Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,

La ce ora se deschid urnele ?
 Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!
 Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...
 Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨
 

Windows 10 Redstone 4 (April Update) - RTM

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
864 replies to this topic

#235
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Acum am Windows 8.1 deja si nu mai am probleme..., defapt de o luna jumate...

 xeleron, on 16 aprilie 2018 - 11:49, said:

Poți să-mi rulezi monitorul hwinfo când te joci? Ma refer la acel logging, și apoi sa îl atașezi arhivat aici, sau în pm. Mulțumesc.

Edited by notrust, 16 April 2018 - 12:07.


#236
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,824
  • Înscris: 09.12.2012
Redstone 4 are un nou build (17134), valabil pentru insiders,nu aduce nimic nou,doar bug-fixuri.

#237
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,809
  • Înscris: 15.06.2004
Da, se pare ca asa ceva nu s-a mai intamplat pana cum.
Cam naspa ptr cei care au instalat deja 17133... Probabil va trebui inrolare in Insider Preview ca sa primeasca noul build, sau sa faca o instalare pe curat.

#238
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
Vreo veste pentru userii non-insideri pentru cand vom pune mana pe versiunea 1803 ?

#239
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,809
  • Înscris: 15.06.2004
Probabil in ultima saptamana a lunii, in cel mai fericit caz.

Depinde daca noul build trece testele.
Acum e in Fast Ring, trebuei sa teraca prin Slow rring si release preview, plus un test cu un cumulativ ca sa poata fi lansat oficial.

#240
emilcioran99

emilcioran99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 07.06.2012

 Petran_Marius, on 17 aprilie 2018 - 00:32, said:

Redstone 4 are un nou build (17134)

Care se instaleaza atat de greu, cum nu s-a mai instalat nicio alta versiune de pana acum.
A inceput instalarea la 09.53 si abia acum a ajuns la 97%.
Am vazut ca si cei de aici se plang de acelasi lucru...

#241
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,809
  • Înscris: 15.06.2004
Hmm. asta e discutabil. Depinde si de hardware.
Trecerea de la TH2 la Redstone 1 mi-a luat 28 de ore ( pe tableta !! ) si au fost si probleme ramase - mi-a schimbat unele setari de limba pe EN-GB de aveam meniuriel incurate rau - se pare ca pe versiunea de GB e alta ordine. Pe PC-uri normale tot mi-a luat cam 3 ore. Upgrade-urile anterioare si ulterioare au fost extrem de rapide comparativ cu tercerea asta.

#242
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,824
  • Înscris: 09.12.2012
Se pare ca Microsoft schimba denumirea acestui update,din Spring Creators Update in Windows 10 Aprill 2018 update.

#243
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,809
  • Înscris: 15.06.2004
Pai aia cu Spring nu era oficiala, insa asta cu April e cam la limita... Sa nu apara in mai...

#244
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,710
  • Înscris: 01.01.2008
De ce, ne grabim undeva?

#245
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
In Insider actualizare 17134.

"Today, we are releasing Windows 10 Insider Preview Build 17134 (RS4) to Windows Insiders in the Fast ring. This build has no new features and includes the fixes from KB4100375 as well as some fixes for general reliability of the OS. As Build 17133 progressed through the rings, we discovered some reliability issues we wanted to fix............."

#246
emilcioran99

emilcioran99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 07.06.2012

 eiffel, on 17 aprilie 2018 - 11:51, said:

Hmm. asta e discutabil. Depinde si de hardware.
Trecerea de la TH2 la Redstone 1 mi-a luat 28 de ore ( pe tableta !! ) si au fost si probleme ramase - mi-a schimbat unele setari de limba pe EN-GB de aveam meniuriel incurate rau - se pare ca pe versiunea de GB e alta ordine. Pe PC-uri normale tot mi-a luat cam 3 ore. Upgrade-urile anterioare si ulterioare au fost extrem de rapide comparativ cu tercerea asta.

Adevarat ce spui, dar tu ai pus Redstone 1 peste TH2, care in final erau foarte diferite, cu foarte multe modificari in favoarea Redstone 1.
Pana si variantele de build erau altele. TH2 era cu 15xx iar Redstone 1 era cu 16xx.
Eu vorbesc despre a pune build-ul 17134 peste 17133 care acum o saptamana era (din zisele Microsoft) cat pe ce sa devina oficial Spring Creators update.
So... teoretic atat 17134 cat si 17133 ar fi trebuit sa fie aproape la fel cu mici adaugiri la 134 pentru... "reparatii" de ultim moment.
Avand in vedere ca toti se plang de cat de greu se instaleaza acest build, intrebarile mele sunt:
- ce au descoperit peste noapte de au ajuns sa faca aceste schimbari care se instaleaza atat de greu?
- ce au schimbat/modificat la 134 fata de 133 de instalarea se face de parca ar fi un alt OS total diferit?
Si vorbim despre un laptop cu I7 7700HQ, 16 Gb DDR4 si SSD Samsung 860 Pro 512 Gb.

Apropo, dupa instalare, partitia Recovery a fost redenumita OEM.

#247
anghelv69

anghelv69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 22.11.2006
La mine a durat cam 40 minute acest up-date (Pc cu SSD A-data, 4 Gb RAM DDR 3 si un Celeron G1840 - pc-ul de teste)
Merge bine, nu am sesizat ceva probleme.

Edited by anghelv69, 17 April 2018 - 19:56.


#248
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

 xeleron, on 16 aprilie 2018 - 04:28, said:

Nu sunt de acord.Livrarea update-urilor se poate face cat mai repede posibil si in salve cat mai mici astfel incat sa evitam update-uri care pun probleme nu doar pentru Microsoft si reteaua de distributie, dar si pentru end useri, cine mai tine minte cate ceasuri stateai sa faci update la w7 sp1 in vremea lui stie ce vorbesc,plus ca sistemul era practic inutilizabil,ceea ce nu se poate spune despre sistemul de update de pe windows 10.

Fiecare mic update creste potentialul introducerii de buguri in sistem. E adevarat ca si un SP aduce buguri si chiar mai multe deodata insa dupa cateva luni de la lansarea SP-ului bugurile erau in marea lor parte reparate si aveai o perioada mai lunga de stabilitate. Asa cu update-uri frecvente (chiar si 6 luni e prea frecvent) continuu ai potential de noi buguri.

Din cate am inteles pentru Pro poti sa dai delay la update-uri. S-ar putea ca in viitor, cine stie, Windows-ul sa ajunga ca unele distributii de Linux (de exemplu Red Hat) adica sa aiba o versiune pentru business care nu se updateaza prea frecvent cu noi functionalitati (doar bug-fixing) si o versiune care primeste noi functionalitati la fiecare 6 luni. Asa mi s-ar parea normal.

#249
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,710
  • Înscris: 01.01.2008
Rhel nu are versiune casnică.

#250
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Ba are si se numeste Fedora. Ma rog Fedora e sponsorizat de Red Hat dar: "Fedora is the upstream source of the commercial Red Hat Enterprise Linux distribution"

Fedora si Red Hat Enterprise Linux sunt niste exemple foarte bune pentru ceea ce am vrut eu sa zic. "Starting with RHEL 2.1 AS in 2002, Red Hat sold their first version of RHEL. It was based on Red Hat Linux, but used a much more conservative release cycle. Later versions included technologies from the Red Hat–sponsored Fedora community distribution project. Red Hat Enterprise Linux release schedules do not follow that of Fedora (around 6 months per release) but are more conservative (2 years or more)."

Asa mi-ar place sa faca si Microsoft sa aiba o varianta de Windows pe care o actualizeaza la 6 luni si care n-are decat sa fie plina de buguri si o alternativa care sa primeasca functionalitati noi o data la 2 ani sau chiar mai rar de atat. Evident pentru varianta mai conservativa tot ar trebui sa se faca actualizari frecvente dar doar pentru a se repara buguri si a se rezolva vulnerabilitatile de securitate fara a se intrduce functionalitati noi.

Edited by e2k, 17 April 2018 - 22:27.


#251
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,809
  • Înscris: 15.06.2004

 emilcioran99, on 17 aprilie 2018 - 19:44, said:

Adevarat ce spui, dar tu ai pus Redstone 1 peste TH2, care in final erau foarte diferite, cu foarte multe modificari in favoarea Redstone 1.
Si totusi era doar trecere de la un build la altul, la fel ca in cazul de fata. Doar ca aveau alte nume.

Si Windows are versiuni de Long Term Suport. Ca denumire apare doar ptr Enterprise LTSB, dar exista si ptr Pro posibilitatea de a folosi asa ceva. In Pro se poate seta sa nu primesti update-urile majore pana la un an. Plus ca poti opta sa primesti update-uriel de Business - cu intarzierea de care pomeneam intr-un post anterior.

#252
Iert

Iert

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 589
  • Înscris: 05.08.2017
Cum eu instalez ca insider doar pe  HDD extern, am descarcat ultimul ISO oficial, si instalat pe o partitie a unui HDD extern. Erau disponibile doua build-uri 17115 si 17127. L-am instalat pe 17127.

Apoi mi-am adus aminte de postarea lui @Petran_Marius si azi am descarcat cu metoda descrisa de el ISO din care extras wim si am instalat ca Win2Go pe HDD extern. Dupa instalare, cum se descria si in postarea lui Marius, am obtinut o pe HD build-ul 17133.1. Dar spre deosebire de build-ul 17127 acesta din urma nu s-a mai instalat ca insider preview.
Attached File  Executat cu metoda SP.JPG   101.79K   28 downloadsAttached File  Insider.JPG   128.44K   29 downloads

Nu prea-s lamurit, acel leak chiar da posibilitatea sa instalezi acest build ca user standard, non-insider? Asta-i cam retorica.
Daca din el intru din nou ca insider o sa primesc updateul la build 17134?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate