Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 

Fara frica de moarte

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
''Cand nu o sa iti mai fie frica de moarte atunci o sa fii fericit cu adevarat si o sa traiesti pe deplin''(spunea un intelept spiritual),
Credeti ca frica de moarte ne stopeaza cumva fericirea si trairea pe deplin?Poti trai fara frica de moarte?E greu/usor?

#2
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Daca ar trai omul cu frica de pacat si nu l-ar mai face,nu ar mai avea frica de moarte ! Dar majoritatea nici nu stiu ce e pacatul,si mai fac si glume prostesti pe seama asta ! Si multi cred ca nici nu exista pacat...ptr.ca ei traiesc dupa bunul lor plac si fac ce vor !!!.......

#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,615
  • Înscris: 08.03.2017
Din punctul de vedere al unui intelept este adevarat ce spune dar ca sa ajungi acolo e cale lunga iar 99,9% dintre oameni traiesc dupa alte principii. Ca sa ajungi la acel nivel trebuie sa parcurgi foarte multe etape , din fericire am avut ocazia sa cunosc un astfel de om si m-am minunat de cum vede el anumite parti ale vietii pe care noi nici macar nu le percepem ca exista . Practic omul de rand ajunge la acel nivel in situatii foarte critice , de faza terminala iar din cate citim vedem peste tot ca omul din pacate dupa o lunga si grea suferinta se impaca si o vede ca pe un dar .

#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pai inteleptul ala era trecut bine de varsta a doua si probabil se refera la cei din " tagma " lui caci inevitabil cu varsta inaintata te gandesti la moarte si crede-ma ca nu e fun ! Adica mai sunt multe de facut si nimanui nui-ar place sa incheie socotelile prea repede ( exceptie cei f bolnavi , stadii terminale etc ) .

#5
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016

 AlynutzTigerAtlantic, on 20 iulie 2017 - 18:07, said:

''Cand nu o sa iti mai fie frica de moarte atunci o sa fii fericit cu adevarat si o sa traiesti pe deplin''(spunea un intelept spiritual),
Credeti ca frica de moarte ne stopeaza cumva fericirea si trairea pe deplin?Poti trai fara frica de moarte?E greu/usor?
Eu consider ca este vorba de serenitate... fericirea in intelegerea mea este legata de viata. Acestea sunt concepte si trairi diferite.

#6
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002

 DJPocaitul, on 20 iulie 2017 - 18:28, said:

Daca ar trai omul cu frica de pacat si nu l-ar mai face,nu ar mai avea frica de moarte !

ce treaba are moartea cu pacatu'? ca mori oricum, chiar si nepacatos fiind, gizuse!
da' hai sa nu amestecam religia cu biologia!
frica de moarte (cred eu) e o manifestare a instinctului de conservare. pe care e bine sa-l ai... consider ca, la un anumit nivel, e bine sa ai frica de moarte. ca daca nu, ti-ai baga destele in priza! sau sari de pe pod! sau... etc!

#7
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,032
  • Înscris: 20.10.2015

 AlynutzTigerAtlantic, on 20 iulie 2017 - 18:07, said:

Credeti ca frica de moarte ne stopeaza cumva fericirea si trairea pe deplin?
Poti trai fara frica de moarte?
E greu/usor?

Da
Nu
E imposibil

#8
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,108
  • Înscris: 23.09.2005

 AlynutzTigerAtlantic, on 20 iulie 2017 - 18:07, said:

Credeti ca frica de moarte ne stopeaza cumva fericirea si trairea pe deplin?Poti trai fara frica de moarte?E greu/usor?

E valabil de fapt pentru orice frica, nu doar pentru cea de moarte.

Nu cred ca e vorba de greu/usor ci doar de a stii cum s-o faci. Si cred ca da, se poate.

E ca si cum ai intreba daca e greu sa traiesti fara tigara. Eh, pentru un nefumator e ceva natural si normal, pentru un fumator activ bineinteles ca e greu.

#9
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Vei scapa de frica de moarte in momentul cand vei deveni nemuritor.
Atunci vei capata frica de eternitate.

Edited by menaloty, 20 July 2017 - 19:21.


#10
roxlol

roxlol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 25.02.2016
Voi (marea majoritate) vorbiți din ce a-ți auzit,citit povesti scrise de niște [...].
Nu a știut nimeni și nu o sa știe nimeni, ce urmează după asa zisa moarte.
Au fost unii de-a lungul istoriei care au avut interese,și au lansat diferite teorii.
Eu unul nu am frica de asa zisa moarte,dimpotrivă sunt tare curios ce urmeaza.
Va este frica când vi se face somn ?
Tot un fel de moarte este,doar ca este temporara.

Edited by _-_, 21 July 2017 - 07:37.
Limbaj neadecvat.


#11
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

 tEo, on 20 iulie 2017 - 19:02, said:


ce treaba are moartea cu pacatu'? ca mori oricum, chiar si nepacatos fiind, gizuse!
da' hai sa nu amestecam religia cu biologia!
frica de moarte (cred eu) e o manifestare a instinctului de conservare. pe care e bine sa-l ai... consider ca, la un anumit nivel, e bine sa ai frica de moarte. ca daca nu, ti-ai baga destele in priza! sau sari de pe pod! sau... etc!
...e greu de inteles ptr.cei care nu practica credinta.

#12
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Mie mi-e frica de facturi si de inspectorii ANAF . Desi nu imi este frica de moarte ...tot nefericit sunt si tot cu teama traiesc . Ma gandesc ca inteleptul tau traia pe vremea cand nu existau nici facturi la utilitati si nici inspectori ANAF .

#13
Tort

Tort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 02.01.2016

 AlynutzTigerAtlantic, on 20 iulie 2017 - 18:07, said:


Credeti ca frica de moarte ne stopeaza cumva fericirea si trairea pe deplin?
Poti trai fara frica de moarte?
E greu/usor?

Clar. Ai sari din avion cu parasuta in spate? Slabe sanse...pentru ca risti sa nu se dechida si mori. Dar sa vezi ce interesant e si cum o sa vezi viata dup-aia. Oamenii cu frica de moarte sunt de regula genul ala de plictisiti care nu ar risca nici macar 1 leu, sau 1 minut pentru ceva anume.

E foarte usor, totul tine de mediul in care ai crescut si de experienta de viata pe care o ai in spate.

E foarte usor, putina desensibilizare sistematica si aia e. :))

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 AlynutzTigerAtlantic, on 20 iulie 2017 - 18:07, said:

''Cand nu o sa iti mai fie frica de moarte atunci o sa fii fericit cu adevarat si o sa traiesti pe deplin''(spunea un intelept spiritual),
Credeti ca frica de moarte ne stopeaza cumva fericirea si trairea pe deplin?

Da. Cu siguranta. Un om care traieste cu constiinta ca e o simpla fabrica de fecale si ca, pana la urma, ajunge intr-un "loc cu verdeata, unde nu e nici durere nici intristare"  nu-si poate trai pe deplin destinul, nu-si poate descoperi potentialul. De aceea multi trag pe nas sau baga in vena, ca sa se desprinda de realitatea asta efemera in care "totul e desertaciune".

Din punctul meu de vedere, anumite substante ar trebui lasate la liber.

Totusi, frica de moarte e intiparita in codul genetic al omului, altfel, la cum functioneaza societatea in prezent, am avea de-a face cu sinucideri in masa si nu ar mai avea cine sa munceasca pentru capitalisti.

Edited by rosix, 20 July 2017 - 22:15.


#15
poseidon07

poseidon07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 11.07.2017
Toti murim candva...insa cel mai greu este atunci cand ai confirmare ca momentul este aproape. Tatal meu aflat in ultima faza stiind ca mai are cateva saptamani mi-a spus ca este impacat si nu vrea decat sa-si petreaca ultimele zile cu noi si cu nepotii..si cu morfina.

#16
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Cand primesti apel cu numar ascuns nu raspunde,poate te cheama. Si singura certitudine in viata mea e ca mor.  Sper in pat,somn linistit. Si vreau cremat,sa dau cu tifla ultima oara la srl bor.Decizia o scriu la notar inainte de talefon.Sac.Posted Image

#17
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 06.02.2008
Un fragment din Alexandru Vlahuță și care îmi descrie sentimentele legate de moarte. Nici mie nu mi-e teamă de moartea în sine ci de faptul că acolo se termină tot, pentru totdeauna. Tot ce am simțit, am cunoscut, am acumulat, iubit, apreciat..

"Însă, uite, mă-nspăimântă întunericul de veci,
Nentreruperea acestei liniști împietrite, reci:
Să nu mai revin în viață niciodată?... Niciodată?...
E grozavă vorba asta!... Limbă nemaidezghețată,
Humă, nemaiîncălzită de simțiri și de idei!
Nu de moarte mă cutremur, ci de veșnicia ei."

#18
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 AlynutzTigerAtlantic, on 20 iulie 2017 - 18:07, said:

''Cand nu o sa iti mai fie frica de moarte atunci o sa fii fericit cu adevarat si o sa traiesti pe deplin''(spunea un intelept spiritual),
Credeti ca frica de moarte ne stopeaza cumva fericirea si trairea pe deplin?Poti trai fara frica de moarte?E greu/usor?
Ce frica de moarte? In general, omul se gandeste la moarte deabia catre batranete; cat e tanar nici nu ii trece prin minte sau daca ii trece, pentru el e mai mult o problema filozofica, nu frica.
Daca referirea e vizavi de frica de moarte in fata unui pericol iminent si extrem, da, e posibil sa le fie frica si celor tineri.
Si ce zice inteleptul? Ca esti fericit daca nu iti e frica de moarte? Asta e din intelepciunea popoarelor orientale?
Ce treaba are una cu alta?
Asta poate fi valabil daca cel in cauza sufera de o fobie si normal, daca scapa de fobie va fi fericit.
De asemenea este valabila daca un maestru initiat neconventional induce subiectului, cu sau fara stirea acestuia, o stare de constiinta prin care acesta sa se simta fericit in lipsa fricii (asta fiind malpraxis oriental, daca poate fi numit astfel, ceva ce nu e institutionalizat ca parte a domeniului sanitar).
Frica apare la om intrucat acesta percepe, gandeste, intuieste,... (adica creaza cognitiv inferioar si superioar de identificare si interpretare) realitatea pe care o constata, intr-un mod deficitar; prin cognitiile sale de identificare si interpretare competent create, ar fi potrivit sa permita accesul in realitatea sa a responsabilizarii, nu a fricii.
Frica este necesara in doza mica, numai ca stimul al depistarii unui situatii in care se impune a fi resonsabil, nu ca si stare dominanta ce pune stapanire pe individ si il "paralizeaza", il face sa reactioneze irational.

Edited by altnume, 21 July 2017 - 02:58.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate