Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare incarcator auto Iphone

Pentru cei care locuiesc in bloc ...

Taiere ramuri "neroditoare...

Business/afacere cu utilaje
 Genetica vs educatia vs cultura

Asus ROG - Probleme mari wi-fi

Recomandare Apartament

reparatie zgarietura bara spate
 Lipire XPS de hidroizolație ...

Detectare dispozitiv de ascultare...

suport/cutie fixare SSD in locul ...

Popcorn stradal
 De ce ard asa de violent masinile...

Sfat achizitie bicicleta MTB

Imi tot apare ipconfig

Degresant auto eficient
 

Secesiunea Cataloniei - o bomba ce ticaie

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6406 replies to this topic

#73
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,344
  • Înscris: 05.08.2015

View Postpufonel, on 09 septembrie 2017 - 22:12, said:

De asemenea mi-a aratat un monument dedicat memoriei catalanilor ucisi in 1714 cand regele spaniol Felipe al 4-lea (sper sa nu gresesc anul si regele Posted Image ) a masacrat o multime de barcelonezi si a anexat de facto Catalonia (care era practic in regatul Spaniei doar cu numele).

Catalonia a facut parte din Regatul Aragonului [dintotdeauna], unit cu Regatul Catiliei in sec XV.

Daca povestile catalonilor despre niste evenimente dubioase le-ai luat de bune - cine plm isi bate capul ca asa ceva? - la scoala ai invat in mod sigur de Ferdinand de Aragon si Isabella de Castilia, Reconquista, caderea Granadei, descoperirea Americii, Cristofor Columb...

Edited by Mount_Yerrmom, 09 September 2017 - 22:29.


#74
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,828
  • Înscris: 01.10.2002

View PostIllusiveMan, on 09 septembrie 2017 - 22:16, said:

"drepturile" astea sunt imaginare, ele nu exista nici prin carta drepturilor omurilor, nici prin legislatia europeana, nici prin nimic... precedentele nu confera drepturi... mai mult, drepturile sunt precizate in constitutii, care constitutie spaniola precizeaza ca e stat unitar si indivizibil... asadar singurul drept pe care-l au catalonii e sa raman in interiorul spaniei... Posted Image
Mda. Cam asa gandeau si sovieticii. Sau sarbii... Englezii in schimb i-au lasat pe scotieni si irlandezi sa-si faca referendumuri. Probabil de aceea respectivii sunt inca in Regatul Unit.

#75
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
IDEA:

Doamne cat de destept sunt, nici mie nu-mi vine sa cred.

Solutia: il vand pe Messi si cumpara Spania!

Edited by Kersim, 09 September 2017 - 22:35.


#76
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,913
  • Înscris: 28.11.2006

View PostMount_Yerrmom, on 09 septembrie 2017 - 22:28, said:

Catalonia a facut parte din Regatul Aragonului [dintotdeauna], unit cu Regatul Catiliei in sec XV.

Daca povestile catalonilor despre niste evenimente dubioase le-ai luat de bune - cine plm isi bate capul ca asa ceva? - la scoala ai invat in mod sigur de Ferdinand de Aragon si Isabella de Castilia, Reconquista, caderea Granadei, descoperirea Americii, Cristofor Columb...
Pe astea le-am invatat si eu, dar totusi istoria e putin altfel decat ne-a fost predata noua. Uite aici:


Quote

Ferdinand II of Aragon, the grandson of Ferdinand I, and Queen Isabella I of Castile were married in 1469, later taking the title the Catholic Monarchs; subsequently, this event was seen by historiographers as the dawn of a unified Spain. At this time, though united by marriage, the Crowns of Castile and Aragon maintained distinct territories, each keeping its own traditional institutions, parliaments, and laws. Castile commissioned expeditions to the Americas and benefited from the riches acquired in the Spanish colonisation of the Americas, but, in time, also carried the main burden of military expenses of the united Spanish kingdoms. After Isabella's death, Ferdinand II personally ruled both kingdoms.

Quote

The fall of Barcelona on 11 September 1714 to the Bourbon king Philip V militarily ended the Habsburg claim to the Spanish Crown, which became legal fact in the Treaty of Utrecht. Philip felt that he had been betrayed by the Catalan Courts, as it had initially sworn its loyalty to him when he had presided over it in 1701. In retaliation for the betrayal, the first Bourbon king introduced the Nueva Planta decrees that incorporated the territories of the Crown of Aragon, including Catalonia, as provinces under the Crown of Castile in 1716, terminating their separate institutions, laws and rights, within a united kingdom of Spain. During the second half of 18th century Catalonia started a successful process of proto-industrialization.

(am gresit regele, my bad: era Filip al 5-lea nu al 4-lea.)

#77
IllusiveMan

IllusiveMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 02.07.2017

View PostWotan, on 09 septembrie 2017 - 22:34, said:

Mda. Cam asa gandeau si sovieticii. Sau sarbii... Englezii in schimb i-au lasat pe scotieni si irlandezi sa-si faca referendumuri. Probabil de aceea respectivii sunt inca in Regatul Unit.
Tentative disperate de a asocia unitatea teritoriala cu ceva naspa. Posted Image

Uite ca nu gandeau asa, ca URSS s-a destramat.

UK e unul dintre putinele state care n-au constitutie deloc.

Franta, care are, mentioneaza acelasi lucru ca in Spania si Romania: statul este indivizibil. La fel cu Italia, Norvegia, Finlanda, Portugalia, Luxemburg, Islanda ... asta doar ce-am gasit google dupa cautare "constitution" si "indivisible" ... probabil aceeasi chestie e mentionata si sub alte forme... btw. rusia curenta nu mentioneaza nimic de "indivisible" in constitutie

Ironia ironiilor:

ARTICLE 1. DEFINITION OF STATE
Share
1. The Republic of Kosovo is an independent, sovereign, democratic, unique and indivisible state.
https://www.constitu...vo_2008?lang=en
:naughty: :roflmao: :roflmaofast:

Edited by IllusiveMan, 09 September 2017 - 23:18.


#78
nostrimo

nostrimo

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 496
  • Înscris: 23.08.2017
Eu as sustine secesiunea Cataloniei daca i-ar deporta pe TOTI MUSULMANII din restul Spaniei si i-ar baga acolo. Sa nu mai iasa niciun musulman de acolo.
Si oricare musulman care mai calca piciorul pe pamant spaniol, direct deportat acolo in Catalonia.

#79
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostIllusiveMan, on 09 septembrie 2017 - 23:14, said:

btw. rusia curenta nu mentioneaza nimic de "indivisible" in constitutie

nu, da' cand mentioneaza cineva ceva contrar cred ca se termina prost.

#80
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
e mai usor sa ceri iertare decat sa primesti permisiune, si cine stie, daca castigi nu mai e cazul. dupa experienta referendumului precedent au invatat. eu zic ca se intampla lucruri serioase cu ei, negocierile au inceput inaintea precedentului, mai ramane de vazut cat de mult se liciteaza. stiu si ei ca e ultima sansa pentru urmatorii doua sute de ani. stiu si ei ce urmeaza cu UE si vor libertate de negociere mai mare.

Edited by morenno, 10 September 2017 - 06:17.


#81
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Briuselul fratilor Briucselu ala cu varza de Bruxelles...

Brfixelu , adica birocratie europeana neoimperiala are toate motivele sa doresca multe Catalonii , Occitanii, Padanii si alte state mai mici9 si mai usor de pus cu botu pe labe. Nuj de lata dar un Stat National este prea puternic. Prea mare , poate "incasa" mai mult . Imn caaul de fata  sa zicem ca X mare Magnat  ameninta "ba ikmediat iti dau 10.00o semori in plus!  Amenutarea asta nu va imprsiona prea mult Spania - 47 miklioane . Insa Catalonia cu 7,5 .. ?!
O Europa "refeudalizata"  in mici principate si ducate ar fi mai usor de condus de o clica iresponsabila de birocrati (irensponsabil in sensul ca nu are cine sa ii traga de raspundere "ba de ce aqi facut asta ?!" -  nu ca nu stiu ce fac!) Si ar fi m mai usor de jucat cu  egoismele locale ....

View PostWotan, on 09 septembrie 2017 - 22:34, said:

Mda. Cam asa gandeau si sovieticii. Sau sarbii... Englezii in schimb i-au lasat pe scotieni si irlandezi sa-si faca referendumuri. Probabil de aceea respectivii sunt inca in Regatul Unit.
IA de cauta Eyre

#82
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,828
  • Înscris: 01.10.2002

View Postadisluc, on 09 septembrie 2017 - 22:16, said:

Se spune ca :  ,,...it recognizes and guarantees the right to selfgovernment of the nationalities and regions...'' dar se precizeaza clar : ,,...The Constitution is based on the indissoluble unity of the Spanish Nation, the common and indivisible homeland of all Spaniards...
... Under no circumstances shall a federation of Self-governing Communities be allowed...
Si imperiul roman se autointitula Roma Aeterna, si isi trimitea legiunile asupra provinciilor care se razvrateau. Asta nu i-a impiedicat sa se rupa in doua, apoi in mai multe natiuni. Daca mergi pe ideea asta, Spania insasi e o provincie romana secesionista. Italienii ar putea sa navaleasca peste ei sa-i puna la punct, si sa-si ia partea cuvenita din taxele stranse.
Sa nu uitam ca cea mai puternica natiune a lumii, americanii, si-au declarat independenta doar pentru ca englezii i-au nedreptatit cu taxe si interdictii discriminatorii. Nici n-a contat ca parintii sau bunicii lor venisera din Anglia, si ca vorbeau aceeasi limba. Interesul propriu a avut prioritate.

Oamenii nu pot fi tinuti impreuna cu forta, si nici cu o bucata de hartie. Singurul lucru care ii strange intr-o natiune este interesul comun, si sentimentul de apartenenta. Altfel, la prima criza, organizatia se rupe in bucati. Vezi exemplul Imperiului Austriac, sau al fostei Iugoslavii. Cine si-ar fi inchipuit ca vor disparea complet in cativa ani? Comparat cu statele din jur, pareau puternici si prosperi, dar tensiunile acumulate treptat, datorita sentimentelor de nedreptatire, au fost mai puternice decat orice altceva.

Edited by Wotan, 10 September 2017 - 10:30.


#83
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Sa vedem ce o sa iasa .. ca data trecuta stim !

España!!
Una!

España!!
Grande!

España!
Libera!

Arriba España!
(asculta pana la final)

https://www.youtube....h?v=7us9Y7l6niY

(sper sa nu se simtza vreunu jignit .. e doar o remorare de pe vrem,a Bracelonei Rosii)

Edited by Ghita_Bizonu, 10 September 2017 - 10:52.


#84
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostWotan, on 10 septembrie 2017 - 10:22, said:

Si imperiul roman se autointitula Roma Aeterna, si isi trimitea legiunile asupra provinciilor care se razvrateau. Asta nu i-a impiedicat sa se rupa in doua, apoi in mai multe natiuni. Daca mergi pe ideea asta, Spania insasi e o provincie romana secesionista. Italienii ar putea sa navaleasca peste ei sa-i puna la punct, si sa-si ia partea cuvenita din taxele stranse.
Sa nu uitam ca cea mai puternica natiune a lumii, americanii, si-au declarat independenta doar pentru ca englezii i-au nedreptatit cu taxe si interdictii discriminatorii. Nici n-a contat ca parintii sau bunicii lor venisera din Anglia, si ca vorbeau aceeasi limba. Interesul propriu a avut prioritate.

Oamenii nu pot fi tinuti impreuna cu forta, si nici cu o bucata de hartie. Singurul lucru care ii strange intr-o natiune este interesul comun, si sentimentul de apartenenta. Altfel, la prima criza, organizatia se rupe in bucati. Vezi exemplul Imperiului Austriac, sau al fostei Iugoslavii. Cine si-ar fi inchipuit ca vor disparea complet in cativa ani? Comparat cu statele din jur, pareau puternici si prosperi, dar tensiunile acumulate treptat, datorita sentimentelor de nedreptatire, au fost mai puternice decat orice altceva.


Mda dar de c uiti exemplul care tre doare? Stii regatu ala ddee 1000 de ani a lu' Sfantu Stefan

#85
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View PostIllusiveMan, on 09 septembrie 2017 - 20:53, said:

Nu accepta aproape nimeni, caci aproape toate tarile au cate o zona-doua cu chef de independente din astea.

Păi fiecare țară are ceva terminați care se cred cireașa de pe tort. Eu unul mor cu toți mameilucii care vor indepedență.
O să ajungem să vrea indepedență fiecare cartier dintr-o țară

#86
Esticul

Esticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,089
  • Înscris: 24.09.2016
O soluție a adâncire a integrării europene este fragmentarea statelor mari (Olanda, România, Polonia, Spania, Italia, Franța, Germania). Spania ar trebui să se sfarme în vreo cinci  părți.

#87
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostEsticul, on 10 septembrie 2017 - 11:21, said:

O soluție a adâncire a integrării europene este fragmentarea statelor mari (Olanda, România, Polonia, Spania, Italia, Franța, Germania). Spania ar trebui să se sfarme în vreo cinci  părți.
Anu ! Cu exceptia Germaniei.
Ca toti sunt germani - si bavarezii care sunt catolici si aun alt dioalect daca nu limba si prsusacii care sunt luterani si au cam alta limba .. (ma rog se pare ca "Afurisitu de dialect prusac" a devenit limba literara ... Hazul este ca auzeam ca prin Elvetia germanofonii au zis usor sictirti francofonilor : "de ce va straduiti sa invatai limaba aia straina in loc sa invatati gemana noastra?!") A si nu conteaza ca pana in 1866 Bavaria era stat suveran si ca "unirea" s[pa facut prin forta armelor (conatnad mult pusca Dreyse cu cartus si ikncarcare pe la culata)

Edited by Ghita_Bizonu, 10 September 2017 - 11:46.


#88
ARPA

ARPA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,611
  • Înscris: 05.10.2013
am inteles ca Catalanii vorbesc alta limba si alte argumente pro autonomie dar altceva ma intereseaza ....afirmatia ca Franco a mutat industria in Catalonia si de asta sunt ei atat de dezvoltati si contribuie la bugetul Spaniei cu 20% din PIB are sambure de adevar ori ^expertii^ poiana lui iocan lovesc din nou .
tot asa era unu care zicea ca Transilvania daca s-ar separa de Romania pierde centrala de la Cernavoda ,litoralul de la Marea Neagra ,Baraganul Posted Image ,de fapt ar trebui sa fie evident ca centrala de la Cernavoda s-a construit si cu banii din ardeal si la fel pt Eolienele alea din Dobrogea si ardelenii au pe factura taxa pt energie verde deci cel putin 35% din costul de constructie si intretinere se face cu bani de la contribuabilii din ardeal .


View PostGhita_Bizonu, on 10 septembrie 2017 - 11:42, said:

Anu ! Cu exceptia Germaniei.
din postarile anterioare ale Esticului a promovat si ruperea Germaniei si a Frantei in mai multe parti si chiar daca nu a zis si de Polonia ori nu am vazut eu si pt ei ar prevedea ruperea in vreo 4 5 bucati .

Edited by ARPA, 10 September 2017 - 13:19.


#89
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017
Mai bine desfintam bironautii aia de la brussels care nu stiu decat rahat neo-marxist si lasam in pace statele nationale. UE sa ramana doar la nivelul de uniune economica , fiecare stat sa aiba propria politica interna.

#90
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Spanish judge takes action against Catalonia vote: A Spanish judge ordered police to search a printer’s shop and two offices of a regional newspaper in Catalonia as part of an investigation into alleged preparations for an illegal referendum on independence for the region. The court said the searches formed part of an investigation into possible disobedience, prevarication and the embezzlement of public funds by Catalan officials.

Se pare ca Rajoy se tine de promisiunea cf. careia va face orice este nevoie ca actiunea separatista sa fie oprita din fasa.

Probabil ca-n zilele si saptamanile urmatoare raidurile politiei spaniole se vor intensifica.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate