Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Revolut - spaima bancilor

* * * * - 17 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9981 replies to this topic

#91
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Pot sa il folosesc in Romania?
Am vreun comision aici?

#92
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Poți să îl folosești oriunde

#93
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

View Postbv01, on 20 octombrie 2017 - 06:32, said:

Poți să îl folosești oriunde
Cu costuri 0 la comercianti?
Adica daca folosesc cardul de la transilvania sau cardul revolut in ro e aceiasi treaba?

#94
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Da. Însă online am văzut unii comercianți, adică doar unul până acum, care puneau o taxă de 2%. Ryanair. În rest am plătit doar fără niciun comision.

#95
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Exlicati mi si mie va rog frumos , cum functioneaza aceast card la plata in Romania sau alta tara.
Sa ziceam ca am Gbp in contul Revolut si fac exchange in Ron, dar nu voi schimba toata suma de Gbp, deci voi avea in cont si Gbp si Ron. Cand ajung in Romania si voi vrea sa fac plati in Ron...imi va lua din suma de Ron sau va face conversie din suma de Gbp?
Care este diferenta intre a plati in Romania direct cu Gbp si conversie in Ron ,fata de a transfera in interiorul contului Revolut ,Gbp la Ron,tinand cond ca in ambele cazuri conversia se va face la acelasi curs (asa am primit lamuriri de la suportul lor)

#96
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
Daca faci tu conversia stii la ce curs o faci, daca pastrezi toata suma in GBP si platesti in Lei atunci se face conversia in momentul platii si poate fi OK sau poate fi in week end si pierzi destul.

In rest il folosesti ca pe un card normal.

#97
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Nu te costa nimic sa-ti faci un cont cu un card vitual, ai sa intelegi mai bine cum functioneaza atunci cand vei avea aplicatia.
Poti efectua schiburi valutare cand doresti, daca vezi pe seara un curs bun, schimbi si ramai cu banii schimbati in contul corespunzator acelei monezi.
Daca nu vrei sa-ti bati capul prea tare sa schimbi manual valuta, cand platesti, o vei face la cursul pietei interbancare, iti va lua automat bani din contul in care ai cei mai multi (ex: daca ai 100 GBP si 10 EURO, cand platesti in lei, va face conversia din contul de GBP). In week-end adauga si un comision peste, ca sa acopere fluctuatiile de curs.

#98
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Merci pentru explicatii

Si sa ziceam ca am 1000 de Gbp si 5000 Ron...fac plati uzuale gen 100, 200, 600 Ron...presupun ca imi va lua din suma de Ron si nu din cea de Gb

#99
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Am uitat sa specific...in Romania platile vor fi cu cardul,la comercianti

#100
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Mda, atentie din ce banca alegeti sa faceti top-up. Am facut top up din OTP Bank cu 550 RON, dar la decontare banca a oprit 561.53 RON. Deci Revolut trimite la decontare EUR chiar daca in aplicatie exista cont de RON.
Cam de cacat treaba asta. Ma rog, vina a OTP-ului.

#101
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
Si cu BRD-ul am patit la fel, cu BT e ok, drept urmare imi inchid conturile la BRD, din principiu.

#102
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Nu faceti top-up din conturile in lei in contul Revolut prin virament bancar, ca va arde la comisioane de conversie, pentru ca Revolut nu ofera conturi atasate in lei, ci doar in GBP si EUR.
Faceti top-up doar cu cardul, iar in aplicatie bifati clar ca alimentati cu lei. ING, BT, Libra Bank, niciuna din astea nu mi s-a intamplat sa ma taxeze suplimentar.

View Postcuculea, on 08 noiembrie 2017 - 12:36, said:

Merci pentru explicatii

Si sa ziceam ca am 1000 de Gbp si 5000 Ron...fac plati uzuale gen 100, 200, 600 Ron...presupun ca imi va lua din suma de Ron si nu din cea de Gb
Da, daca pe factura/proforma scrie suma in lei, atunci revolut va livra banii din contul de lei.

Edited by gumball3000, 10 November 2017 - 16:14.


#103
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Hai ca m-am lamurit intr-un fnal cum sta treaba. Am facut niste plati in lei la comeriant , in ideea in carea aveam mai mult ilei decat lire . E clar acum

Dupa parerea mea, cel mai tare card care poate exista, pentru noi romanii cel putin, tinand cond ca ai si cont de gbp, EUR  in care poti primi bani, si sa nu mai vorbim de cursul de schimb 1:1 .....E geniala idea asta a rusului care  a lansat serviciul.

Inca nu m-am prins, cumva se poate aloca si un cont de RON? E ceva acolo la capitolul RON dar nu am avut prea mult timp sa studiez.

Edited by cuculea, 22 November 2017 - 23:59.


#104
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ofera conturi personalizate doar pt. Euro (IBAN), si GBP (sort code), tocmai din cauza asta nu recomand sa alimentati prin ordin de plata, cu lei, contul in euro sau GBP.

Edited by gumball3000, 23 November 2017 - 12:47.


#105
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Încă o bancă incompatibilă, UniCredit.

Deci până acum ar fi așa:
1. OTP
2. UniCredit

Dacă alimentați cu carduri de la aceste bănci o să aveți surprize neplăcute la decontarea tranzacțiilor respective.

#106
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
BRD, nu uitati BRD!

Iar cei de la ANCP le dau dreptate, dar nu explica de ce confirmarea se face in lei la o anumita suma si apoi se retrage o alta suma... si de ce alte banic sunt in stare sa proceseze corect o astfel de tranzactie.

Avand in vedere ca avem de unde sa alegem, cel mai bine e sa ne inchidem conturile la astfel de banci.

Edited by cristiandrei, 23 November 2017 - 14:46.


#107
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postgumball3000, on 23 noiembrie 2017 - 12:44, said:

Ofera conturi personalizate doar pt. Euro (IBAN), si GBP (sort code), tocmai din cauza asta nu recomand sa alimentati prin ordin de plata, cu lei, contul in euro sau GBP.
Ai cont iban si la gbp, ai un tab la capitoul gbp ,care se numeste iban. Mie mi au alocat la Lloyds bank

Iar la ron,vad ca si acolo e ceva alocat dar e un iban ciudat. Am atasat o poza cu  e am eu in co t la ron

Attached Files



#108
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
La GBP IBAN-ul este acelasi pt toata lumea, nu e personalizat cu numele tau, trebuie neaparat completat acel nr. de referinta ca sa primesti banii in contul tau.

View Postbv01, on 23 noiembrie 2017 - 14:19, said:

Încă o bancă incompatibilă, UniCredit.

Deci până acum ar fi așa:
1. OTP
2. UniCredit

Dacă alimentați cu carduri de la aceste bănci o să aveți surprize neplăcute la decontarea tranzacțiilor respective.
ING
LibraBank
BancaTransilvania

Cu astea am testat alimentarea cu cardul si nu am intampinat probleme sau alte magarii.
Am trimis si lei din revolut in ING (transfer bancar) si nu m-au taxat de nicio parte.

Edited by gumball3000, 27 November 2017 - 19:20.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate