Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 

Revolut - spaima bancilor

* * * * - 17 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9981 replies to this topic

#199
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
HaHaHa.

Nu as plati niciodata un bilet de avion cu un card virtual. Sunt curios, daca ti-l cere la check in, ce faci? :lol: (mi s-a intamplat acum vreo 5 saptamani ultima oara, cerut si dat declaratie ca ii cardul meu... :facepalm: )

Bine, acum companiile gen lazi de portocale in EU nu cred ca cer, is un fel de CFR in aer... dar cand ai iesit din EU, ii bai :)

#200
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Bnuiesc c vorbești de niște țri unde nc nu a ajuns apa cald.

#201
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

 bv01, on 14 decembrie 2017 - 10:59, said:

Bănuiesc că vorbești de niște țări unde încă nu a ajuns apa caldă.

Da, gen South Korea, Qatar, Singapore... In Korea am patit-o la sfarsitul lu' Noiembrie :) Radeam ca prostu la check in si le aratam ca ba, pe CC apare fix acelasi nume de pe bilet. Asta e procedura... Bine ca m-o lasat sa fac check in-ul pentru altcineva care intarzia (si avea biletul separat ) :lol:

Se poate intampla, crede-ma.  Si la Dublin-NYC.
Pentru ca exista in payment gateway un sistem "automat" de detectare frauda dar mai da kix. Si nu conteaza ca numele de pe bilet e identic cu cel de pe card, esti flagged si asta e procedura... (se intampla de obicei la adresa de contact, daca nu e match cu aia de la banca, sau in functie de locatie, IP-uri, chestii)...

#202
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Pi le poți arta cardul din aplicație. Nu?

#203
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Lex, cu privire la contul iban de ron..nu am facut in niciun fel, in momentul in care in contul r ai si ron si mergi la detali la ron,el a fost acolo, nu am facut absolut nimic. Am pus o poza intr un post al meu precedent, cu ce se cede la ibanul de ro.

Eu am comandat cardul in uk cu adresa de uk.

La anul va teebui sa il trec pe Romania pentru ca o sa ma reantorc in tara. Am vorbit cu cei de la suport si mi au zis ca nu e problema dkar ca trebuie sa le dau un document cu adresa de ro. I am intrebat ce se intampla cu contul efectiv, ramane tot pe uk si va fi recunoscut de uk, imi va pastra toata linia de monede(gbp, eur ron) si la comerciantii online imi va fi recunoscut pe uk sau pe ro? Nu prea au inteles intrebarea mea asa ca nu am limit raspins din partea lor cu privire la acest aspect

#204
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Eh, da... poti. cred. Daca ai date si/ sau wifi.
Apoi, in aplicatie nu apare numele pe card. Posted Image (nici pe carduri nu stiu daca apare numele)

Oricum, pentru plati serioase exista BT Posted Image

Ma gandeam sa imi fac N26, am gasit o varianta Posted Image

 cuculea, on 14 decembrie 2017 - 11:08, said:

Lex, cu privire la contul iban de ron..nu am facut in niciun fel, in momentul in care in contul r ai si ron si mergi la detali la ron,el a fost acolo, nu am facut absolut nimic. Am pus o poza intr un post al meu precedent, cu ce se cede la ibanul de ro.

Eu am comandat cardul in uk cu adresa de uk.

La anul va teebui sa il trec pe Romania pentru ca o sa ma reantorc in tara. Am vorbit cu cei de la suport si mi au zis ca nu e problema dkar ca trebuie sa le dau un document cu adresa de ro. I am intrebat ce se intampla cu contul efectiv, ramane tot pe uk si va fi recunoscut de uk, imi va pastra toata linia de monede(gbp, eur ron) si la comerciantii online imi va fi recunoscut pe uk sau pe ro? Nu prea au inteles intrebarea mea asa ca nu am limit raspins din partea lor cu privire la acest aspect

Iti va seta RON base currency. Atat. Le trimiti o poza cu buletinul si un extras bancar din RO

Si eu am cont personal in GBP, cu sort code si toate alea. Desi nu cred ca o sa il folosesc.

la RON ala NU e contul tau, e un cont "la gramada", de aia ai si reference number. Adica, toti banii in RON din toate conturile sunt tinuti acolo. si cu ref number fac distinctia cati ai tu, cati am eu, etc.

Nu stiu unde ai pus ss cu contul in RON, dar e DE04 5123 0800 0000 0660 23 la WireCard AG


Cardul la comerciantii online iti va fi recunoscut pe UK in continuare, pana la expirare si schimbare cand daca ai noroc, tot pe UK.

Edited by Lex404, 14 December 2017 - 11:14.


#205
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
Revolut-spaima banciilor...ce titlu...ia sa vedem ce se intampla daca ma duc la prima banca pe care o intalnesc in cale si strig : "REVOLUT"!...poate arunca bancomatul cu niste bancnote de 500 RON in mine.

#206
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007
Pai spune-le ca vrei card si conturi in multiple monezi, schimb valutar la cursul interbancar, plati in valuta fara comisioane si la curs interbancar si toate astea sa nu coste mai mult de 30 lei o singura data. Apoi spune-le ca ai chestiile astea si ca ai multi prieteni.

Revolut si altii la fel nu sunt sfarsitul bancilor, dar e un semnal ca lucrurile pot fi mai bune si oamenii le pot avea deja.

#207
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 onzaueb, on 14 decembrie 2017 - 21:13, said:

Pai spune-le ca vrei card si conturi in multiple monezi, schimb valutar la cursul interbancar, plati in valuta fara comisioane si la curs interbancar si toate astea sa nu coste mai mult de 30 lei o singura data. Apoi spune-le ca ai chestiile astea si ca ai multi prieteni.

Revolut si altii la fel nu sunt sfarsitul bancilor, dar e un semnal ca lucrurile pot fi mai bune si oamenii le pot avea deja.
MAi mult dacat atat, un semnal , ca si un exemplu, pot fi bancile din Anglia care nu percep comisioane de intretinere, transfer, eliberare de bani, in interiorul tarii, indiferent de banca. E un exemplu elocvent ca o banca poate trai chiar foarte bine si fara sa perceapa aceste comisione.

Asta ca o paranteza

#208
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015

 onzaueb, on 14 decembrie 2017 - 21:13, said:

Pai spune-le ca vrei card si conturi in multiple monezi, schimb valutar la cursul interbancar, plati in valuta fara comisioane si la curs interbancar si toate astea sa nu coste mai mult de 30 lei o singura data. Apoi spune-le ca ai chestiile astea si ca ai multi prieteni.

Revolut si altii la fel nu sunt sfarsitul bancilor, dar e un semnal ca lucrurile pot fi mai bune si oamenii le pot avea deja.
Cît timp au comisioane aberant de mari, la depunerile în USD, Revolut nu este o opțiune, pentru foarte multă lume de pe glob.

#209
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Pai eu "depun" in USD. Ce comision visezi?

Platesc cu cardul in EUR, USD sau RON si aia e. Comision 0.

#210
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007

 X41Xu1, on 14 decembrie 2017 - 23:08, said:


Cît timp au comisioane aberant de mari, la depunerile în USD, Revolut nu este o opțiune, pentru foarte mult lume de pe glob.

Ar putea sa fie o optiune buna pentru oricine de pe glob, daca fiecare se informeaza suficient de bine legat de ce optiuni are in tara sa si stie ce vrea.

Edited by onzaueb, 15 December 2017 - 06:36.


#211
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015

 onzaueb, on 15 decembrie 2017 - 06:34, said:

Ar putea sa fie o optiune buna pentru oricine de pe glob, daca fiecare se informeaza suficient de bine legat de ce optiuni are in tara sa si stie ce vrea.
Și cum rămîne cu Top-up USD debit/credit card 3%/4%? Ei spun așa: ”Supporting credit cards and top-ups in USD is expensive for us. We’re working to bring these costs down, but until then we have to charge”
Depinde de țară?!

#212
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
De vin e US, nu Revolut.

#213
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 X41Xu1, on 14 decembrie 2017 - 23:08, said:

Revolut nu este o opțiune, pentru foarte mult lume de pe glob.
Sincer...nu ti am inteles ideea.

Cine a zis ca revolut trebuie sa fie o optine oentru intreg globul...deci intreg globul, repet dua tine.
Nu cred ca si au propus asa ceva cei de la revolit, ce legatura are intreg globul cu ce servicii ofera ei.
Una peste alta, daca pentru mine personal ei sunt ok cu privire la comisioane si functionaitate, de ce imi pun problema de intreg globul,care e faza cu asta?
Sincer nu ti am.inteles postul, nu stiu ce ai vrut sa zici.

Edited by cuculea, 15 December 2017 - 11:28.


#214
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015

 bv01, on 15 decembrie 2017 - 10:30, said:

De vină e US, nu Revolut.
Ai dracu' americani! Și eu care mă gîndeam că us≠US.

 cuculea, on 15 decembrie 2017 - 11:27, said:

Sincer...nu ti am inteles ideea.

Cine a zis ca revolut trebuie sa fie o optine oentru intreg globul...deci intreg globul, repet dua tine.
Nu cred ca si au propus asa ceva cei de la revolit, ce legatura are intreg globul cu ce servicii ofera ei.
Una peste alta, daca pentru mine personal ei sunt ok cu privire la comisioane si functionaitate, de ce imi pun problema de intreg globul,care e faza cu asta?
Sincer nu ti am.inteles postul, nu stiu ce ai vrut sa zici.
Cine a zis?! Ei înșiși: ”Transfer money globally”.

Eu nu înțeleg de ce atîta încrîncenare pentru a apăra un produs comercial, împotriva evidențelor. Inclusiv în prima postare din topic este specificat comisionul pentru alimentarea cu USD. Postarea mea nu a făcut decît să atragă atenția celor interesați.

#215
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Repet, Revolut nu are treab cu comisionarea USD.



#216
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Deci , tu asta ai inteles din expresia ”Transfer money globally”, ca acest serviciu trebuie sa se adreseze titutor oamenilor de pe glob si ca trebuie sa fie o otiune pentru toti oamenii de pe glob. Ok.

Ca sa iti repet si eu...oricr serviciu,nu are importanta de ce fel, ales, pkatit si folosit de o persoana ,in primul rand se adreseaza persoanei respective din moment ce este aleasa. Celegatura are asta cu restul globului. Ce legatura are asta cu locuitorii din Botswana ? Nu vrei sa il fooseti, nu ti se potriveste....ma rog, nu esti obligat. Repet, nu vorbesc neaparat de revolutci de ideea de serviciu.

Edited by cuculea, 15 December 2017 - 13:36.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate