Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Intretinerea la blocurile vechi si noi

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
Mike91

Mike91

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 04.11.2015
Buna Seara, am si eu doua intrebari:

1) Intretinerea la blocurile noi, este mai mare decat la cele vechi ? Aveti idee cat se plateste intretinerea la un bloc nou, vara si iarna ? Stiu ca difera in functie de dotarile fiecarui bloc, dar as vrea sa stiu la modul general, daca se plateste mai mult la cele noi.

2) Apartamentele noi, in general au zidurile dintre camere (camerele aceluiasi apartament), facute rigips ?

Edited by Mike91, 25 August 2017 - 20:26.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
La intrebarile astea nu ai cum sa primesti un raspuns concret.

Edited by pasilla, 25 August 2017 - 20:29.


#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Depinde de cine face blocurile noi. Dar oricat de proaste ar fi acestea ...standardele actuale obligatorii in constructii  sunt la ani lumina de standardele blocurilor vechi .

#4
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Nu cred să fie diferență semnificativă.

Și despre care chetuieli din întreținere vorbim?

#5
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
DA!






LE:
Ca sa nu fiu rau: intreaba mai concret ceea ce te intereseaza.
Asa... generic nu iti poate raspunde nimeni. Sau poti primi cel mult raspunsuri fara nici o relevanta.

Edited by BlueKing-69, 25 August 2017 - 20:43.


#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Ce intretinere? Gunoiul, canalul si apa sunt la fel.
Incalzirea depinde de izolarea lor si de ferestre. Atat.

#7
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Costurile sunt aproximativ la fel

#8
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Blocurile vechi....hm, alea de beton?
Betonul are punte termica 0 (zero).
Orice bloc din zilele noastre nu se mai face masiv din beton, automat este ceva economie la încălzire.

#9
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

View Postdorin_2k, on 25 august 2017 - 20:46, said:

Ce intretinere? Gunoiul, canalul si apa sunt la fel.
Nu neaparat!
In Bucuresti exista sector in care nu se plateste salubrizarea (gunoiul) si sectoare in care se plateste.
Apa sa zicem ca este la fel, dar exista ansambluri care au statii hidrofor proprii, ori asta creste considerabil costul apei.

Ascensor: poti locui intr-un bloc cu 14 etaje (~60 apartamente) si un ascensor unde cei care se ocupa de service / interventii sa vina dupa 3 zile in caz de ceva [ai un cost] - sau poti locui in bloc cu 4 etaje (un total de 8 apartamente) unde sa platesti mentenanta si interventii pentru un ascensor la care se intervine in cateva ore maxim daca nu sunt persoane blocate... iar daca exista persoane blocate se ajunge mai rapid decat ISU [aici avem un cu totul alt cost].

#10
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View PostMike91, on 25 august 2017 - 20:20, said:

Buna Seara, am si eu doua intrebari:

1) Intretinerea la blocurile noi, este mai mare decat la cele vechi ? Aveti idee cat se plateste intretinerea la un bloc nou, vara si iarna ? Stiu ca difera in functie de dotarile fiecarui bloc, dar as vrea sa stiu la modul general, daca se plateste mai mult la cele noi.

2) Apartamentele noi, in general au zidurile dintre camere (camerele aceluiasi apartament), facute rigips ?
daca e izolat si ai termopan, e mai ieftin la alea vechi.Poate are si bulina, dar resista la fell ca alea noi, sau poate blocul e stas, dar vecinii de sub tine au daramat toate structurile de rezistenta ca sa isi faca living, vezi cum tragi urmatoarea basina....

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View PostJurasikMan, on 25 august 2017 - 20:33, said:

Depinde de cine face blocurile noi. Dar oricat de proaste ar fi acestea ...standardele actuale obligatorii in constructii  sunt la ani lumina de standardele blocurilor vechi .
Da-mi voie sa te corectez. Standardele din orice domeniu, au evoluat maxim din anii '80 cand se construia la noi, doar ca acum, pot sa nu fie respectate, fara repercursiuni. Daca ar fi respectate, constructiile s-ar realiza intr-un mod mai inteligent, facandu-le mai eficiente si mai economice decat cele comuniste, care, sper ca veti admite, au mari defecte de productie, pereti strambi, tavane la fel, instalatii electrice total aiurea. Totusi, betonul era de calitate, mai ales dupa '77. De calitate si, cel mai important, la discretie.
Acum, toate se numesc Residence, dar sunt, in mare parte, niste adevarate gauri negre (la instabilitate pe termen lung si chiar scurt ma refer).

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Din cate stiu, la ansamblurile noi de apartamente au multe chestii bagata lunar pe gat in lista de intretinere:  chiria pe locul de parcare, curatenia din jurul blocului, paza umana si serviciul de monitorizare sistem de alarma... cheltuieli cu centrala termica si alte cheltuieli administrative care nu sunt mici deloc.

#13
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostMike91, on 25 august 2017 - 20:20, said:

Buna Seara, am si eu doua intrebari:

1) Intretinerea la blocurile noi, este mai mare decat la cele vechi ? Aveti idee cat se plateste intretinerea la un bloc nou, vara si iarna ? Stiu ca difera in functie de dotarile fiecarui bloc, dar as vrea sa stiu la modul general, daca se plateste mai mult la cele noi.

2) Apartamentele noi, in general au zidurile dintre camere (camerele aceluiasi apartament), facute rigips ?
1) Salariul administratoarei? :)

2) (De regula) Numai daca au modificari facute de proprietari pot avea ziduri despartitoare facute din sau cu rigips.

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostJurasikMan, on 25 august 2017 - 20:33, said:

Depinde de cine face blocurile noi. Dar oricat de proaste ar fi acestea ...standardele actuale obligatorii in constructii  sunt la ani lumina de standardele blocurilor vechi .
Daca te referi la standardele estetice, ai dreptate,  altfel sunt convins ca la un cutremur vor ramane in picioare mai multe din blocurile vechi, decat din cele noi. (procentual )

Edited by pasilla, 25 August 2017 - 21:13.


#15
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

View Postrosix, on 25 august 2017 - 21:05, said:

Din cate stiu, la ansamblurile noi de apartamente au multe chestii bagata lunar pe gat in lista de intretinere:  chiria pe locul de parcare, curatenia din jurul blocului, paza umana si serviciul de monitorizare sistem de alarma... cheltuieli cu centrala termica si alte cheltuieli administrative care nu sunt mici deloc.

Cum "bagate pe gat"? :)
De ce nu renuntati la locurile de parcare, la paza / supravegherea video, la curatenia din jurul blocului?

Dracu', cine citeste asa ceva isi inchipuie ca cei "de la bloc" sunt rapiti si violati cu bestialitate in mod repetat, zilnic... Posted Image

#16
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View Postpasilla, on 25 august 2017 - 21:12, said:

Daca te referi la standardele estetice, ai dreptate,  altfel sunt convins ca la un cutremur vor ramane in picioare mai multe din blocurile vechi, decat din cele noi. (procentual )

Pe ce te bazezi cand spui asta ?
Oricat de fomist ar fi dezvoltatorul, la structura de rezistenta a blocului nu face rabat, nimeni nu vrea sa aiba vietile unor oameni pe constiinta.
Daca e sa dea buleala o face la finisaje, folosind materialele cele mai ieftine, dar nu la structura blocului

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostAstute, on 25 august 2017 - 21:34, said:


Pe ce te bazezi cand spui asta ?
Oricat de fomist ar fi dezvoltatorul, la structura de rezistenta a blocului nu face rabat, nimeni nu vrea sa aiba vietile unor oameni pe constiinta.
Daca e sa dea buleala o face la finisaje, folosind materialele cele mai ieftine, dar nu la structura blocului
Profitul conteaza, altceva inseamna fite.
Dupa vanzare , pravalia este radiata si cine mai raspunde ?

#18
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu stiu exact la ce anume va referiti , insa  eu nu am mai vazut blocuri construite din placi pre-fabricate , nu am mai vazut blocuri fara armaturi serioase si structuri de rezistenta de beton . Ce va ramane in picioare la un cutremur vom vedea dupa respectivul cutremur. Eu m-as paria banii pe constructiile noi .

Edited by JurasikMan, 25 August 2017 - 21:41.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate