Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

ATENȚIE: NU îi lăsați să vă schimbe infrastructura

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#19
isti37

isti37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 23.07.2007

 androholic, on 20 iunie 2017 - 20:50, said:

Ai scris tu asta  sau soricelul din fata tastaturii? Da-i in judecata, cum au putut sa te lipseasca de 4 ore si jumatate de CS.

Oi fi eu șoricel la tastatură, dar dacă fac același lucru cu unul care nu e șoricel și joacă la păcănele 24/7 în fața calculatorului o să auzim la știri că RDS are cu un angajat mai puțin.

Scopul acestui subiect e să îi avertizez pe cei care au afaceri, inclusiv chiar jocurile online, fiindcă poți face bani serioși chiar și din CS să aibă grijă cu instalatorii fiindcă dintr-o treabă de 3-4 minute fac 4-5 ore.

#20
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Cei care au afaceri serioase nu stau cu abonamente rezidentiale si sigur au si back-up serios. Scopul tau e sa anunti frustratii dinainte la ce sa se astepte pt ca in viziunea lor totul merge perfect si nu pot aparea complicatii. Vezi ca ai uitat sa ii anunti si pe aia cu cablurile prin pereti ca mai apare inca un cablu la vedere si o sa faca crize nocturne cand o sa le vada.

Edited by diZy, 20 June 2017 - 21:08.


#21
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,834
  • Înscris: 26.02.2010
iete ca la mine a durat 30 minute sa ma treaca la fibra, apoi au lasat ont si mininodul optic in casa, ulterior sa le aranjez cum mi-am dorit in casa, iar a doua zi am mesterit vreo 2 ore sa-l aranjez cum mi-am dorit fibra.

#22
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006
Eu am avut recent o problema in ,, cutia cu maimute '' de pe holul blocului. Au remediat-o in doua zile !!!!!!!!!!! Cica cablul fusese de vina !!!!!!!! Au incercat in toate modurile ,, baietii'' sa ma convinga sa trec pe fibra optica , dar n-au reusit. Pur si simplu i-mi este suficient netul asta prin cablu UTP.  N-am IP-TV, n-am cine stie ce ultra-mega smarturi TV bengoase, deci la ce dracu atata banda ??

PS  iInstalatia interioara mi-am cablat-o singur foarte estetic acum multi ani , si n-am chef de noi reparatii in pereti !!!!!

Edited by dalu364, 20 June 2017 - 21:10.


#23
isti37

isti37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 23.07.2007

 aris86, on 20 iunie 2017 - 21:05, said:

iete ca la mine a durat 30 minute sa ma treaca la fibra, apoi au lasat ont si mininodul optic in casa, ulterior sa le aranjez cum mi-am dorit in casa, iar a doua zi am mesterit vreo 2 ore sa-l aranjez cum mi-am dorit fibra.

În acest caz ai grijă că dacă îți rupi fibra (care se rupe foarte ușor fără întărire) ești bun de plată și poate mai aștepți și câteva zile. Aici a avut grijă omul să îmi explice că e cea mai mare prostie să îmi trag eu fibra până în cameră.

@diZy unii mai au o prietenă, o soție care face crize dacă ceva nu e pus așa cum trebuie sau când trebuie, cu copiii, bătrânii e și mai complicat fiindcă fără internet și televizor cineva trebuie să se ocupe de ei.
Mulți nici nu știu și nici n-au timp să se informeze ce e cu fibra asta, cum poate fi pusă. Mai bine scandal cu RDS decât cu familia.

Edited by isti37, 20 June 2017 - 21:21.


#24
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,834
  • Înscris: 26.02.2010
pai tocmai ca nu am tras fibra pana in camera, mi-a lasat cam multa, ideal era mai putini metri, am facut-o colac si am tras o priza dubla aplicata din tablou si gata conexiunea.

#25
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

 crisstonne, on 20 iunie 2017 - 20:28, said:

Este cu forța sau cum ?! Posted Image
Vrei nu vrei îți gaurim casa ?

Cred ca asta-i urmatoarea etapa !!! Posted Image Posted Image

#26
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Pai asa meritati daca nu intelegi avantajele. Daca erai pe fibra deja nu mai aveai treaba cu cutia cu maimute, dar logica omului e de cele mai multe ori ilogica.

#27
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

 diZy, on 20 iunie 2017 - 21:05, said:

Cei care au afaceri serioase nu stau cu abonamente rezidentiale si sigur au si back-up serios. Scopul tau e sa anunti frustratii dinainte la ce sa se astepte pt ca in viziunea lor totul merge perfect si nu pot aparea complicatii. Vezi ca ai uitat sa ii anunti si pe aia cu cablurile prin pereti ca mai apare inca un cablu la vedere si o sa faca crize nocturne cand o sa le vada.

Ti-asi spune io ceva despre cum e treaba cu frustratii si cu crizele nocturne , dar mi-e tare teama  ca-mi iau ban definitiv !!! Posted Image Posted Image

 diZy, on 20 iunie 2017 - 21:21, said:

Pai asa meritati daca nu intelegi avantajele. Daca erai pe fibra deja nu mai aveai treaba cu cutia cu maimute, dar logica omului e de cele mai multe ori ilogica.

Lasa-ma ma cu avantajele !!!Posted Image  Tu nu auzi ca ...cretinii aia ziceau ca-i defect cablul , desi la instrumentul de masura  , acesta era bun !! Io nu-s legator de sarme, ,, meseria '' mea civila este de electronist !!!

M-AM ENERVAT  !!! 2 zile sa remedieze o reparatie !!!! Meseriasii p00lei !!!!

Edited by dalu364, 20 June 2017 - 21:29.


#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Fibra optica nu inseamna doar viteze mai bune, ci si o stabilitate crescuta, imunitate la interferente, latente  mai mici.

Edited by MembruAnonim, 20 June 2017 - 21:28.


#29
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
Hai ca am avut o întrerupere de net, de 15 minute.
Rds este cam varza de un timp, nu stiu ce este cu ei :no:

#30
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

 MembruAnonim, on 20 iunie 2017 - 21:28, said:

..............., ci si o stabilitate crescuta, imunitate la interferente, latente  mai mici.

Pana acum n-am avut probleme de genu` !!!! A dracu` de cupru nenorocit , cum trage el tehnologia inapoi !! Si asta doar pe vreo 5 metri , ca pana la echipamentul de pe hol este fibra !!!! Posted Image

#31
isti37

isti37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 23.07.2007

 MembruAnonim, on 20 iunie 2017 - 21:28, said:

Fibra optica nu inseamna doar viteze mai bune, ci si o stabilitate crescuta, imunitate la interferente, latente  mai mici.

Eu nu am nici o problemă cu fibra, am o problemă cu echipamentele puse în stil total românesc de câtre RCS&RDS, în loc să aibe ceva frumos, elegant și bun pentru 90% din oameni au 3 echipamente decente și un echipament în care mai bine dai niște pumni decât să îi lași să îl pună. (iar dacă le ignori recomandările ca să le ascunzi pe cele 3 o faci pe barba ta)

Nu sunt diferențe între ONT și netul din scară, am avut 2 conexiuni în apartament, în paralel și mi s-a oprit o dată netul în 5 ani din cauza ont-ului din scară fiindcă s-a ars alimentatorul. La viteză pe conexiunea de 1Gbps erau egale acum 2 ani și ceva după ce au curâțat mufa și refăcut fibra în scară. (am trecut pe ONT dacă îl aveam să nu zică că nu îl folosesc)
Am net de 1 Gbps de când a apărut, după marele upgrade pentru fibra 2.0 în Cluj nici cu 100 Mbps nu îmi merge. (trebuie să îi chem iarăși să vină să refacă ce au făcut acum, poate mai aștept 5 ore)

Edited by isti37, 20 June 2017 - 21:54.


#32
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
Bagi fibra, dar poate să fie pozata estetic ?!
La mine nu există nici un cablu vizibil acum, am ascuns totul sub nivelul parchetului, prin canal.
Cu fibra cum se poate face să o bagi prin plinta măcar, să nu se rupă la 90° ?!
Aici este problema.

#33
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Ati innebunit cu fibra indoita care se rupe. Am 6 unghiuri, repet SASE unghiuri de 90 de grade si nu s-a rupt fibra si tot e semanul optic in parametrii.

#34
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

 crisstonne, on 20 iunie 2017 - 21:35, said:

Bagi fibra, dar poate să fie pozata estetic ?!
La mine nu există nici un cablu vizibil acum, am ascuns totul sub nivelul parchetului, prin canal.
Cu fibra cum se poate face să o bagi prin plinta măcar, să nu se rupă la 90° ?!
Aici este problema.


Pai sa-ti raspunda ala de mai sus,  care ne-o facut crizati si frustrati,  pe astia care ne-am mascat instalatia si nu stam cu fibre spinzurate de tavan si de pereti !!!!!!

Edit .
Mi-e mi-au spus cei de la Telekom ca n-ai voie sa faci 90 grade la fibra !!!

Edited by dalu364, 20 June 2017 - 21:56.


#35
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Nu am facut pe nimeni cretin, tu ii faci. Daca mai asculta cineva ce zice Telekom dupa atatea minciuni ce sa mai zicem?

#36
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

 diZy, on 20 iunie 2017 - 21:50, said:

Nu am facut pe nimeni cretin, tu ii faci. Daca mai asculta cineva ce zice Telekom dupa atatea minciuni ce sa mai zicem?

Scuzele mele....da` de frustrati si de crize nocturne ai zis ? Posted Image Posted Image  Evident ca ...concurenta minte , nu ?? Doar RDS-ul detine adevarul suprem ? Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate