Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

ATENȚIE: NU îi lăsați să vă schimbe infrastructura

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#91
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Io, daca vin cei de la RDS sa-mi instaleze fibra cu forta in casa, le tin usa sa nu poata sa intre.
Vedeti ca s-a scumpit kilowatu de la 1 iulie cu 8%, aveti grija la cine deschideti usa, pe cine primiti in casa....

#92
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 daniladinu, on 05 iulie 2017 - 17:00, said:

Am trecut la concurentu lor direct vineri vin baetii cu instalatu,ce-i care nu sunteti sub contract sau aveti probleme cu rds ar face bine sa arunce un ochi dincolo la nemti au oferta buna la net1000+tv ca pret...
Da, si mie imi palce ADSL-ul in 2017! Atat ofera la noi Telepom...

#93
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

 easy90rider, on 06 iulie 2017 - 10:36, said:

Da, si mie imi palce ADSL-ul in 2017! Atat ofera la noi Telepom...
Idem. 6 Mbps pe hârtie, ADSL TelePom. :( Granzii fibrei optice sunt ocupați cu alte zone, cred că satul meu e inexistent pe harta lor.

#94
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Totuși, eu locuiesc in Târgu Mureș! Aproape de "clădirea romtelecom"...

#95
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 daniladinu, on 05 iulie 2017 - 20:05, said:

Nu e vb de cine plateste sau nu curentul,e vb de servicile oferite de rds prin fibra seara,va las baietii ca nu se poate discuta daca e ceva impotriva rds,pupatorii de icoane albastre.Cand a fost de laudat i-am laudat acum nu mai este cazul.
https://drive.google...ew?usp=drivesdk
La gadea ca la gadea,da la halep ma uit in reluare
Am fost activ pe aria digi.mobil multumit maestre?

Exista un telefon la rds pentru suport. Suna si iti va raspunde cineva.
Daca semnalul este in parametri problema e de la tine.
Atentie si la routerul wireless langa cablul tv....

Edited by adiatric, 07 July 2017 - 11:32.


#96
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Eu i-am lasat si sunt foarte multumit de ce a iesit .
Echipamentele sunt montate deasupra la usa de intrare , am pus siguranta separata de 10A , prelungitor pe perete numai pentru ele , din ont merge cablu in router , setarile au ramas aceleasi si a luat-o la sfert de cheie .
La mine a fost exact pe dos , cat eram legat la echipamentul de pe scara numai probleme, mici dar erau, acum nu mai umbla nimeni la ele si oricum sunt alimentate prin stabilizator .
Multe se datoreaza defectiunilor mecanice din apartament , mufari slabe, se folosesc clesti de sertizare prosti ce imping lamele de contact ori prea mult ori prea putin si firele nu fac contact dar omul se enerveaza . La legaturi fo nu intru pentru ca acolo nu e accesibil echipamentul pentru home use dar daca fibra este pozata bine si legaturile bune nu mai ai ce umbla la ea .
De la ont la router , pret de 10-12 metri am tras cablu cat 6 - nu cred sa fie o pierdere semnificativa pe asa distanta ca sa merite sa stau cu morcovul intinzand fibra dupa colturi , pe sub usi, in bataia calcatului de picior etc . Am internet 300 , vreau sa trec la 500 , nu stiu daca merita pentru uz casnic ma refer la timp acces si sa duca 5-6 device-uri deodata , nu include tv smart . Momentan merg bine dar mai are cate o galma cand se intra pe cate un joc .
Treaba cu alimentarea cu energie e putin aiurea, in sensul ca un incarcator de telefon sta cu anii in priza si consuma, tv-ul in stand-by consuma, imprimanta s.a . , e , daca pe toate astea le orpesti compensezi consumul ont-ului sau mai simplu cauti cablul vecinului in peretele comun si tragi faza la tine , nulul il iei de la tine - consumul se inregistreaza la el daca nu are diferentiala .

Edited by ldpe, 12 July 2017 - 11:28.


#97
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Plasma, TV LCD, Router, 2 acess point-uri, ONT, frigider, espressor, masina de spalat, masina de spalat vase, calculatoare etc.
Plata pe luna 60-80ron.

Asa ca topicul asta mi se pare inutil.
Doar un om zgarcit poate sa afirme asta. "ATENȚIE: NU îi lăsați să vă schimbe infrastructura"
Ii recomand instalatie solara poate isi scoate consumul.

Edited by adiatric, 13 July 2017 - 09:43.


#98
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
In cativa zeci de ani il scoate sigur. :)

#99
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Nu e necesar stabilizator pentru ca alimentatoarele lor de 100-240 V sunt ele insele niste stabilizatoare. Cata vreme nu pica la 0 V mai mult de 1 secunda nu se restarteaza echipamentele.

#100
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Cand mi-au instalat fibra au puso pe fatada casei si au dat o gaura in perete fix langa geam desi eu le-am cerut sa o puna frumos prin podul casei si sa o coboare pe un tub bagat in perete ei nu aveau chef de scamatorii "aaa nu ma urc in pod, facem asa...." problema e ca arata ca dracu si mai sant tot felu de indivizi care trag de acel cablu(nu ma intrebati dece).

Intrebare, pot sa ii chem sa faca treaba calumea asa cum trebuia la inceput adica sa traga de la stalp acel cablu prin podu casei sa nu mai am probleme? Cum sa le explic de problema? Trebuie sa platesc ceva? Ei au facut treaba aiurea de la bun inceput era de asteptat ca la un moment dat sa fie probleme. Sa ii sun sau la le scriu din DigiCare?

#101
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Le zici fix cum ai scris si aici. Trebuia sa instaleze din prima cum trebuie. Acum depinde si de caldura din pod ca s-ar putea sa fie cam mare pt echipamente electronice.
Mai bine in digicare sa poti explica direct la tehnic cum trebuie ca altfel dai de vreun inteligent si cine stie ce se transmite mai departe.

Edited by diZy, 24 July 2017 - 11:21.


#102
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Nu se pune nici un echipament in pod doar fibra optica se baga prin acoperis si coborata pe un tub bagat in perete. Oricum am un router in pod care nu se plange de caldura dar oricum nu e cazul de alte echipamente.

Mersi oricum

#103
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Atunci nu aveau de ce sa te refuze decat de lene.

#104
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Când au vrut să tragă eletricitate pentru ONT-ul (FTTB), venise un „brunețel” care deja dăduse comanda. Când a ieșit tatăl meu și a zis răspicat „NU”, a început să comenteze și că pe el nu are cine să-l comande pe lucrarea lui, dar până la urmă a tras din altă parte.
Depinde cineva vine să facă treaba.
Cei care mi-au instalat serviciile fixe erau dispuși să facă oricum aș fi zis, dar nu am pretenții. În casă le voi aranja după ce renovez interiorul :)

Pe mine mă interesa să le tragă cumva încât să meargă.

#105
s.p

s.p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 01.09.2007


 danielavram, on 24 iulie 2017 - 10:54, said:

Cand mi-au instalat fibra au puso pe fatada casei si au dat o gaura in perete fix langa geam desi eu le-am cerut sa o puna frumos prin podul casei si sa o coboare pe un tub bagat in perete ei nu aveau chef de scamatorii "aaa nu ma urc in pod, facem asa...." problema e ca arata ca dracu si mai sant tot felu de indivizi care trag de acel cablu(nu ma intrebati dece).

Intrebare, pot sa ii chem sa faca treaba calumea asa cum trebuia la inceput adica sa traga de la stalp acel cablu prin podu casei sa nu mai am probleme? Cum sa le explic de problema? Trebuie sa platesc ceva? Ei au facut treaba aiurea de la bun inceput era de asteptat ca la un moment dat sa fie probleme. Sa ii sun sau la le scriu din DigiCare?

Salut! La mama a fost o situatie similara. Ce-i drept fibra trecea prin pod, dar cobora intr-o camera, destul de auirea. Eu locuiesc departe, Doreii au facut cum le-a fost mai simplu. In primavara am profitat de renovarile de acasa, am sunat la Digi cand eram prin zona. Au trimis o echipa care a modificat traseul fibrei pana unde aveam eu de gand sa pun echipamentele. A trebuit sa platim materialele, si ceva suma mica pt interventie, care a aparut pe urmatoarea factura.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate