Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 

Revolut - spaima bancilor

* * * * - 17 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9981 replies to this topic

#73
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 19.05.2005
Nu mai am asa un link la nici un card, nu stiu ce se intampla...

#74
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postdon_dannielo, on 04 octombrie 2017 - 06:03, said:

Adica e dezactivat linkul de Conversion Options din dreptul acestui card?
De ce, ce are asa special? Stie paypal ca e “revolut”?
Probabil a identificat adresa asociata cu acel card.
Eu am incercat sa cumpar de pe un site care avea mentionat ca accepta doar cardurile care sunt asociate cu o adresa de UK si nu mi-a dat voie sa cumpar cu revolut.

#75
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postcristiandrei, on 04 octombrie 2017 - 07:56, said:

Nu mai am asa un link la nici un card, nu stiu ce se intampla...

Settings > My money > My preapproved payments > Available funding sources > Conversion options

Edited by don_dannielo, 05 October 2017 - 05:44.


#76
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 19.05.2005
Da Don, cam asa e, in final am gasit si eu unde e, nicidecum intuitiv. Nu mai spun ca setarile astea le facusem demult si acum au resetat cum au vrut ei si trebuie sa le faci din nou!

Oricum e o marlanie din partea lor, in momentul platii ar trebuii sa iti indice ca se va face o conversie si sa iti arate suma rezultata, tu cand aprobi o plata trebuie sa stii exact ce aprobi.

Si mai este o problema, eu plata am facut cu Revolut dar nu prin contul PayPal, ci o plata simpla cu cardul, fara logare pe PayPal, iar contul meu de Ebay nu este legat cu contul de PayPal, asadar setarile din contul PayPal nu ar trebuii sa se aplice!

In fine, am facut o reclamatie la ECC, comportamentul lor este abuziv.

#77
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Este ca în cazul plăților în lei pe anumite website-uri,dar la bilanț se cunoaște faptul că procesatorul NU este din România și se taxează aferent unei tranzacții internaționale. Așa a făcut Bancpost.

Pentru 10 LEI mi-a cerut 11.

#78
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 19.05.2005
Asta e altceva.
Cred ca ajungem si acolo.
BRD mi-a luat cu 20 de lei mai mult cand am incarcat cardul Revolut, ciudat e ca in SMS  trimis cu codul de confirmare nu apare aceasta diferenta iar ei nu au marcat ca si comision, sa vad cum explica acum.
Incep sa cred ca nu merita bataia de cap, mai bine ma intorc in a folosii Banca Transilvania si gata Posted Image
Toti vor sa-ti ia banii, dar cel mai mult ma deranjeaza cand o fac pe ascuns. De ce nu pun totul clar, ba ai de plata X dar vei plati X+Y ca ne adaugam si noi partea...

Edited by cristiandrei, 05 October 2017 - 16:38.


#79
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ai grija cand alimentezi sa alegi in contul revolut ca alimentezi cu lei, in rest e posibil sa fie vorba doar despre o suma blocata temporar.

#80
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 19.05.2005
Da. In lei am alimentat, dupa am facut in Revolut schimbul in  Eur ca apoi Paypal sa ia tot lei �
Faza la BRD e ca ei in SMS ul cu codul de confirmare au trecut suma corecta, apoi in cont apare cu 20 in plus, sa vad ce o sa raspunda. Cand am folosit cardul BT nu am avut probleme.

#81
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012
Mi-am făcut cont și pot să zic că mi se pare super tare. Schimb valutar la curs aproape de cel oficial. Aș face o comparație cu cursul "standard" de la ING, dar nu cred că are rost. :).

#82
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Cursul e nemaipomenit in timpul saptamanii, mare atentie totusi cum alegi sa ti-l afiseze:
Daca selectezi EUR-RON, iti va afisa de fapt doar pretul de vanzare pt EUR, nu si pt cumparare. Eram obisnuit cu aplicatiile de forex, unde vedeam ambele valori si vanzare si cumparare.
Aici e cam tampit modul de afisare pt cumparare.

Daca faci doar plati online nu ai de ce sa soliciti card fizic.
Cat testati, folositi sume mici pt alimentare/plati, inelegeti cum functioneaza mai intai.

Ca un minus, firma care emite cardurile prepay Wirecard Card Solutions, mai are prostul obicei sa pice si nu mai functioneaza deloc sistemul pt niciuna din companiile de le foloseste serviciile.
Tocmai saptamanile astea s-a intamplat de vreo doua ori, o data neanuntat si o data programat pt 2 ore - noaptea.

Au mai avut si prin martie si iulie probleme:
http://www.cityam.co...irms-hit-outage
http://uk.businessin...wn-users-2017-7

Edited by gumball3000, 09 October 2017 - 20:45.


#83
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012
@gumball3000 eu am acum 4 conturi, RON, EUR, GBP, USD. Pentru conversie folosesc "Exchange".



#84
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Da, e o varianta sa folosesti direct de acolo, partea mai nasoala e ca eu m-am potolit sa folosesc pt teste sectiunea aia dupa ce am apasat din greseala pe buton sa-mi faca transferul (mi-a distras cineva atentia chiar in momentul ala si am apasat aiurea cu degetul pe ecran)

Mai bine folosesti tab-ul convertor, e acelasi lucru, doar ca nu ai sanse sa faci conversii din greseala cu banii din cont, vezi poza
https://forum.softpe...4#entry21745125

Cat despre BRD, vad ca mai sunt persoane cu probleme: https://community.re...-i-did/13140/15
Acel comision este adaugat de BRD, pentru ca taxeaza tranzactiile cu cardul efectuate in strainatate.
Edit: Totusi daca ma uit cu atentie, se pare ca celor de acolo le-a scapat ceva, nu avea de ce sa aplice BRD acel comision din moment ce aceea nu este o tranzactie la un bancomat in strainatate.

Pe extrasul meu de la Libra aparea ca fiind o plata facuta in Londra, ba mai mult, m-au si sunat cei de la banca ca sa le confirm, ca sa fie siguri ca nu s-a intamplat ceva suspect cu acel card.

In concluzie BRD+Revolut = No, no Posted Image

Edited by gumball3000, 09 October 2017 - 20:59.


#85
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 19.05.2005
Mai bine spus BRD+Revolut => reclamatie BRD, ca doar  nu fac ei chiar ce vor!

#86
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012
Dacă tot vorbim de bănci vs fintech:

https://www.engadget...-block-fintech/

#87
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 19.05.2005
Nu vreau sa deturnez topicul dar cred ca e important pentru noi sa ne bucuram de piata libera EU si sa inlaturam astfel de piedici gen PayPal/Ebay si banci precum BRD si parca ING.

   Asadar e bine sa facem reclamatii. Tocmai mi-au confirmat ca mi-au acceptat plangerea cei de la ECC si au trimis-o catre Luxemburg. Eu facusem pentru Ebay dar ei au decis ca PayPal nu a procedat corect si se indreapta impotriva lor. E departe de a fi rezolvat favorabil pentru mine dar e un pas si eimportant sa se adune acolo reclamatii, daca vor fi multe vor fi fortati sa faca ceva.
  Voi continua si cu BRD... aici e foarte ciudat ca nu au inregistrat separat un comision ci doar au marit suma. Oricum iau in calcul renuntantarea la BRD. Banci avem, de ce sa ne batem capul cu una care ne face probleme.

#88
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View Postcristiandrei, on 07 octombrie 2017 - 18:42, said:

Da. In lei am alimentat, dupa am facut in Revolut schimbul in  Eur ca apoi Paypal sa ia tot lei �
Faza la BRD e ca ei in SMS ul cu codul de confirmare au trecut suma corecta, apoi in cont apare cu 20 in plus, sa vad ce o sa raspunda. Cand am folosit cardul BT nu am avut probleme.

La ING nu am patit din astea.
Si am alimentat Revolult-ul cu mii de lei, nu cu maruntis.
Asta era anul trecut.
Conversie la cursul BNR sau chiar mai bun -desigur in avantajul meu.

Ptr Ebay, pur si simplu am adaugat card-ul. Alimentarea s-a facut cu lei.
Conversia se face automat in ce moneda doresti.

Edited by M4V3RiCk_, 11 October 2017 - 14:10.


#89
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 19.05.2005
E bine ca ai confirmat cu ING, ca daca renunt la serviciile BRD ma tenteaza ING pentru mobile banking.

#90
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 08.12.2009
Asa am patit si eu cu BRD, am alimentat Revolut-ul cu 50 de lei si BRD mi-a luat 50.52 lei, dar pe extras nu apare niciun comision.
https://community.re...zk-cad/2029/140

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate