Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Revolut - spaima bancilor

* * * * - 17 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9981 replies to this topic

#217
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Dar poti oricand sa faci top up in alta valuta, moca.


btw. in PLN merge cu 20 minim.

#218
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015

View PostLex404, on 15 decembrie 2017 - 13:45, said:

Dar poti oricand sa faci top up in alta valuta, moca.
Păi și cum rămîne cu

View PostLex404, on 15 decembrie 2017 - 03:11, said:

Pai eu "depun" in USD. Ce comision visezi?
Platesc cu cardul in EUR, USD sau RON si aia e. Comision 0.
???
Să înțeleg că dacă pierd 3% la ”depunere” (în USD) și după aia am comision 0 de schimb valutar (pentru sume mici și doar în timpul săptămînii), rezultatul e că n-am pierdut nimic?! Un fel de 3% x 0 = 0, nu? Posted Image

Comisionul de 3% pentru top-up în USD a fost introdus în februarie 2016, se pare și are de-a-face doar cu politica Revolut-ului, nu cu taxele bancare.

#219
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Nu, poti sa depui in alta valuta. Nu trebuie sa faci Top Up in USD musai, faci in ce vrei apoi schimbi in USD. La schimb in USD nu ai niciun comision.

#220
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015

View PostLex404, on 15 decembrie 2017 - 15:22, said:

Nu, poti sa depui in alta valuta. Nu trebuie sa faci Top Up in USD musai, faci in ce vrei apoi schimbi in USD. La schimb in USD nu ai niciun comision.
Încet, încet, începem să ne-nțelegem.
Să spunem clar: în condițiile actuale, Revolut nu este indicat pentru alimentarea cu USD și nici pentru tranzacții (schimb valutar, retragere de la ATM, cheltuieli cu card-ul) mai măricele. Limitele Revolut-ului sînt foarte scăzute și costurile ridicate, peste aceste limite.

#221
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
La plăți în USD este super OK.

#222
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015

View Postbv01, on 15 decembrie 2017 - 16:20, said:

La plăți în USD este super OK.
Batman! Batman!
îmi cer scuze că vorbesc în limba chineză.
Problema ridicată de mine a fost a depunerilor în USD, nu a retragerilor.

#223
readonly

readonly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 08.11.2006

View Postgigelvasile, on 08 septembrie 2017 - 20:51, said:


La Intesa transferurile in euro prin SEPA sunt doar 1.5 euro indiferent de suma. Pe langa asta mai ai un comision lunar pt pachet de 6 lei (sau 3 lei daca ai incasari lunare de min. 300 de lei).
Transferurile SEPA facute din Internet Banking sunt gratuite, platesti acei 1.5 EUR doar daca faci transferul de mana, la casierie. Se platesc insa speze SWIFT de 3 EUR, indiferent de suma.

Am si eu Revolut de vreo doua zile. Maine sper sa se rezolve cu verificarea pentru a putea transfera bani. Scenariul meu de utilizare ar fi urmatorul:
  • transfer EUR dintr-un cont din Romania in contul de EUR Revolut - transfer SEPA, deci costuri minime
  • o parte din EUR raman in Revolut pentru diverse plati online, iar restul doresc sa ii transfer inapoi intr-un cont din Romania (probabil ING) sub forma de RON
    • ii convertesc din EUR in RON in Revolut si apoi transfer RON din Revolut in Romania sau
    • transfer direct din contul de EUR din Revolut intr-un cont de RON din Romania (se poate?!)
In oricare dintre cazuri, incerc sa inteleg daca exista ceva comisioane. Am retinut fragmentele din postarile citate mai jos si, in special din ultimul, inteleg ca nu ar trebui sa existe comisioane.

View PostM4V3RiCk_, on 16 septembrie 2017 - 18:01, said:


Banii de pe Revolut ii trimiteam in Romania la curs de schimb BNR sau chiar mai mare !

Daca aveam nevoie sa transform lei in euro sau lire, foloseam card-ul de la ING.
Transfer de suma instant in doar cateva secunde, la cursul BNR

View Postcuculea, on 26 septembrie 2017 - 21:35, said:

trimit frecvent prin ei sume maricele din UK in Romania, fac transfer bancar din contul in Lire la ei , apoi transfer catre Ro, au cel mai bun curs de schimb din cate am intalnit pe la toate site-urile gen transferwise sau transfergo (aci nici nu includem in discutie transferul banca uk-banca ro), sincer nu am avut surprize

View Postgumball3000, on 08 decembrie 2017 - 10:15, said:


Mie nu mi-au luat niciun comision nici la alimentarea prin card, nici cand am transferat din revolut inapoi in ING (prin transfer bancar) vreo 1000 lei.
Pe de alta parte, din ce scriu ei aici https://community.re...otal-cost/11513 orice transfer non EUR (non SEPA) implica speze SWIFT. Voi testa zilele viitoare pe pielea mea, dar apreciez orice feedback. :)

#224
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
Am făcut multe transferuri RON în cont RON din România fără niciun comision. Durează cam o zi lucrătoare. Am transferat și EUR în cont EUR, tot în România. La fel și aici, comisioane zero, dar banii ajung mai repede, gen 1-2 ore.

#225
paul_adrian

paul_adrian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.12.2017
Mesajul de la Unicredit:
"Mentionam ca pentru toate tranzactiile efectuate in strainatate (inclusiv tranzactiile pe internet) prin cardurile Visa/MasterCard emise de banca noastra, valuta de decontare intre banca si Visa/MasterCard este EUR.Astfel, decontarea trazactiilor in afara tarii se va realiza in felul urmator: conversie valutara intre moneda in care a fost efectuata tranzactia si EUR (folosind cursul valutar stabilit de Visa/MasterCard din ziua finalizarii tranzactiei), iar apoi se va realiza conversie intre EUR si moneda contului (folosind cursul de vanzare al bancii din ziua procesarii)."
ex: pentru topup de 100 lei s-au debitat 102.57 lei...

#226
intel_inside

intel_inside

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 25.06.2009
La BCR totul e în regulă, nu am plătit nimic în plus.

#227
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Apropo, nu stiu daca am mentionat pana acum, dar pentru Paypal este cel mai bun card, adaugati pe PP contul de Euro si puteti retrage in revolut banii, ii convertiti apoi de acolo in lei daca aveti nevoie, 0 comisioane.

#228
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
Asta dacă nu dețineți deja un card în euro. :)

#229
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Mai greu cu cardurile in euro in RO, comisioane mari mai ales pt folosire ocazionala.

#230
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Eu am Paypal in USD :(

(dar stiu ca mere Posted Image )

#231
readonly

readonly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 08.11.2006

View Postreadonly, on 27 decembrie 2017 - 02:22, said:

Voi testa zilele viitoare pe pielea mea, dar apreciez orice feedback. Posted Image
Pana acum totul pare ok, am transferat EUR din Romania in Revolut, au ajuns a doua zi (am facut transferul dupa ora 13 - ora pana la care se procesau platile). Am convertit in RON in Revolut dupa care transfer inapoi in ING 200 de lei care au ajuns ziua urmatoare fara comisioane. N-am nimic de reprosat pana acuma decat eventual lipsa modalitatii de acces via browser. Urmeaza sa-mi comand si un card fizic.

Off-topic: cred ca in momentul de fata, cea mai buna optiune pentru cei ce cumpara EUR ramane Smith&Smith deoarece ei vand la cursul BNR

#232
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postreadonly, on 27 decembrie 2017 - 02:22, said:

Pe de alta parte, din ce scriu ei aici https://community.re...otal-cost/11513 orice transfer non EUR (non SEPA) implica speze SWIFT. Voi testa zilele viitoare pe pielea mea, dar apreciez orice feedback. Posted Image
Dupa cum i-am mai recomandat si altcuiva de pe forum, testeaza cu sume mici.
Intradevar, cand faci transferul de lei din revolut in contul de lei ING te avertizeaza mai intai ca ei nu percep niciun comision pt transfer, dar e posibil ca banca la care ai cont sa te taxeze.
La ING e safe, cati lei trimiti din revolut, tot atatia primesti si in contul ING - 0 comision.

View Postreadonly, on 29 decembrie 2017 - 15:28, said:

Pana acum totul pare ok, am transferat EUR din Romania in Revolut, au ajuns a doua zi (am facut transferul dupa ora 13 - ora pana la care se procesau platile). Am convertit in RON in Revolut dupa care transfer inapoi in ING 200 de lei care au ajuns ziua urmatoare fara comisioane. N-am nimic de reprosat pana acuma decat eventual lipsa modalitatii de acces via browser. Urmeaza sa-mi comand si un card fizic.

Off-topic: cred ca in momentul de fata, cea mai buna optiune pentru cei ce cumpara EUR ramane Smith&Smith deoarece ei vand la cursul BNR
E prima data cand aud de ei, totusi cred ca si la revolut poti pandi pe parcursul zilei minimele si maximele incat sa prinzi curs mai bun decat ce afiseaza BNR.

#233
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
Nu cred că putem compara cu ușurința și comoditatea Revolut. Diferența de curs este absolut irelevantă.

#234
readonly

readonly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 08.11.2006

View Postgumball3000, on 29 decembrie 2017 - 22:42, said:

E prima data cand aud de ei, totusi cred ca si la revolut poti pandi pe parcursul zilei minimele si maximele incat sa prinzi curs mai bun decat ce afiseaza BNR.
Eu i-am gasit cautand variante de schimb mai bune decat la casele de schimb valutar. Daca cumperi e cea mai buna varianta, dar daca vinzi e ceva mai trist.

View Postbv01, on 29 decembrie 2017 - 22:49, said:

Nu cred că putem compara cu ușurința și comoditatea Revolut. Diferența de curs este absolut irelevantă.
De acord, e mult mai simplu de pe telefon. Dar, daca am remarcat eu corect, daca la vanzare, cursul e foarte aproape de BNR, la cumparare, distanta e ceva mai mare. De exemplu, acuma BNR e 4.6597, in Revolut la vanzare e aprox 4.658 (0.0017 diferenta fata de BNR), iar la cumparare e 4.6728 (0.0131 diferenta). Deci, daca cumperi 1000 de EUR, diferenta e 13 lei fata de BNR, bani cu care ramai. Daca e mult sau putin, decide fiecare. Daca ar exista si la noi transferuri SEPA (catre Revolut) gratuite, ai ramane cu ei, dar nefiind cazul, ce castigi din rata de schimb avantajoasa, pierzi la comisionul de transfer. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate