Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Seat Leon - FR-

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
1317 replies to this topic

#955
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
De nu am cautat capace de mi-au sarit ochii. Am fost si in magazinele mari unde aveau capace de jante otel, dar calitatea lor era jalnica. Plasticul ala pun pariu ca se face tandari la cea mai mica atingere. M-am apucat sa caut pe amazon capace pe 16 inch. M-am uitat la poze, review-uri si toti puneau poze cu capace crapate, sau cu prinderi rupte, piata de consum.

Asa ca am decis, sa-mi iau un set original de Seat dar sh, cu o suma aproape inexistenta. Zgariate dar isi fac treaba, am vrut neaparat un model care acopera cat mai mult din janta, deoarece jantele nu arata tocmai bine. Maine merg sa le iau.

Attached Files



#956
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Eu am capace de plastic (e drept originale seat) dar se tin bine si nu s-au facut zob in 12000 de km in care le-am folosit.

#957
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Maine la spalat, o sa merg si cu degresantul industrial sa curat bine capacele ca sunt jegoase rau de tot. Au si bucati lipsa pe margine, sa fie sanatoase, per total imbunatatesc aspectul hidos al jantelor de tabla usor ruginite, poate ca daca sunt asa mai lovite nu o sa atraga hoti.

Eu va pun doua poze din garaj, sa suspinati si voi, arata hidos rau cu jantele pe 16 si capacele astea de borcan.

Attached Files



#958
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,240
  • Înscris: 12.12.2011
Iarna nu conteaza aspectul, ci utilitatea.

#959
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,601
  • Înscris: 17.08.2007
Depinde unde-ti petreci iarna și pe unde te plimbi

#960
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Pentru mine aspectul este pe primul loc. Iarna nu fac multi km (3000-4000km toata iarna). Masina pare acum un seat leon style, slab dotat si ieftinache. Cu jantele pe 18 zici ca e alta masina.

Edited by Deenman, 25 October 2018 - 20:33.


#961
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Ai vrea tu Style. E un Reference clar :))

#962
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,143
  • Înscris: 25.04.2016
Jantele si culoarea, pot schimba (destul de) mult aspectul unei masini.

Apropo de aspectu Leonului. Am vazut recent intr-un showroom Seat un Leon Cupra, echipat full, culoare Orange metalizat, jante de 19, eleron etc. Arata super. (si pretu era tot super ;)  ).

Edited by MMike, 26 October 2018 - 14:25.


#963
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,497
  • Înscris: 18.06.2007

View PostMMike, on 26 octombrie 2018 - 14:21, said:

Jantele si culoarea, pot schimba (destul de) mult aspectul unei masini.

Apropo de aspectu Leonului. Am vazut recent intr-un showroom Seat un Leon Cupra, echipat full, culoare Orange metalizat, jante de 19, eleron etc. Arata super. (si pretu era tot super Posted Image  ).
44-48-52 k euro? da, și mie mi-a plăcut dar parcă cu bugetul ăla ai posibilități multe

#964
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,143
  • Înscris: 25.04.2016
44 k euro. Avea si trapa, suspensii reglabile etc. Dar pretu f.mare.
In schimb, repet, ca aspect nota 10. Pur si simplu iti venea sa te urci la volan si sa tasnesti direct cu ea pe usa showroomului :)

#965
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,219
  • Înscris: 12.09.2013
Chestie de gusturi....

#966
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Cupra cu dotari de bun simt (automata, led, alcantara, dotarile de siguranta, android conect, camera spate si ce mai este) ajunge undeva la 38.000euro iar reducerea maxima obtinuta este de 10%.

Asta inseamna 34200euro. De aici se mai poate negocia foarte putin daca exista ceva promotii din partea VAG (asa cum a fost implinirea a 20 de ani, sau alte promotii care vin cand intervine un model nou facelift).

34.200euro pentru o masina hatch cu motor de 2000cmc si ~300cp e ok ca e masina noua. In bugetul asta nu primesti mare branza de la alti producatori, de seria 1 sau A-klass nu te atingi la banii astia decat in varianta chell line si cu cel mai slab motor.

Masina vine oricum cu DCC (amortizoare cu reglaj de duritate electromagnetic) deci nu sufera nici la confort.

Partea proasta este devalorizarea, daca acum dai 34.000euro pe ea, dupa 3 ani daca primesti 20.000euro sa zici mersi.

M-am dus azi la spalatorie pe la 12:00, am umflat rotile la presiunea finala, 2.35 fata/2.2 spate si era coada la spalatorie asa ca am lasat pe alta data.

Masina e mai confortabila avand jante pe 16 cu anvelope moi, fata de rotile pe 18 cu anvelope XL. Dar se simte mai instabila, directia este mai slaba, feedback mic. Avantaje si dezavantaje.

Curand am un drum pana la Baia Mare, si o sa revin cu un consum bomba de sub 5% pe o distanta mare, diferenta intre jante 18 si jante 16 din tabla usoare este de aproape 1 litru.

Edited by Deenman, 26 October 2018 - 20:31.


#967
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Spălat și curățat mai trebuie lichid de iarna și e gata pt perioada ce urmează.

Attached Files



#968
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,443
  • Înscris: 08.12.2006
Ce face un set de roti din aspectul unei masini :). Altfel, toate bune :).

#969
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Viena-Baia Mare- Viena si plimbat prin Ro aprox 1500km total.

La retur am avut 5.7% cu ~ 112 km/h viteza medie. Sunt exagerat de multe portiuni de reparatii drumuri peste tot in Ungaria si Austria. Mare parte din centura Budapestei este in refacere, si se merge incet, foarte incet. Multe camere de viteze, multi politisti, multe tiruri, si daca ai vrea nu ai unde sa mergi tare. Si daca aveam 122 CP si daca aveam 350CP tot la fel mergeam.

2.5 bar fata/2.4 bar spate, am spalat masina cand am ajuns pt ca era plina de musculite.

Attached Files



#970
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Cred ca am pus rotile de iarna de look. Nu am mai scos aproape deloc masina din garaj.  De la drumul de mai sus din 5 noiembrie si pana acum am facut max 150km Posted Image), ca au venit niste prieteni si i-am luat si dus la aeroport. In rest deloc, clean and shiny, sta la caldura.

Am discutat cu nevasta-mea si se contureaza usor o noua achizitie pt la anul, dar cautam de acum.

Va las asta aici, ca stiu ca Dacia are multi hateri:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hujGQwPsgEg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

KM masinii in momentul de fata undeva la 91600km.

Edited by Deenman, 17 December 2018 - 00:06.


#971
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostDeenman, on 17 decembrie 2018 - 00:05, said:

Am discutat cu nevasta-mea si se contureaza usor o noua achizitie pt la anul, dar cautam de acum.
Dacia?Duster sau MCV?Benzinara?

#972
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
crossover, 4x4 doar, euro 5 sau euro 6.

De la Dacia doar Duster facelift 2015+ sa fie euro 6, doar motorina, doar 4x4. sub 100.000km. Se va face chiptuning, fiindca cele 10 sec+ pt 0-100 sunt criminale pe sosea.

De la altii: Toyota Rav4, Subaru Forester, Subaru Outback, Honda CR-V doar 4x4 doar 2.0 benzian 150 CP, doar euro 5 aici, ca nu ajunge bugetul. Km max 80.000.

Ma intereseaza strict fiabilitatea, confortul, si faptul ca vrem sa facem niste iesiri prin Europa cu masina.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate