Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

ATENȚIE: NU îi lăsați să vă schimbe infrastructura

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#37
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017

View Postcrisstonne, on 20 iunie 2017 - 21:35, said:

Cu fibra cum se poate face să o bagi prin plinta măcar, să nu se rupă la 90° ?!
Aici este problema.
Nu e nicio problema. Fibra este subtire si se poate indoi usor, astfel incat sa incapa in plinta. E mai subtire decat un UTP cu patru perechi de fire.

View Postdalu364, on 20 iunie 2017 - 21:33, said:

Pana acum n-am avut probleme de genu` !!!! A dracu` de cupru nenorocit , cum trage el tehnologia inapoi !! Si asta doar pe vreo 5 metri , ca pana la echipamentul de pe hol este fibra !!!!
Daca tu n-ai avut probleme, atunci e clar. Asa e pentru toata lumea.

Ei bine, la mine pe vechea infrastructura ramaneam fara net si telefon fix aproape saptamanal, deoarece era destul sa miste careva vreun cablu din minunata cutie de la etajul 2 sa se duca dracu' conexiunile. Ziceai ca le-au instalat cu lopata. Acum e mult mai bine si abia astept sa dispara cutia cu totul.

Apropo, Telekom are fix aceeasi infrastructura in bloc, tot cu fibra optica si ONT Huawei. :)

#38
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Mie mi se pare ca scormoniti rahatul cu batzul... Daca nu va ajunge banda aia de 300Mbs cablata direct din hol pe UTP, tre sa gasiti o solutie pentru ca fibra sa treaca pe undeva.
Numai la bloc apar discutiile astea. La casa cu curte oamenii ar dormi cu ONT-ul sub perna numai sa aiba fibra in casa.

Inapoi la dial-up cu voi...

Edited by rosix, 20 June 2017 - 22:12.


#39
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006
In concluzie, ca vreau sa ma odihnesc , ma pot obliga LEGAL astia de la RDS-RSC sa trec la ,, fibra'' in apartament ??

View Postrosix, on 20 iunie 2017 - 22:11, said:

Mie mi se pare ca scormoniti rahatul cu batzul... Daca nu va ajunge banda aia de 300Mbs cablata direct din hol pe UTP, tre sa gasiti o solutie pentru ca fibra sa treaca pe undeva.
Numai la bloc apar discutiile astea. La casa cu curte oamenii ar dormi cu ONT-ul sub perna numai sa aiba fibra in casa.

Inapoi la dial-up cu voi...


Ce UTP, ce 300 ...tu ai citit ce se discuta pe aici sau trolezi ?

Edit.
Sa stii ca io am dat bani grei la dial-up, dar tu pe vremea aia nu stiai ce-i aia internet.

Edited by dalu364, 20 June 2017 - 22:16.


#40
isti37

isti37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 23.07.2007
Să fim puțini mai obiectivi, ca să nu zicem prostii și poate să fie util cuiva acest subiect :

RDS utilizează fibră optică SC/APC G657A1 care are o rază de îndoire recomandată de ~15-20mm, deci categoric nu e recomandată o îndoire la 90 de grade. (dacă nu se rupe va transmite semnalul, dar atenuat la fiecare îndoire și dacă ai o problemă nu mai știi de unde vine)
https://www.itu.int/...0542C01PDFE.pdf

Deci singura soluție rațională la momentul actual e o cutie dedicată în holul apartamentului pentru echipamentele de la RDS pentru estetică.

@rosix eu am avut aproape un an direct 1 Gbps prin cablu utp în casa scării și mereu mergea cu 800-900 Mbps.

Eu îmi mențin avertizările :
Să aveți grijă ca cine vine să vă pună fibra sau să vă modifice fibra existentă să poată suda și curăța/verifica corespunzător lucrurile pe loc, altfel refuzați să stați de vorbă cu ei fiindcă mai mult strică decât repară.


În plus dacă nu suntem proști și refuzăm să ne mutăm TV cablul din scară în apartament ei n-au ce face și trebuie să mențină un mininod cel puțin în scară că nu vor renunța la 5 clienți că sunt ei așa mai inteligenți. Nici măcar n-are sens mininodul din apartament, cu semnalul pe care îl are unul poți da tv cablu la tot blocul. Eu nici măcar nu eram supărat până n-au pus tv-ul pe fibră că mai mergea un echipament, 2 în hol.

Edited by isti37, 20 June 2017 - 22:34.


#41
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Pentru viteza suplimentară nu mă interesează, netul pică rar, nu cred că din bloc, cum a căzut în seara asta si pe mobil si pe cablu.
Ori, poate să vină pînă la ușă cu fibra si sa o conecteze cumva la cablul existent în casă.
Este posibil ?

#42
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Da, cu ont deasupra usii in casa.

#43
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Eu asa il am conectat, totul e prin pereti, se conecteaza la infrastructura existenta in bloc, au doza pe holul scarii, ascunsa in perete. Nu stiu daca si tu ai la fel.

#44
radian3

radian3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.04.2007
Nu e nevoie de nici un deranj in casa, si nici fire intinse, echipamentele se pot pune deasupra usii de la intrare, conectate la firele care intra in casa. Daca in casa firele sunt ingropate, se face gaura in zid mai mare (12mm) si se intorc cele de pe holul blocului (netul si catv-ul)

#45
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Bun si așa, cind o fi să fie, eu am deja pregătit un tunel de legătură interior/exterior, tocmai pentru idei dinastea crețe.
Am văzut la cineva varianta wi-fi, nu stiu daca era de la Rds, era deasupra ușii de la intrare și avea o antenuță.

Edited by crisstonne, 20 June 2017 - 22:43.


#46
isti37

isti37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 23.07.2007
Am reușit să îmi rezolv problema cu limita de 100 Mbps, s-a mișcat cablul în mufa utp.

[ https://www.speedtest.net/result/6393225962.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by isti37, 20 June 2017 - 23:08.


#47
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Asta este ,,ont -ul " ?!
Nu pare mare.

Attached Files



#48
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Nu pare, dar este.

#49
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
ce sudura tatii ? la mine cand a venit telekom-ul au venit cu un sul mare de cablu mi l-au intins prin casa, au mufat ceva au taiat un fir si l-au relipit de altul si aia a fost.

#50
isti37

isti37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 23.07.2007

View Postalexandrualexww2, on 20 iunie 2017 - 23:43, said:

ce sudura tatii ? la mine cand a venit telekom-ul au venit cu un sul mare de cablu mi l-au intins prin casa, au mufat ceva au taiat un fir si l-au relipit de altul si aia a fost.

În casa scării au de lipit fibra optică, la telekom probabil deja era făcut, în cazul meu n-aveau cu ce să-l lipească și la asta trebuie avut grijă, să nu așteptați după ei chiar dacă vă convine să vă puna x dispozitive cum vor ei.
Respectiv ne bagă pe gât dispozitive redundante, precum mininodul pentru tv cablu, care poate sta liniștit în casa scării.

Cu ONT-ul montat afară riscul e să nu ți-l fure sau să-l distrugă cineva fiindcă e 250 de euro.

Edited by isti37, 21 June 2017 - 00:08.


#51
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
La mine în bloc sint pozate cutii pentru aparatura, deeeci, este posibil ca în viitor să bage aparatura acolo, au si cheie de închidere.

#52
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

View Postcrisstonne, on 20 iunie 2017 - 21:30, said:

Hai ca am avut o întrerupere de net, de 15 minute.
Rds este cam varza de un timp, nu stiu ce este cu ei Posted Image
Si la mine in ambele locatii simultan intrerupere timp de 1 minut la ora 06:50 conform logurilor de pe routere. Intrerupere neglijabila si la o ora la care somnul este dulce si PC-urile oprite. In ultimul an numai intre orele 04 si 07 l-au oprit probabil pentru revizii, restaturi etc. In 2015 cateva ore dupa 1 noaptea o singura data.

#53
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

View Postisti37, on 20 iunie 2017 - 19:56, said:

Dacă sunteți clienți RCS & RDS NU îi lăsați să vă pună 3 chinezării în casă pe motivul că unul singur nu e bun, e o bătaie de joc ce fac acum. Trebuie să îi forțăm ca și clienți să cumpere și să ofere echipamente decente, nu 10 echipamente cu care își bat joc de noi.

Iar dacă nu aveți nimic împotriva a unei opere de artă în hol ASIGURAȚI-VĂ că oamenii au deja echipamentul necesar pentru sudarea corectă a fibrei optice.
NU îi lăsați să vă deconecteze rețeaua existentă până când n-au totul făcut în afara casei sau în casa scării în mod neanunțat.

Am mai așteptat și 4 ore și jumătate să ajungă omul cu un aparat de sudat care ba mergea, ba nu mergea.

Rezultatul e un upgrade major la fibra optică :

[ https://www.speedtest.net/result/6392824929.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
" aparatul de sudat ba mergea, ba nu mergea ". De ce ? Avea lag mare ? Nu ai întrebat si tu?

#54
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016
La mine a durat 5 minute pana a schimbat fibra optica care era doar pentru net cu cea dubla pentru net/tv.
Venit cu fibra noua pana la usa de intrare, taiat fibra veche, folosit fibra veche pe post de cablu de tragere pentru cea noua, trasa cea noua prin tub, mufare si conectare. Fara dispozitive in plus, fara gauriri, fara nimic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate