Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Carnati de cumparat

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#91
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
Patarlagele, jud Buzau, o dugheana pe marginea soselei nationale....

Edited by alexpet, 25 August 2017 - 19:51.


#92
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pare o firma din Plesoi si pe eticheta sunt trecute ingredientele perfecte pentru un carnat..

#93
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
fac si romanii treaba buna, dar ne-am obisnuit sa cautam marfa exotica, reflex din vremurile trecute, pacat......

#94
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postalexpet, on 25 august 2017 - 20:43, said:

fac si romanii treaba buna, dar ne-am obisnuit sa cautam marfa exotica, reflex din vremurile trecute, pacat......
Toate pocariile Cristim, Aldis, Angst, etc, tot de romani sunt facute. Problema este ca tot romanii le cumpara. Daca nu ar mai cumpara, poate am avea in raft produse "Dor de Plescoi:" (ori cum s-o numi )sau altele asemanatoare. Nu ai cum sa mergi la "Patarlagele, jud Buzau, o dugheana pe marginea soselei nationale...." in fiecare zi.!
Mergi in supermaket/market/magazin alimentar cu autoservire si vezi 2 km de rafturi cu mezeluri. Toate sunt porcarii. Eu nu cunosc exceptii.

Edited by pasilla, 25 August 2017 - 20:54.


#95
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Carnati de Plescoi gasesti si la hypermarket, au si o pastrama de oaie foarte buna. Cred ca ultima oara am vazut la Auchan dat tin minte ca erau si la Metro.  Sigur ca e mai scump decat la dugheana de la Patarlagele pe unde am trecut si eu acu' doua saptamani si am cumparat ghiudem proaspat si carnati tot proaspeti. Ghiudemul nu mi-a placut, parca era din carne de cal si din aceasta cauza nu am mai gustat nici  din carnati.

#96
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Am cumparat si eu carnati de Plescoi din hyper/super market si au ajuns la gunoi. Aveau si eticheta ceva de genul "produs romanesc" cu banderola drapelul tricolor..
Am luat atatea tepe ca nu mai cumpar nimic. Prefer sa imi fac singur carnati si altele de genul asta.

Edited by pasilla, 25 August 2017 - 23:35.


#97
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,265
  • Înscris: 06.01.2007
Din supermarketuri nu gasesti nimic bun.
Nici zacusca nu e buna. Ce ma buna zacusca din comert e mai proasta decat cea mai proasta zacusca de casa.
Impreuna cu un coleg am facut dupa priceperea lui inste carnati.. cum s-a priceput el.
Aratau ca dracu, ii tocase la masina de tocat si a iessit un fel de pasta urata si nasoala.
Ei bine, dupa ce s-au uscat erau buni, nu excelenti, dar buni.
Nu a pus grasime prea multa, de aia au iesit cam uscati. Eu cand am vazut ligheanu cu tocatura am zis ca-i prea multa grasime insa nu a fost asa.
Dar au iesit bunicei totusi avand in vedere ca voiam sa-i aruncam. Am fost si eu prezent la "manufacturarea" lor, l-am ajutat cica!

#98
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Uite, astia-s carnatii de Plescoi pe care ii gasiti la hypermarket. Sunt buni, nimic de zis.

Attached Files



#99
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
Nu buni. Cei mai buni

tot de la firma asta au si carnati proaspeti de oaie ambalati intr-un ambalaj asemanator cu astia din poza de mai sus. genial de buni.

la fel pastrama de oaie desi au doar afumata si mie imi place mai mult cea in bait.

singurul inconvenient la produsele de la firma asta poate fi pretul, undeva la 30-35 am vazut si cu 38 kilogramul.

#100
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View Postpasilla, on 25 august 2017 - 20:52, said:

Toate pocariile Cristim, Aldis, Angst, etc, tot de romani sunt facute. Problema este ca tot romanii le cumpara. Daca nu ar mai cumpara, poate am avea in raft produse "Dor de Plescoi:" (ori cum s-o numi )sau altele asemanatoare. Nu ai cum sa mergi la "Patarlagele, jud Buzau, o dugheana pe marginea soselei nationale...." in fiecare zi.!
Mergi in supermaket/market/magazin alimentar cu autoservire si vezi 2 km de rafturi cu mezeluri. Toate sunt porcarii. Eu nu cunosc exceptii.
cand ziceam 'romani' nu ma refeream la Cristim.....Daca produsele astea ar avea cerere masiva intr-un final s-ar gasi mai peste tot. Dar desigur si riscul de falsificare si pervertire al produsului ar creste atunci....si atunci am avea , din nou, aceeiasi km de mezeluri, toate porcarii. Micii producatori au nisa lor si cat timp este asa, exista o sansa sa faca treaba buna (sau relativ buna). Daca ai chef de un carnat bun te straduiesti nitel. Se pot comanda si on line pana la urma.
La ghiudem partea proasta este ca ne-am obisnuit cu produsele din comertul te tip hypermarchet, jumatate salam....asta de Plescoi nici mie nu prea imi place, recunosc.....

#101
Uteib

Uteib

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 08.06.2017
Carnati ardelenesti de la Angst a incercat cineva? Sunt unii lungi si neambalati, mie mi s-au parut destul  de decenti.

#102
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
Cumnata-mea a zis ca sunt foarte buni. Eu nu am mâncat...

#103
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostUteib, on 29 august 2017 - 17:19, said:

Carnati ardelenesti de la Angst a incercat cineva? Sunt unii lungi si neambalati, mie mi s-au parut destul  de decenti.
Cand manaci un carnat bun, iti ramane in memorie. Iti aduci aminte cu drag, povestesti copiilor, si apoi nepotilor ce caranat ai mancat tu Posted Image
Unul decent, e bun, dar numai ca ONS, a doua zi l-ai uitat,  daca chiar e  decent si nu insista sa iti aduca aminte, de el,  atunci cand esti in trafic si nu ai toaleta prin preajma.

Edited by pasilla, 29 August 2017 - 18:12.


#104
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Am luat azi niste carnati de casa destul de buni  din Rasnov, de la un magazin al fabricii de mezeluri Poiana Marului. Daca treceti pe acolo, puteti sa incercati.
Dar cautand pe net am vazut ca au magazine in mai multe zone ale tarii.  In Bucuresti au pravalii la Kaufland  Sebastian si Mihai Bravu.
http://sergianagrup.... Acesta e linkul pentru judetele unde au magazine.
Am luat si slanina afumata foarte buna.

Edited by Freddy12, 29 August 2017 - 20:20.


#105
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View PostFreddy12, on 29 august 2017 - 20:19, said:

Am luat azi niste carnati de casa destul de buni  din Rasnov, de la un magazin al fabricii de mezeluri Poiana Marului. Daca treceti pe acolo, puteti sa incercati.
Dar cautand pe net am vazut ca au magazine in mai multe zone ale tarii.  In Bucuresti au pravalii la Kaufland  Sebastian si Mihai Bravu.
http://sergianagrup.... Acesta e linkul pentru judetele unde au magazine.
Am luat si slanina afumata foarte buna.
Da, sergiana sunt foarte buni. Si produsele crud uscate sunt bune

Edited by irina2014, 30 August 2017 - 11:46.


#106
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014
Eu am mai incercat doua tipuri de carnati proaspeti din Kaufland [iau de la astia ca sunt aproape de mine]
Carnati Puszta --- nu prea au niciun gust, ma asteptam sa fie macar iuti dar nu au fost deloc.
Carnati picanti --- acestia sunt mai ok, sunt mancabili ...... de luat doar cand nu gasesti ceva mai bun.

Alti carnati proaspeti subtiri nu prea mai sunt in Kaufland, iar la cei grosi nu prea imi vine sa ma bag.

Attached Files

  • Attached File  KF1.jpg   132.64K   21 downloads
  • Attached File  KF2.jpg   145.3K   21 downloads


#107
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Am ajuns si eu astazi in magazinul Sergiana din Kaufland Mihai Bravu, chiar au produse super bune!!

#108
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014
Am mai incercat niste carnati Maestro de la Caroli, se lauda ei ca sunt 100 % naturali. Eu am luat din cei subtiri, ambalati. Nu pot sa zic ca sunt iesiti din comun, sunt decenti. Nu sunt carnati proaspeti dar nici nu arata ca cei "afumati" din comert, nu au culoarea aceea rosu inchis.

Attached Files

  • Attached File  mstr.jpg   288.95K   17 downloads


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate