Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Originea românilor - partea IV, Istoria României, românilor: anii 500-1200

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
2903 replies to this topic

#379
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postionelmironescu, on 15 decembrie 2017 - 10:00, said:

Cum face Florică pe prostul? În ce problemă se face el că nu pricepe?
În discuția de față are dreptate Fane. Nu a fost nici o limbă dalmată de sorginte italiană Ăźn Dalmația. Au fost Ăźnsă dialecte vlahe, care sĂźnt altceva decĂźt ceea ce acel lingvist italian ne-a arătat. Eu nu zic că el a falsificat. Eu zic că el s-a Ăźnșelat. A găsit un om care vorbea un jargon puternic influențat de italiană și a crezut că acela e ultimul reprezentant al unei limbi vorbite acolo in trecut.
Ce Ăźnțelegi tu prin import venețian, limbă? Nu s-a importat nici o limbă din Italia Ăźn Balcani, Panonia, sau la noi. Niște cuvinte au luat mulți din italiană de ex grade militare: soldat, sergent, locotenet, căpitan, colonal, general, companie, camarad.
Nu e vorba de italianofobie la Fane. El nu e italianofob. L-ai enervat tu cu ceea ce debitezi.
Visezi la o civilizație venețiană prin Panonia Ăźn secolele 5-7, care apare și apoi...se evaporă. De ce se evaporă?  Dacă zici că e venețiană de ce o numești romană ?
Nu prea cunoști teoria evoluționistă, mai precis o cunoști greșit. Urm formulare a ta este total eronată: "...asa dupa cum multora nu le convine faptul ca omul este urmas al cimpanzeului". Omul NU este un urmaș al cimpanzeului, iar asta este absolut sigur.
Cred că nu ai să poți pune dovezi de civilizație venețiană Ăźn Panonia Ăźn sec 5-7.
Tu nu faci pe prostul.
Culeg exprimări greșite din postările tale: "ai sincope...Ăźn propria paradigmă; ai o discontinuitate istorica inclusiv in zona Panoniei".  Poate scriu vreo schiță Ăźn genul lui Caragiale.
Așa sunt eu, visez mereu de pe wikipedia si alte cioclopedii si tratate stiintifice stii prea bine, asa faci pe desteptul.

View Postionelmironescu, on 15 decembrie 2017 - 12:48, said:

Și ce dacă Ăźnseamnă Ăźn turcă vijelie?Ce diferență de vijelii există Ăźntre Moldova și Bărăgan?
Ai putea să faci un mic efort și să te prezinți aici mai bine educat, tot vă vă credți voi italienii oameni cu educație. Nu te-am jignit cu nimic acum.
Aia e etimologia dată de mine și nu am chef să mă justific Ăźnaintea  oricărui obraznic. dacă te-ai fi exprimat normal aș fi făcut un efort.

Uite avem Teleorman in Oltenia si Deliorman in Dobrogea bulgareasca.

#380
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postionelmironescu, on 15 decembrie 2017 - 10:00, said:

Nu e vorba de italianofobie la Fane. El nu e italianofob. L-ai enervat tu cu ceea ce debitezi.
Corect.

In plus, uite ce am gasit:

Quote

The most romanized regions, as demonstrated
by Dott. Bernward Tewes and Barbara Woitas of the computing center of the Catholic University Eichstätt-Ingolstadt,
were Italy, the Iberian Peninsula, Gaul, southern Germany and Dalmatia.

Si tocmai zona asta a Balcanilor, nationalismul italian in sec XIX
(dar si ulterior, sa nu uitam rolul lui Mussolini in ocupatia italiana din Balcani)
a adjudecat-o, ca fiind DALMATA, cu o limba ce a fost construita de Mateo Bartoli,
tocmai sa fie un dialect italienesc (asemanator dialectului vorbit in Piemont).

#381
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
In jurul anului 1000 AD Venetia va cuceri Dalmatia si va ramane pe mana italienilor pana in modernitate, deci nu este o inventie recenta a nationalismului italienesc modern. De asemenea tot cam in aceeasi perioada este preluata Panonia ca parte a Ungariei.

#382
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View PostInfinitty, on 15 decembrie 2017 - 18:57, said:

Așa sunt eu, visez mereu de pe wikipedia si alte cioclopedii si tratate stiintifice stii prea bine, asa faci pe desteptul.



Uite avem Teleorman in Oltenia si Deliorman in Dobrogea bulgareasca.
Păi, visează în continuarem, dar eu am intrebat unde fac eu pe prostul. Te faci că nu pricepi textul scris ?
Era vorba de Bărăgan, nu de Teleorman. Răspunzi mereu aiurea.

#383
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View PostInfinitty, on 15 decembrie 2017 - 22:25, said:

In jurul anului 1000 AD Venetia va cuceri Dalmatia

deci nu este o inventie recenta a nationalismului italienesc modern.
nationalismul italian este modern.
Statul Italia a luat nastere la 1861.

Precum statul Regatul Romania a luat nastere la 1881.
Vorbim de nationalism romanesc abia din sec XIX

Sunt tampiti si cretini aia care sustin ca sub Stefan cel Mare românii i-au batut pe turci.

Edited by enough1453, 15 December 2017 - 22:43.


#384
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,291
  • Înscris: 05.08.2015

View Postenough1453, on 15 decembrie 2017 - 22:43, said:

Sunt tampiti si cretini aia care sustin ca sub Stefan cel Mare românii i-au batut pe turci.

Nu stiu daca romanii i-au batut pe turci dar tu ce scuza ai, pe tine cin' te bate?

Ai dat in mintea lui neaflorica, esti dacoman?

Edited by Mount_Yerrmom, 16 December 2017 - 01:42.


#385
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View PostInfinitty, on 15 decembrie 2017 - 22:25, said:

In jurul anului 1000 AD Venetia va cuceri Dalmatia si va ramane pe mana italienilor pana in modernitate, deci nu este o inventie recenta a nationalismului italienesc modern.
Va cuceri la anul 1.000? A cucerit la anul 1.000! Tu vei minca ieri la prinz?
Deci dacă Veneţia a cucerit Dalmaţia nu poate fi o invenţie acea limbă de care scrie Bartoli?  Cam ce notă crezi că meriţi pt logica asta?

View Postenough1453, on 15 decembrie 2017 - 22:43, said:

Sunt tampiti si cretini aia care sustin ca sub Stefan cel Mare românii i-au batut pe turci.
da. Una e că pe atunci nu erau romîni ci vlahi. Alta e că Ştefan a avut unele vixctorii contra turcilor, însă în mod normal el plătea tribut, deci bătaie zdravănă nu  le-a dat el sultanilor turci, că dacă le-ar fi dat nu ar  mai fi plătit tribut, prin urmare sînt tîmpiţi cei ce îl umflă tare pe Ştefan , Pe Mihai, Mircea.

View PostMount_Yerrmom, on 16 decembrie 2017 - 01:42, said:

Ai dat in mintea lui neaflorica, esti dacoman?
Nu adat şi nici nu o să dea. Nici tu nu o să dai.

#386
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postexxes1971, on 16 decembrie 2017 - 10:02, said:

Daca se strica laptele de iapa in mine se strica si in tine .  Vlahii??? Posted Image))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) asta e gluma mare ! Sa nu spui ca in perioada cand  tara se numea cumania  neagra  Posted Image))))))


Deja  esti penibil  Nici macar nu sti cum s-au format popoarele slave si originea lor  ce sa mai  vorbim de romani ...o tot dai cu  romanismul  cand   nici nu exista acest cuvant nici aici nici in papua noua  guinee!  Cunosti scrisul din hrisoavele moldovenesti ? E vlaheasca! Cantemir  Slavul!!!!   Can si temit  sunt radacini slave!!!!!! Russia a fost sub dominatia  hoardei de aur si  cumanilor sute de ani ! aceste cuvinte sunt clasificate ca turcice si de rusi  domnule ia spune ce calificare ai sa vorbesti asemenea tampenii ?!?!?!  Dumneata nu mai analiza nimic ca nu esti califixat sa faci asta .Pune mana si citeste .M-am lamurit.Habar nu ai  ca bulgarii sunt si ei de origine cumana  Tihomir inseamna pace linistita  si este numele  Baragan  este baratie !  Ai vazut baraganul sau ai fost din clasa  muncitoare care a  profitat de  deportarea chiaburilor in baragan ??Tupeu ai  dumneatale  sa  deviezi adevarul si sa minti  ca un comunist inflacarat la colectivizare! Orice informatie este la o tasta distanta !  Am o rugaminte la toti userii sa verifice atat provenienta numelui  orasului Iasi sau Yassi ! cat si celelalte si aberatiile spuse de acest dezinformator dupa care  putem sa  ne  lamurim  dar Yassi e punct de referinta!   Nene ai tupeu ca si cominternistii care au  venit cu planul de sovietizare a romaniei din  care ti-ai desprins  retorica !Acel plan cu desăvârşirea reformei agrare prin confiscarea marilor moşii şi ruinarea moşierilor rumuni ! Rahatul tau  vlahesc  e artificial si  de ras! Circul Picculinii daca vorbea vlaheste era mai comic iar  forum,ul asta nu era mai putin amuzant fara un cominternist!  Inca ceva si am terminat cu tine definitiv : oameni ca tine sunt  mostenirea comunista , pleava care nu  lasa avionul  numit Romania , sa decoleze!
Nu se strică în el laptele de iapă, că nu face parte din populaţie crecătoere de cai în stepă. El ţi-a spus ţie asta că după cum scrii pari străin.
Ţara nu s-a numit vreodată Cumania Neagră. Poate nişte zăpăciţi au numit-o aşa, dar ea nu s-a numit aşa vreodată.
Ştiu că eu sînt penibil pt mulţi penibili, gen Yermom, Marcuzzo, Infinity. E penibil să îţi citesc postările agramate şi cu mari greşeli de gramatică.
Can şi temir nu sînt rădăcini slave. Cred că tu nici niu ştii ce este rădăcina unui cuvînt. Eu am scris că numele Cantemir e de acelaşi tip cu Dragomir, Tihomir, Vladimir. Astea fiind nume slave înseamnă că numele Cantemir poate fi şi el de tip slav, deci nu e cuman, cum ai scris tu.
Rusia nu a fost vreodată dominată de cumani! În capul tău a fost doar.
Aici nu contează ce calificare ai, ce sex, ce vîrstă. Tu de ce faci analize? Eşti calificat?
Bulgarii nu sînt de origine cumană decît în capul tău.
Am subliniat nişte mizerii pe care le scrii în mod vădit din cauza surescitării. Pot fi date ca exemplu de prostie. Nu eşti de acord cu un user pt ideile lui în lingvistică şi pt asta îl numeşti comunist.Nu e nici o umbră de inteligenţă în această acţiune.

Cine susţine că toponimul Bărăgan e de origine turcească să arate toponime de acest tip în Turcia sau în alte ţări în care locuiesc  turci: Azerbaigean, Kazahstan.

Edited by lucifer76, 17 December 2017 - 03:52.


#387
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postionelmironescu, on 16 decembrie 2017 - 10:50, said:

Mai e cineva ?
cam toti lingvistii sunt de acord ca baragan e denumire turcica, pecenego-cumana, are dreptate exxes.

#388
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Zău? Şi ce spun ei? Bine, e turcă. Cum e formată în turcă? Eu cînd îţi arăt un cuvint românesc , îţi arăt cum e format. Eu am spus: Bără-gan e format ca bără-ţie, a se dez-băra.Am găsit pe moment numai 3. Precis mai sint. Lingviştii pe ce bază au spus că e din turcă; urechist, aşa li s-a părut lor?
Tu dacă spui că e din turcă pe ce bază spui? Eu ţi-am arătat pe ce bază spun că e românesc. Tu spui pe bază că  ţi se pare ţie că au spus aşa toţi lingviştii. În realitate tu nici nu citeşti lingvistică.
Pe bază că spun lingviştii...
Arată vreo 3 lingvişti care spun asta.
Arată toponime de tip Bărăgan în Turcia sau în alte teritorii cu populaţie turcă.
Ce e aia pecenego-cumană? E pecenegă sau cumană? Trebuie scris "pecenegă sau cumană".
E cicneva care să fie in stare să aducă dovezi şi argumente că Bărăgan e din turcă? Nu că....dacă spun lingviştii înseamnă că aşa este şi deci eu nu am dreptate şi are acest exxes.
cirus6, tu îţi pierzi vremea pe aici. Văd că nimic nu înveţi. Fii atent măcar la cum scriu alţii ca să înveţi să scrii mai bine.

#389
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
pecenegii si cumanii vorbeau aceeasi limba asa cum vorbeau aceeasi limba si dacii cu getii.
nu poti contesta cumanii si existenta lor, sunt prea multe surse care vorbesc despre ei. se cunoaste chiar si limba lor, exista o lucrare numita codex cumanicus.
https://ro.wikipedia...ului#Etimologie

#390
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Nu te mai învîrti în jurul cozii. Unde e dovada că e din acea limbă? Ţi-am spus de 3 ori că nu aduci nici un argument dar continui să afirmi tot fără argumente.Ăsta e argument, Wikipedia? Uite ce scrie:
"Bărăgan este un termen provenit din cuvântul Buragan, de origine orientală. Lazăr Șăineanu considera că: numele enigmatic de Bărăgan, ce poartă stepa întinsă din jud. Ialomița, pare a se trage de la un popor tătar: giagataic (și mongol) buragan „tourbillon, tempête” corespunde crivățului nostru. [1] Istoricul Constantin C. Giurescu menționează că Buragan înseamnă, în vechea turcă, „furtună”, „vîrtej”, „vifor”. [2] La rândul său, Nicolae Iorga preciza că de la Pecenegi, dacă nu de la vechii Sciți turanici, vine, pentru a numi aspectele deșertului, „bărăgan” și „curgan”. [3] Termenul este atestat pentru prima dată în anul 1597.[4]"
Bărăgan e din...Buragan! L-a arătat pe Buragan? Nu...deci ce valoare are afirmaţia asta? Zero...
Lazăr Şăineanu a r fi spus că....Păi, asta e părerea lui! Asta e dovadă?
Giurescu zice că in turca veche burugan insemna furtună. Şi?  Ce dovadă e că Bărăgan vine din Burugan?
Nicolae Iorga zice că...vine de la pecenegi. Zice tot aşa ca tine, că aşa i se pare lui.
A arătat cineva vreo regiune Burugan mai la est prin stepe unde precis erau furtuni ca in Bărăgan? Nu....Deci pe ce tot vorbesc "experţii "ăştia.
Eu am arătat cuvinte formate cu aceeaşi rădăcină în limba română, iar Bărăgan e in România. Eu am argumente serioase . Tu şi "experţii" ca Iorga etc faceţi afirmaţii goale.

#391
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postcirus6, on 16 decembrie 2017 - 17:04, said:

asa cum vorbeau aceeasi limba si dacii cu getii.
asta de unde o stii?

View PostMount_Yerrmom, on 16 decembrie 2017 - 01:42, said:

Nu stiu daca romanii i-au batut pe turci

View Postionelmironescu, on 16 decembrie 2017 - 10:24, said:

da. Una e că pe atunci nu erau romîni ci vlahi.


#392
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Uite ceva din Dex:
BĂRĂGAN; Iorga atribuie acestui toponim origine pecenegă, cu sensul de stepă, pus alături de curgan (Ist. Rom. III, p. 32, n. 3), ignorînd părerea justă a lui Drăganu (DR VIII 133 – 135), că este la origine un nume de persoană; de fapt numele satului Bărăgan, azi Mihai Viteazul (Enc) s-a extins de timpuriu asupra cîmpiei dimprejur, după ce circulase îndeajuns ca nume de persoană. 1. Bărăgan, Radu, munt. (RI VIII 199); – G. (T-Jiu); Puțul lui Bărăgan, 1615, doc., olt. (Has); -ul, Marin (16 B IV 240); -ul Radu din Mărăcineni, Bz. (17 B IV 182); Bărăgan, fam., act. în Bărbătești – Gorj, 1911; – fam., act. în Loviștea (BG LIV 195); – M. (Tel 58). 2. Numele se întîlnește de multe ori în funcția de toponim: Bărăganul, moșie lîngă Glavaciog (16 B I 192), apoi în diverse regiuni din Oltenia și Muntenia, aplicat la văi, dealuri, fără nici o legătură cu ideea de stepă sau cu cea de mlaștină, cum îl explicase și Hasdeu; la origine rămîne tot numele de persoană.

#393
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postenough1453, on 16 decembrie 2017 - 18:09, said:

asta de unde o stii?
la strabon sau la dio casius am citit chestia asta, nu mai stiu exact.

View Postionelmironescu, on 16 decembrie 2017 - 18:13, said:

Uite ceva din Dex:
BĂRĂGAN;............ 2. Numele se întîlnește de multe ori în funcția de toponim: Bărăganul, moșie lîngă Glavaciog (16 B I 192), apoi în diverse regiuni din Oltenia și Muntenia, aplicat la văi, dealuri, fără nici o legătură cu ideea de stepă sau cu cea de mlaștină, cum îl explicase și Hasdeu; la origine rămîne tot numele de persoană.
si daca e nume, foarte probabil sa fie nume turcic. baraganul a fost in posesia triburilor turcice, bulgari, pecenegi, cumani.

#394
exxes1971

exxes1971

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 25.09.2017

View Postionelmironescu, on 16 decembrie 2017 - 15:42, said:

Zău? Şi ce spun ei? Bine, e turcă. Cum e formată în turcă? Eu cînd îţi arăt un cuvint românesc , îţi arăt cum e format. Eu am spus: Bără-gan e format ca bără-ţie, a se dez-băra.Am găsit pe moment numai 3. Precis mai sint. Lingviştii pe ce bază au spus că e din turcă; urechist, aşa li s-a părut lor?
Tu dacă spui că e din turcă pe ce bază spui? Eu ţi-am arătat pe ce bază spun că e românesc. Tu spui pe bază că  ţi se pare ţie că au spus aşa toţi lingviştii. În realitate tu nici nu citeşti lingvistică.
Pe bază că spun lingviştii...
Arată vreo 3 lingvişti care spun asta.
Arată toponime de tip Bărăgan în Turcia sau în alte teritorii cu populaţie turcă.
Ce e aia pecenego-cumană? E pecenegă sau cumană? Trebuie scris "pecenegă sau cumană".
E cicneva care să fie in stare să aducă dovezi şi argumente că Bărăgan e din turcă? Nu că....dacă spun lingviştii înseamnă că aşa este şi deci eu nu am dreptate şi are acest exxes.
cirus6, tu îţi pierzi vremea pe aici. Văd că nimic nu înveţi. Fii atent măcar la cum scriu alţii ca să înveţi să scrii mai bine.
pe ce baza spun lingvistii? pentru ca ei sunt lingvisti si  dumneata esti un "neica nima" cu se spune  pe  la  noi .....ti se repeta  ca la scoala  nu  e turca! sunt limbi  turcice

#395
exxes1971

exxes1971

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 25.09.2017
heraldica romaneasca  si cumano tatara , pozitia  2  steagul de arme a lui Tala Buga socrul  lui "Toma Alimos ", semiluna si steaua  cumana, steagul politic al cumaniei mari , Kumanlar ,Kunszag , leul  semiluna si steaua cumana , toate reunite  in prima , o  limba  din care  avem  peste 3000 de cuvinte si  toponime ! Lucruri constatate de stiinta si oameni de stiinta ! O  istorie de  peste 1000 de ani pe aceste meleaguri stearsa de un  autopretins  Vlah ! Cat despre limbile turcice .....oamenii astia au trait  mii de ani impreuna  incat  au ajuns sa foloseasca aceleasi cuvinte ! De aceea sunt numite limbi  turcice  si de aceea este limba romana  atat de plina de ele !Aceasta este explicatia stintifica  nu  vlaheasca.Si atentie  se pronunta  qifshaq cumân ,poate suna mai aproape cumâneste decat  vlaheste daca e sa tot  inventam   limbi.

Attached Files


Edited by exxes1971, 17 December 2017 - 01:11.


#396
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postexxes1971, on 17 decembrie 2017 - 00:46, said:

leul  semiluna si steaua cumana , toate reunite  in prima , o  limba  din care  avem  peste 3000 de cuvinte si  toponime !

Vlah !
Aceasta este explicatia stintifica  nu  vlaheasca
suna mai aproape cumâneste decat  vlaheste

Semiluna cu colturile in sus si cu steaua cu colturi la mijloc
este un simbol folosit de vlahii din Bosnia,
considerati "schismatici" atat de biserica de la Roma cat si cea de la Constantinopol.

Daca nu stii, toponimiile cele mai des intalnite la nord de Dunare,
sunt de origine slave, si le gasesti peste tot in Balcani:
- Bistrita
- Tarnava
- Targoviste
- Gradiste
- Capalna
- samd.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate