Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Carnati de cumparat

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#1
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Fratilor, am o pasiune pentru carnati, nu mereu pot sa mi-i fac in casa, asa ca apelez la gustul si bunavointa voastra sa-mi recomandati un tip de carnati de cumparat, din ce locatie, cine ii face, chiar daca sunt macelarii private prin piete. A! Numai BUCURESTI si imprejurimi va rog! Vreau gustul ala, lipsit de chimicale, nu ii vreau de consistenta polonezilor, vreau cand ii bagi in gura sa-ti intre Craciunul prin papilele gustative. Vreau in general carnati proaspeti, afumati sau nu, in principiu din aia grosi. Am incercat de exemplu toata gama de la Kaufland si m-a dezamagit. Posted Image

#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Au la Carrefour din Mega Mall carnati proaspeti subtiri, se vand la metru....6 lei. Posted Image
Sunt la gust la fel ca cei de Craciun.....

Edited by xmanyacs77, 08 August 2017 - 20:13.


#3
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Ia carne o toci adaugi sare, piper si usturoi, pe urma o bagi in mat. Faci asa 10-15 kg si congelezi. pe urma tot scoti. In comert nu prea gasesti carnati adevarati, doar pe eticheta. Daca adaugi putin chimen macinat iese gustul de salam :)

#4
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
in Bucuresti nu am ce sa-ti recomand insa daca treci prin Patarlagele (jud Buzau) gasesti carnati de Plescoi (subtiri), nu sunt cei mai buni din gama dar daca ne raportam la Kaufland sunt mirifici.

 PoeOvidiu, on 08 august 2017 - 20:23, said:

Ia carne o toci adaugi sare, piper si usturoi, pe urma o bagi in mat. Faci asa 10-15 kg si congelezi. pe urma tot scoti. In comert nu prea gasesti carnati adevarati, doar pe eticheta. Daca adaugi putin chimen macinat iese gustul de salam Posted Image
nu asa simplu.......pana si sa alegi carnea, cum o toci si cum o framanti este o stiinta....si de aici incolo discutam de condimente, nu-i chiar pentru oricine.

Edited by alexpet, 08 August 2017 - 20:38.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 alexpet, on 08 august 2017 - 20:31, said:

nu asa simplu.......pana si sa alegi carnea este o stiinta....nu-i chiar pentru oricine
Chiar si carnatii facuti din carne gata tocata sunt mai comestibili, decat cei din comert. (Bucuresti).
Se fac foarte usor (cei proaspeti) si  au sanse mici sa ajunga la gunoi, ca cei vanduti prin supermaket.

Edited by pasilla, 08 August 2017 - 20:40.


#6
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
well
cu carnea de bucurești orice cîrnaț iese kauflandian...materie primă tot jermană pentru est, plasticată și parfumată.
se ia juma/juma carne porc piept și mugur de vițel
în rest... e rețeta mai sus.
condiția... porc și vițel din bătătura țăranului, altfel n-are sens mișcarea... sau caută produse trei brazi. dar nu cred c-au ajuns tocmai în războiul piețelor europiene...ar fi mîncați...de vii...natural!

Edited by sarac.lipit, 08 August 2017 - 20:41.


#7
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
In București nu cred ca găsești. Dar găsești pe litoral, in orice restaurant sau cârciumă. Si sigur  au gust de Crăciun, ca arata de parca sunt făcuți de primul Crăciun crestin, așa de vechi sunt.

#8
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
in fine, depinde de gust, dupa mine daca nu au oaie in ei, pot fi doar buni.....apropo, virsli ai incercat? lipsesc cinci minute, ma duc sa-mi iau niste servetele sa ma sterg la bot.....

Edited by alexpet, 08 August 2017 - 20:42.


#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 alexpet, on 08 august 2017 - 20:41, said:

in fine, depinde de gust, dupa mine daca nu au oaie in ei, pot fi doar buni.....
Ai dreptate, dar mai bine doar buni, decat scarbosi. Chiar si un mat de oaie da o savoare aparte carnatului.

Edited by pasilla, 08 August 2017 - 20:43.


#10
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Un minim de implicare si ti faci acasa simplu si eficient .... daca te mai strofoci un pic si te invarti si de o afumatoare vor fi de a dreptul fabulosi.


#11
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
oaia scarboasa? .... regret sincer afirmatia care dovedeste doar necunoastere!
Asa am gandit si eu o perioada dar dupa 20 de ani mi-am revenit.....si acum imi vine sa-mi dau palme pentru cei 20 de ani irositi....
Daca ai trecut printre buze niste mici care ti-au placut.....aia aveau ceva oaie in ei

Edited by alexpet, 08 August 2017 - 20:50.


#12
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Sergiana . Au doua sortimente " Carnati proaspeti " si " Carnati taranesti " ...primii sunt grosi , ceilalti sunt cam de dimensiunile cabanosului.. Au aceeasi compozitie si sunt foarte buni . Incearca .

#13
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Acestia sunt carnatii la metru din Carrefour......Posted Image

Attached Files



#14
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
arata binisor dar conteaza ce au in ei....eu am ceva dubii, nu de alta dar i-am incercat si nu am cazut pe spate desi nu sunt rai....sunt din categoria de recomandat, in lipsa de ceva mai bun

Edited by alexpet, 08 August 2017 - 20:59.


#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 alexpet, on 08 august 2017 - 20:46, said:

oaia scarboasa? .... regret sincer afirmatia care dovedeste doar necunoastere!
Asa am gandit si eu o perioada dar dupa 20 de ani mi-am revenit.....si acum imi vine sa-mi dau palme pentru cei 20 de ani irositi....
Daca ai trecut printre buze niste mici care ti-au placut.....aia aveau ceva oaie in ei
Imi cer scuze, nu m-am facut inteles. Imi place carnea de oaie. Ma refeream la carnatii din supermarket, care cu oaie , fara oaie sunt tot scarbosi.


Pentru Chifteluta:
Poti sa testezi carnatii de la "La Bia". Sunt okeish.

Edited by pasilla, 08 August 2017 - 20:59.


#16
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
mi-ai furat ideea, de dimineata voiam sa intreb unde gasesc carnati de plescoi cruzi(gri), nu porcarii de la Aldis, afumate sau ne.
Am luat acum vreo 2 ani din carrefour de mi-a picat fisa cat de buni si chiar ieftini erau, dar nu mai au asa ceva pe raft.

#17
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007

 pasilla, on 08 august 2017 - 20:56, said:

Poti sa testezi carnatii de la "La Bia". Sunt okeish.

Aha! Am auzit! Bia asta este prin Rahova! Este convenabil. Ai mancat? Merita?

#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cumpara si tu cate un carnat (din fiecare sortiment)  si vezi daca iti place.
Mie imi plac ( ca solutie de avarie) , dar intotdeauna ii prefer pe cei facuti de mine.
Mie imi plac carnatii cu carne de porc, vita si oaie si condimente naturale cimbru, usturoi, piper si mult ardei iuite ( sa vad bete de cimbru, coji de usturoi, bucati de ardei, etc.). Usor uscati si usor afumati. Depinde de gusturi.

Edited by pasilla, 08 August 2017 - 22:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate