Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 

recomandari pomi/arbori/arbusti

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
Salutare tuturor!

In urma unui studiu geotehnic, am aflat ce structura are solul, cel putin pana la 6 m adancime:
- sol vegetal : pana la 0,30m adancime,
- argila pucm, bruna, vartoasa : pana la 1 m adancime
- argila prafoasa vargata, tare : pana la 2,5 m adancime
- argila prafoasa galbuie, tare, cu fragmente de tuf : pana la 6 m adancime (aici s-a oprit forajul)

Noi suntem incepatori absoluti in ale agriculturii. Planurile de viitor sunt de a face aproape de casa o micuta livada (cca. 1200 mp), inclusiv ceva tufe de zmeura, mure afine, o mica gradina de legume si restul iarba. Eventual cativa arbori (conifere, foioase), din motive estetice, langa/in fata casei. Nimic spectaculos, dar nici n-as vrea sa pun vreo 10-20 pomi/arbusti si sa mi se usuce dupa 2-3 ani de chinuri, sau sa nu se prinda deloc.

Avand in vedere structura de o avem la sol, exista pomi/arbori/arbusti care nu merg bine, sau dimpotriva, care ar merge foarte bine? Sau acest tip de sol este bine tolerat de orice specie autohtona?

Ma gandesc ca e posibil sa aiba si copacii preferinte, poate cine stie, merilor nu le place argila vargata? :)

Attached Files



#2
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
Pentru inceput planteaza ceva comun, arunca un ochi pe la vecini si vezi ce pomi/arbusti cresc in zona ta.

Altfel faci ca  mine experimente, bani si timp pierdut....ma chinui sa aclimatizez un cires de vreo 4 ani fara nici o sansa, dar nu ma las Posted Image

#3
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007

 Maverick27, on 13 octombrie 2017 - 15:17, said:

Pentru inceput planteaza ceva comun, arunca un ochi pe la vecini si vezi ce pomi/arbusti cresc in zona ta.
Chiar langa mine nu creste decat porumb :D
Cei mai apropiati vecini au case noi, inca nu s-au ridicat copacii, habar n-am ce-o sa mearga si ce nu... Iar satul vechi e la sute de metri distanta... nu stiu daca au acelasi sol pe acolo. De crescut, cresc cele obisnuite prin satele noastre: nuci, pruni, ciresi, meri...

#4
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,214
  • Înscris: 08.09.2010

 mariachi, on 13 octombrie 2017 - 14:58, said:

Salutare tuturor!

In urma unui studiu geotehnic, am aflat ce structura are solul, cel putin pana la 6 m adancime:
- sol vegetal : pana la 0,30m adancime,
- argila pucm, bruna, vartoasa : pana la 1 m adancime
- argila prafoasa vargata, tare : pana la 2,5 m adancime
- argila prafoasa galbuie, tare, cu fragmente de tuf : pana la 6 m adancime (aici s-a oprit forajul)
.................................
Asa de curiozitate, cat mai ajunge un astfel de sondaj geotehnic?

La ce sol aveti acolo, indiferent ce plantati trebuie suplimente: gunoi de grajd, ingrasaminte organice sau de sinteza.
In acelasi timp cam orice plantati vrea sa traiasca, deci se va descurca, nu trebuie sa va faceti foarte mari griji, mai ales ca nu o faceti pentru a scoate bani. Daca din 10 meri spre exemplu plantati merg 6 deja aveti asigurata cantitatea de mere pentru familie si va dati si dvs destula treaba :)
Daca sunteti incepator absolut important este sa experimentati deoarece, indiferent cate sfaturi mai mult sau mai putin bune primiti, tot nu va fi suficient. Iar ca sa primiti raspunsuri punctual este bine sa intrebati la fel. La modul general este mai complicat de raspuns.
Incercati sa discutati cel mai bine cu cineva care lucreaza la o pepiniera de unde doriti sa cumparati material saditor si sunt sigur ca o sa primiti suficiente sfaturi sa aveti un punct de plecare.
Asa ca lectura pentru pomi incercati sa va familiarizati cu tipurile de portaltoi si relatia dintre acestia si tipurile de sol intalnite.
La fel si pentru arbusti.

Mult succes.

#5
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
Multumesc de sfaturi! Voi citi despre portaltoi. Oare la o pepiniera (serioasa) pot alege intre mai multe tipuri de portaltoi?

Studiul geo a fost 600 ron. La noi s-a facut un singur foraj. Daca prin CU ni s-ar fi cerut doua, al doilea foraj s-ar fi facut gratuit. Dar n-a fost cazul.

#6
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 28.07.2005
@mariachi

Salutari,

Apreciez postul tau...multam.
Si eu sunt in pozitia ta ,cu un teren in Tara Fagarasului,la poalele muntelui cu acelasi nume... un loc binecuvantat si ce am vazut,troite la fiece colt de drum si multi tarani harnici.

Ideea ta cu studiu geolocic este brilianta...nu m-am gandit la asa ceva.
Am contactat o firma din Brasov si sper sa fac unul curand.

Tu ce ai facut urmatorul pas ,ce si cum decizi ce pomi le vor place pamantul sau nu ?Eu as dori sa plantez ce merge in zona respectiva,le palce si o infloresc fruos si apoi imi dau bucuria de a culege de pe creanga si nu de pe raftul de la magazin.
Iubesc idea sa poti avea pomi care dau rodul in timpul anului,unul dupa altul si nu toti la aceeasi perioada ...
Se poate concepe o livada sa ai soiuri de mere (sa zicem) care se coc spread over cateva luni ale anului si nu in doar cateva scurte ?

Nu asi vrea sa devin un asasin de pomi ... pe timpul meu !

Multa bafta iti doresc si sa te bucuri de fructul de pe copacul tau ... in mana ta ! :)

#7
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 28.07.2005

 mariachi, on 14 octombrie 2017 - 18:02, said:

Multumesc de sfaturi! Voi citi despre portaltoi. Oare la o pepiniera (serioasa) pot alege intre mai multe tipuri de portaltoi?

Studiul geo a fost 600 ron. La noi s-a facut un singur foraj. Daca prin CU ni s-ar fi cerut doua, al doilea foraj s-ar fi facut gratuit. Dar n-a fost cazul.

Acel document arat foarte bine...
Am sunat o firma din Brasov si mi-a spus ca ma costa vreo 600 de euro sau 3,000 de lei ?
Tu cum ai reusit sa il faci cu 600 de lei ?

Sau nu este acelasi test ...sau...firma din BV a adaugat si prefixul de la numarul meu de telefon !?

#8
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 30.04.2017
eu as incerca mar si prun si as sapa gropi de 1 x 1 x 1 la plantare

Edited by Powerup, 14 April 2018 - 14:01.


#9
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Nu vad o problema cu solul si nu vad de ce ar trebui sa fie pomi care sa n-o duca bine in acel sol.
Mai degraba m-ar interesa zona ca sa stim daca clima ar putea sa puna probleme unor pomi fructiferi.

#10
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 30.04.2017

 Vincentiu_1981, on 18 aprilie 2018 - 09:03, said:

Nu vad o problema cu solul si nu vad de ce ar trebui sa fie pomi care sa n-o duca bine in acel sol.
Mai degraba m-ar interesa zona ca sa stim daca clima ar putea sa puna probleme unor pomi fructiferi.
scrie pe poză, e la 10 km nord de cluj-napoca

#11
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Uitandu-ma pe temperaturile minime inregistrate la Cluj-Napoca din 2000 si pana acum, nu a existat nicio iarna cu temperaturi minime care sa scada sub -22 oC, deci din punctul asta de vedere nu exista nicio specie pomicola care sa fie in pericol la gerurile din timpul iernii sau sansele ca sa apara ceva probleme pe timp de iarna care sa determine degerarea masiva a pomilor sunt foarte reduse.
Deci din acest punct de vedere poate fi plantat orice pom, atata doar ca nu ar fi cele mai bune conditii pentru speciile care necesita mai multa caldura si probabil ca aici cel mai dezavantajat ar fi caisul.
Oricum, eu daca as sta acolo as planta cu siguranta atat caisi cat si piersici.

Edited by Vincentiu_1981, 18 April 2018 - 21:29.


#12
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,588
  • Înscris: 27.01.2012
Caisul si piersicul ar fi pomi de clima mai mediteraneana dar daca alegi soiuri mai adaptate la racoare e posibil sa mearga foarte bine cu exceptia anilor cu ingheturi tarzii...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate