Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Ajutati-ma sa imi ajut mama

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#37
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 23.09.2005
Ce varsta au parintii?

#38
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
De ce nu te muti? Ce aranjamente aveti? Stati cu chirie? Sau e locuinta lor? Daca e locuinta lor, solutia e una extrem de rapida, iti faci bagajul maine si la revedere. Daca stati cu chirie (pe banii tai), atunci solutia e aceeasi (te muti), dar ar fi de bun simt sa le dai un ultimatum, nu doar lor ci si tie insuti, ca oricum o sa trebuiasca sa-ti cauti alta chirie etc.

Nu zic sa-i lasi balta sa moara de foame, dar dupa cum ai scris mai sus ca v-ati mutat la oras, daca intr-adevar locuiti cu chirie si imi imaginez ca ai ceva cu minim 2 camere unde sa stai, ai putea sa-ti gasesti o garsoniera si sa ii ajuti sa-si plateasca undeva o chirie, cu cat mai mare distanta cu atat mai bine si mai ieftin pentru tine, iar daca poti sa-i ajuti cu chestiile de baza, de subzitenta, bine, restul sa-si faca si ei.

Altfel, in situatia actuala, intuind ca nu esti maritata sau intr-o relatie serioasa, mai greu sa-ti faci un "rost" in asemenea imprejurari si cu asemenea oameni. Parintii mei sunt mana cereasca pe langa ai tai dupa cum ii descrii, si chiar si-asa, cand am avut o discutie absolut minora, banala, care il implica si pe-al meu, le-am spus extrem de ferm si raspicat ca nici atunci, nici vreodata dupa sa nu-si bage nasul acolo unde nu trebuie...politicos bineinteles, dar destul de clar ca sa nu mai avem discutii dupa.

#39
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
@Kassi nu vreau sa te indemn sa-ti renegi parintii dar te sfatuiesc ca intr-unul din momentele mai putin tensionate ale relatiei voastre sa-i intrebi daca nu considera ca si tu ai dreptul sa traiesti macar atiti ani citi au ei(sau daca vrei pune-ti intrebarea asta singura).Sigur o sa-ti raspunzi : "DA" asa ca trebuie sa-i faci sa inteleaga ca ,"camasa ta iti este mai aproape de piele decit a lor"! Si inca ceva: atunci cind se "indreapta"("se pun putin pe treaba")pentru scurta vreme doar pentru ca i-ai amenintat ca lasi, fii consecventa si lasa-i o perioada mai mare ca vor fi nevoiti sa se descurce si sa vezi ce bine o sa fie ulterior si pentru ei dar si pentru tine! Trebuie sa fii tare !

Edited by iuliean50, 14 October 2017 - 19:57.


#40
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View PostsSorsy, on 14 octombrie 2017 - 19:24, said:

Sa nu uitam ca aceasta familie de paraziti(asa cum ii zici tu), a crescut-o si a purtat-o prin scoli si a ajuns unde este astazi.....

De unde stii tu prin ce scoli au "purtat-o"? Adica ok, au sustinut-o material in perioada cresterii si formarii, dar banuiesc ca e clar pentru oricine ca asa face orice parinte responsabil daca a decis sa aiba copii. Ai niste obligatii morale si legale fata de copiii tai, si sigur, si copiii au datoria morala sa-si sustina parintii cand acestia ajung batrani, neputinciosi, incapabili de a munci si de a se intretine. Dar sa fim seriosi, daca initiatoarea are 26 de ani, ce varsta au parintii, in jur de 50? Sa stai exclusiv pe spinarea fiului/fiicei la varsta asta, sa il pui in situatia sa isi ia trei joburi si sa munceasca ca sclavul zi lumina ca sa se poata intretine si sa va intretina si pe voi, ambii parinti, sa nu miscati niciunul un deget si sa va secatuiti copilul de energie si resurse financiare fix in perioada in care are mai mare nevoie de aceste resurse sa isi faca un rost in viata? :blink: Daca nici asta nu-i parazitism, atunci nu stiu care e.

#41
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostKassi, on 14 octombrie 2017 - 18:34, said:

Deci n-am voie sa cer un sfat? Atunci de ce exista acest forum, pentru ca cei care il folosesc sa fie certati? :/ Meh...
Ai voie sa faci orice,atata timp cat nu deranjezi pe altii.Crede-ne ca s-a umplut de clone prin zona.

Edited by daniMMM, 14 October 2017 - 20:43.


#42
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View PostdaniMMM, on 14 octombrie 2017 - 20:43, said:

Ai voie sa faci orice,atata timp cat nu deranjezi pe altii..

Te-a deranjat cu ceva? :huh:

#43
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View PostMarianG, on 14 octombrie 2017 - 19:09, said:


ulterior a gasit si sursa dureri


si care era?

#44
myceran

myceran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,276
  • Înscris: 31.07.2017

View PostKassi, on 14 octombrie 2017 - 18:01, said:

..........................
Bunica mea era asa, toata ziua statea in pat si se vaita "valeu, valeu".
A trait 90 de ani, i-a îngropat pe toti, de multe ori cred ca a murit baba de plictiseala!
In primul rand gândește-te la tine, daca ai stres acasa si la munca vei claca intr-o buna zi.
Daca omul nu vrea sa traiasca, desi tu te stradui s-o ajuti, la ce bun?

#45
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostMr_Who, on 14 octombrie 2017 - 21:01, said:

Te-a deranjat cu ceva? Posted Image
Nu m-a deranjat cu nimic,nu e vorba de asta,e un fel de Petrica si lupul.
Atata timp cat a dat-o public,pot sa-mi dau o parere,buna sau proasta.

Edited by daniMMM, 14 October 2017 - 21:16.


#46
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006

View Postsommne, on 14 octombrie 2017 - 18:40, said:

@Kassi Stai liniștită și citește Acatistul Sfintei Cuvioase Parascheva. Îl găsești ori pe internet ori la magazinele de specialitate. Îți promit că toate lucrurile ți se vor rezolva.
Cel mai prost sfat. Daca fata considera necesar, posta pe religie, unde pupati oase de cadavre.

#47
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postshmecherul, on 14 octombrie 2017 - 21:15, said:

Cel mai prost sfat.
Pai l-ai incercat Posted Image

#48
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,522
  • Înscris: 16.03.2007

View Postshmecherul, on 14 octombrie 2017 - 21:15, said:

Cel mai prost sfat. Daca fata considera necesar, posta pe religie, unde pupati oase de cadavre.

Defapt este un sfat foarte bun. Are rata de succes peste 50%.

#49
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,156
  • Înscris: 15.05.2008
probleme serioase la mansarda,naspa

#50
javaEEDevOps

javaEEDevOps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 15.09.2017

View PostKassi, on 14 octombrie 2017 - 18:01, said:

Ajutor, va rog.
Mama ta trebuie sa mearga la un duhvnic ca sa se spovedeasca.Intradevar traieste in alta lume pt ca demonii vor s-o duca in aceea lume.
Daca mama ta refuza preot , mergi la un preot (cea mai aproape biserica din langa tine) si spune-i toata povestea , apoi da acatist de 40 de zile la acea Biserica
in numele mamei tale in care spui clar ca vrei insanatosirea mamei tale si fa milostenie la saraci in numele mamei tale.
Nu te juca cu aceste duhuri care incearca sa puna mana pe mintea si sulfletul mamei tale.Faptul ca sa simte rau este tocmai ca se simte rau datorita acelor atacuri demonice.
SI asta pt ca probabil la ce a facut in viata ei de are putere diavolul sa se aproprie de ea asa de mult.
Mai da si la manastiri acatist pt insanatosirea mamei si roaga-te tu pentru ia la Dumnezeu in fiecare seara.

De asemeni, in acelsi timp incearca sa mergi cu mama ta la psihiatru ca sa urmeze tratament medicamentos.

Edited by javaEEDevOps, 14 October 2017 - 23:00.


#51
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005
"Mergi sau crapă."

#52
Vyorela

Vyorela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 06.12.2016
Fata chiar are probleme si voi radeti de ea


EU TE SFATUIESC, SA VORBESTI SERIOS CU MAMA TA, SA INCERCI SA II EXPLICI, CA NU E NORMAL CE FACE, CA TU NU MAI ESTI UN COPIL, PE CARE POATE SA MANIPULEZE.
TREBUIE SA II MAI LASI CLAR CA POATE CONTA ORICAND PE AJUTORUL TAU, DAR TREBUIE SA TE LASE SA ITI TRAIESTI VIATA

Nu ar strica sa va duceti la o terapie de familie.

#53
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Daca pleci de acasa si nu mai vorbesti cu ei 1 an de zile, ce o sa faca? o sa moara fara tine? Nu e usor, dar trebuie sa te gandesti si la viitorul tau. Nu poti toata viata sa slujesti la ei si sa ajungi la 40-50 de ani fara nimic.

Edited by bluesnake, 15 October 2017 - 00:28.


#54
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
In loc sa bage banii aia in intemeierea unei familii, copil, etc... el ii baga in fundul putorilor batrane...
Sa mor daca pricep ce naiba au in cap astia.
Am si eu vreo doua exemple asemanatoare in jurul meu, unul care sta cu parintele in apartamentul inchiriat de el, si altul care a plecat la munca in strainatate sa intretina putorile batrane si fratii, ca putorile au avut timp sa se reproduca daca locuri de munca nu au avut.
Ma uit cu mila la saracii prosti, cum se muncesc degeaba, si o sa se trezeasca la pensie ca el si-a ars tineretea si rupt carca degeaba si nu s-a ales cu nimic, si ca nu a reprodus nici un fraier care sa il intretina la batranete... macar de isi petreceau tineretea stand degeaba si nu se alegea cu nimic mai era o treaba, dar sa muncesti ca prostul si sa nu te alegi cu nimic.

O regula spune ca daca ajungi la un venit care iti permite sa traiesti singur (sa inchiriezi locuinta) rupe contactul cu parintii, chiar daca au ei o casa mai misto... daca nu au casa sau au una vai de ea, cu atat mai mult sa rupi contactul, ca o sa ajungi sa te trezesti cu lipitorile pe spate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate