Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

ATENȚIE: NU îi lăsați să vă schimbe infrastructura

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#55
isti37

isti37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 23.07.2007

Vizualizare mesajStickyFingaz, pe 21 iunie 2017 - 08:45, a scris:

La mine a durat 5 minute pana a schimbat fibra optica care era doar pentru net cu cea dubla pentru net/tv.
Venit cu fibra noua pana la usa de intrare, taiat fibra veche, folosit fibra veche pe post de cablu de tragere pentru cea noua, trasa cea noua prin tub, mufare si conectare. Fara dispozitive in plus, fara gauriri, fara nimic.

Atât mă gândeam și eu că durează, după îmi mai trebuia doar puțin să nu îi iau la bătaie.

#56
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Am fibra de un an si merge perfect.
Echipamentul lor e folosit ca bridge, face transformarea intre fibra si routerul meu si atat.

#57
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016

Vizualizare mesajisti37, pe 21 iunie 2017 - 09:41, a scris:

Atât mă gândeam și eu că durează, după îmi mai trebuia doar puțin să nu îi iau la bătaie.

Pai daca la mine si la altii nu au fost probleme, de ce titlul de cancan?

Vizualizare mesajKroghy, pe 21 iunie 2017 - 09:46, a scris:

Am fibra de un an si merge perfect.
Echipamentul lor e folosit ca bridge, face transformarea intre fibra si routerul meu si atat.

Exact ca si la mine.

#58
b0by007

b0by007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 27.12.2014
Si pe mine m-au suparat cu montarea ont-ului (cu acces prea restrictionat, si trebuie sa cersesti la jalnicul/inexistentul suport RDS niste configurari necesare si suficiente) in casa si trasul fibrei prin pereti.
Totusi dupa ce mi-a trecut supararea am realizat ca nu poti sa te pui de-a curmezisul progresului.
Dar RDS ar trebui sa INFORMEZE clientii dinainte ce deranj implica acest upgrade si sa-si puna la punct suportul.
Asa te pregatesti moral si cu timp liber sa stai dupa instalatori, sa strangi dupa ei, sa testezi totul sa mearga cum iti convine, ORI treci la alt provider de net/tv care iti aduce doar cablul (de retea si coaxial) la usa.

#59
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
UPC aduce doar coaxial, de retea nu mai aduce nimeni, Telekom tot fibra, mai nou.

#60
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Apropo, si daca ăștia cu montajul va dau niste cărticele cu Isus, sa știți ca vor sa mai revină de câteva ori. Ca cică trebuie făcut upgrade la fibra.
Eniuei, or sa apăra povestiri si cu montaje de aer condiționat, ca e sezonul. Sunt mai puține fiind sezoniere, dar mai savuroase.

Edited by cataspo, 21 June 2017 - 11:26.


#61
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

Vizualizare mesajb0by007, pe 21 iunie 2017 - 10:52, a scris:

Si pe mine m-au suparat cu montarea ont-ului (cu acces prea restrictionat, si trebuie sa cersesti la jalnicul/inexistentul suport RDS niste configurari necesare si suficiente) in casa si trasul fibrei prin pereti.
Totusi dupa ce mi-a trecut supararea am realizat ca nu poti sa te pui de-a curmezisul progresului.
Dar RDS ar trebui sa INFORMEZE clientii dinainte ce deranj implica acest upgrade si sa-si puna la punct suportul.
Asa te pregatesti moral si cu timp liber sa stai dupa instalatori, sa strangi dupa ei, sa testezi totul sa mearga cum iti convine, ORI treci la alt provider de net/tv care iti aduce doar cablul (de retea si coaxial) la usa.

Daca ma obliga sa trec pe fibra, ...o sa trec , dar la alt provider !!  Asa , de-al dreq !!Posted image  Si totusi, nu exista legislatie care sa te protejeze de asemenea abuzuri facute in numele ,, progresului "" ??? Posted image  O sa le scriu si celor de la Protectia Consumatorului...si cui mi-o mai trece prin cap, ...ziare , televiziuni locale, etc.Posted image

#62
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Am avut iar o pauză de net, 20 minute :)
Cred că mă supăr cu ei.

L.E. Nu va uitați doar la ora din print screen, am butonat constant și au fost 20 minute.

Nu stiu daca este de acceptat așa ceva, si pe cablu si pe net mobil în același timp ?!
Ce mentenanță este asta ?!
A proștilor ?!

Attached Files


Edited by crisstonne, 21 June 2017 - 22:31.


#63
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Eu nu am mai avut pauza astazi, am zis ca atunci cand sunt is la ore la care nu poti sa te dai decat pe somn. Dar ieri la 06:50 s-a intrerupt, tot la 06:50 a revenit.

Acolo au un OLT care isi da restart in fiecare seara, 15 minute dureaza un boot up la OLT, nu doar 1 minut ca la ONT.

#64
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
@ceasca, este chestie nouă, a doua seară la rînd.
Dar, si pe cablu si pe telefon ?!
Este normală gindirea ?!
Oprește frate alternativ, nu toate o dată !

Iar ziua am probleme frecvente cu GPS- ul, de la ra#@tul de întreruperi, mult prea dese.
Astia vor să dea faliment, sint sabotati, știe cineva ce este în capul lor ?!

Oameni buni, sint abonat la ei, nu la concurenta, nu sint împotriva lor, mă știe lumea pe aici.
CE SE INTIMPLA CU INTERNETUL ?!
Ii atenționează cineva că se cac@ în propria oala cu sarmale ?!
@Helperyyyyiii, whats app ?!

#65
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

Vizualizare mesajisti37, pe 20 iunie 2017 - 20:55, a scris:


Oi fi eu șoricel la tastatură, dar dacă fac același lucru cu unul care nu e șoricel și joacă la păcănele 24/7 în fața calculatorului o să auzim la știri că RDS are cu un angajat mai puțin.

Scopul acestui subiect e să îi avertizez pe cei care au afaceri, inclusiv chiar jocurile online, fiindcă poți face bani serioși chiar și din CS să aibă grijă cu instalatorii fiindcă dintr-o treabă de 3-4 minute fac 4-5 ore.
Scopul acestui raspuns este sa te informeze  ca stie de treaba asta si ANAF-ul, asa ca s-ar putea sa ai surprize mai mari decit 4 ore de stat fara internet! Macar ti-ai schimbat hainele daca tot ai avut ceva timp liber?

#66
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

Vizualizare mesajisti37, pe 21 iunie 2017 - 09:41, a scris:


Atât mă gândeam și eu că durează, după îmi mai trebuia doar puțin să nu îi iau la bătaie.
Bruzlii, tu esti?

#67
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Intradevar partea cu mufare este chinezarie ieftina, asa am patit eu la GPON, aveam semnal slab pe fibra , a venit omu de la RCS, si a stricat 4 mufe de fibra pina a nimerit una buna.

#68
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Sa mor de ras ! Nu am nimic de la ei , doar abonament si citeva "cabluri" (2-3 m , de fiecare !) !

Routerul ii al meu , fix-ul e tot al meu , a da am dat de una cu "oua" la ei (a "tufut" cartela di rds de a trebuit alta ! (gratuita!) !

Sa sti ca intru la banuieli , chiar nu am nimic de la ei ! Ar trebui ?
Ce pomana pot oferii ? ceva gratis pe u an !

Stiti ce-mi place si ei stiu , uit uneori ca am platit sau platesc anticipat 2-3 luni ! Dar nu-mi taie netul sau pardalnica de cartela de la ei , atunci sesizez ca poate am uitat sa platesc !

#69
daniladinu

daniladinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.11.2012
Mizeria de fibra optica aka RDS,nu e in stare nici protv HD sa il vad cum trebuie sa nu mai zic ca eurosport nici macar nu se vede,iar netul a fost reziliat azi alta mizerie cand e lumea mai draga se simte ca si cum as avea dial up,toate astea in fiecare seara cam de 1luna cate 10-20minute,maine continuam rezilierile
https://drive.google...ew?usp=drivesdk
Cat a fost coaxial pe tv si cablu utp la net totul mergea impecabil,daca pica o data la cateva luni pentru 5-10min .

Edited by daniladinu, 04 July 2017 - 21:52.


#70
radian3

radian3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.04.2007
Asa se manifesta daca puterea semnalului pe fibra scade sub o anumita limita. Sper ca stii ca n-ai voie sa indoi fibra, sa o calci, sa o presezi, sa o intepi, nu? Daca nu i-ai facut nimic, cheama service-ul, e o pierdere de semnal pe undeva

#71
daniladinu

daniladinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.11.2012
Pai merge ok,dar seara intre 20 si 21 crapa,poate se joaca careva cu olt-urile ;) nici o problema mai sunt si alti isp-isti in zona ca pret mai bun decat rds,bun drive-ul google,nici acum nu e video-ul disponibil,aaaalllooo suntem in 2017 sau in 2007? :)

Edited by daniladinu, 05 July 2017 - 00:13.


#72
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu stiu cum drk merge prost la voi internetul pe fibra, ca la mine pe UTP, FL300 merge brici. Nicio perioada de intrerupere. De asta nici nu am facut vreun upgrade si n-am tras fibra in apartament.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate