Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sacadare imagine Samsung UE43MU6102

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
588 replies to this topic

#1
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Salut,

Intampin si eu probleme cu un TV 4k Samsung Seria UE43MU6102. Daca rulez filme din Media Server sau ma uit la Youtube, ori poate chiar 4k de pe un stick totul merge super bine. Cand ma uit la un post HD, exemplu Antena 1 HD sau Digi Sport 1 HD ori Protv HD, la un interval de timp intre 1-2 minute am o sacadare a imaginii din momentul respectiv (de o secunda insa e sesizabila mereu)... Am incercat sa resetez televizorul la setarile din fabrica, am incercat sa dezactivez optiunile de imagine din meniu, am achizitionat noi cabluri noi din O.N.T.-ul de la RDS in TV, nimic... Televizorul are o optiune Signal Information si acolo poti vedea puterea semnalului primit si tot timpul e 100% si niciun bit error, atasez si poze. Nu stiu ce sa mai fac...
Mentionez ca doar posturile care sunt HD au problema asta...

Tv-ul are ultima versiune de firmware instalata...

Attached Files


Edited by megafanro, 01 June 2018 - 13:10.


#2
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Daca ai Card CI+ infipt in TV, schimba-l.

#3
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006

 costin001, on 18 octombrie 2017 - 08:53, said:

Daca ai Card CI+ infipt in TV, schimba-l.

Am card CI+ băgat.... sa fie oare de la card ? Cu samsungul din înainte nu aveam nicio problema cu el...

Am scos cardul Ci+ acum însă tot persista problema ... deci nu e de la el.

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Sa nu fie de la semnalul receptionat. HD e mai greu decat SD. Si la mine la UPC, uneori HD-urile mai au mici blocaje (freeze), dar o data la nu stiu cat timp. Stiu ca televizoarele mai "inteligente" (mai performante) au nevoie de niste parametri minimi in care sa vezi sticla.

Recent cei de la UPC au avut ceva interventii in zona in care stau si dupa ce au terminat, nu mi-au mai aparut problemele.

Cel mai bun exemplu e cand te uiti pe YouTube la un film HD/4K si ai nevoie de o viteza minima sa poti viziona fluent clipul.

La mine semnalul sta mai mereu la 95% (atat la puterea semnalului, cat si la calitate) si nu imi face macroblocuri (paraziti). Semnalul era in aceeasi parametri si cand aveam purici, si cand nu. Mai ai untelevizor HD cu care sa verifici? Ma gandesc ca e posibil sa fie de la update (cel putin pana se mai rodeaza putin).

Edited by Pololica, 18 October 2017 - 09:31.


#5
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Pai update-ul e aparut deja de vreo luna jumatate cred, trebuia sa se "rodeze" . Stiu ca necesita semnal foarte bun, insa la receptie semnal atat puterea cat si calitatea sunt la 100% tot timpul...

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
ce putere si ce calitate are semnalul?

nu exista putere si calitate 100%
daca ai puterea 100% calitatea o sa-ti scada sub 70% si o sa vezi numai patratele....

pe alt tv merge ok?

e posibil sa fie ars echipamentul digi ....

eu zic ca sunt 90% sanse ca tv-ul sa nu aibe nici o problema...

cauta calitatea si puterea pe mai multe canale, e posibil ca unele sa mearga ok si altele nu.

Edited by arg, 18 October 2017 - 10:09.


#7
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006

 arg, on 18 octombrie 2017 - 10:04, said:

ce putere si ce calitate are semnalul?

nu exista putere si calitate 100%
daca ai puterea 100% calitatea o sa-ti scada sub 70% si o sa vezi numai patratele....

pe alt tv merge ok?

e posibil sa fie ars echipamentul digi ....

eu zic ca sunt 90% sanse ca tv-ul sa nu aibe nici o problema...

cauta calitatea si puterea pe mai multe canale, e posibil ca unele sa mearga ok si altele nu.

Salut , pai vezi pozele atașate sa vezi ce scrie la semnal ..

#8
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 06.12.2006
Citeste aici si vezi daca te ajuta cu ceva.

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 snapydj, on 18 octombrie 2017 - 10:13, said:

Salut , pai vezi pozele atașate sa vezi ce scrie la semnal ..
pai am vazut pozele, am si scris

Quote

nu exista putere si calitate 100%
eu nu cred ca acel 100% putere si 100% calitate e real...

Edited by arg, 18 October 2017 - 10:53.


#10
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
OK, ai 100% inclusiv exact in momentele cind apare sacadare ?
Cit de des se actualizareaza procentele alea si cit dureaza sacadarea ?
Poate ca valorile se actualizeaza la 2 secunde si sacadeaza 1 secunda (cum zici tu).
Ceva interesant la butonul ala Signal History ?

Incearca sa dezactivezi absolut tot ce tine de "imbunatatirea" imaginii: nosie reduction, clear motion, dynamic whatever, tot, tot, tot .....

Edited by buyonevideo, 18 October 2017 - 11:18.


#11
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006

 buyonevideo, on 18 octombrie 2017 - 11:15, said:

OK, ai 100% inclusiv exact in momentele cind apare sacadare ?
Cit de des se actualizareaza procentele alea si cit dureaza sacadarea ?
Poate ca valorile se actualizeaza la 2 secunde si sacadeaza 1 secunda (cum zici tu).
Ceva interesant la butonul ala Signal History ?

Incearca sa dezactivezi absolut tot ce tine de "imbunatatirea" imaginii: nosie reduction, clear motion, dynamic whatever, tot, tot, tot .....

Procentele sunt actualizate in timp real, de cand am facut trecerea la cablu direct prin ONT de la RDS nu mai scad deloc valorile alea.
Am fost atent si la chestia asta, inca nu scad niciodata chiar daca sacadeaza, si nici la signal history nu apare nicio problema, e gol graficul ala.

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
eu zic ca-i devina ont-ul
poti sa testezi cu alt tv?

#13
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Din pacate nu am... am doar un TV Samsung de 80 dar nici nu e FULL HD, ma gandesc ca nu e nici pe departe la fel de pretentios ca Samsungul in cauza..

#14
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Daca ai cumva activata vreo functie de upscaling ( de la FHD la 4k) dezactiveaz-o. Sau daca ai vreo setare la rata de refresh, inceaaraca pe valori mai mici. Altceva nu mai stiu in afara ca procesorul central de imagine sa fie bulit. eu am un Sony 4K, dar nu face upscaling de la o rezolutie mai mica la 4K.

#15
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 snapydj, on 18 octombrie 2017 - 11:24, said:

Din pacate nu am... am doar un TV Samsung de 80 dar nici nu e FULL HD, ma gandesc ca nu e nici pe departe la fel de pretentios ca Samsungul in cauza..
Testeaza, te doare mina ?!
Zici ca problema apare la 1-2 minute, deci nici macar nu dureaza mult.
Si de unde stii ca problema are legatura cu puterea de procesare ?!
Daca e din alta parte ?!
Bineinteles, testul urmator este sa iei televizorul cu problema sa-l testezi in alta parte :)

#16
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Am testat azi tv la alta sursa de la Rds, nu prin ont. Și la fel face.... exact aceleași sacadare. Am mai resetat o data tv-ul la setările din fabrica. Tot nimic....
Dacă ar fii procesorul central de imagine nu ar trebui sa am sacadarea aia in toate sursele ? Și de pe stick și când ma joc pe Xbox și când ma uit la 4K din media server ?

#17
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Văd ca și aici s-ar discuta de aceeași problema ..
http://www.rdi-board...ai-vechi-(DVB-C)

#18
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Am găsit și review-ul asta pe emag la seria asta ... Attached File  IMG_0630.JPG   642K   285 downloads

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate