Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 

Problema cu un numar in strainatate, "Accesul este limitat"

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,054
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmihai96alex, on 24 august 2017 - 11:28, said:

Multumesc pentru idee, dar nu cred ca o sa fac asta, are 50+ ani, si o sa se sperie rau daca ii introduc 3 concepte absolut noi pentru el, simultan (smartphone + internet + whatsapp). Macar daca puteam sa o fac din tara, sa ii arat cu mana mea cum se face.
Pai asta trebuia sa faci: ii luai un smartphone ieftin si ii aratai ''Uite, pe asta verde tre' sa apesi. Restul nu te intereseza''

Ca veni vorba, noi vorbim pe aplicatiile amintite si cu persoane de peste 60, chiar si peste 70 ani, din Romania.

Attached Files



#20
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostKarhu, on 24 august 2017 - 11:02, said:

Sa fiu eu in situatia respectiva, mi-as lua acolo un smartphone si cartela ieftina, de 6 euro pe luna, cu 3 Gb trafic inclus, cu  care as vorbi in Ro (via Mess, WhatsApp, Skype, GoogleDuo etc etc) pana m-ar durea gura!  20 centi/ zi!

Problema e ca Italia e "una dintre tarile alea" (din care la un moment dat se zvonea sa devina si Romania) unde nu numai ca trebuie sa iti inregistrezi cartela cu acte in loc s-o cumperi de la orice colt de strada dar iti trebuie si codice fiscale. Care implica alta birocratie (e drept se poate face si mai putin legal, mai ales daca te duci la vreun dealer de pe linga vreo gara sau vreo zona dubioasa cu multi straini si iei un pachet prepay suficient de scump sa merite).

#21
mihai96alex

mihai96alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 17.06.2009

View PostKarhu, on 24 august 2017 - 11:33, said:

Pai asta trebuia sa faci: ii luai un smartphone ieftin si ii aratai ''Uite, pe asta verde tre' sa apesi. Restul nu te intereseza''
Ca veni vorba, noi vorbim pe aplicatiile amintite si cu persoane de peste 60, chiar si peste 70 ani, din Romania.

Si ai putea sa imi spui cum procedezi in momentul de fata? Folosesti internetul oferit in roaming pe cartela din Romania? Ai mentionat intr-un post precedent despre o cartela italiana.

#22
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,054
  • Înscris: 25.06.2007

View Postf300, on 24 august 2017 - 11:44, said:

trebuie sa iti inregistrezi cartela cu acte in loc s-o cumperi de la orice colt de strada dar iti trebuie si codice fiscale.
Asta e o problema suplimentara (pe langa salariul mai mic decat cel legal) doar pt cei care muncesc la negru. Dar dam in off topic.

View Postmihai96alex, on 24 august 2017 - 11:47, said:

Folosesti internetul oferit in roaming pe cartela din Romania?
Nuuuu, de ce ne-am complica?
Avem abonamente locale ce contin si trafic de net.

#23
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostKarhu, on 24 august 2017 - 11:52, said:

Asta e o problema suplimentara (pe langa salariul mai mic decat cel legal) doar pt cei care muncesc la negru.

Si pentru cei aflati acolo in concediu (de fapt de asta credeam ca e cazul dar am recitit, greseala mea) sau business trip sau orice altceva non-rezident.

#24
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,054
  • Înscris: 25.06.2007

View Postf300, on 24 august 2017 - 11:55, said:

Si pentru cei aflati acolo in concediu (de fapt de asta credeam ca e cazul dar am recitit, greseala mea) sau business trip sau orice altceva non-rezident.
Da, intr-adevar, cu toate ca in unele tari (nu stiu cum e in Italia) cumperi cartele prepaid si ca non-rezident, fara nicio problema (de ex. anul trecut, in SUA, am luat cartela Straight Talk, de la Wallmart, pt folosit acolo).

Edited by Karhu, 24 August 2017 - 12:04.


#25
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postmihai96alex, on 24 august 2017 - 11:28, said:


Multumesc pentru idee, dar nu cred ca o sa fac asta, are 50+ ani, si o sa se sperie rau daca ii introduc 3 concepte absolut noi pentru el, simultan (smartphone + internet + whatsapp). Macar daca puteam sa o fac din tara, sa ii arat cu mana mea cum se face. Mai sunt si colegii lui care cred ca nici ei nu stiu sa foloseasca cele 3 concepte mentionate mai sus, si n-ar putea sa il ajute daca intampina o problema.

Problema este ca acesti colegi ai lui (speculez ca) nu se pricep nici ei la "extraoptiuni", "promotii", si termeni inruditi, deci trebuie eu sa rezolv problema manual.

Dupa cum vad eu, cam asta cred ca o sa fac:

1. Daca rezolv cu activarea MyVodafone, o sa ii dezactivez eu din cont rahatul de 5 euro, si o sa ii activez optiunea de 7 euro, de care sa am grija sa beneficieze de proprietati Roaming (o sa aloc si acele "40 de minute" sa citesc "absolut" tot de pe site-ul Vodafone).

2. Daca nu rezolv cu activarea asta, o sa ii zic sa faca ce a facut acum 10-15 ani: sa isi cumpere cartela de la o retea de-a italienilor (cred ca pe vremea aia se numea Tim) si sa vorbim "international", daca altfel nu se poate.


Mergi la vodafone, ceri dezactivarea optiunii de 5 euro, incarci 7 euro si activezi optiunea 7 cu roaming inclus. Daca ai acces in MyVodafoneul numarului poti face tu de acasa aceasta treaba.

#26
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,054
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmihai96alex, on 24 august 2017 - 10:01, said:

...
Sau sa-si ia tatal tau o cartela cat mai ieftina de acolo, si tu sa il suni de pe un abonament DigiMobil Optim Nelimitat de 4.8 euro, care iti ofera 3000 minute/ luna pe mobil cu principalii operatori din UE (deci inclusiv din Italia).

#27
mihai96alex

mihai96alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 17.06.2009

View PostCatean, on 24 august 2017 - 12:23, said:



Mergi la vodafone, ceri dezactivarea optiunii de 5 euro, incarci 7 euro si activezi optiunea 7 cu roaming inclus. Daca ai acces in MyVodafoneul numarului poti face tu de acasa aceasta treaba.

Exact asta voiam sa fac, din MyVodafone. As putea sa fac asa daca ma duc la ei si cartela nu este la mine, si nu pot sa demonstrez ca detin numarul (de fapt nici nu il detin, pana la urma sunt prepay-uri)?

Cu alte cuvinte, daca eu aflu numarul oricui, pot sa ii dezactivez extraoptiunile cand vreau? Mi se pare absurd ca securitate.

Eu vreau sa activez MyVodafone pe numarul lui si trebuie sa imi spuna el un cod de activare (mi se pare normal). Eu asta astept acum.

#28
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,054
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmihai96alex, on 24 august 2017 - 12:51, said:

Eu asta astept acum.
Merge si varianta asta, dar cea sugerata de mine mai sus e mult mai rentabila.

#29
mihai96alex

mihai96alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 17.06.2009

View PostKarhu, on 24 august 2017 - 12:57, said:

Merge si varianta asta, dar cea sugerata de mine mai sus e mult mai rentabila.

Nu am nevoie de 3000 de minute sa vorbesc cu el, si nici nu vreau sa am de a face cu a doua cartela. Pentru ce? Am si eu minute internationale. Ai zis si de "abonament" la Digi, ceea ce iarasi nu vreau.

#30
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,054
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmihai96alex, on 24 august 2017 - 13:03, said:

Nu am nevoie de 3000 de minute sa vorbesc cu el, si nici nu vreau sa am de a face cu a doua cartela. Pentru ce? Am si eu minute internationale. Ai zis si de "abonament" la Digi, ceea ce iarasi nu vreau.
Pai da, faci cum crezi ca iesi mai rentabil (minute cat mai multe cu cost cat mai mic). Variante sunt, ai de unde alege.

#31
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postmihai96alex, on 24 august 2017 - 13:03, said:

Am si eu minute internationale.

Atita vreme cit nu are cartela din alta tara degeaba ai tu minute internationale. Daca va puteti incadra in alea fara probleme atunci poate sa ia cea mai ieftina cartela de acolo (fara nici o optiune sau minute sau orice altceva, doar sa primeasca apeluri) si suni tu pe aia. Altfel trebuie sa activezi roamingul pe cea pe care o are (lucru cu care se pare sint mari probleme) sau sa ii iei alta cartela din Romania cu roaming gata activat si functional si sa i-o trimiti. Problema cu cartelele din Romania (si de fapt de oriunde altundeva, dar in special din Romania) e ca e foarte posibil sa-ti taie macaroana daca sta prea mult in roaming.

#32
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004

View PostKarhu, on 24 august 2017 - 11:14, said:

Mai folosesti serviciul de convorbiri clasice (voce)?

Pai da, ca nu am Wi-fi mereu pe unde ma duc, iar in masina/autocar deloc.
Oricum nu eu platesc - e telefonul de servici. Vor sa ma poata contacta cand sunt in concediu daca e ceva urgent.

View Postf300, on 24 august 2017 - 13:23, said:

Problema cu cartelele din Romania (si de fapt de oriunde altundeva, dar in special din Romania) e ca e foarte posibil sa-ti taie macaroana daca sta prea mult in roaming.

Dupa 15 iunie, daca stai mai mult de 30 de zile afara deja esti luat la ochi ca ala nu mai e concediu si iti taie macaroana.
Sau daca in 30 de zile intrii si iesi din tara de cateva ori.

#33
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 09.12.2015

View Postmihai96alex, on 24 august 2017 - 12:51, said:

Discută cu helperul Vodafone, cel de aici de pe forum, poate că se mai poate recupera suma de 5 euro, si după dezactivare să ai cei 5 euro înapoi pe cartela respectivă, apoi activezi opțiunea de 7 euro
uite aici https://forum.softpe...05410-vodafone/ , poți să-i trimiți Mesaj privat chiar aici de pe forum, eu așa am reușit să îmi rezolv unele din problemele avute cu serviciile  'Vodafone' !

#34
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,604
  • Înscris: 20.10.2006
Ce oameni domnule, au bani de turism scump in strainatate dar nu si cativa euro in plus pentru o optiune mai scumpa cu roaming.

Edited by LunaCrystal, 24 August 2017 - 14:33.


#35
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,054
  • Înscris: 25.06.2007

View Posteiffel, on 24 august 2017 - 13:47, said:

Pai da, ca nu am Wi-fi mereu pe unde ma duc, iar in masina/autocar deloc.
Eu nu. Daca nu am wi-fi, ma folosesc de traficul de date pt serviciile respective.

View PostLunaCrystal, on 24 august 2017 - 14:32, said:

Ce oameni domnule, au bani de turism scump in strainatate dar nu si cativa euro in plus pentru o optiune mai scumpa cu roaming.
Persoana respectiva e la lucru, nu la turism.

Edited by Karhu, 24 August 2017 - 14:47.


#36
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004

View PostKarhu, on 24 august 2017 - 14:42, said:

Eu nu. Daca nu am wi-fi, ma folosesc de traficul de date pt serviciile respective.

Pai ce rost are ? Ca alea sunt mai scumpe pe Mb decat convorbirile.
Asa Voce am nelimitat in retea. Internet doar 3 Gb.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate