Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Revolut - spaima bancilor

* * * * - 17 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9981 replies to this topic

#181
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postgeostorm, on 12 decembrie 2017 - 22:06, said:

M-am uitat la cursul de schimb oferit, si e dezavantajos comparabil cu transferwise sau transfergo
Hai lasa-ma...chiar asa

Ia pune nist epoze comparative cu ce ai vazut tu

#182
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
s-o fi uitat in week-end sau cand o fi prins vreun peak pe durata zilei

#183
RoliSoft

RoliSoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 17.05.2007

View PostLex404, on 12 decembrie 2017 - 15:26, said:

Asa ca m-am dus la Apple, schimbat tara
Descarcat spotify
Cont premium cu 1 GBP pentru 3 luni (lol, 9.99 dupa dar ma rog... gasesc io o solutiune)

Ți-a mers să faci un cont cu cardul standard Revolut? Al meu începe cu 535298, care e issued in RO, poți să verifici aici: https://www.bincodes.com/bin-checker/

Nu am putut să plătesc pentru Spotify, am primit eroarea "Not available in your country". Între timp cardul premium e issued in UK potrivit numărului BIN, și merge și cu Spotify. Înainte am folosit Monese, dar taxa lunară de 5 gbp mi se pare mare numai ca să plătesc pentru Spotify...

#184
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Este vorba de card virtual. Alea sunt issued în UK.

#185
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Nu virtual. Ci normal.

5391

Faza e ca am făcut prima oara card virtual. Apoi l-am șters (ca ma punea sa plătesc pentru primul card ca îl considera spare card) și am comandat plasticul. Dar ala virtual era visa, asta e MasterCard.

Al meu e issued in UK, plasticul. Nu știu cum o fost cu visa ca după 2 minute i-am dat delete.

#186
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Care visa?

#187
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Ala virtual arată ca e visa. Nu MC

După ce l-am șters ca era inutil, am comandat plasticul care e MC issued in UK



#188
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Eu am Mastercard, nu Visa. Ăla virtual e super  bun, de ce l-ai șters?

#189
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Sa înțeleg ca am fost norocos? :))))

Ca ma punea sa plătesc 27 de lei in plus la comandat plasticul ca îl considera al doilea card.

MasterCard am și eu acum, plasticul. Dar el spre și in cont și e ready to use online.


Nu văd nicio alta utilitate pentru un alt card virtual :)

#190
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Lol, acum am făcut și eu încă unul virtual și văd că ăsta e visa. :)

#191
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Și ale tale sunt pe UK sau RO?


La mine plasticul e pe UK

#192
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Mie mi le arată pe toate în UK. Virtuale, premium și normal. Dar ăla regular am putut să-l bag la Apple pentru cont RO, pe când cel virtual merge doar pe UK.

#193
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Am incercat si eu sa platesc cu plasticul pe un site de UK si nu mi-a dat voie pt ca nu aveam adresa setata in UK.

View PostLex404, on 13 decembrie 2017 - 21:15, said:

Nu virtual. Ci normal.

5391

Faza e ca am făcut prima oara card virtual. Apoi l-am șters (ca ma punea sa plătesc pentru primul card ca îl considera spare card) și am comandat plasticul. Dar ala virtual era visa, asta e MasterCard.

Al meu e issued in UK, plasticul. Nu știu cum o fost cu visa ca după 2 minute i-am dat delete.
La fel am procedat si eu, se pare ca tot in RO este emis.
Deci probabil ai fost tu mai norocos.

Edited by gumball3000, 13 December 2017 - 22:22.


#194
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Ciudat.


Folosește și tu o adresa și cod postând e UK. Eu așa am făcut (dubioase cozi poștale)

Poți verifica pentru ce țara e emis pe bincodes.

De asemenea btw. Ce banca emitenta va spre?
PAYSAFE FINANCIAL SERVICES, LTD.

#195
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Deci, la Apple am Region UK. Billing Address adresa din RO dar am pus cod postal de UK (EC4Y0AA) si shipping address adresa de RO completa, tara Romania.

La spotify stiu ca nu ma lasa sa schimb regiunea, imi arata doar Filipine. Am folosit VPN si mi-a aratat si UK. Dupa a mers plata

Edited by Lex404, 14 December 2017 - 05:45.


#196
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View PostLex404, on 14 decembrie 2017 - 05:18, said:

Ciudat.


Folosește și tu o adresa și cod postând e UK. Eu așa am făcut (dubioase cozi poștale)

Poți verifica pentru ce țara e emis pe bincodes.

De asemenea btw. Ce banca emitenta va spre?
PAYSAFE FINANCIAL SERVICES, LTD.
Nu sunt dubioase deloc, ba din contra, sunt foarte logice , exprima exact zona la care se refera.

Cum ai dat tu un cod oarecare de UK ca sa iti faci contul? PE mine m-a pus sa le arat adresa de UK , ca am un documet sau o factura pe acea adresa, cu numele meu. L-am trimis permisl de conducere si TV Tax-ul unde imi pararea numele si adresa declarata. Altfel nu mi-l activau nicicum.

Ba mai mult, acum cateva saptamani am ridicat limita de incasare la vreo 50k de GBP pe an...ce m-au frecat si cu asta, m-au pus sa le trimit extrasele bancare sa le demnstrez ca banii intra legal la mine in cont, mi-au cerut o referinta de la angajator sa poate lua legatura cu el sa confirme....baietii chiar nu se incurca , poate or spala ei alti bani ai altora mai bogati, dar la suprafata, chir sunt drastici.

Ca si banca emitenta, am senzatia ca totusi e LLOYDS, cel putin IBAN-ul de UK e la LLOYDS, toate cardurile Revolut sunt legate la acelasi cont IBAN , diferenta facand-o referinta care este nominala. Intr-adevar, daca cauti sort codul , mai toate site-urile de verificat iti zice ca e prepay, nu iti zice de nicio banca .

PEntru mine mare , dar marea, dilema, e cu acel cont IBAN de RON , care este alocat unei "banci" sa ii zic, din Germania

Edited by cuculea, 14 December 2017 - 08:33.


#197
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Nu, am folosit cod ZIP de UK la contul Apple, nu la Revolut. Pentru ca cardul meu Revolut este issued in UK (desi contul R e pe RO).

Contul Revolut e facut pe adresa din Romania. Insa cum cardul e issued in UK il pot folosi la serviciile care-s exclusiv in UK :D Aici era treaba faina

Deci la Revolut nu putem spala bani ca la Payoneer? Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

View Postcuculea, on 14 decembrie 2017 - 08:28, said:

Ca si banca emitenta, am senzatia ca totusi e LLOYDS, cel putin IBAN-ul de UK e la LLOYDS, toate cardurile Revolut sunt legate la acelasi cont IBAN , diferenta facand-o referinta care este nominala. Intr-adevar, daca cauti sort codul , mai toate site-urile de verificat iti zice ca e prepay, nu iti zice de nicio banca .

PEntru mine mare , dar marea, dilema, e cu acel cont IBAN de RON , care este alocat unei "banci" sa ii zic, din Germania

In UK e Lloyds

Cum ai facut rost de IBAN pe RON?

Eu am trimis din Rev in BT pe RON si am primit din Raiffeisen Romania.

#198
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Cardul virtual VISA, apare doar VISA DEBIT, nu PREPAID. Lucru bun pentru cei care plătesc pe site-ul Ryanair de exemplu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate