Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 

Întâia predică a unui preot ateu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
671 replies to this topic

#649
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,387
  • Înscris: 26.01.2007

View Postidaho333, on 10 august 2017 - 07:56, said:

Cand "spusese Domnul"?
Un pic mai sus in versul 3.
E o referinta directa la acel vers care arata cum s-a produs invartosarea adica a fost facuta de Dumnezeu.
Adica a fost facuta de Dumnezeu, DUPA ce faraon si-a invartosat singur inima. El, faraon, in mod intentionat.
Faptul ca Dumnezeu, in precunoasterea Lui, a prevazaut ca faraon isi na invartosa inima, NU anuleaza vina lui faraon.

Faraon de sase ori si-a impietrit singur inima, a saptea oara i-a impietrit-o Dumnezeu.
Asa se intampla aproape in toate cazurile oamenilor care-L resping pe Dumnezeu.

Insa dorinta lui Dumnezeu este ca toti oamenii sa fie mantuiti. Pentru ca ii iubeste pe toti.
Dupa cum spune Scriptura.

Chiar daca Dumnezeu spune ca un om isi va invartosa inima si chiar daca Dumnezeu ii hotarasta pieirea unui razvratit care-i respinge si ii incalca Voia, Dumnezeu inca mai are mila de el si vrea sa-l scape. Problema e ca omul razvratit staruie in razvratirea lui.
Uite ce dezvaluie profetul Sofonie despre ce se petrece in gandurile intime ale lui Dumnezeu:

Sofonie 3:7

Ziceam: „Dacă ai voi măcar să te temi de Mine şi să ţii seama de mustrare!

Nu ţi-ar fi nimicită locuinţa şi n-ar veni peste tine toate pedepsele cu care te-am ameninţat.”

Dar ei s-au grăbit să-şi strice toate faptele.


Deci Dumnezeu hotarase pedeapsa.
O anuntase deja prin proorocii Lui.
Dar spera ca cel amenintat isi va schimba atitudinea, va reveni la sentimente mai bune, va inceta sa faca raul si se va intoarce cu inima catre Domnul.
Si pedeapsa va putea fi anulata

Insa razvratitul ce face?
Se razvrateste si mai rau. Incepe sa-l blesteme Dumnezeu. Zice ca-i un handicapat si un criminal. Ca e rau si pervers. Si tot asa...
Poti sa citesti astfel de postari, cu sutele, pe acest forum.

Si cand isi termina tirada impotriva lui Dumnezeu, cu pumnii stransi ci cu secretiile mucilaginoase curgandu-i pe coltul stang al gurii, ateul incheie: " - d'aia sunt io asa de razvratit, ca asa a vrut Dumnezeu".

Spune tu, ce i-ar mai mai putea face Dumnezeu, in dragostea Lui?

Edited by Sfantul Jakob, 10 August 2017 - 08:27.


#650
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Iti mai pun odata textul:
Capitolul 7
1. Răspuns-a Domnul lui Moise şi i-a zis: "Iată, Eu fac din tine un dumnezeu pentru Faraon, iar Aaron, fratele tău,iţi va fi prooroc.
2. Tu dar vei grăi lui Aaron toate ca te iţi voi porunci, iar Aaron, fratele tău, va spune lui Faraon, ca să lase pe fiii lui Israel să iasă din pămantul lui.
3. Eu insă voi invartoşa inima lui Faraon şi voi arăta mulţimea semnelor Mele şi a minunilor Mele in pămantul Egiptului.
4. Faraon nu vă va asculta, dar Eu imi voi pune mana asupra Egiptului şi voi scoate oştirile Mele, pe poporul Meu, pe fiii lui Israel din pămantul Egiptului, cu mare izandă.
5. Cand voi intinde mana Mea asupra Egiptului şi voi scoate pe fiii lui Israel din mijlocul lui, atunci vor cunoaşte toţi Egiptenii că Eu sunt Domnul".

E inainte nu e nici un dupa.
Aproape fiecare vers care face referire la invartosare se intoarce prin finalul lui  (dupa cum spuse Domnul, precum spusese Dumnul etc etc etc) la versul 3. E foarte clar.

Edited by idaho333, 10 August 2017 - 08:37.


#651
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,387
  • Înscris: 26.01.2007

View Postidaho333, on 10 august 2017 - 08:28, said:

E inainte nu e nici un dupa.
Dumnezeu a invartosat inima lui faraon DUPA ce el singur si-a invartosat-o de sase ori.
Asta spune Biblia.

Dumnezeu a spus lui Moise inainte.
NU a actionat inainte ca faraon sa-si invartoseze inima.

View Postidaho333, on 10 august 2017 - 08:28, said:

Aproape fiecare vers care face referire la invartosare se intoarce prin finalul lui  (dupa cum spuse Domnul, precum spusese Dumnul etc etc etc) la versul 3. E foarte clar.
E foarte clar ca Dumnezeu a spus, NU a actionat.
Dumnezeu NU a actionat decat a saptea oara. DUPA ce, de sase ori, faraon si-a impietrit singur inima.

Si la fel e si in cazul tau.
Dumnezeu iti spune clar, in Cuvantul Sau, ca El te iubeste si vrea mantuirea ta.
Tu te poti pocai de multele pacate, te poti intoarce cu inima spre El si vei fi mantuit.

Sau te poti razvrati. De enspe ori. Dumnezeu iti tot vorbeste, tot cauta sa te atraga spre El, te ameninta, te ia cu binisoru'. De toate. Tu-l respingi.
NU merge treaba asta la nesfarsit. E un punct terminus. Scrie in 2 Paralipomena 36:16   "mânia Domnului împotriva poporului Său a ajuns fără leac".

Tie ti s-ar parea drept ca oricate blestematii comite cineva, sa fie pasuit la nesfarsit?

Edited by Sfantul Jakob, 10 August 2017 - 08:53.


#652
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

View PostSfantul Jakob, on 10 august 2017 - 08:52, said:

Dumnezeu a invartosat inima lui faraon DUPA ce el singur si-a invartosat-o de sase ori.
Asta spune Biblia.

Dumnezeu a spus lui Moise inainte.
NU a actionat inainte ca faraon sa-si invartoseze inima.


E foarte clar ca Dumnezeu a spus, NU a actionat.
Dumnezeu NU a actionat decat a saptea oara. DUPA ce, de sase ori, faraon si-a impietrit singur inima.


Imi pare rau dar ce spui tu  nu se sustine prin text. Dumnezeu a spus si a facut. De fiecare data. Argumentele le-am pus deja si nu ma mai repet.

Se pare ca tii foarte mult la liberul arbitru.Si esti foarte pasionat.  Posted Image

Edited by idaho333, 10 August 2017 - 09:03.


#653
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,387
  • Înscris: 26.01.2007

View Postidaho333, on 10 august 2017 - 08:57, said:

Dumnezeu a spus si a facut. De fiecare data.
Dumnezeu a spus ca va invartosa inima lui faraon.
A si facut-o.

DUPA ce faraon si-a invartosat singur inima.
De sase ori.

Doar a saptea oara i-a invartosat-o Dumnezeu.

View Postidaho333, on 10 august 2017 - 08:57, said:

Se pare ca tii foarte mult la liberul arbitru.Si esti foarte pasionat.  Posted Image
Nu atat la liberul arbitru cat la bunatatea si dreptatea lui Dumnezeu.

#654
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Inteleg ca ai niste idei si  o anumita imagine despre cum e Dumnezeu dar ar trebui sa lasi textul sa iti arate adevarul. :)

#655
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,387
  • Înscris: 26.01.2007
Io las doar textul Sfintelor Scripturi.
"Textele" lu' Dawkins, nope Posted Image

Edited by Sfantul Jakob, 10 August 2017 - 09:39.


#656
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Hai ca in Exod ne-am lamurit bustean.
Cu Romanii 9 cu facem?
Ce intelegi tu de acolo?

Romanii 9
14. Ce vom zice dar? Nu cumva la Dumnezeu este nedreptate? Nicidecum!
15. Căci grăieşte către Moise: "Voi milui pe cine vreau să-l miluiesc şi Mă voi îndura de cine vreau să Mă îndur".
16. Deci, dar, nu este nici de la cel care voieşte, nici de la cel ce aleargă, ci de la Dumnezeu care miluieşte.
17. Căci Scriptura zice lui Faraon: "Pentru aceasta chiar te-am ridicat, ca să arăt în tine puterea Mea şi ca numele Meu să se vestească în tot pământul".
18. Deci, dar, Dumnezeu pe cine voieşte îl miluieşte, iar pe cine voieşte îl împietreşte.
19. Îmi vei zice deci: De ce mai dojeneşte? Căci voinţei Lui cine i-a stat împotrivă?
20. Dar, omule, tu cine eşti care răspunzi împotriva lui Dumnezeu? Oare făptura va zice Celui ce a făcut-o: De ce m-ai făcut aşa?
21. Sau nu are olarul putere peste lutul lui, ca din aceeaşi frământătură să facă un vas de cinste, iar altul de necinste?
22. Şi ce este dacă Dumnezeu, voind să-Şi arate mânia şi să facă cunoscută puterea Sa, a suferit cu multă răbdare vasele mâniei Sale, gătite spre pierirea

Eu inteleg consecventa lui Dumnezeu. E olarul care face ce vrea. Salveaza pe cine vrea si trimite in iad pe cine vrea. Iar cine zice ca nu e corect asa sa isi aduca minte cu cine vorbeste anume cu Dumnezeu. Cu D mare.Iar noi suntem fiinte cazute depravate care nu avem dreptul de a comenta.
E interesant cum si aici imediat dupa versul cu faraonul apare "iar pe cine voieste ipietreste". Parca ar vrea sa ne zica ceva. Posted Image
Nu zice "pentru ca faraonul era rau l-am impietrit" zice "pentru ca am voit".

Si mai sus : salvarea este de la Cel care milueste si El milueste pe cine voieste. Clar textul?

Edited by idaho333, 10 August 2017 - 10:04.


#657
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostSfantul Jakob, on 10 august 2017 - 08:01, said:

Imi esti vrasmas, bah ateutule, vrasmasule! :rolleyes:
Da' pentru ca esti un vrasmas simpatic iti spun deschis: santajele emotionale functioneaza doar la gugustiucii din bisericile ateiste.
Șantaj emoțional?! Șantajul de orice fel are un scop. Ai impresia ca vreau sa obțin ceva de la tine? Doar ți-am arătat ca ești un fariseu și nimic mai mult. Și tu, și stăpânul ilogicii și majoritatea care pozați în creștini.

#658
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,387
  • Înscris: 26.01.2007

View Postidaho333, on 10 august 2017 - 09:41, said:

Si mai sus : salvarea este de la Cel care milueste si El milueste pe cine voieste. Clar textul?
Clar, fratziware Posted Image
Dumnezeu este Suveran.

Dumnezeu este suveran, este milos, este plin dragoste, este drept.
Uneori aceste atribut par a fi in antiteza dar ele sunt complementare.

Daca vrei sa intri intr-o discutie arminiansm versus calvinism, io nu ma prind in treaba asta Posted Image

View PostoMariusRO, on 10 august 2017 - 10:04, said:

Șantaj emoțional?! Șantajul de orice fel are un scop. Ai impresia ca vreau sa obțin ceva de la tine?
Nu vrei sa obtii ceva de la mine.
Vrei doar sa demonstrezi ca toti crestinii sunt ipocriti, rai si criminali.
Fiindca asa e si Dumnezeul lor.

Pentru a demonstra aceasta bazdaganie, esti in stare de orice. Santaj emotional, victimizare, tumbe intelectuale.
Doar ca nimeni nu te crede...

View PostoMariusRO, on 10 august 2017 - 10:04, said:

Doar ți-am arătat ca ești un fariseu și nimic mai mult.
Și tu, și stăpânul ilogicii și majoritatea care pozați în creștini.
QED   Posted Image

Edited by Sfantul Jakob, 10 August 2017 - 10:11.


#659
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

View PostSfantul Jakob, on 10 august 2017 - 10:05, said:

Dumnezeu este suveran, este milos, este plin dragoste, este drept.
Uneori aceste atribut par a fi in antiteza dar ele sunt complementare.

Daca vrei sa intri intr-o discutie arminiansm versus calvinism, io nu ma prind in treaba asta Posted Image
Problema e ce intelegi prin acele cuvinte milos, dragoste, drept. Avand in vedere ca tu esti o fiinta cazuta si depravata si toata "laleaua" Posted Image ai tu capacitatea de a intelege ce e dragostea lui sau mila lui sau dreptatea lui?

Acum serios, in mod evident asa cum ai zis si tu, eu pun aici argumente calviniste. E o interpretare care mi se pare corecta.
Sunt de parere ca de multe ori crestinii au tendinta sa prezinte  varianta cea mai luminoasa si blanda a credintei lor. Care nu prea corespunde cu textul Bibliei.

Ca exemplu. Una e sa incepi  cu  filmul lui Franco Zeffirelli si alta cu Plangerile lui Iremia.
Apropo de Franco Zeffirelli, daca lumea ar vedea filmul lui si atat, ar fi mai multi crestini. Super film. Oare se gaseste pe undeva... netflix sau...

Edited by idaho333, 10 August 2017 - 10:31.


#660
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,387
  • Înscris: 26.01.2007

View Postidaho333, on 10 august 2017 - 10:11, said:

Avand in vedere ca tu esti o fiinta cazuta si depravata si toata "laleaua" Posted Image
Io nu-s cu laleaua. Pretenii tai sunt Posted Image
Io-s un biet arminianist de treaba.

View Postidaho333, on 10 august 2017 - 10:11, said:

Ai tu capacitatea de a intelege ce e dragostea lui sau mila lui sau dreptatea lui?
O, da.
Atat cat ne-a fost revelat in Sfanta Scriptura.

#661
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

View PostSfantul Jakob, on 10 august 2017 - 10:25, said:

Io nu-s cu laleaua. Pretenii tai sunt Posted Image
Io-s un biet arminianist de treaba.

Chiar esti? Adica accepti varianta de salvare din armianism : suntem praf dar suficient de "bine" ca sa acceptam salvarea adusa cu ajutorul Duhului Sfant si abia apoi avem liberul arbitru complet?

Edited by idaho333, 10 August 2017 - 10:39.


#662
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,387
  • Înscris: 26.01.2007

View Postidaho333, on 10 august 2017 - 10:38, said:

Adica accepti varianta de salvare din armianism : suntem praf dar suficient de "bine" ca sa acceptam salvarea adusa cu ajutorul Duhului Sfant si abia apoi avem liberul arbitru complet?
Da :)
Insa e unu' p'acilea, Zexelica ii zice, care stie cum predestineaza Dumnezeu oamenii la iad & stuff.
Cum mai intai  Dumnezeu te mantuieste si abia apoi te pocaiesti si tu. Si toate alea. Care pe mina ma depasesc. In galop.

#663
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014


View PostSfantul Jakob, on 10 august 2017 - 10:10, said:

Nu vrei sa obtii ceva de la mine.
Vrei doar sa demonstrezi ca toti crestinii sunt ipocriti, rai si criminali.

Doar ca nimeni nu te crede.

Numai ipocriți momentan. Ceea ce am demonstrat cel puțin în cazul tău.

Doar nu o sa recunoască hotul ca a furat si mincinosul ca a mințit... Tu poți sa continui sa ne spui ce creștin ești tu și cum iubești pe toată lumea... Ca sa zic asa, nu e prost cine spune ci cine crede..

#664
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,387
  • Înscris: 26.01.2007

View PostoMariusRO, on 10 august 2017 - 15:53, said:

Ceea ce am demonstrat cel puțin în cazul tău.
Vrabia Mihai Viteazu, fiule.
Cam cum s-a demonstrat TE sau inexistenta lui Dumnezeu & celelalte basme ateiste Posted Image

#665
DeCeCe

DeCeCe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2017
La fel ca existenta. Demonstrata 1000%.

#666
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,387
  • Înscris: 26.01.2007
Si, mai ales, la fel ca demonstratiiile lu' Mariusica Posted Image
Faranumar%

Edited by Sfantul Jakob, 10 August 2017 - 20:41.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate