au zis sa sun in call center ca sa intre cineva la mine in tv, se regelze ei blabla sau sa revina la setarile din fabrica ... hmm am sa fac si acest lucru

#143
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Pai degeaba, ți-l resetează , îți strica setările și cam atât :)

#144
mrkokobt

mrkokobt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 26.02.2014

View Postsnapydj, on 07 decembrie 2017 - 14:54, said:

Pai degeaba, ți-l resetează , îți strica setările și cam atât Posted Image
Sa vedem, probabil luni am sa fac acest lucru, deoarece sunt prins cu munca si ei au un program destul de aiurea pentru mine Posted Image)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate