Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Ajutati-ma sa imi ajut mama

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#55
javaEEDevOps

javaEEDevOps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 15.09.2017

View Postcdsoft, on 15 octombrie 2017 - 08:42, said:

O regula spune ca daca ajungi la un venit care iti permite sa traiesti singur (sa inchiriezi locuinta) rupe contactul cu parintii,
Dar poate au nevoie de ajutor ?

Edited by javaEEDevOps, 15 October 2017 - 08:50.


#56
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View PostjavaEEDevOps, on 15 octombrie 2017 - 08:49, said:

Dar poate au nevoie de ajutor ?
A iti ajuta parintii nu inseamna sa iti distrugi viata ta.In mod normal, un om care munceste toata viata, trebuie sa aiba din ce traii la batranete.Ca are pensie mica si il ajuti tu, ca il mai duci undeva cu masina, ii faci cumparaturile, etc, e altceva.

#57
javaEEDevOps

javaEEDevOps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 15.09.2017

View Postfqx, on 15 octombrie 2017 - 10:50, said:

A iti ajuta parintii nu inseamna sa iti distrugi viata ta.In mod normal, un om care munceste toata viata, trebuie sa aiba din ce traii la batranete.Ca are pensie mica si il ajuti tu, ca il mai duci undeva cu masina, ii faci cumparaturile, etc, e altceva.
Si tu daca ai avea o mama ca n-ar avea picioare cum te-ai comporta cu mama ta ?

#58
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017
Exista 2 tipuri:

1. Eu te-am facut, eu te omor (ma-sa)
2. Tu m-ai facut,iar eu te omor (odrasla)

#59
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View PostjavaEEDevOps, on 15 octombrie 2017 - 10:52, said:

Si tu daca ai avea o mama ca n-ar avea picioare cum te-ai comporta cu mama ta ?
Asi ajuta-o cat asi putea fara sa ma distrug pe mine.Cum ar trebui sa ma comport? Sa renunt la toate si sa muncesc doar pt ea?
Daca citesti tot topicul, ai vedea ca am scris la un moment dat, ca am fost intr-o situatie similara, si am acceptat-o pana pe la 30 de ani, dupa care i-am lasat si m-am mutat.Acu, batranii se descurca de minune, nu sintem certati, ii mai ajut, dar eu am ramas cu un gol de vreo 10 ani cat iam sustinut si mam neglijat pe mine.
Cu siguranta, copilul trebuie sa isi ajute parintii, dar nu la 20 de ani, la 20 tre sa te ajute parintele pe tine.Pe cand ajungi la 40 de ani, ai familie si ti-ai rezolvat problemele, iar problemele tale sint rezolvate, da poti sa ii sprijini, poti sa muncesti pt ei, dar si atunci daca ai copii, tre sa muncesti pentru copii.

#60
javaEEDevOps

javaEEDevOps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 15.09.2017

View Postfqx, on 15 octombrie 2017 - 11:09, said:

Asi ajuta-o cat asi putea fara sa ma distrug pe mine.
Bun, pentru ca oamenii in depresie sunt efectiv oameni care si-au pierdut mintile.Si atunci cand iti pierzi mintile este ca si cum ti-ai pierde si mainile si picioarele si ratiunea.
Asta face si ea. Isi ajuta mama care nu mai are nici maini, nici picioare, nici ratiune.

#61
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View PostjavaEEDevOps, on 15 octombrie 2017 - 11:20, said:

Bun, pentru ca oamenii in depresie sunt efectiv oameni care si-au pierdut mintile.Si atunci cand iti pierzi mintile este ca si cum ti-ai pierde si mainile si picioarele si ratiunea.
Asta face si ea. Isi ajuta mama care nu mai are nici maini, nici picioare, nici ratiune.
Pai asta face si ea, dar se distruge si pe ea.Dupa cum povesteste, deja si ea are primele semne de depresie.daca continua asa, peste inca 10 ani o sa fie si ea cu depresie severa, si ea nu are copii.Cine o ajuta?

#62
javaEEDevOps

javaEEDevOps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 15.09.2017

View Postfqx, on 15 octombrie 2017 - 11:33, said:

.Cine o ajuta?
Dumnezeu , asa cum EL ne ajuta pe toti.Cum crezi ca a reusit sa-si ia acele joburi ? Dumnezeu i le-a pus in brate ca sa-si ajute si mama si pe ea.

#63
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 17.04.2014

View PostKassi, on 14 octombrie 2017 - 18:01, said:

Buna seara. Am nevoie de un sfat, sau de o recomandare va rog.
Este vorba de mama mea, care acum 7 ani a facut o depresie puternica. Intre timp si-a mai revenit putin, dar doar atat cat sa poata sa mearga la baie singura - dar eu sunt convinsa ca de fapt totul e in mintea ei.
De 7 ani nici ea, nici tatal meu nu au serviciu. Eu sustin familia cu 3 joburi. Un timp mai aduceau vorba despre asta, dar in ultimii ani cand eu aduc in discutie acest subiect, tot ce primesc este inevitabilul "Mi-e rau" "nu ma simt bine" "O sa plec!, sa scapi de mine!!"...etc. de la mama mea. Incerc sa ii explic ca macar daca ar invata ceva pentru ea (o limba, utilizarea PCului, etc) tot ar fi bine - dar tot ce aud este "O sa..o sa". Inevitabil se ajunge la cearta si dupa cateva ore tac, si ma prefac ca nu am spus nimic...si e liniste din nou.
Recent mi-am luat si un job de acasa pentru ca sa fac fata cheltuielilor, ...
parerea me este ca daca primeste tratament adecvat, depresia poate sa fie tinuta sub control si ar putea sa lucreze ceva ca sa nu fie o povara pentru tine..
nu inteleg pozitia tatalui tau in toata aceasta configuratie...si el este grav bolnav sa nu poata sa presteze o munca? el de ce sta acasa?

pe urma nu prea inteleg: ce venituri poti sa faci tu de una singura la varsta de 26 de ani ca sa intretii o familie compusa din trei persoane? ce faci? toata ziua muncesti? daca dormi macar 8 ore ca sa iti incarci bateriile, mai raman 16 ore disponibile pentru munca sau timp liber. tu aloci tot acest timp pentru munca? (3 joburi) nu ar fi prea intelept din partea ta ca sa lucrezi non stop pana te epuizezi, numai sa fii considerata un copil bun care se sacrifica pentru parintii ei.

Edited by GRATEFUL, 15 October 2017 - 12:07.


#64
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View PostjavaEEDevOps, on 15 octombrie 2017 - 11:37, said:

Dumnezeu , asa cum EL ne ajuta pe toti.Cum crezi ca a reusit sa-si ia acele joburi ? Dumnezeu i le-a pus in brate ca sa-si ajute si mama si pe ea.
Scuze, dar nu sint foarte credincios, dar daca ar fi asa, de ce nu o ajuta sa scape mama ei de depresie si sa se angajeze? Joburi sint, nu tre sa ti le dea Dumnezeu, trebuie gasit doar fraierul sa le accepte.

Edited by fqx, 15 October 2017 - 12:10.


#65
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 17.04.2014

View PostjavaEEDevOps, on 15 octombrie 2017 - 11:20, said:

Bun, pentru ca oamenii in depresie sunt efectiv oameni care si-au pierdut mintile.
complet gresit. depresia nu inseamna ca ti-ai pierdut mintea.deci, nu este handicapata si nu este ca si cand si-ar fi pierdut mainile sau picioarele si necesita sa fie servita/ ingrijita non stop.

Edited by GRATEFUL, 15 October 2017 - 12:20.


#66
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View PostGRATEFUL, on 15 octombrie 2017 - 11:54, said:

parerea me este ca daca primeste tratament adecvat, depresia poate sa fie tinuta sub control si ar putea sa lucreze ceva ca sa nu fie o povara pentru tine..
nu inteleg pozitia tatalui tau in toata aceasta configuratie...si el este grav bolnav sa nu poata sa presteze o munca? el de ce sta acasa?

pe urma nu prea inteleg: ce venituri poti sa faci tu de una singura la varsta de 26 de ani ca sa intretii o familie compusa din trei persoane? ce faci? toata ziua muncesti? daca dormi macar 8 ore ca sa iti incarci bateriile, mai raman 16 ore disponibile pentru munca sau timp liber. tu aloci tot acest timp pentru munca? (3 joburi) nu ar fi prea intelept din partea ta ca sa lucrezi non stop pana te epuizezi, numai sa fii considerata un copil bun care se sacrifica pentru parintii ei.
Poate face, insa nu e bine pentru ea.tatal, se complace, ca e comod sa stai acasa pe banii altuia, iar mama, poate ia mai trecut din depresie dar daca s-a obijnuit acasa...

View PostGRATEFUL, on 15 octombrie 2017 - 12:10, said:

complet gresit. depresia nu inseamna ca ti-ai pierdut mintea.
Doar gandesti gresit lucrurile, insa e o boala grea, dar cu care se poate trai.

#67
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 17.04.2014

View Postfqx, on 15 octombrie 2017 - 12:11, said:

Poate face, insa nu e bine pentru ea.tatal, se complace, ca e comod sa stai acasa pe banii altuia, iar mama, poate ia mai trecut din depresie dar daca s-a obijnuit acasa...
in cazul in care tatal se complace in situatia asta...atunci este clar ca vor s-o exploateze.
statul acasa al tatalui nu are niciun rol.mama ei poate sa se deplaseze in locuinta si sa-si poarte de grija singura pana tatal sau fiica vin acasa de la joburi.
........
initiatoarea are bunavointa si vrea sa ii ajute, dar parintii vor sa se mentina in rolurile de victime...cat de egoisti pot sa fie!!!

Edited by GRATEFUL, 15 October 2017 - 12:23.


#68
javaEEDevOps

javaEEDevOps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 15.09.2017

View PostGRATEFUL, on 15 octombrie 2017 - 12:10, said:

complet gresit. depresia nu inseamna ca ti-ai pierdut mintea.
In momentul in care mintea ei nu mai poate evalua realitatea ,si-a pierdut mintea

Quote

deci, nu este handicapata si nu este ca si cand si-ar fi pierdut mainile sau picioarele si necesita sa fie servita/ ingrijita non stop.
Creierul controleaza tot. Un  om care are mintea afectata , peste tot este afectat.Se pare ca tu nu ai vazut ce poate face depresia.
Sunt unii care stau toata ziua ca plantele pt ca efectiv sunt in alta lume cu capul.

#69
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View PostGRATEFUL, on 15 octombrie 2017 - 12:13, said:

in cazul in care tatal se complace in situatia asta...atunci este clar ca vor s-o exploateze.
........
initiatoarea are bunavointa si vrea sa ii ajute, dar parintii vor sa se mentina in rolurile de victime...cat de egoisti pot sa fie!!!
Nu e neaparat egoism, e vorba de probleme mai vechi, cu, copii nu trebuie sa fii prea rau dar nici prea iubitor.In momentul in care iti iubesti copilul prea tare si il sufoci efectiv, il tii din scurt, copilul nu devine deplin un adult si ii va fi foarte greu sa se desparta de parinti, iar parintele cand vine momentul despartirii fie intra in depresie si nu poate accepta, fie se foloseste de slabiciunile copilului pentru al tine aproape si in acest timp unii mai si traiesc pe banii copiilor, ceea ce intradevar este egoism.Auzi de la o gramada de parinti, la varsta casatoriei ca le spun copiilor ca pot sa se casatoreasca cu oricine dar sa nu plece de langa ei, ceea ce e cea mai mare prostie...

#70
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 17.04.2014

View PostjavaEEDevOps, on 15 octombrie 2017 - 12:24, said:

In momentul in care mintea ei nu mai poate evalua realitatea ,si-a pierdut mintea
in depresie poti sa evaluezi realitatea, dar nu poti s-o gestionezi psihic nu pentru ca ti-ai pierdut gandirea/ simtul rational, ci din alte considerente...

Edited by GRATEFUL, 15 October 2017 - 12:28.


#71
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View PostjavaEEDevOps, on 15 octombrie 2017 - 12:24, said:

In momentul in care mintea ei nu mai poate evalua realitatea ,si-a pierdut mintea

Creierul controleaza tot. Un  om care are mintea afectata , peste tot este afectat.Se pare ca tu nu ai vazut ce poate face depresia.
Sunt unii care stau toata ziua ca plantele pt ca efectiv sunt in alta lume cu capul.
Corect, dar exista tratament, exista solutii, chiar daca nu se vindeca, se imbunatateste situatia.daca refuza tratamentul, asta e, pleci si gata, ai vrut sa il ajuti si a refuzat.

#72
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 17.04.2014
exact, ajuti pe cineva care doreste sa-si imbunatateasca starea, vrea sa se insanatoseasca si lupta...chiar daca uneori mai cade.
chestia este ca nu poti gandi in locul altei persoane si nu poti nici sa decizi in locul altuia...poti sa vii cu o solutie extraordinara, dar pe care persoana cu problema nu o poate implementa ca sa dea rezultatele dorite...

de exemplu: in cazul cancerului este strict nevoie sa scoti din alimentatie carnea, dar s-ar putea ca bolnavul sa nu conceapa viata fara consum de carne si atunci nu poate sa intervina la un moment dat nici vindecarea...

Edited by GRATEFUL, 15 October 2017 - 12:37.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate