Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 

Roaming Orange

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
2766 replies to this topic

#91
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 26.02.2010
Din punctul meu de vedere, dacă se mai putea atașa extraoptiunea de 3 euro la cea cu beneficii naționale, era foarte bine. Probabil mulți au confundat roaming to like cu abonamentul/cartela locala din tara vizitata.

#92
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Da, doar ca literalmente e interzis de lege.
Probabil dupa ofertele cu mii de minute/MB si faza cu roaming like at home nimeni nu mai credea cau au vreo relevanta dual-sim-urile (cel putin pentru optimizare tarif, pentru cei care au nevoie de cartele total separate munca/privat logic ai nevoie de dual sim oricum). Dar iata ca revin...
Ceva similar se discuta si pe http://prepaidgsm.net (site axat pe discutarea si documentarea ofertelor de cartele locale pentru ca sa nu te omoare astia cu roamingul), ca nu o sa mai aibe relevanta prea mult ca ai pe orice contract resurse "fara numar" si gata. Ei bine iata ca a revenit relevanta.

#93
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008

View PostSommerby, on 23 septembrie 2017 - 22:02, said:

Un operator Orange a lămurit de acum 3 pagini cum vor sta lucrurile:
https://forum.softpe...8#entry21724380

View PostSommerby, on 23 septembrie 2017 - 10:29, said:

Operator orange:
Vom avea si nou schimbare de portofoliu in curand, insa nu avem informatii momentan daca portofoliul de optiuni cu minim de 7 sau 8 euro va fi in roaming

Operator Orange:
Există posibilitatea ca opțiunile de 7,8,10 EUR să rămână cu beneficiile nationale si roaming, dar nu stim detaliile inca.

Foarte bine lamurit, ce sa zic.

#94
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nimeni nu știe exact ce o sa fie in viitor. Dacă aceste cartele o sa fie folosite mult în roaming o sa schimbe oferta. Incearca sa găsești în Franța sau Germania oferta de 2000 minute internaționale UE (incl mobil) chiar la cei mai dubioși provideri care nu stii dacă mai exista luna viitoare, chiar la cartele cu cod sau alte prostii, o sa fie mult peste 7 euro (lasa ca mai ai si aproape 2GB inclusi). Daca suficient de mulți o sa le folosească asa (sint mulți romani afara plus ca se poate face o afacere din asta și pentru altii nu neaparat romani) oferta o sa dispara.

#95
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Chat cu un operator:

Quote

eu : Salut, intrebare legata de schimbarile la roaming SEE din 23 octombrie
eu : daca aleg sa consum din credit, adica nu activezi nici o optiune cu roaming, si nici nationala, care vor fi tarifele in roaming SEE?
operator : Depinde de tara, unde vrei sa suni?
eu : deci daca calatoresc in EU, sa zicem Austria
eu : si sun in Romania
eu : sau local in tara vizitata
eu : nu sun in alte tari
operator : AIci gasesti tarifele https://www.orange.r...rd/austria.html
operator : Apelurile catre Romania sunt taxate cu 0,05 eur/min.
eu : Deci aceste tarife raman valabile si dupa 23 octombrie?
operator : Da, acestea sunt tarifele.
operator : Poti verifica pentru orice alta tara selectand o alta destinatie.
Fair enough, daca o sa fie asa.

#96
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010
Vezi ca nu este chiar asa
https://forum.softpe...8#entry21724380
https://forum.softpe...2#entry21732430

Edited by Sommerby, 25 September 2017 - 15:43.


#97
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Da, don't get me started cu operatorii de servicii clienti, valabil la orice firma de telefonie, si nu numai. Intrebi 10 operatori, primesti 15 feluri de raspuns. Daca te uiti atent la chat-ul meu, o sa observi ce am evidentiat:

Quote

eu : Deci aceste tarife raman valabile si dupa 23 octombrie?
operator : Da, acestea sunt tarifele.
Eu am intrebat cum vor fi dupa 23 octombrie, ea a raspuns cum sunt acum.

#98
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010
Da, asa e. Tu ai întrebat cum "va fi" și ai primit răspuns "acum e.."

#99
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,406
  • Înscris: 06.02.2008
Oricum ar fi tot e mai bine decât a fost până în iunie. Să vedem partea plină a paharului. Eu de câte ori ieșeam din țară îmi închideam datele mobile. Căutam wifi ca nebunul. Sunt sigur că erau și mulți care sperau să încarce cu câțiva euro și să stea în roaming cu lunile. Pentru ei n-a fost să fie, asta e..

#100
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Da, acum roamingul SEE e mult mai ok decit a fost vreodata. Singurul scandal pe care il mai prevad e cind o sa umble lume (cu roaming default on) pe linga tari care nu se incadreaza (si avem si noi vecini) si o sa faca ceva cost suplimentar (cred ca mai e limita de 50 euro, din fericire).

#101
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
De exemplu San Marino, in mijlocul Italiei. In mod normal acolo bat retelele din Italia, dar indoor mai poti pierde semnalul de la ele, si atunci treci pe San Marino Telecom... Posted Image

Attached Files

  • Attached File  SMT.jpg   258.78K   32 downloads


#102
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,998
  • Înscris: 24.04.2013
@katti: Adica te uiti si tu ca omu’ la un film Full Hash Dee (6GB/ora × 1 ora 30 minute), pe mobil ca asa-i sta bine roamingarului, si nu te costa decat vreo SUTA DE MII de euro…Posted Image(la care, bineinteles, adaugi TVA)

Edited by sags, 25 September 2017 - 19:31.


#103
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,192
  • Înscris: 15.05.2008
eu astept sa vad modalitatea de activare incarcare a noilor optiuni de roaming
ma rog si sper sa nu bage aceste noi optiuni de roaming pe incarcare directa de la pos-uri
se poate gresi un nr sau poti face o gluma de prost gust la careva care e plecat afara

#104
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,192
  • Înscris: 15.05.2008
au schimbat textul de informare de acum cateva zile sau nu am fost eu atent
rog pe cineva sa posteze sms-ul din prima zi sau sa confirme daca este asta  Din 23 octombrie 2017 nu mai ai acces la serviciul de roaming în Spațiul Economic European din creditul disponibil în cont dacă ai activă în același timp și o opțiune cu beneficii naționale. De aceea, pentru a avea acces la serviciu, îți recomandăm să activezi o opțiune cu acces la roaming.
Noul sms
Din 23.10 nu vei mai avea acces la roaming in SEE din creditul disponibil,daca ai activa doar o optiune cu beneficii nationale.Iti recomandam sa activezi o optiune cu beneficii in roaming.Verifica accesul la *100#,ramura roaming si urmeaza instructiunile pentru activare

Edited by ceanu1980, 26 September 2017 - 14:02.


#105
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Asta e din ciclul: limbajul nu e prea bun, mai ales pentru comunicare.

De fapt vor sa spuna ca daca ai optiune DOAR cu beneficii nationale nu o sa mai ai roaming (cu explicatia evidenta data de noi ca nu le convine sa iti dea beneficiile nationale la (extra/super)pret zero in roaming).
Evident ca daca ai o optiune cu beneficii nationale si roaming atunci o sa ai roaming.

Edited by f300, 26 September 2017 - 14:12.


#106
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
Am citit toate paginile si am terminat mai confuz decit incepusem. Asa ca am intrat si eu pe chat cu o donsoara de la Orange. Concluzia mea, ca unul ce nu vrea sa renunte la cartela de 5 euro (pentru ca nu am de ce): cind ies din tara pot vorbi in roaming la tarifele agreate UE si luand din creditul existent (normal, tre sa am credit suficient). Pai daca e asa mie mi se pare arhisuficient, oricum nu sunt genul care sa stau ore aiurea pe telefon cand sunt in afara tarii. Eu zic si sper ca am inteles bine.

Edited by mihail75, 26 September 2017 - 14:32.


#107
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Concluzia ta e gresita, tarifele agreate UE nu mai exista din iulie.

#108
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,998
  • Înscris: 24.04.2013
Acea concluzie mai e gresita din inca un punct de vedere: nu poti pastra optiunea de 5EUR, va trebui sa o dezactivezi cu pierderea resurselor neconsumate. La intoarcerea in tara o activezi din nou, conform ofertei din acel moment (asta daca mai e in oferta), si bineinteles platind [alti] 5EUR.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate