Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Roma, partea II, 2017 +

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
386 replies to this topic

#73
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Pt bilete vezi aici
https://www.tickital...eum-tickets.php
In It, pana in 18 ani intrarea e gratuita (exceptie cele private), iar cei intre 18-25 au reducere.

#74
profgpopa

profgpopa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 29.07.2016

View Postervin8571, on 04 ianuarie 2020 - 13:09, said:

ÃŽn primãvarã voi face o scurtã cãlãtorie la Roma și vreau sã vizitez Forumul Roman și Colosseumul, în aceastã ordine. Dupã ce am cãua informații pe internet, am rãmas cu nișe nelãmuriri:
1. Biletele pentru Colosseo, Forum si Palatin se vand la pachet. Orice doresti sa vezi dintre aceste trei obiective, platesti pentru toate.
2. Daca nu luati bilete on-line, cel mai convanabil e sa intrati intai pe Palatin. Coborati din metrou la Circo Massimo, mergeti pe jos cca 10 minute. Acolo nu prea sunt cozi la bilete. Urcati Palatinul si iesiti pe partea opusa, direct in For.
3. Pentru toate trei, sunt necesare 4-6 ore. Nu se recomanda a veni pe jos catre obiectiv, mai ales ca e mult de mers oricum la fata locului.

#75
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Buna ziua.
Fac si eu o excursie la Roma.
1) Pe unde se intra exact in Vatican? Are mai multe intrari?
Vreau sa intru si in muzee, dar fara ghid... cum e acolo, treci din unul in altul pana la capela sixtina?

2) Ce inseamna "Arena floor" la coloseum? Adica jos, printre catacombele alea? Merita sa iau bilet si cu arena floor?
3) LA Vila Borghese e cine stie ce de vazut in interior?

Multumesc!

Edited by epetroiu, 26 January 2020 - 11:41.


#76
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View Postepetroiu, on 26 ianuarie 2020 - 11:30, said:

... Fac si eu o excursie la Roma.
1) Pe unde se intra exact in Vatican? Are mai multe intrari?
Vreau sa intru si in muzee, dar fara ghid... cum e acolo, treci din unul in altul pana la capela sixtina?
...
3) LA Vila Borghese e cine stie ce de vazut in interior?

Multumesc!

1) Tehnic vorbind, dacă eşti în Piaţa San Pietro deja eşti în Vatican. Însă pentru muzee trebuie să ocoleşti zidurile până în partea de nord.
Muzeele sunt pe 2 niveluri iar pinacoteca e în clădire separată. Noi am vizitat întâi pinacoteca şi abia apoi am intrat în muzeele propriuzise. Practic ai nişte săgeţi puse pe indicatoare, adică ţi se recomandă un anumit traseu ca să nu pierzi nimic. Dar pe indicatoarele respective scrie în clar pe unde s-o iei ca să ajungi la Capela Sixtină.
Atenţie, dacă urmezi săgeţile recomandate şi ai ajuns în Capela Sixtină ai vizitat practic jumătate din muzee, fiindcă traseul e în principiu pe la nivelul superior.
Din Capela Sixtină de obicei grupurile ghidate ies pe o uşă separată pe care ajungi afară şi apoi intri direct în Catedrala San Pietro. Ca turist independent nu ai acces pe acolo decât dacă rogi vreun ghid să te includă în grupul respectiv, sau dacă pândeşti când se deschide uşa şi te fofilezi cumva. Dar eu nu recomand varianta scurtă, pentru că pe traseul de întoarcere sunt alte minunăţii de admirat (adică cealaltă jumătate din totalul muzeelor, cele aflate la etajul inferior).

3) Vila Borghese doar pe interior merită vizitată, altfel eşti doar într-un banal parc. N-are rost să te duci acolo şi să nu intri să vezi artă adevărată.
Se poate spune că pentru iubirorii de artă Vila Borghese e numărul 1 în Roma (tablouri şi sculpturi de mari maeştri, precum şi obiecte de artă aplicată).


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 01 February 2020 - 11:57.


#77
gligorcostin

gligorcostin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 31.01.2008
Pentru San Pietro, pentru a evita cozile care e pana la urma cea mai buna varianta? Nu m-ar deranja nici sa ma duc la 7:30 dar nu e coada si la ora respectiva? Nu m-ar deranja nici sa platesc in plus si atunci care ar fi optiunea cea mai buna?

#78
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
E f posibil ca la prima ora sa nu prinzi coada. De regula la ora aia lumea isi bea cafeaua, iar grupurile apar mai tarziu.


#79
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View Postgligorcostin, on 12 februarie 2020 - 11:33, said:

Pentru San Pietro, pentru a evita cozile care e pana la urma cea mai buna varianta? ...

Mai poţi lua o vizită ghidată, din aceea în care se vizitează câteva din muzee şi când ajungi în capela Sixtină ieşi direct către San Pietro. Oricum durează mult vizita în acest fel.
Dar dacă vrei doar San Pietro şi atât, atunci nu ai decât varianta de a sta la coadă în piaţă. Cred că Dariuşa zice bine.
Deşi, coada merge destul de repede, la o coadă ce pleacă de dincolo de intrarea în piaţă nu pierzi mai mult de 20 de minute. Plus că stând la coadă în aer liber poţi fuma fără probleme. Tot ce spun e din proprie experienţă.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 16 February 2020 - 15:23.


#80
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
Va salut,
Voi ajunge in Roma pentru aproape o zi, adica de la ora 16 pana la ora 14 a doua zi.

Tinand cont ca am mai fost acum muuuulti ani la Roma si am cam vizitat ce era de vizitat, acum fiind cu inca o persoana careia vreau sa ii arat, pe scurt, principalele obiective, as avea cateva intrebari:
1. care este varianta cea mai buna pentru a ajunge la aerportul Leonardo Da Vinci(Fiumicino), din gara Termini? Leonardo Express sau sa iau un shuttle bus(parca Terravision)?
2. Cum mai e aeroportul din punct de vedere al aglomeratiei? E suficient sa vin cu o ora inainte de decolare(am si bagaj de cala) sau sa imi iau o ora jumatate, doua, de rezerva?
3. Cam ce obiective as putea sa ii prezint persoanei respective, avand in vedere durata scurta de timp(nu vom intra efectiv in muzee/biserici, desi poate in San Pietro am putea intra putin, stiu ca era gratis, oricum). Mi-am notat Piaza del Popolo, Sant'Angelo, Vatican, Fontana di Trevi, Piaza Navona, Piaza Espagna, Pantheon, Coloseumul, monumentul Vittorio Emanuele al III-lea ,cam astea le retin. Ar trebui sa mi le planific astfel incat a doua zi sa le vizitam pe cele aproape de gara Termini, iar in prima seara cele care sunt putin mai departe.

Multumesc!

Edited by lex2010, 14 November 2021 - 13:25.


#81
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Niciodata nu e suficient sa ajungi cu o ora inainte de decolarea avionului, calculeaza sa ajungi cu doua. Se poate intampla orice intarziere pe drum. Plus coada la check-in, la control pasapoarte, la securitate.

Noi am fost de doua ori la Roma pana acum si am folosit Leonardo Express de fiecare data. Nu stiu cum e cu autobuzul.

La ce ai scris as adauga priveliste asupra forumului roman de la Campidoglio. Si Campidoglio in sine, proiectat de Michelangelo, e frumos. Si daca tot sunteti in zona si persoana e romanca, Columna lui Traian. Este pomenita si in ghidul Lonely Planet de altfel, ca o lucrare remarcabila.

Edited by mdt, 14 November 2021 - 16:36.


#82
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
1. Cea mai buna? Cea mai rapida cu trenul, cea mai ieftina cu bus.
2. Eu n-as lasa doar o ora, mi se pare putin. Nu stiu cat de aglomerat e la controlul de securitate acum, ceea ce stiu (am plecat o singura data de pe Fiumicino) e ca dupa, pana la poarta de imbarcare, am mers f mult (undeva la 15-20 min.)
3. Puteti vedea multe, daca va treziti devreme. F important e si unde veti avea cazarea, plus ca inteleg ca aveti si bagaj. In teorie puteti vedea multe, daca va faceti traseul bine.

#83
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
Cazare am ales-o langa gara Termini, tocmai ca sa ajungem repede la aeroport.

#84
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Eu as incepe cu Colosseum, fori imperiali, piata venetia, campidoglio, gura adevarului, piata cavalerilor de malta. Cina in trastevere.
Dimineata devreme San Pietro, sant’angelo si podul, via coronari, piata navona,campo dei fiori,  pantheonul (musai inauntru), fontana di trevi, piata spania si daca mai e timp piata del popolo.



#85
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Da, asa e @dariuscha, eu am mai fost o data pe Fiumicino cand am schimbat avionul spre si dinspre Napoli si zona non Schengen e undeva departe, mergi ceva pana acolo.

#86
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postdariuscha, on 14 noiembrie 2021 - 22:29, said:

Eu as incepe cu Colosseum, fori imperiali, piata venetia, campidoglio, gura adevarului, piata cavalerilor de malta. Cina in trastevere.
Dimineata devreme San Pietro, sant’angelo si podul, via coronari, piata navona,campo dei fiori,  pantheonul (musai inauntru), fontana di trevi, piata spania si daca mai e timp piata del popolo.


As vrea sa fac o sugestie: daca vrei sa scapi de stat la coada la Colosseum, iti propun sa incepi vizita cu Fori Imperiali - acolo de obicei nu e nimeni, iar biletul este comun cu Colosseum. La intrarea in Colosseum e (cel putin era cand am fost eu ultima data) un culoar special pentru cei care au deja biletele cumparate si scapi de o coada de cel putin jumatate de ora.
De asemenea, daca te intereseaza si Muzeul Vaticanului, dimineata la prima ora sa fii acolo (e bine cu 10-15 min inainte de deschidere) intrucat se aglomereaza puternic mai tarziu. Abia apoi San Pietro - chiar daca si aici sunt cozi, se merge mult mai repede decat la Muzeul Vaticanului. Daca tot esti in San Pietro si esti interesat, iti recomand sa urci si pe acoperis - vederea asupra Romei de sus e interesanta.
Tot la categoria "catarari", se poate urca si pe Altarro della Patria - e un lif in spate, in partea stanga cum te uiti spre Altarro dinspre piata Venetia. Vazut seara, cand Roma e luminata si e o imagine schimbata fata de imaginea din timpul zilei.

Acum am vazut ca Lex are la dispozitie doar o zi: eu as merge pe urmatoarea abordare:
pt dupamaiaza: Colloseum doar pe dinafara, apoi mers spre Altarro della Patria si eventual urcat pe cladire (vezi mai sus), Campedoglio si apoi de mers spre Fontana di Trevi pe care o vei prinde luminata iar apoi o plimbare pe jos pana la Piaza di Spagna. Si cam asta ar fi pt jumatatea asta de zi - plimbari pe afara, fara stat la cozi si platit bilete
Pentru a doua zi de dimineata de mers la San Pietro (eventual cu urcare pe acoperis), plimbare pe jos pana la St Angelo si vazut pe afara, apoi de vazut piata Navona si de indreptat spre Termini. Aici, daca mai ai timp, recomand Biserica Santa Maria degli Angeli e dei Martiri, unde se regaseste, daca imi amintesc corect si pendulul lui Foucault.

Edited by bogwol, 17 November 2021 - 09:19.


#87
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Dimineata daca ai avion la 14 inseamna ca pe la 11- 11:15 trebuie sa fiti la hotel sa va luati bagajul si sa va indreptati spre aeroport. Deci dimineata depinde cat de devreme va sculati. Basilica Sf. Petru se deschide la 7 dar nu stiu daca sunteti dispusi sa va treziti asa devreme.

Oricum la basilica sunt cozi la controlul de securitate, si ele probabil sunt mai scurte spre inexistente dis de dimineata.

Eu as merge doar pe vizite/plimbari exterioare pt un timp atat de scurt dar optiunile sunt multe, alegerea e a voastra.

Inca o mentiune: pentru a intra oriunde trebuie certificat verde.

Edited by mdt, 17 November 2021 - 09:59.


#88
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
bogwol, f ok traseul tau! Eu am fost mai avida, am inghesuit cat mai mult!
Pendulul lui Galileo e (al lui Foucault l-am vazut inPantheonul din Paris). Sigur ca pe traseu (oricare l-ar construi) intalneste muuulte biserici (cu acces gratuit) in care merita sa intre.

#89
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Dariuscha, eu am recomandat biserica respectiva pentru ca e atipica fata de restul. Daca imi amintesc corect, au folosit cladirea care initial avea o alta destinatie si apoi au transformat-o in biserica. In Roma sunt intradevar multe biserici, fiecare cu farmecul ei; daca tot mi-am amintit de biserici, e una in spatele Altarro della Patria (Basilica di Santa Maria in Ara coeli) care mi-a placut mult si ar putea fi inclusa in traseu - cred ca se poate merge (parca era zona pietonala) pe langa ea pana in Campedoglio

#90
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Eu m-am gandit ca orele date sunt cele intre care au timp sa viziteze Roma. Daca sunt orele de aterizare/decolare, deja se restrang serios optiunile.
bogwol, am inteles perfect recomanadrea ta. Ea mi-a amintit faptul ca are pe traseu, oricum l-ar construi, numeroase biserici in care poate intra gratuit si in care are ce vedea.
Chiar, oare si pt biserici trebuie certificatul verde? Oricum, le va trebui pt cazare (banuiesc!).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

zapatilla

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate