Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce se sterg topicurile?

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...
 Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 

Garantie laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
KaraLIOs

KaraLIOs

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.07.2017
Am un laptop si as dori sa ii mai adaug 4GB de RAM(pana la 8).
Am garantie si daca deschid carcasa laptopului cica o pierd. Cum isi dau ei seama ca am deschis laptopul? Stiu ca la unitatile PC era un sigiliu, la fel e si la laptopuri?

Edited by KaraLIOs, 14 July 2017 - 11:34.


#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,786
  • Înscris: 09.05.2005
Daca nu are cale de acces doar pentru ram si hard disk trebuie sa mergi cu laptop-ul la unul dintre service-urile ce ofera garantia si iti monteaza ei (contra-cost). Lasa o poza cu partea din spate a laptop-ului sa vedem despre ce e vorba.

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,893
  • Înscris: 06.01.2008
Pe undeva e ori un sigiliu, ori un surub pe care se vad urme ca a fost desfacut.
Dar trebuie sa intrebi vanzatorul sau service-ul sa vezi exact cum sta treaba. De exemplu unele modele Asus au separat compartimentul cu memoria ram, si nu pierzi garantia daca umbli acolo.

#4
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,902
  • Înscris: 03.02.2005
Suruburile sunt de cele mai multe ori vopsite cu negru.
Atingerea lor cu capete de surublenite face sa sara acea vopsea, ceea ce duce, evident la vizualizarea faptului ca a fost desfacut. Astfel cu o lupa se poate vedea vopseaua "ciobita".
In alte cazuri, nu prea le-am mai vazut la ultimele modele de laptop erau etichete ce acopereau un surub, astfel trebuia pentru a desface laptopul sa inlaturi acea eticheta.

Bun, totusi sa lamurim depsre ce model de laptop e vorba, sunt unele care nu suporta upgrade de memorie, altele chiar au memoria lipita de placa de baza, deci nu ai ce-i face.

Edited by Ciubex, 14 July 2017 - 12:07.


#5
KaraLIOs

KaraLIOs

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.07.2017

 LensFlare, on 14 iulie 2017 - 11:53, said:

Daca nu are cale de acces doar pentru ram si hard disk trebuie sa mergi cu laptop-ul la unul dintre service-urile ce ofera garantia si iti monteaza ei (contra-cost). Lasa o poza cu partea din spate a laptop-ului sa vedem despre ce e vorba.

http://imgur.com/a/9rThw

Edited by KaraLIOs, 14 July 2017 - 12:19.


#6
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,786
  • Înscris: 09.05.2005
asa cum? nu ai atasat o imagine...

#7
KaraLIOs

KaraLIOs

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.07.2017

 LensFlare, on 14 iulie 2017 - 12:18, said:

asa cum? nu ai atasat o imagine...

http://imgur.com/a/9rThw

 Ciubex, on 14 iulie 2017 - 12:06, said:

Suruburile sunt de cele mai multe ori vopsite cu negru.
Atingerea lor cu capete de surublenite face sa sara acea vopsea, ceea ce duce, evident la vizualizarea faptului ca a fost desfacut. Astfel cu o lupa se poate vedea vopseaua "ciobita".
In alte cazuri, nu prea le-am mai vazut la ultimele modele de laptop erau etichete ce acopereau un surub, astfel trebuia pentru a desface laptopul sa inlaturi acea eticheta.

Bun, totusi sa lamurim depsre ce model de laptop e vorba, sunt unele care nu suporta upgrade de memorie, altele chiar au memoria lipita de placa de baza, deci nu ai ce-i face.

Laptop LENOVO 100-15IBD, Intel® Core™ i3-5005U 2.0GHz, 15.6", 4GB, 500GB, NVIDIA GeForce 920MX 2GB, Free Dos
Intrebasem pe site-ul Lenovo si ei ziceau ca pot sa ii dau upgrade la memorie si ca e ocupat 1/2 sloturi.
Si in legatura cu suruburile, m-am uitat mai bine si pe unele suruburi e sarita vopseaua(am dat laptopul de 2 ori la service din niste probleme cu HDD).

Edited by KaraLIOs, 14 July 2017 - 12:24.


#8
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,339
  • Înscris: 30.01.2017
Pierzi garantia...

#9
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,786
  • Înscris: 09.05.2005
Din pacate la acest model nu poti face upgrade acasa, afla unde se face servisarea (daca e luat de la eMAG pbbl Depanero) si faci la ei upgrade-ul ca sa nu pierzi garantia.

#10
KaraLIOs

KaraLIOs

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.07.2017

 LensFlare, on 14 iulie 2017 - 12:26, said:

Din pacate la acest model nu poti face upgrade acasa, afla unde se face servisarea (daca e luat de la eMAG pbbl Depanero) si faci la ei upgrade-ul ca sa nu pierzi garantia.
Ai putea sa imi explici de ce nu as putea sa il fac acasa? Ca nu inteleg cum ti-ai dat seama...
L-am luat de la Altex si i-am intrebat cam cat ar costa montarea...costa 140lei, aproape cat cei 4GB de RAM, de asta vreau sa il fac acasa.

Edited by KaraLIOs, 14 July 2017 - 12:35.


#11
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 KaraLIOs, on 14 iulie 2017 - 12:11, said:

E la fel ca unul al meu. Mergi la Depanero sau il desfaci (ceea ce am facut eu) pe riscul tau.

PS: Vezi ca se ajunge greu la HDD si RAM. Trebuie sa scoti tastatura si tot.

LE: Al meu e Asus, nu stiu daca la Lenovo trebuie scoasa tastatura.

LLE: Da, trebuie. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4lhr2oDlh08?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by baliosss, 14 July 2017 - 12:34.


#12
KaraLIOs

KaraLIOs

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.07.2017

 baliosss, on 14 iulie 2017 - 12:29, said:

E la fel ca unul al meu. Mergi la Depanero sau il desfaci (ceea ce am facut eu) pe riscul tau.

PS: Vezi ca se ajunge greu la HDD si RAM. Trebuie sa scoti tastatura si tot.

LE: Al meu e Asus, nu stiu daca la Lenovo trebuie scoasa tastatura.

LLE: Da, trebuie. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4lhr2oDlh08?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pfff...am vazut sigiliul pus pe un surub(1:52), deci asa o sa isi dea seama. Mda, mersi de raspuns, acum m-am lamurit :/

Edited by KaraLIOs, 14 July 2017 - 12:42.


#13
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,786
  • Înscris: 09.05.2005

 KaraLIOs, on 14 iulie 2017 - 12:27, said:

Ai putea sa imi explici de ce nu as putea sa il fac acasa? Ca nu inteleg cum ti-ai dat seama...

Pentru ca trebuie sa desfaci toata partea din spate a laptop-ului si rupi sigiliile. Daca aveai cale de acces separata era alta poveste.

Edited by LensFlare, 14 July 2017 - 12:43.


#14
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,902
  • Înscris: 03.02.2005
Ah, din cate observ din filmul de dezasamblare, daca-i acelasi model cu ceea ce ai tu (KaraLIOs), placa de baza are un singur slot de RAM.
Asadar nu ar fi suficient sa-i adaugi 4GB, ci upgrade-ul ar presupune inlocuirea placutei de ram de acum instalarea uneia de 8GB.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate