Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Roma, partea II, 2017 +

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
385 replies to this topic

#91
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 dariuscha, on 17 noiembrie 2021 - 17:15, said:

Chiar, oare si pt biserici trebuie certificatul verde?

Fiind foarte aproape de Vatican si de legatura cu divinitatea, Covidul nu se apropie de biserici :).
Glumesc.

#92
nehotarata

nehotarata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 11.04.2007
Buna ziua. Va rog frumos sa ma ajutati cu ceva sfaturi legate de procurarea biletelor de intrare la muzee. De exemplu pentru Vatican, spunea cineva aici ca e de dorit sa se ia si un ghid; cum se procedeaza, de unde il iau? pot sa iau legatura mai inainte, aveti o recomandare? Duminica parca e inchis. O harta on-line a zonei Vaticanului oare gasesc? Ar trebui sa-mi fac un program pentru vineri seara, sambata, duminica si luni pana pe la 17. In putinele zile, fiindca sper sa fie doar o prima vacanta la Roma, as vizita totusi vestitele obiective: Muzeul Vatican, Fontana di Trevi, Piaza Navona, Piaza Espagna, Pantheon, Coloseumul, monumentul Vittorio Emanuele al III-lea si Vila Borghese daca se mai poate. Cand ar fi mai bine de vizitat Muzeul Vaticanului, sambata sau luni, ce parere aveti? Cazarea o am la hotel Corot, langa gara Termini. Orice sfat, il primesc cu mare drag si apreciere. Multumesc!

#93
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Buna! Eu zic ca din contra, un ghid mai mult te incurca si enerveaza. Depinde de persoana de fapt, poate unora le place cu ghid.

Noi am fost acum de 1 dec. La Muzeele Vaticanului am mai fost acum cativa ani, doar eu cu sotul. Acum am revenit si cu fetele si am luat un tur Gradini + Capela Sixtina. Biletele le-am cumparat online de pe site-ul oficial al muzeului. Prima oara am facut o plimbare ghidata de cateva ore prin gradina, ne-a dus pe la diverse puncte cu opriri unde ne explica chestii. Foarte frumos si interesant. In partea a doua ne-a dus in muzeu (de fapt inainte de a pleca spre gradini ne-a prezentat/explicat pictura din Capela Sixtina pe un ecran mare cu touch screen pt ca in capela se pastreaza linistea). Bun: partea a doua a fost o fuga prin muzee spre Capela Sixtina, cu cateva opriri in sala hartilor, camerele lui Rafael si apoi Capela. Fetele mele mari au fost absolut nemultumite si a trebuit sa mai merg o data cu ele prin tot circuitul ca sa apuce sa se uite mai cu atentie la ce le interesa.

Ideea e asa: muzeul are un circuit de vizitare cu un singur sens, nu ai voie sa mergi prin el cum te doare capul. Pe langa circuitul principal mai e pinacoteca si mai sunt diverse abateri, cum ar fi muzeul etrusc, la care intri sau nu. Dar pt ca toata lumea vrea la Capela Sixtina, circuitul e asa facut ca se termina acolo. Din capela iesi in curtea muzeului de unde poti merge la cafeteria (au mancare de n tipuri acolo asa ca poti lua pauza de pranz si sa continui apoi), poti merge la pinacoteca sau poti relua circuitul daca vrei, nu te opreste nimeni.

Pentru basilica Sf Petru iesi din muzeu de tot, o iei pe strada, pe langa ziduri si stai la coada de la controlul de securitate de la bazilica. Intrarea directa de la Capela Sixtina la Basilica nu mai e deschisa publicului.

Cand am fost noi de 1 dec bilete se puteau lua o doar online, cu data fixa. La fel si pentru Coloseum/forumul roman.

Parerea mea este sa iti faci un plan dinainte cu ce vrei sa vezi, apoi iei bilete online pt must see si apoi vezi la data locului plus minus alte chestii.

Din toata lista ta, bilete trebuie doar la Colosseum, muzeele Vaticanului si Villa Borgheze. Ia pentru 3 zile diferite pentru ca sunt departe una de alta si mai bine le combini cu plimbari “la liber” in apropiere decat sa fugaresti de la una la alta. Pentru toate 3 ia bilete online, de pe site-ul oficial, nu stiu daca se mai gasesc la fata locului.
La Pantheon e gratis dar era coada pt ca se verifica certificatul covid. Daca sunteti vaccinati cu 3 doze nu aveti probleme, doar ca trebuie aratat certificatul peste tot.

La monumentul Vittorio Emanuele vreti sa si urcati in el sau doar sa-l admirati din exterior? Daca vreti sa urcati trebuie si acolo bilete dar banuiesc ca se pot lua de la fata locului. Eu am fost de 3 ori la
Roma dar nu am urcat niciodata.

Mai bine urcati (pe scari) la Campidoglio, piata e proiectata de Michelangelo si se vede foarte frumos forumul roman de acolo.

Vacanta frumoasa!

Edited by mdt, 10 March 2022 - 15:16.


#94
nehotarata

nehotarata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 11.04.2007
Multumesc mult!! Sper sa reusesc sa fac planul pe cele cateva zile, vacanta se apropie, e intre 25.03 - 28.03 (a fost 29, dar ne-a tras teapa Blue air-ul), deci mai sunt 2 saptamani. O sa urmez sfaturile tale si imediat ma apuc de cautat site-urile oficiale ca sa iau bilete. Tinerii de pana in 18 ani au parca gratuitate. Numai bine!

#95
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Vezi la fiecare obiectiv in parte cum e cu pretul pt copii, nu mai stiu exact. Site-ul oficial e sfant!

Pentru o prima vizita nu as recomanda neaparat turul pe care l-am luat noi, as merge la muzeu la ora fixa (daca e cu ora fixa) si apoi la bazilica Sf Petru, adica parca nu as merge pt prima oara la Roma si sa nu merg la bazilica.

Dar bineinteles Roma are atatea chestii interesante incat e pur si simplu o chestiune de preferinte.

#96
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008
Pt Villa Borghese uita-te de pe acum de bilete.
Ia in calcul si Castelul Sant’Angelo daca aveti timp.

#97
nehotarata

nehotarata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 11.04.2007
Multumesc inca odata! In privinta zilei din saptamana, ce parere aveti? Sambata cred ca nu e chiar potrivit, asa-i? Doar ca daca las pe luni, ar trebui sa ma incadrez cu timpul, la ora 17 ar trebui sa fim in aeroport. Oare reusim sa zicem de la 9.30 - 16.30 sa vizitam Muzeul Vatican + Capela Sistina + Bazilica Sf Petru?

#98
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Ati reusi doar ca trebuie sa ajungeti si la hotel sa ridicati bagajul, iar de acolo pana la aeroport mai faceti ceva. Pentru ca la 17 sa fiti la oricare din aeroporturi cel tarziu la 16 sa fiti la hotel dupa bagaj. (Presupunand ca avionul e la 19)

Edited by mdt, 10 March 2022 - 16:35.


#99
nehotarata

nehotarata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 11.04.2007
Mai profit de bunavointa dvs, pe site-ul thevaticantickets biletul/adult = 27.5 euro , cu ghid, 43 euro; pe getyourguide e mai ieftin, 26 euro/adult, respectiv 35 cu audio guide. Fireste, o sa iau de unde e mai ieftin, dar sunt un pic contrariata, cum de pe site-urile muzeelor sunt preturi mai mari. N-am verificat si la Villa Borghese, unde oricum e marisor pretul = 49 euro/pers, iar fiica-mea, fiindca are 17 ani, nu mai beneficiaza de nici o reducere. Dar vedem cum ne socotim, sa nu ne para rau ca n-am fost. :)

#100
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Site-ul oficial e asta: https://m.museivatic...-mobile/en.html
Pe site-ul oficial gasesti diverse variante cu ghid, inclusiv grup unde e 34 euro de adult. Plus biletul normal, fara ghid.

In Roma sunt fel de fel se ghizi particulari care isi ofera serviciile mai mult sau mai putin legal. Nu stiu ce sa zic, nu am folosit.

Repet: noi de exemplu pe galeria hartilor aveam chef sa stam si sa studiem hartile alea, ghidul ne-a explicat 1-2 chestii si fuga mai departe. La picturile din camerele lui Rafael aveam chef sa citim explicatiile de acolo si sa ne uitam in ritmul nostru la detalii. In general pt noi intr-un muzeu placerea e sa ne oprim unde ne intereseaza si sa citim explicatiile. Dar daca voi sunteti mai degraba cu ascultatul explicatiilor si nu va deranjeaza ritmul stabilit de ghid si grup, e altceva.

Edited by mdt, 10 March 2022 - 18:48.


#101
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Vedeti daca va coafeaza si Roma Pass. Eu am vazut o groaza cu el in 2017, nu stiu cum este acum.

Edited by florinbad, 10 March 2022 - 18:58.


#102
nehotarata

nehotarata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 11.04.2007
Inca o intrebare dragilor (sper sa nu va suparati ca ma adresez atat de personal), m-am grabit cu biletul de la Villa Borghese si l-am luat intr-o zi gresita. Am vazut ca au o politica foarte stricta in privinta anularilor/modificarilor de rezervari. Aveti vreo idee cum as putea cumva sa fac acest lucru totusi? Nu gasesc nicio adresa de mail, am inteles ca la telefon nu prea raspund..

#103
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Of, imi pare rau! Vezi pe site, trebuie sa fie o adresa de contact pe undeva.

#104
nehotarata

nehotarata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 11.04.2007
Din pacate nu le merge nici site-ul, sau cel putin la mine nu se incarca: https://galleriaborg....it/en/visita/. Na, graba se plateste, ce sa-i faci. Posted Image

#105
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008
Zi gresita ce inseamna? Sunteti in Roma atunci? Daca da, regandeste-ti traseul.

#106
nehotarata

nehotarata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 11.04.2007
Zi gresita ca pe 26.03 am rezervat si la Vatican, si la Villa Borghese. Amandoua la ora 9:00. Eu eram pe laptop, sotul meu facea la Vatican de pe telefon. Am gasit o adresa de mail (nustiu daca e corecta), am scris la cei de la Borghese, sa vedem daca imi si raspund.

#107
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008
Oh! O rezolvati pana la urma, ideea e sa nu va suparati ca nu va ajuta cu nimic! Bafta!😊

#108
nehotarata

nehotarata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 11.04.2007
Multumim frumos! Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate