Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Problema cu un numar in strainatate, "Accesul este limitat"

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
mihai96alex

mihai96alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 17.06.2009
Salut,

Am o problema cu un numar care este al tatalui meu, plecat in Italia.

A fost in concediu aproximativ 3 saptamani, timp in care am activat pe telefonul lui o extraoptiune de 5 euro pe cartela sa prepay.  Mentionez ca desi optiunea nu figura cu beneficii mari internationale (ceva gen 100 minute internationale), nu am umblat la alte setari, cum ar fi cea de Roaming.

Ieri a plecat din tara, si de atunci nu mai pot sa il sun. De fiecare data cand il apelez robotul imi spune "Ne pare rau, accesul catre acest numar este limitat".

Imi pare rau, dar nu ma pricep la chestiuni legate de national vs international vs roaming. De asemenea, nu sunt familiar cu serviciile Vodafone, nu sunt client al altei retele.

Ce am incercat eu este sa ii activez contul de MyVodafone, dar inca nu mi-a comunicat codul de confirmare, pentru ca probabil este separat de colegul sau cu care am comunicat pana acum.

Daca aveti idei, va rog sa raspundeti.

#2
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Optiunea de 5 euro nu iti da acces la roaming.
Fa o noua reincarcare din MyVodafone si activeaza Oferta 7.

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 mihai96alex, on 24 august 2017 - 10:01, said:

Daca aveti idei, va rog sa raspundeti.
Pe WhatsApp, Skype, Messenger etc poti sa-l suni? Ma refer deci la trafic de date...

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
La toti operatorii, optiunile de cartela care ofera Roaming sunt de la 7E in sus (plus TVA). Whatsap, Skype, VIber pentru zonele in care se poate conecta la internet (daca are smartphone si WiFi sau de pe un calculator cu Skype instalat).

#5
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Nu ai roaming.
Minutele alea internationale sunt pentru cand suni din tara un numar international, nu invers Posted Image

Edited by samebo, 24 August 2017 - 10:17.


#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 Pololica, on 24 august 2017 - 10:16, said:

Whatsap, Skype, VIber pentru zonele in care se poate conecta la internet (daca are smartphone si WiFi
La prepay nu are deloc trafic de date?

#7
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Ai tot ce vrei, de la 7 euro in sus...

#8
mihai96alex

mihai96alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 17.06.2009
Multumesc pentru raspunsuri. Partea cu internetul (Skype, Whatsapp) nu este posibila, tata nu are smartphone si nici acces la calculator.

Deci se pare ca am gresit cu optiunea aia de 5 euro. Stai sa vezi cand aude ca pe langa aia 5 euro, mai are nevoie de inca 7...

Problema este ca el putea sa vorbeasca si fara extraoptiune activata (cu credit consumat de pe cartela, si era un consum foarte mic). Inainte sa se intoarca, el avea 1 euro si ceva ... nu inteleg de ce s-a dezactivat accesul la cartela lui.

EDIT: in fine, incerc sa revin la problema mea. El trebuie sa primeasca un mesaj de confirmare ca eu vreau sa ii fac cont de MyVodafone. E cineva sigur ca poate sa primeasca aceste mesaje de la vodafone, avand in vedere ca "accesul este limitat"?

Edited by mihai96alex, 24 August 2017 - 10:37.


#9
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,017
  • Înscris: 09.12.2015

 mihai96alex, on 24 august 2017 - 10:01, said:

Am o problema cu un numar care este al tatalui meu, plecat in Italia. A fost in concediu aproximativ 3 saptamani, timp in care am activat pe telefonul lui o extraoptiune de 5 euro pe cartela sa prepay.  Mentionez ca desi optiunea nu figura cu beneficii mari internationale (ceva gen 100 minute internationale), nu am umblat la alte setari, cum ar fi cea de Roaming. Ieri a plecat din tara, si de atunci nu mai pot sa il sun. De fiecare data cand il apelez robotul imi spune "Ne pare rau, accesul catre acest numar este limitat". Imi pare rau, dar nu ma pricep la chestiuni legate de national vs international vs roaming. De asemenea, nu sunt familiar cu serviciile Vodafone, nu sunt client al altei retele.
Ce am incercat eu este sa ii activez contul de MyVodafone, dar inca nu mi-a comunicat codul de confirmare, pentru ca probabil este separat de colegul sau cu care am comunicat pana acum. Daca aveti idei, va rog sa raspundeti.
Dacă aveai răbdare măcar vreo 40 de minute să citești pe îndelete absolut toate informațiile existente pe site-ul 'Vodafone-România' Posted Image ai fi avut ocazia să afli tot ce trebuie să cunoști despre Roaming,

asta dacă ai fi vrut să-l ajuți în mod eficient și real pe tatăl tău.

Așa cum au spus și colegii de mai sus Posted Image conform site-ului ai la dispoziție opțiuni începând de la 7 euro pentru acces complet la anumite servicii în Roaming !

Utilizarea de Roaming în perioade de timp apropiate, pe durată mai mare de zile ( așadar nu doar 3 sau 4 zile) și la interval mai mic de 30 de zile Posted Image  le creează suspiciuni celor de la 'Vodafone'

și astfel uneori sistemul blochează accesul unor numere la Roaming.

Edited by TheStarkestTruthMatters, 24 August 2017 - 10:44.


#10
mihai96alex

mihai96alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 17.06.2009

 TheStarkestTruthMatters, on 24 august 2017 - 10:40, said:

Dacă aveai răbdare măcar vreo 40 de minute să citești pe îndelete absolut toate informațiile existente pe site-ul 'Vodafone-România' Posted Image ai fi avut ocazia să afli tot ce trebuie să cunoști despre Roaming, asta dacă ai fi vrut să-l ajuți în mod eficient și real pe tatăl tău.
Așa cum au spus și colegii de mai sus Posted Image conform site-ului ai la dispoziție opțiuni începând de la 7 euro pentru acces complet la anumite servicii în Roaming !

Utilizarea de Roaming în perioade de timp apropiate, pe durată mai mare de câteva zile și la interval mai mic de 30 de zile le creează suspiciuni celor de la 'Vodafone' și astfel uneori sistemul blochează accesul unor numere la Roaming.

Inteleg ca exista optiune de 7 euro pentru asa ceva, insa treaba asta nu explica problema mea. El a mai fost plecat si a vorbit cu noi folosind credit existent, fara extraoptiune.

Eu nu inteleg de ce "faptul ca eu am activat o optiune de 5 euro" si "sa vorbesc folosind creditul existent, fara sa ma leg de acea optiune" NU sunt evenimente independente. Ar trebui sa fie, din moment ce pot sa confirm ca el mai are bani pe telefon.

EDIT: Scuza-ma, nu am citit fraza cu "Utilizarea de ...." pentru ca probabil ai editat postul ulterior. Nu a avut niciodata probleme cu Vodafone sa ii blocheze numarul pana acum.

Edited by mihai96alex, 24 August 2017 - 10:47.


#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu sint extrem de familiarizat cu ultimele planuri prepay la Vodafone dar in mod normal daca roamingul e functional ar trebui sa poti sa il suni (chiar fara sa aibe credit sau alte optiuni, acum e gratis sa te sune cineva cind esti in roaming). Daca nu poti e foarte probabil sa nu poata sa primeasca SMS. Daca nu are deja myvodafone nu vad cum ai putea activa vreo optiune (in afara de vorbit la suport, daca te cred ca tu esti posesorul contractului).

De asemenea am tot mentionat chiar pe abonament maricel de cind au renuntat la taxele extra in roaming pentru anumite abonamente (adica de dinainte de iunie cind erau obligati) am avut deseori probleme sa sun sau sa fiu sunat (+SMS-uri care veneau doar cind ma intorceam). Asta ca problema suplimentara...

#12
mihai96alex

mihai96alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 17.06.2009

 f300, on 24 august 2017 - 10:48, said:

Nu sint extrem de familiarizat cu ultimele planuri prepay la Vodafone dar in mod normal daca roamingul e functional ar trebui sa poti sa il suni (chiar fara sa aibe credit sau alte optiuni, acum e gratis sa te sune cineva cind esti in roaming).

Asta e regula pe care o stiu si eu de mult timp. Inainte sa plece, am avut grija sa las Roaming-ul functional, si are si credit netransformat pe telefon. Nu inteleg de ce este asa complicat sa poata sa sune cu cativa eurocenti, sau macar sa primeasca (!) contracost, avand in vedere ca a putut mereu sa o faca, chiar daca are o amarata de optiune de 5 euro pe care imi pare rau ca nu am dezactivat-o inainte sa plece, doar ca sa nu incurce. El a fost plecat un an de zile, s-a intors in tara 3 saptamani, si ieri a plecat din nou. Blocarea cartelei a avut loc instant.

#13
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,017
  • Înscris: 09.12.2015

 mihai96alex, on 24 august 2017 - 10:01, said:

Am o problema cu un numar care este al tatalui meu, plecat in Italia.
A fost in concediu aproximativ 3 saptamani, ... , cum ar fi cea de Roaming.
Ieri a plecat din tara, si de atunci nu mai pot sa il sun. De fiecare data cand il apelez robotul imi spune "Ne pare rau, accesul catre acest numar este limitat".
Imi pare rau, dar nu ma pricep la chestiuni legate de national vs international vs roaming. De asemenea, nu sunt familiar cu serviciile Vodafone, nu sunt client al altei retele . Posted Image (poate vrei să afirmi că nu ești client 'vodafone')
Ce am incercat eu este sa ii activez contul de MyVodafone, dar inca nu mi-a comunicat codul de confirmare, pentru ca probabil este separat de colegul sau cu care am comunicat pana acum. Daca aveti idei, va rog sa raspundeti.
Utilizarea de Roaming în perioade de timp apropiate, pe durată mai mare de zile ( așadar nu doar 3 sau 4 zile) și la interval mai mic de 30 de zile Posted Image le creează suspiciuni celor de la 'Vodafone'
și astfel uneori sistemul blochează accesul unor numere la Roaming. 'Vodafone' își rezervă dreptul să restricționeze accesul la anumite servicii în funcție de termenii generali de utilizare a serviciilor.

Edited by TheStarkestTruthMatters, 24 August 2017 - 11:00.


#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 mihai96alex, on 24 august 2017 - 10:55, said:

...
Sa fiu eu in situatia respectiva, mi-as lua acolo un smartphone si cartela ieftina, de 6 euro pe luna, cu 3 Gb trafic inclus, cu  care as vorbi in Ro (via Mess, WhatsApp, Skype, GoogleDuo etc etc) pana m-ar durea gura!  20 centi/ zi!

Edited by Karhu, 24 August 2017 - 11:07.


#15
mihai96alex

mihai96alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 17.06.2009

Quote

(poate vrei să afirmi că nu ești client 'vodafone')

Exact asta am vrut sa afirm, a scapat un "nu" aiurea pe acolo.

 TheStarkestTruthMatters, on 24 august 2017 - 10:58, said:

Utilizarea de Roaming în perioade de timp apropiate, pe durată mai mare de zile ( așadar nu doar 3 sau 4 zile) și la interval mai mic de 30 de zile Posted Image le creează suspiciuni celor de la 'Vodafone'
și astfel uneori sistemul blochează accesul unor numere la Roaming. 'Vodafone' își rezervă dreptul să restricționeze accesul la anumite servicii în funcție de termenii generali de utilizare a serviciilor.

Si nu inteleg ce legatura au cele 3 saptamani de stat IN TARA. Eu prin "utilizarea de Roaming" inteleg plecarea propriu-zisa din Romania, nu venirea in tara asta, intre 4-30 zile, sau cum vor ei sa formuleze.


 Karhu, on 24 august 2017 - 11:02, said:

Sa fiu eu in situatia respectiva, mi-as lua acolo un smartphone si cartela ieftina, de 6 euro pe luna, cu 3 Gb trafic inclus, cu  care as vorbi in Ro (via Mess, WhatsApp, Skype, GoogleDuo etc etc) pana m-ar durea gura!  20 centi/ zi!

M-am gandit la asta, dar nu din perspectiva internetului (el nu stie sa il foloseasca), dar macar sa vorbeasca "liber", cu minute (si costuri) internationale, si sa ma scape de jugul Roaming-ului.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 mihai96alex, on 24 august 2017 - 10:55, said:


Asta e regula pe care o stiu si eu de mult timp. Inainte sa plece, am avut grija sa las Roaming-ul functional, ...
El a fost plecat un an de zile, s-a intors in tara 3 saptamani, si ieri a plecat din nou. Blocarea cartelei a avut loc instant.

In caz ca nu stiai ca de la 15 iunie s-a intrat pe tarife nationale in roaming dar s-au schimbat si conditiile in care este oferit...
Uite aici topic - citeste cateva pagini sa vezi ce s-a intamplat pe 15 : https://forum.softpe...ii-din-roaming/

Eu pe 15 eram plecat din tara de o saptamana, din fericire cu abonament proaspat cu roaming activ. jumatate din autocar au primit mesaj pe data de 15 ca nu mai au roaming.

#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 mihai96alex, on 24 august 2017 - 11:08, said:

M-am gandit la asta, dar nu din perspectiva internetului (el nu stie sa il foloseasca), dar macar sa vorbeasca "liber", cu minute (si costuri) internationale, si sa ma scape de jugul Roaming-ului.
Pai nu trebuie sa stie sa foloseasca internetul, roaga pe cineva sa ii instaleze una din aplicatiile respective si apoi suna de pe ele cat are chef. Noi asa sunam in Romania...

 eiffel, on 24 august 2017 - 11:09, said:

Eu pe 15 eram plecat din tara de o saptamana, din fericire cu abonament proaspat cu roaming activ.
Mai folosesti serviciul de convorbiri clasice (voce)?

#18
mihai96alex

mihai96alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 17.06.2009

 Karhu, on 24 august 2017 - 11:14, said:

Pai nu trebuie sa stie sa foloseasca internetul, roaga pe cineva sa ii instaleze una din aplicatiile respective si apoi suna de pe ele cat are chef. Noi asa sunam in Romania...

Multumesc pentru idee, dar nu cred ca o sa fac asta, are 50+ ani, si o sa se sperie rau daca ii introduc 3 concepte absolut noi pentru el, simultan (smartphone + internet + whatsapp). Macar daca puteam sa o fac din tara, sa ii arat cu mana mea cum se face. Mai sunt si colegii lui care cred ca nici ei nu stiu sa foloseasca cele 3 concepte mentionate mai sus, si n-ar putea sa il ajute daca intampina o problema.

Problema este ca acesti colegi ai lui (speculez ca) nu se pricep nici ei la "extraoptiuni", "promotii", si termeni inruditi, deci trebuie eu sa rezolv problema manual.

Dupa cum vad eu, cam asta cred ca o sa fac:

1. Daca rezolv cu activarea MyVodafone, o sa ii dezactivez eu din cont rahatul de 5 euro, si o sa ii activez optiunea de 7 euro, de care sa am grija sa beneficieze de proprietati Roaming (o sa aloc si acele "40 de minute" sa citesc "absolut" tot de pe site-ul Vodafone).

2. Daca nu rezolv cu activarea asta, o sa ii zic sa faca ce a facut acum 10-15 ani: sa isi cumpere cartela de la o retea de-a italienilor (cred ca pe vremea aia se numea Tim) si sa vorbim "international", daca altfel nu se poate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate