Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

BMW e46 320dA, facelift (o peripetie)

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#55
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,623
  • Înscris: 15.06.2007

 Baxon, on 22 iunie 2017 - 00:55, said:

Un statut aparte :)
Zau? Ce statut aparte confera o masina de 15 ani? De colectionar de vechituri sau altceva?

Edited by tfmercedez, 22 June 2017 - 06:20.


#56
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Fiecare interpreteaza cum doreste inimioara lui ce fel de statut ii confera propriul utilaj ( ca marca ) .

#57
niposs

niposs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 06.05.2009

 tfmercedez, on 22 iunie 2017 - 06:19, said:

Zau? Ce statut aparte confera o masina de 15 ani? De colectionar de vechituri sau altceva?

E46 e doar o masina bine pusa la punct, daca este ok tehnic/estetic. Tinuta de drum este foarte buna, nu arata foarte veche desi este. Eu sunt la a 3-a ca sa iti dai seama Posted Image

Recomand sa mergi/conduci una si ai sa te convingi. In 2017 inca sunt masini care se fabrica fara xenon, fara clima si alte dotari de se puneau la vremea aia pe e46.

Sa ne bucuram de ele indiferent de an :)

[ https://thumb.ibb.co/fHvptQ/19359201_10154893725368020_1276978208_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by niposs, 22 June 2017 - 07:57.


#58
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
Fara suparare insa un e46 in mintile lui este si la ora actuala peste multe masini actuale de clasa compacta si medie. Ca fost posesor de fl prin 2005 cred ca e una din zecile de masini avute de care pot sa zic ca am un atasament deosebit si o usoara nostalgie. Si sa fim seriosi ca si acum un e46 intretinut e o mAsina cu un design frumos.  Pt sceptici sa vina la intalnirile anuale BMW, chiar si cele din Ro, sa vada e46 e39 e38 de iti e mai mAre dragul sa te uiti la el.


#59
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,539
  • Înscris: 30.10.2003
Nu-mi place portocaliul ala deloc in bord.

#60
niposs

niposs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 06.05.2009
Hai sa va arat cand am demontat bordul sa schimb epuratorul. E o operatiune de o zi intreaga daca ai cunostintele de rigoare.

Ultima poza este dupa montare bord cum a fost Posted Image

Attached Files


Edited by niposs, 22 June 2017 - 08:15.


#61
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,623
  • Înscris: 15.06.2007
Te inteleg pe undeva.. ai o varsta,  nu ai familia ta, copii, griji mai "importante"  decat sa demontezi si sa montezi inapoi o masina.  Deci e un fel de hobby.

#62
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Cred ca era problematic doar daca avea femeie si copil si ii neglija, dar asa, e ok. Mai ales ca nu cred ca i-a luat mai mult de 1-2 zile.

#63
niposs

niposs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 06.05.2009

 tfmercedez, on 22 iunie 2017 - 08:49, said:

Te inteleg pe undeva.. ai o varsta,  nu ai familia ta, copii, griji mai "importante"  decat sa demontezi si sa montezi inapoi o masina.  Deci e un fel de hobby.

 InTech, on 22 iunie 2017 - 08:51, said:

Cred ca era problematic doar daca avea femeie si copil si ii neglija, dar asa, e ok. Mai ales ca nu cred ca i-a luat mai mult de 1-2 zile.

E adevarat, nu am nevasta si copii inca. Cand o sa am, imi iau masina noua si ma potolesc :D

Operatiunea a durat de la ora 11 am. pana la ora 18 pm. cu tot cu freon adaugat.

#64
niposs

niposs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 06.05.2009

 tfmercedez, on 22 iunie 2017 - 10:22, said:

Altii in timpul ala se "jucau" cu gagicile in timpul ala. Dar prietena ta are sigla pe capota..

Posted Image

Acum vrei sa iti postez printuri cu conversatii sau poze facute din dormitorul meu? Nu inteleg de unde ma cataloghezi Posted Image

Suntem pe o arie unde se discuta strict de domeniul auto, mai exact un jurnal de bord. Nu cred ca e cazul sa discutam probleme sociale si ce face fiecare :)

Edited by niposs, 22 June 2017 - 10:34.


#65
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
A vrut sa zica ca alti sau jucat cu gagicile (masinile) cand erau mai tineri, iar acum au familie!

Edited by fotbal5, 22 June 2017 - 10:45.


#66
niposs

niposs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 06.05.2009

 fotbal5, on 22 iunie 2017 - 10:44, said:

A vrut sa zica ca alti sau jucat cu gagicile (masinile) cand erau mai tineri, iar acum au familie!

A batut in doua locuri dar totusi, ce conteaza asta?

Nu discutam cazuri sociale aici, repet?! Posted Image

LE: Pentru linistea lui, am si prietena si am 27 de ani. Poate sta linistit. Alte intrebari sociale?

Edited by niposs, 22 June 2017 - 10:51.


#67
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,623
  • Înscris: 15.06.2007
Nu-i geloasa gagica pe masina?

#68
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

 tfmercedez, on 22 iunie 2017 - 00:36, said:

Citind pe aici incepe sa-mi fie mila de posesorii de BMW uri.. domle niste pasionati masochisti. Ma si intreb de unde atata pasiune pentru marca asta? Ce are BMW si nu au alte marci?
Daca era Mercedes era buna?

 niposs, on 22 iunie 2017 - 07:51, said:

E46 e doar o masina bine pusa la punct, daca este ok tehnic/estetic. Tinuta de drum este foarte buna, nu arata foarte veche desi este. Eu sunt la a 3-a ca sa iti dai seama Posted Image

Recomand sa mergi/conduci una si ai sa te convingi. In 2017 inca sunt masini care se fabrica fara xenon, fara clima si alte dotari de se puneau la vremea aia pe e46.
Sa o folosesti cu placere! Cand stii la ce te bagi nu e problema, problema apare cand iti iei masina veche si crezi ca nu se strica nimic la ea.

#69
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,623
  • Înscris: 15.06.2007

 Mr. Incredible, on 22 iunie 2017 - 13:43, said:

Daca era Mercedes era buna?


Sa o folosesti cu placere! Cand stii la ce te bagi nu e problema, problema apare cand iti iei masina veche si crezi ca nu se strica nimic la ea.
Daca era Mercedes, atunci probabil ca si piesele de schimb erau mai scumpe. Dar vad si C classuri din aceiasi perioada  cu duzina pe strazi, ba chiar si modele de 30 de ani vechime mai rar, la cate un batranel.
Eu la atceva ma refeream: de ce multi se incumeta sa cumpere BMW uri cu care in loc sa circule, incep sa repare ce n-a reparat fostul proprietar?
Cunosc un "mos" de vreo 70+ ani care are um Mercedes W124, dar il are de nou, de peste 25 de ani. Si acuma cand il parcheaza foloseste antifurt pe volan. De frica sa nu i-l fure careva..probabil ca-l tine pentru ca nu se strica, ca bani are destui.

#70
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Eu nu văd nici o problema sa ai un vis, o pasiune.
Este pe timpul celui care a hotărît că are o pasiune, pe banii lui.
Este un anumit simțămint, cei care pocnesc din degete si își cumpără ceva imediat, nu înțeleg sentimentul, plăcerea de a te ocupa de o pasiune, ori poate au alte pasiuni.

Bravo tuturor :peacefingers: fiecare face ce vrea.

#71
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,623
  • Înscris: 15.06.2007

 crisstonne, on 22 iunie 2017 - 15:59, said:

Eu nu văd nici o problema sa ai un vis, o pasiune.
Este pe timpul celui care a hotărît că are o pasiune, pe banii lui.
Este un anumit simČ›ămint, cei care pocnesc din degete si îČ™i cumpără ceva imediat, nu înČ›eleg sentimentul, plăcerea de a te ocupa de o pasiune, ori poate au alte pasiuni.

Bravo tuturor :peacefingers: fiecare face ce vrea.
Pai pasiune cum zici tu, dar nu am mai auzit pasiune pentru Audi sau Passat sa zicem,   bre dar BMW ai zice ca e naveta spatiala din misiunea Apollo.  Asta eram eu curios, cum de bmw are parte de asa de multi pasionati la noi, cam cum are MB la rusi?  Ca echivalentul bmw urilor de "smecheri" , la rusi erau MB W140 urile.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ST2EZTN1mxo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tfmercedez, 23 June 2017 - 09:28.


#72
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

 Claudiu998, on 19 iunie 2017 - 09:24, said:

Bravo tie pentru asa zisa reconditionare. Un topic util pentru cei care vor premium la bani putini.
Fara 4000E nu cumperi e46 in toate mintile lui. Mai trebuie alti 1500 pentru una alta(de la anvelope si uleiuri la turbina, distributie etc). Si cine mai da 4000E pe o masina de 15 ani fie el si bebeu. La 6000 cumperi un Opel foarte decent si ingrijit din 2008.
Putine e46 de pe piata romaneasca merita cumparate. In 15-18 ani 7 proprietari au obosit-o, vine unu care baga in ea cat nu face doar doar s-o faca sa mearga.
Raman la parerea mea ca un e46 este un sac fara fund.

Numai aberatii ai scris acolo.

 cavaliere, on 22 iunie 2017 - 07:59, said:

Fara suparare insa un e46 in mintile lui este si la ora actuala peste multe masini actuale de clasa compacta si medie. Ca fost posesor de fl prin 2005 cred ca e una din zecile de masini avute de care pot sa zic ca am un atasament deosebit si o usoara nostalgie. Si sa fim seriosi ca si acum un e46 intretinut e o mAsina cu un design frumos.  Pt sceptici sa vina la intalnirile anuale BMW, chiar si cele din Ro, sa vada e46 e39 e38 de iti e mai mAre dragul sa te uiti la el.

Si eu am avut e46 fl ,2004, intre 2007 si 2010, o masina extraordinara, care mi-a ramas la suflet. Nu ac. lucru il pot spune si despre alte bmw-uri pe care le-am avut.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate