Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 

Firmele care se plâng că nu găsesc angajați

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
381 replies to this topic

#379
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Vicepreședintele șantierului naval Fincantieri Italia: „Toți muncitorii români buni se vor întoarce în țară când diferențele salariale nu vor mai fi semnificative“

http://m.zf.ro/compa...cative-17295300

#380
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View PostA10, on 25 iunie 2018 - 14:22, said:

Partea amuzanta e ca nici macar chinezii nu mai vin sa munceasca in Romania.. Au fost acu ceva vreme prin moldova romaneasca la o fabrica de confectii si s-au carat spunand ca la ei acasa au conditii mai bune. a fost reportaj dat la stiri pe un canal tv respectabil.
In conditiile astea...de am ajuns mai fraieri ca chinezi, ce te mai miri ca suntem ca la balamuc

Pai chinezii au salarii mai mari la ei in tara si conditii de viata mai bune ca in RO :D

Numai cand ma gandesc la infrastructura si deja ne-au dat JET de la zeci de ani lumina !

#381
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

View PostFlat, on 25 iunie 2018 - 14:43, said:


,
5000 de lei wooow. nici nu m-as rostogoli din pat pt suma asta

Voi de la PSD sunteti supermensch.

#382
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014

View PostFlat, on 25 iunie 2018 - 14:43, said:

nu e cam ilegal?
contractul de munca trebuie sa statuezi salariul brut. poate l-ai angajat ca pfa ca altfel...

nu ti se pare incorect sa il platesti la lucrare desi numarul de lucrari nu depinde de el? ce faci daca intr-o luna nu ai lucrari, sa zicem ca nu iti comanda nimeni nimic. ii dai zero?
el neavand nici un cuvant de spus in politica de marketing a firmei sau in deciziile de management?

5000 de lei wooow. nici nu m-as rostogoli din pat pt suma asta
  Nu e ilegal atata timp cat e trecut in acte tot. Exact ca agentii de vanzari.  Sau in fabrici. Ce? E interzis sa fie norma de productie? Depasirea de norma se plateste.
Mi se pare normal sa ii dau salaiul fix doar cand nu are ce munci din cauza mea. Deocamdata dupa 5 zile i-am dat 1500 si i-am urat drum bun. Desi a facut un volum de munca destul de bun, calitatea a fost slaba. I-am dat banii promisi pentru munca aia, desi am refacut eu integral tot. (e vorba doar de vopsit niste garduri, nimic pretentios)   dar cand din toata lucrarea,  70% din ea o vopsesti doar pe 3 parti din 4....

  Primele zile l-am platit la zi (300/zi), asa ne-am inteles. Exact ca sa nu se grabeasca, pana vad cum lucreaza.  Dar nu  a trecut testul calitatii.
  Deci da, ma plang de lipsa de angajati seriosi, la care sa le dau cu drag banii.  Ma vad nevoit sa lucrez iar singur. Si sunt dispus sa platesc, dar nu degeaba.

Edited by PoeOvidiu, 09 July 2018 - 13:46.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate