Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Firmele care se plâng că nu găsesc angajați

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
381 replies to this topic

#1
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,401
  • Înscris: 30.07.2008
La ce sunt bune aceste firme ? Mă refer, la ce sunt bune pentru Romania?Mai ales daca nu platesc taxe.
Ca propaganda oficiala a patronilor este ca ei creeaza locuri de munca, dar argumentul asta cade, pentru ca, nu-i asa, nu gasesc angajati(spun ei).


Nu mai bine le-ar inchide? Consuma oxigen degeaba, si mai si polueaza mediul, si mediul virtual, ba mai fac si presiuni sa aduca imigranti, pe care apoi sa ii paseze societatii, cand nu mai sunt folositori.

#2
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Daca platesc bine se gasesc oameni, dar cu salariu minim nu atragi!Posted Image

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View PostAllahu, on 17 septembrie 2017 - 20:18, said:

Nu mai bine le-ar inchide? Consuma oxigen degeaba, si mai si polueaza mediul, si mediul virtual, ba mai fac si presiuni sa aduca imigranti, pe care apoi sa ii paseze societatii, cand nu mai sunt folositori.
Exemple?

#4
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View PostAllahu, on 17 septembrie 2017 - 20:18, said:

Mai ales daca nu platesc taxe.

Mai bune alea care platesc, mai un ajutor social, mai o alocatie, si se descurca lumea :lol:

#5
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Eu zic ca firmele respective se plang ca nu gasesc forta de munca la salariul pe care vor ei sa-l ofere. Problema este ca atunci cand iti faci un business bazandu-te ca vei gasi nelimitat forta de munca ieftina...s-ar putea sa dai gres.
Daca este economie de piata, atunci acest lucru se regleaza prin raportul cerere-oferta. Cei care se plang sunt in afara economiei de piata, fie ca sunt angajatori, fie ca sunt angajati.


#6
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,401
  • Înscris: 30.07.2008

View Postsandy76, on 17 septembrie 2017 - 20:18, said:

Daca platesc bine se gasesc oameni, dar cu salariu minim nu atragi!Posted Image
Evident ca inteligentul OP se refera la firme care nu platesc indeajuns, ca daca ar fi, nu s-ar povesti.

#7
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Astia de se plang, i-a intrebat cineva care e salarul minim oferit si care sunt oportunitatile angajatului de a evolua in cadrul firmei? Sa vezi ce rapid dispar si nu iti mai raspund :)).
Dar nah... mai stiu vreo doi care au facut cateva(mai multe de fapt) milioane de lei (noi) avand doar angajati platiti cu minimul pe economie si vaitandu-se ca nu are de unde da salarii......

#8
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,636
  • Înscris: 15.01.2017
Sa intre statul peste ei, mama lor!

#9
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Eu lucrez cu 2000+ net la o firma 8 ore pe zi si patronul are anunturi de angajare. Nu vine nimeni nici macar sa se intereseze de ceea ce presupune fisa postului, nu sa se mai angajeze.

#10
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
Sa dea 3000 sau chiar mai mult.
Cerere si oferta.

#11
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Eu caut..da astia îs setati pe minim ,cum trebuie să dau si la navetă 500 ..să le iau oferta n p că pentru 600 nu muncesc o lună.

#12
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View Postsilesax, on 17 septembrie 2017 - 20:35, said:

Eu caut..da astia îs setati pe minim ,cum trebuie să dau si la navetă 500 ..să le iau oferta n p că pentru 600 nu muncesc o lună.

De ce nu pleci din Braila ?

#13
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012

View PostAllahu, on 17 septembrie 2017 - 20:18, said:



Gasesc oameni, stai linistit.

Nu e nicio propaganda, pur si simplu sunt si oameni care sunt fericiti cu acel post pe care il au, din diverse motive: abia i-au gasit si atunci cred ca l-au prins pe D-zeu de picior, ori sunt la inceput de drum si capata experienta (plus skill-urile aferente), fie au un nivel de educatie care nu le permite posturi cu o anumita calificare. Ma rog, sunt cazuri si cazuri.
RealitateaTV e in insolventa, totusi inca mai exista, la fel ca si angajatii de acolo (desi probabil au mai plecat din oameni).

Se plang unele firme ca nu gasesc vorbitori de.... ceha, pai da, ca si cum ma apuc eu de luni sa invat ceha, auzind ca se cauta in Romania, probabil intr-un BPO (call-center)... mda, sa fie la ei, indiferent de salariu!!!

https://www.ejobs.ro...rdinator/957779 (hahaha, ce anunt,,,,,)

Se plang firmele ca nu gasesc oameni in te-miri-ce localitati, dar s-au mutat acolo stii de ce? pt ca se mai taie din taxe, mai ofera primaria un teren gratuit, mai niste ajutoare de la stat, ca doar e "piata libera" si "capitalism", corect? :lol:

Zburau angajatorii de fericire ca a intrat Romania in ue, alte conditii privind piata de desfacere (desi francezii tot produsele lor le cumpara, dar na,,,), au vazut cum le-au plecat din oameni in vest in diverse domenii, acum i-ai de unde nu-s.

Mie unul imi place aceasta piata, de cand lucrez nu mi s-a spus ca mai asteapta altii la poarta, ma rog, nici nu sunt genul care sa se planga, nu imi mai place, incep sa imi caut, cand imi gasesc, pa!

Sa fim seriosi, cine naiba vrea sa se angajeze ospatar sau vopsitor de masini? Ok, iti plac masinile foarte mult si vrei sa te faci mecanic, unii urmeaza studii in mecanica, sa evolueze , altii raman la munca de "sub capota".

Fiecare meserie trebuie respectata si fiecare om care lucreaza trebuie respectat, pentru ca sunt destui oameni apti de munca, dar stau pe ajutoare sociale. Sigur ca stand la tara mai prestezi munca la negreu la un vecin, mai produci ce ai in curtea ta, mai o vaca, un porc pt craciun, se descurca omul nostru, ca doar nu e cineva nebun sa creada ca acel ajutor e ceva care-l imbogateste, ca vorbim totusi de mediul rural unde ai alte conditii si alte cerinte, nu e ca la oras sa iti vina intretinerea, facturi la utilitati etc etc etc. (cel asistat e si asigurat medical, aici e miza adevarata).

Sigur ca se cauta muncitori necalificati in localitatile unde sunt acele unitati de productie (sau ce-or fi, nu conteaza), dar daca vor veni, unde vor sta, vor face naveta, daca da de unde, poate gasesc la ei in comuna ca lucrator comercial, tot pe minim. Dar e langa ei, acasa....

#14
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View PostAllahu, on 17 septembrie 2017 - 20:18, said:

La ce sunt bune aceste firme ? Mă refer, la ce sunt bune pentru Romania?Mai ales daca nu platesc taxe.
Ca propaganda oficiala a patronilor este ca ei creeaza locuri de munca, dar argumentul asta cade, pentru ca, nu-i asa, nu gasesc angajati(spun ei).


Nu mai bine le-ar inchide? Consuma oxigen degeaba, si mai si polueaza mediul, si mediul virtual, ba mai fac si presiuni sa aduca imigranti, pe care apoi sa ii paseze societatii, cand nu mai sunt folositori.
Cum adica nu platesc taxe? daca o firma are 100 de angajati si mai are nevoie de 100 inseamna ca nu plateste taxe? Problema e mai reala decat crezi si in firmele care platesc bine.Incearca sa gasesti sudori, lacatusi, strungari  si alte meserii care nu prea se mai invata la noi.

Edited by fqx, 17 September 2017 - 20:43.


#15
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Depinde si de ce presupune fisa postului normal este ca un mecanic auto sa castige peste 2000 de lei lunar.
Dar la fel de normal este sa stie meserie acel mecanic nu sa aibe pretentii de 2000 de lei lunar cand el abia stie sa schimbe uleiul si placutele de frana la o masina

#16
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Cei care se plang sunt angajatorii care vor sa isi sporeasca profitul prin utilizarea "disperatilor" la costul minim de pe piata.
Si nu prea se mai gasesc disperati. Cei care erau "disperati" s-au angajat deja si au si vechime si nu au nici un motiv sa schimbe locul de munca.

Edited by samebo, 17 September 2017 - 20:47.


#17
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012

View PostElcapoMafia, on 17 septembrie 2017 - 20:27, said:

Eu lucrez cu 2000+ net la o firma 8 ore pe zi si patronul are anunturi de angajare. Nu vine nimeni nici macar sa se intereseze de ceea ce presupune fisa postului, nu sa se mai angajeze.

Pai fisa postului sau cerintele pt ocuparea acelui loc???
Ce mai astepti, posteaza aici, poate cineva fara loc de munca va citi si va aplica.

#18
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View PostElcapoMafia, on 17 septembrie 2017 - 20:27, said:

Eu lucrez cu 2000+ net la o firma 8 ore pe zi si patronul are anunturi de angajare. Nu vine nimeni nici macar sa se intereseze de ceea ce presupune fisa postului, nu sa se mai angajeze.
Si la mine e la fel, de aia spuneam ca problema e cat se poate de reala.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate