Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Edge Titanium ... Burgundy Velvet

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
485 replies to this topic

#469
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
220.000 km

(si ceva maruntis)

3k-ule, nu stiu ce sa-ti zic, nu am studiat problema. Dar intreb la urmatoarea revizie (care trebuie sa se intample, probabil saptamana viitoare / cealalta). Si ITP, ca e la pachet anul asta cu revizia de toamna.

Vreo 4.500 km facuti in concediu, cu un consum in bord de 11.1 (masina plina / grea, multe curbe / insula mare, plus un Thule mai ne-aerodinamic, ca al meu era imprumutat :w00t:, au contribuit din plin la consumul "de poveste"). In rest nimic notabil.

#470
officer_nats

officer_nats

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 14.10.2018
@Tyby Am citit tot jurnalul de-alungul timpului insa nu am retinut: are adblue?

#471
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepã, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Nu are. Dupã 2019 s-a trecut de la motorul conceput împreunã cu PSA la cel de Ford. Acesta are curea imersatã în ulei, intercooler rãcit cu apã și AdBlue.

#472
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Cum zice si 3K-ul, e fara AdBlue, face-lift-ul a adus adblue si cresterea puterii de la 210 la 235 CP. Ma rog, si alta cutie, niste modificari de design exterior, consola centrala rearanjata etc.

#473
officer_nats

officer_nats

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 14.10.2018
Da, stiu, ca m-am fatait si eu destul pe langa Edge inclusiv facelift, pana m-am hotarat. Bine ca ai scapat de AdBlue, big pain in the ass Posted Image

Edited by officer_nats, 14 September 2023 - 18:44.


#474
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
220.750 km

Facut revizie 220k, impreuna cu revizie CVA, si inca vreo cateva chestii "minore" (vas expaniune gol la intrarea in service, constatat capac racitor EGR spart, schimbat EGR, plus capac tacheti spart, cu ceva prelingeri de ulei).

S-a inlocuit si senzor nivel vas spalator parbriz (semnaliza aiurea) si curea agregate (scartaia, in special la rece).

Total halat: 9.500 RON (cu tot cu TVA) :

- 3.500 RON: revizie + revizie CVA
- 3.500 RON: EGR plus inlocuire
- 1.700 RON: capac tacheti (si accesorii: garnituri, furtune etc) + inlocuire
- 250 RON: curea agregate + inlocuire
- 250 RON: senzor nivel apa
- 300 RON: diverse (completare lichide, stand frane etc - nu am stat sa le adun pe toate una cate una)

Cele de mai sus sunt dupa aplicarea unui discount general (piese si manopera) de ~ 25% :eek:

Partea proasta este ca nu s-a rezolvat problema senzorului de nivel, va avea o revenire. Posted Image

#475
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
221.000 km

De cateva saptamani am tot avut senzatia de miros de motorina in habitaclu. Saptamana trecuta, dupa ce am luat masina de la aeroport, am trecut pe la Tiriac sa iau cheia de rezerva (ramasa la ei dupa revizie & stuff).

Doua chestii au fost pe lista:

- miros de motorina: am dus masina a doua zi dimineata, pentru inlocuire set retur injectoare, luat masina seara. Vreo 750 RON halatul (350 piesa, 400 manopera, sau asa ceva).

- indicatie eronata vas lichid parbriz: trebuie desfacuta partea de sub bara, si trebuie timp si programare. Cu prima ocazie.


PS: in urma cu 3 saptamani facut ITP de 6 ani, la 220.500 km. Fara probleme.

#476
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
222.000 km

(ieri)

#477
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
222.800 km

Schimbat Nokian Powerproof (vara) cu Michelin Pilot Alpin 5.

#478
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
225.000 km

Aventura continua!

#479
officer_nats

officer_nats

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 14.10.2018
Faci destul de multi km anual, la cat timp/km faci revizia? Dar la cutie?

#480
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Intre 15k si 20k, in funcție de perioada etc. Nu ma lasa inima la 30k, desi asta a fost intervalul recomandat la achizitie.

#481
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Cum, ca urmare a postului de mai sus:

View PostTyby, on 28 noiembrie 2023 - 15:12, said:

225.000 km

Aventura continua!

masina a trecut in utilizarea constanta a colegei de apartament, update-urile vor fi mai rare aici, km clar mai putini.

Totusi, fix la inceputul lui Februarie, mi-a comunicat ca are Engine Check aprins in bord, verificasem cu ea la telefon cu adaptorul OBDII instalat "constant" si mi-a dat un cod de DPF (de asteptat de altfel, fiind trambalata doar prin oras ultimele doua luni), si am urcat la volan sa le vad si eu, si sa ma duc sa o spal. Plecarea de pe loc s-a facut cu ceva zgomot in zona puntii spate, plecarea de la spalatorie a fost deja horror, iar ajungerea in zona casei, la un spatiu de unde sa poata fi urcata usor pe platforma, a fost cu emotii mari.

Apelat la 9695, urcat pe platforma cam in 2 ore, dus la Tiriac (vineri dupa-amiaza), luni confirmat ceea ce cam stiam deja: grup diferential spate (rupt ceva prin interior, vreun dinte sau similar).

Am luat decizia a doua zi sa merg pe diferential nou (approx. 6.250 RON grup diferential nou, cu piesa veche la schimb, si restul pana la 9.000 RON manopera (preturi cu TVA inclus), consumabile (ulei, piulite, saibe etc). Am dat ok, livrare piesa 4-6 zile, plus inca 2-3 zile manopera, perioada in care masina a stat la ei in parcare. Pretul a fost cu discount-uri destul de mari si la piese, si la manopera.

Pentru comparatie:

- Axevo mi-a dat pret de 7.600 (plus TVA!!!) la grup nou, de origine, la care se adauga 4.200 RON (plus TVA) garantia de piesa veche, pe care i-as fi primit inapoi in max 2 saptamani, daca piesa veche corespundea, in urma analizei Ford). Practic ma costa doar piesa mai mult decat piesa + manopera la Tiriac, plus garantia de 5.000 RON pe care o recuperam (cvasi sigur) dupa alte doua saptamani.

- din dezmembrari am gasit o bucata cu 4.500 RON pe la Braila, de la o masina cu ~ 90k km (sau cel putin asa au declarat oamenii de acolo, foarte ok, de altfel). Dar as fi pierdut pe de alta parte o parte din discount-urile de la manopera de la Tiriac (deh, piesa de origine externa), garantia piesei separata si limitata etc).

In fine, masina a stat in total 14 zile la Tiriac, timp in care s-au schimbat si senzorul si vaporizatorul DPF, ca asa trebuia. Total halat: 11.000 RON, plus o ... cafea. :peacefingers:

Traiasca! :eek:

PS: 9695 mi-a asigurat ren-a-car pentru 3 zile, din momentul predarii masinii la Tiriac, in limita a 100 EUR / zi, motiv pentru care am inchiriat de la Tiriac Rent un A Classe cu 50 EUR / zi (cu tot cu TVA), pentru 3 + 2 zile, cat am fost eu plecat, si era mai complicat sa rezolv logistica. Astept rambursarea de 750 RON de la 9695 (cica se rezolva saptamana asta). Oamenii au fost OK, cei 320 RON / an pentru cardul gold anual "si-au scos banii" :coolspeak: !

PPS: colega de apartament declara ca se intelege foarte bine cu "tancul" :)

Attached Files



#482
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004
Daca tot erai la easybox mai bine ii faceai un retur.
Nu stiu cit te mai suporta colega sa ii dai sehasuri pe mina... :lol:

#483
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001

View PostEvergreen, on 14 martie 2024 - 12:01, said:

Daca tot erai la easybox mai bine ii faceai un retur.
Nu stiu cit te mai suporta colega sa ii dai sehasuri pe mina... Posted Image

Da, la toti ni-i greu! Posted Image Posted Image

Am alta problema acum in domeniu: Noul Kuga vine cu verde culoare implicita! :w00t:

Edited by Tyby, 14 March 2024 - 12:21.


#484
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004

View PostTyby, on 14 martie 2024 - 12:21, said:

Am alta problema acum in domeniu: Noul Kuga vine cu verde culoare implicita! Posted Image
Le-am facut un pret bun... ;)

#485
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
227.575 km

Schimbat gumele de iarna Michelin Pilot Alpin 5 SUV XL cu cele de vara: Nokian Powerproof SUV XL.

N-am mai mers de mult cu Edge-ul, e ciudata senzatia (zgomotul, lipsa de putere, comparativ cu Mazda :peacefingers:). Insa suspensia este ... haur fata de Mazda, rinichii imi multumeau la fiecare damb! :)

Nimic de semnalat.

#486
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004

View PostTyby, on 23 aprilie 2024 - 14:56, said:

Insa suspensia este ... haur fata de Mazda, rinichii imi multumeau la fiecare damb! Posted Image
Am acilisea un doctor bun.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate