Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Roaming Orange

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
2766 replies to this topic

#55
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008

View PostSommerby, on 23 septembrie 2017 - 10:29, said:

Operator orange:
Pana pe 23 octombrie (asadar si in acest moment) aveti acces la serviciul de roaming si la apeluri/ mesaje / consum de internet la tarif standard
Insa din 23 octombrie aveti acces doar cu o optiune compatibila- doar cu resurse in roaming

Deci, daca eu vreau roaming pe credit, ce trebuie sa fac? Nu va mai exista asa ceva? Imi portez si numarul de Orange la Digi daca e asa.
Eu sunt plecat maxim 2 saptamani pe an in afara, si ies mai bine pe credit la cat consum eu. (si oricum am telefonul de firma cu min/sms/date incluse in roaming, si in afara SEE Posted Image)

#56
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postaris86, on 23 septembrie 2017 - 18:27, said:

@f300, e vorba de principiu, ca majoritatea care au cartela li se vede ingradit accesul in roaming, din cauza ca ANCOM favorizeaza pe digi.
Deci clientii non-RDS sint suparati ca lu' RDS i s-a aprobat suprataxarea clientilor in roaming, iar ei literalmente sint suparati ca acum nu pot sa fie suprataxati. Nu e la misto, nu e sarcasm, doar concluzionez.

View Postkatti, on 23 septembrie 2017 - 18:35, said:

Deci, daca eu vreau roaming pe credit, ce trebuie sa fac? Nu va mai exista asa ceva?

Exista, trebuie fie sa nu ai nici o optiune cu beneficii nationale fie sa ai o optiune de cel putin 7 euro cu acces roaming (toate?).

#57
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Prin "roaming pe credit" inteleg sa fiu taxat pe minut/SMS/MB, nu sa cumpar o optiune. Deci daca nu cumpar nici o optiune de nici un fel, am acces la roaming pe credit?
Ultima chestie pe care o vreau cand plec in afara e sa nu se conecteze telefonul la nici o retea... Posted Image

Edited by katti, 23 September 2017 - 18:43.


#58
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Da, daca iti convin tarifele de 18 centi minutul (atit in tara cit si afara) si 20 centi/MB sigur.

Edited by f300, 23 September 2017 - 18:46.


#59
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,957
  • Înscris: 24.04.2013

View PostSommerby, on 23 septembrie 2017 - 17:54, said:

… Si tu postezi proiectele initiale ale eliminarii roamingului de prin 2012!!!! …
Citeste cu atentie. Regulamentul cu pricina este din 2012 si prevedea o reducere in etape a tarifelor, nu se reglementeaza asa ceva de pe o zi pe alta; in plus, acel regulament a mai fost modificat in timp. Primul link este catre forma curenta, cu toate modificarile operate pe text, aplicabila azi. Daca te-ai fi ostenit sa citesti macar prima pagina (care pe deasupra e si pe jumatate goala) vedeai ca include si modificari (marcate ‘M2’) din 17 mai 2017 (publicate insa pe 9 iunie 2017). Al doilea link este catre un regulament de aplicare unde se gaseste printre altele si celebra formula cu limita de trafic de date (si care a fost gresit tradusa in romaneste, drept pentru care s-a publicat erata din al 3-lea link).

LE: Cum poti sustine ca stii pe de rost ce prevede reguamentul daca nici macar nu sti care (de cand) este?

Edited by sags, 23 September 2017 - 19:23.


#60
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008

View Postf300, on 23 septembrie 2017 - 18:46, said:

Da, daca iti convin tarifele de 18 centi minutul (atit in tara cit si afara) si 20 centi/MB sigur.
N-au cum sa aplice aberatiile alea de tarife, doar cele maximale stabilite de UE, adica alea pe care le primesti in SMS: 5c/min, 2c/SMS, 0,77c/MB, sau ceva de genul.

Eu oricum de cativa ani folosesc SIM-ul de orange doar pt a primi apeluri, deci cum am zis, Digi scrie pe el daca fac magaria asta.

#61
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Din iulie tarifele maxime stabilite de UE sint doar pentru suprataxa (daca primesc aprobare, adica pentru operatorii care primesc aprobare), in rest "roam like at home". Daca ai tarifele astea in tara atunci astea o sa fie si in roaming.

Edited by f300, 23 September 2017 - 19:35.


#62
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,957
  • Înscris: 24.04.2013
@katti: Supriza, NU MAI EXISTA tarife maxime de retail (exista pentru en-gross, adica ce isi platesc operatorii intre ei)… Si eu am avut aceeasi nedumerire. Exista doar un maxim la suprataxa (daca o aproba autoritatea nationala), adica ce se aplica peste tariful national. Dar la tariful national doar cerul e limita. Daca ai sa urmaresti evolutia regulamentului cu roamingul SEE ai sa vezi ca intr-adevar au existat limite la pretul de retail in roaming, dar acele articole au fost abrogate (art. 8, 10 si 12 parca, nu mai stiu exact LE: m-am uitat, fostele art 8, 10 si 13, acum abrogate; se vad in forma initiala a regulamentului, disponibila aici <http://eur-lex.europ...4924514&from=RO>).

Edited by sags, 23 September 2017 - 19:41.


#63
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010

View Postkatti, on 23 septembrie 2017 - 18:42, said:

Prin "roaming pe credit" inteleg sa fiu taxat pe minut/SMS/MB, nu sa cumpar o optiune. Deci daca nu cumpar nici o optiune de nici un fel, am acces la roaming pe credit?
Ultima chestie pe care o vreau cand plec in afara e sa nu se conecteze telefonul la nici o retea... Posted Image
Ascultă de la cei care au "beneficiat" deja de "scoaterea roamingului" de la vodafone.
Ca să poti avea acces  roming începând cu 23 octombrie va trebui să renunți (o dezactivezi forțat) mai întâi la opțiunea ce includea beneficii naționale (5-10€ etc), optezi pentru o optiune noua cu roaming (ce va include ceva 100-200 minute in roaming) de 3-9 € (vorbesc din cum s-a întâmplat la voda), te întorci in tara, dezactivezi o noua oferta națională de 5-10 €, si asa vei beneficia de minim 13€ cheltuiți pentru 2-3 zile de "lafait" in roaming!!!
Eu nu am crezut până nu am văzut, așa că acum o săptămână, am plecat cu optiune activată fix cu o saptamana înainte (care continea roaming), când am ajuns in SEE, telefonu s-a conectat la reteaua de acolo, zic gata...merge, când după o zi nu am primit niciun telefon /sms (primit da!!) . Când am vrut sa apelez surpriza.....nexam....am intrat pe cont, surpriza....dacă vrei sa ai acces la telefon dezactivează optiunea națională si activează pe una dintre 3-8 €. Am procedat asa si voila, au inceput sa imi "intre" toate apelurile si sms -urile pe care nu le-am primit pe toata ziua anterioară pentru că desi aveam credit nu puteam plati ce vreau sa vorbesc!!

View Postkatti, on 23 septembrie 2017 - 19:34, said:


N-au cum sa aplice aberatiile alea de tarife, doar cele maximale stabilite de UE, adica alea pe care le primesti in SMS: 5c/min, 2c/SMS, 0,77c/MB, sau ceva de genul.
Nu vei putea apela/primi voce/sms decât după renuntarea la optiunea națională pe care o plătisei si activarea uneia cu roaming!!!

Lucrurile practice le gasesti pe aria vodafone. La fel va fi si la orange

View PostMeltdown, on 14 septembrie 2017 - 07:15, said:

@nicu1879
Faza este următoarea. Am reușit cumva să consum tot internetul de pe cartelă, asta fără să mă anunțe ei că rămân fără. Aveam opțiunea de 7 euro. De 1 lună tot primeam mesaje că se modifică roaming ul la opțiuni.

M-am dus la ei să văd care este treaba. Mi-au zis că am rămas fără MB. Am zis ok, reîncarc cu 7 euro și activez opțiunea.

La acel moment am întrebat de roaming și mi-au zis că trebuie opțiunea de 8 euro roaming.
Opțiunea de 8 euro roaming o anulează pe aia de 7 euro promo național.
Când te întorci în țară trebuie să o activez pe cea de 7 euro național care o anulează pe cea de 8 euro roaming.
Drept urmare 7+8+7 pentru o săptămână de roaming.

Edited by Sommerby, 23 September 2017 - 19:51.


#64
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Uite SMS-ul atasat. In acel moment am avut optiune cu resurse valabile in roaming. Deci, dupa ce imi consum resursele incluse, am tarife de 0,05, 0,02, 0,0077 in roaming, iar in tara am tarifele aberante neschimbate din 1900 toamna. Pana aici inteleg.

Tu zici ca daca nu aveam nici o optiune activa, in SMS imi scria 0,18EUR/minut si alea cand aterizam in Austria?

Attached Files


Edited by katti, 23 September 2017 - 19:50.


#65
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,848
  • Înscris: 26.02.2010
Toata tampenia a plecat de la ANCOM, ca pentru unii muma si pentru altii ciuma.
Rds nu putea sustine roaming la 2 euro, e ceva normal, dar pune nene abonamente de 7-8 euro cu beneficii in roaming. Asa si ceilalti au limitat in prima faza la roaming-ul la 7 euro si acu vad ca il scot de tot si te obliga sa-l cumperi scump. Probabil o sa fie tranzitorie aceasta masura si nu ar fi exclus sa limiteze accesul la roaming si la abonamente. Raman la parerea ca este o decizie politica, pe spatele romanilor. Nu utilizez prepay la orange/Vodafone, in schimb am rude si sunt vizati direct de aceste modificari.

#66
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostSommerby, on 23 septembrie 2017 - 19:42, said:

Nu vei putea apela/primi voce/sms decât după renuntarea la optiunea națională pe care o plătisei si activarea uneia cu roaming!!!

A zis ca nu-l intereseaza vreo optiune nationala, deci probabil ca poate sa foloseasca direct tariful pe minut sau MB, daca asa vrea. Dupa care s-a razgindit ca nu prea-i convin preturile.

#67
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,848
  • Înscris: 26.02.2010

View Postkatti, on 23 septembrie 2017 - 19:47, said:

Uite SMS-ul atasat. In acel moment am avut optiune cu resurse valabile in roaming. Deci, dupa ce imi consum resursele incluse, am tarife de 0,05, 0,02, 0,0077 in roaming, iar in tara am tarifele aberante neschimbate din 1900 toamna, in tara. Pana aici inteleg.

Tu zici ca daca nu aveam nici o optiune activa, imi SMS imi scria 0,18EUR/minut si alea cand aterizam in Austria?


aceleasi tarife ti se aplica si daca nu aveai credit, insa ei incearca sa creeze doua categorii de extraoptiuni ca sa fenteze aceasta directiva. Când iti dai acordul doar pentru extraoptiune cu beneficii nationale, nu vei mai avea nici un drept sa contesti legitimitatea ca nu poti avea acces si tarife reduse in roaming in SEE.

#68
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,957
  • Înscris: 24.04.2013

View Postkatti, on 23 septembrie 2017 - 19:34, said:

… Eu oricum de cativa ani folosesc SIM-ul de orange doar pt a primi apeluri, deci cum am zis, Digi scrie pe el daca fac magaria asta.
In momentul de fata, pentru primit apeluri e suficient sa dezactivezi optiunea nationala. Da, pierzi resursele pe care nu le-ai consumat, dar ai roaming si apelurile primite nu te costa nimic. Cum va fi in viitor ramane de vazut.

La Digi si Vodafone apelurile primite te costa (putin, dar costa). Cu Digi insa poti da apeluri (numai la abonament, prepay-ul nu are roaming deloc) la tarife mici. La Telekom ai optiune de 2EUR+TVA pentru 30 zile care nu are resurse incluse dar care iti ofera roaming la niste tarife mult mai acceptabile decat cei 18-20centi (dar mai mari ca la Digi); la Vodafone cam acelasi principiu, doar ca te taxeaza la apeluri primite.

Edited by sags, 23 September 2017 - 19:56.


#69
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008

View Postf300, on 23 septembrie 2017 - 19:48, said:

A zis ca nu-l intereseaza vreo optiune nationala, deci probabil ca poate sa foloseasca direct tariful pe minut sau MB, daca asa vrea. Dupa care s-a razgindit ca nu prea-i convin preturile.
Saptamana asta am fost prima data in strainatate de cand cu noile reguli de roaming, si am vrut sa testez cum merge. Pe viitor nu voi activa nimic.

#70
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010

View Postf300, on 23 septembrie 2017 - 19:48, said:

A zis ca nu-l intereseaza vreo optiune nationala, deci probabil ca poate sa foloseasca direct tariful pe minut sau MB, daca asa vrea. Dupa care s-a razgindit ca nu prea-i convin preturile.

Mai omule tu chiar te faci ca nu intelegi sau nu înțelegi"?
Nu va putea initializa/primi apeluri voce/sms in roamig niciun client prepay cu optiuni naționale, nici tarifate din credit.
Astea sunt ofetele nationale niciuna cu acces la roaming:
https://www.vodafone...onale/index.htm
Doar dupa dezactivarea acestora si platirea uneia noi cu roaming (alta decât cu beneficii nationale!),
https://www.vodafone...ndard/index.htm
abia daca termna minutele alea poate consuma credit roaming standard!
Tu chiar vrei sa induci in eroare userii,  când atatia dintre noi am fost in SEE după aplicarea "noilor conditii de roaming" intrate in vigoare acum 2 săptămâni la voda si am trait asta pe pielea noastră?
Din 23 octombrie nu va exista acces la primit /expediat apeluri voce/sms in roaming cu o oferta națională activa, dect după dezactivarea ei si platirea uneia cu roaming.

Edited by Sommerby, 23 September 2017 - 20:02.


#71
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postkatti, on 23 septembrie 2017 - 19:47, said:

Tu zici ca daca nu aveam nici o optiune activa, in SMS imi scria 0,18EUR/minut si alea cand aterizam in Austria?

Daca ala era tariful national (si pare sa fie) si daca iti merge roamingul pe cartela fara vreo optiune, da. Nu inteleg de ce ti se pare ok pretul ala pentru minut in Romania dar ti se pare prost sa suni din alta tara! Pe mine ma zgindare mai mult ca poti sa cheltuiesti 20+ euro vorbind cu vecina de palier la telefon intr-o seara fara nici un roaming sau international sau orice decit ca ai putea sa faci cheltuiala asta sunind din Spania in Polonia in timp ce esti in roaming.

View PostSommerby, on 23 septembrie 2017 - 19:59, said:

Mai omule ru chiar te faci ca nu intelegi sau nu înțelegi"?
Nu va putea initializa/primi apeluri voce/sms niciun client prepay cu optiuni naționale,

Tu scapi intotdeauna din vedere partile esentiale!
1. cu optiuni naționale despre care era explicit vorba ca NU e vorba!
2. chiar si asa nu era vorba de Vodafone ci de Orange. La Orange exista optiuni care sint "amindoua", de fapt toate de la 7 euro in sus.

Edited by f300, 23 September 2017 - 20:02.


#72
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010

View Postf300, on 23 septembrie 2017 - 20:01, said:

. La Orange exista optiuni care sint "amindoua", de fapt toate de la 7 euro in sus.
Nu știi citi?
Din 23 oct Nu vor mai exista oferte de genul celor actuale cu beneficii nationale si roaming?!! Vezi pagina anterioara că explică clar operatorul orange ceea ce deja la clientii prepay vodafone s-a întâmplat de peste doua săptămâni!!!

View PostSommerby, on 23 septembrie 2017 - 10:29, said:

Operator orange:
Pana pe 23 octombrie (asadar si in acest moment) aveti acces la serviciul de roaming si la apeluri/ mesaje / consum de internet la tarif standard
Insa din 23 octombrie aveti acces doar cu o optiune compatibila- doar cu resurse in roaming

Vor fi oferte separat doar pentru roaming. Ce exista acum la oferte cu naționale si roaming inclus (7-8-10 €) vor fi doar nationale si altele noi doar pentru roaming!!!
Desenez pentru tine:
Nationale (doar, fără roaming, nimic nada)
https://www.vodafone...onale/index.htm
Doar roaming (câteva minute/sms incluse plus plata tarife standard roaming)
https://www.vodafone...ndard/index.htm
Atât. Nicio combinație!

Edited by Sommerby, 23 September 2017 - 20:17.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate