Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

'17 Mazda3 G120 AT Revolution

- - - - -
  • Please log in to reply
922 replies to this topic

#685
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Sa stii ca si eu am mai auzit treaba asta. Ca motorizarile sunt identice si nu difera decat softul. Cel mai sigur e sa intrebi un tuner care are si dyno. Daca e de acord sa iti resofteze cu before & after, 100% nu minte, ca pe aspirat nu ai de unde sa scoti 45 de CP daca motorul nu era deja capabil.

PS: iti pot recomanda pe cineva daca vrei

Edited by figo1988, 17 September 2019 - 17:59.


#686
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
E acelasi motor 100%. Pe Mx5 are 184Cp si acolo sunt modificãri constructive.
Cei de la Amc brasov au testat pe dyno.

#687
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postpetman, on 17 septembrie 2019 - 18:28, said:

E acelasi motor 100%. Pe Mx5 are 184Cp si acolo sunt modificări constructive.
Cei de la Amc brasov au testat pe dyno.

De AMC BV voiam sa-i zic si eu. :)

#688
alucky67

alucky67

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 16.05.2016
Confirm ! Eu am facut deja ''operatiunea'' in urma cu o luna ,la AMC .

#689
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,503
  • Înscris: 24.12.2005
Motorul este sigur același, singura diferență se pare că ar fi la cutia de viteze, în modul în care sunt etajate treptele. Dar nu am găsit pe undeva ceva clar așa că poate intra la categoria „vorbe”.

#690
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 12.06.2010
Back from Istanbul - 61.000KM Posted Image Pot sa zic ca am facut 5500KM intr-o luna Posted Image
Am schimbat placutele chiar in ziua in care am plecat, am zis sa nu las totusi pana cand ma intorc si sa fiu la limita - 1200 lei total Posted Image
Inainte sa plec m-am documentat putin despre traficul din Istanbul si sincer am avut mari emotii cu acest drum si cu acest oras.
Este un oras aglomerat, chiar foarte aglomerat, dar cu rabdare si tupeu, nu ai absolut nicio problema.
Eu am folosit masina destul de mult, mai ales in ultimele zile dupa ce am schimbat hotelul iar majoritatea obiectivelor erau la distante destul de mari, astfel uber/taxi ne-ar fi luat cel mai probabil 100 lei dus, 100 lei intors Posted Image.
Atat timp cat ai tupeu sa te bagi si sa le tai fata, totul e ok, la ei este ceva normal, ai semnalizat si te-ai bagat, oricat de din scurt ar fi.
Nu am avut nicio problema nici cu parcarile, gasesti otopark-uri peste tot, lasi masina, cheia si aia e. Pentru 2 - 3 ore platesti 15 - 30 lei, poate nici atat.
HGS am vrut sa cumpar inainte de intrarea pe autostrada, dar voiau doar cash, nu aveam asa ca mi-am continuat drumul pana la prima benzinarie. Acolo m-am inteles mai mult prin semne, a trebuit sa scriu "HGS" pe telefon sa le arat si desi citisem peste tot ca este suficient sa incarc HGS-ul cu 30 lire, aoclo mi-au pus 80.. Totu' bine totusi pentru ca am folosit tunelurile destul de mult si chiar in cei 80 m-am incadrat Posted Image
La dus prin vama am trecut repede, la intors am stat 3 ore..
// Mda, bine ca-mi posteaza pozele invers Posted Image
Attached File  1.jpg   396.92K   42 downloadsAttached File  2.jpg   370.66K   43 downloadsAttached File  3.jpg   416.57K   44 downloadsAttached File  5.jpg   457.67K   42 downloads

Edited by December, 21 September 2019 - 08:23.
am incercat sa editez dar nu imi dau seama de ce le urca tot invers. PS daca dai download sunt corecte


#691
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Impresii din concediu? Mâncare/cazare/obiective?

#692
alucky67

alucky67

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 16.05.2016

View PostalliNdanuTz, on 21 septembrie 2019 - 07:54, said:

Back from Istanbul - 61.000KM Posted Image Pot sa zic ca am facut 5500KM intr-o luna Posted Image
Am schimbat placutele chiar in ziua in care am plecat, am zis sa nu las totusi pana cand ma intorc si sa fiu la limita - 1200 lei total Posted Image
Inainte sa plec m-am documentat putin despre traficul din Istanbul si sincer am avut mari emotii cu acest drum si cu acest oras.
Este un oras aglomerat, chiar foarte aglomerat, dar cu rabdare si tupeu, nu ai absolut nicio problema.
Eu am folosit masina destul de mult, mai ales in ultimele zile dupa ce am schimbat hotelul iar majoritatea obiectivelor erau la distante destul de mari, astfel uber/taxi ne-ar fi luat cel mai probabil 100 lei dus, 100 lei intors Posted Image.
Atat timp cat ai tupeu sa te bagi si sa le tai fata, totul e ok, la ei este ceva normal, ai semnalizat si te-ai bagat, oricat de din scurt ar fi.
Nu am avut nicio problema nici cu parcarile, gasesti otopark-uri peste tot, lasi masina, cheia si aia e. Pentru 2 - 3 ore platesti 15 - 30 lei, poate nici atat.
HGS am vrut sa cumpar inainte de intrarea pe autostrada, dar voiau doar cash, nu aveam asa ca mi-am continuat drumul pana la prima benzinarie. Acolo m-am inteles mai mult prin semne, a trebuit sa scriu "HGS" pe telefon sa le arat si desi citisem peste tot ca este suficient sa incarc HGS-ul cu 30 lire, aoclo mi-au pus 80.. Totu' bine totusi pentru ca am folosit tunelurile destul de mult si chiar in cei 80 m-am incadrat Posted Image
La dus prin vama am trecut repede, la intors am stat 3 ore..
// Mda, bine ca-mi posteaza pozele invers Posted Image
Attachment 1.jpgAttachment 2.jpgAttachment 3.jpgAttachment 5.jpg
Ai avut roata de rezerva sau te-ai bazat pe chit ?

#693
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 12.06.2010
^ Nu am roata de rezerva, m-am bazat pe kit si pe noroc...
@bobalex18 - Ca si cazari eu am stat 2 nopti la Millenium Istanbul Golden Horn pe partea europeana, apoi 4 nopti la Elite World Asia Hotel in partea cealalta. Ambele hoteluri foarte misto, dar al doilea... absolut superb, mai ales view-ul din camera, piscina exterioara foarte "instagramabila" :) Planul initial a fost 2 nopti cu 2 nopti, dar ne-a placut asa mult al doilea hotel incat am prelungit :D
Ca si obiective, sincer eu nici nu stiu cum se numesc majoritatea din ele, punea ea pe gps si mergeam :))) O sa fac o lista si revin cu un post, poate ceva mai detaliat, dar trebuie sa cer ajutor :))))

#694
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,175
  • Înscris: 05.09.2007
descarca aplicatia HGS pe mobil si poti incarca de acolo contul, trebuie sa bagi doar nr de inmatriculare al masinii. si vigneta de BG tot online am luat-o.

#695
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 12.06.2010
^ Am descarcat aplicatia si verificam mereu daca mai am credit.
Problema cu incarcatul online daca ar fi fost nevoie este ca nu puteam primi sms-uri, telefoane etc si nu as fi putut primi codul de la banca pentru a efectua plata online.
Singura optiune pentru internet in Turcia de la Orange este de 15 euro - 50mb, am vrut sa o activez sa avem macar de Uber dar greseala mea a fost ca am vrut exact cand am ajuns acolo si nu mai puteam apela, trimite sms-uri, nimic, trebuia activata cat inca eram in RO sau macar BG.

#696
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 12.06.2010
Nimic nou, doar imi place poza Posted Image

Attached Files


Edited by alliNdanuTz, 29 September 2019 - 07:54.


#697
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 12.06.2010
Mai punem una Posted Image

Attached Files



#698
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 12.06.2010

View Postpetman, on 28 august 2019 - 12:06, said:

Posibil sa ajung si pe la Braila luna care vine si sa fac revizia 2 la ei (prima tot acolo am facut-o).
In septembrie o sa fac update de soft Posted Image  la AMC ca o sa redevin soferul principal pe masina si am niste drumuri prin tara si nu strica mai multi caluti - desi si eu ma descurc onorabil cu astia de acum.
Salut, ceva noutati? Sa ma apuc de trans bani Posted Image ?

#699
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Am pus pe pauza pentru moment. Miercuri sunt la București sa schimb volanul pe garanție si sa fac niste teste la cutia de viteze. Nu schimba cum trebuie, smunceste si se simt socuri in cutie.

#700
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001

View PostalliNdanuTz, on 21 septembrie 2019 - 07:54, said:

Am schimbat placutele chiar in ziua in care am plecat, am zis sa nu las totusi pana cand ma intorc si sa fiu la limita - 1200 lei total Posted Image
Fata+spate sau doar fata?

#701
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 12.06.2010
^ Fata - spate.

#702
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Pe OE - 385 lei pe fata mi-a ofertat un service la care-mi fac eu toate chestiile. Deci pe acolo ajunge cred fata spate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate