Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

'17 Mazda3 G120 AT Revolution

- - - - -
  • Please log in to reply
915 replies to this topic

#649
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
Am ajuns la astazi Irmex Braila si am vazut noul 3, au un hatchback rosu si un hatchback polymetal grey, la care nu m-am uitat fiind destul de murdar (era in curte, nu in showroom), desi as fi interesat de culoarea respectiva pentru masina mea. O sa merg sa-l vad cand il expun la mall si o sa fie curat.
La exterior masina arata mult mai bine ca in poze, in realitate partea din spate nu este asa dubioasa. Astept sa vad si sedanul, care cel putin din poze, imi place mai mult :)
Interiorul este mult peste al meu, calitatea materialelor este net superioara, volanul este senzational, mi-a placut enorm. Cotiera mult mai bine pozitionata. Foarte minimalist si elegant dpmdv.
Nu stiu cum arata scaunele cu material textil, aveau doar cu piele, neagra din pacate, as prefera alb. Un alt minus, fara ventilatie in scaune, ceea ce m-ar face sa renunt la ideea de piele, oricat de mult mi-as dori. Poate la facelift, sper eu Posted Image

Attached Files



#650
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Din pacate au gresit o chestie daca tot voiau sa mearga pe tema sportivitatii: turometrul e intotdeauna in mijloc. La modelul vechi tineau cont de asta :)

#651
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
La modelul anterior aveau 2 variante de bord.
Variantele de echipare superioara (rev, rev top cel putin) aveau turometrul pe mijloc si vitezometrul digital. Echiparile de baza aveau vitezometrul pe mijloc si turometrul digital.

#652
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
Fotogenica Posted Image

Attached Files



#653
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
As vrea sa vad in realitate noua Mazda 3.Din fotografii,hb-ul,arata oribil.Sedanul,tot din fotografii,arata mult mai bine.

#654
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Arata mai bine hatch-ul in realitate decat in poze, insa tot pare ceva in neregula cu spatele, e putin disproportionat (vazut din lateral). In rest insa, e superba. Astept sa vad si sedanul, care din poze arata mult mai bine proportionat. Partea proasta e ca sedanul vine cu plafon gri, as fi preferat plafonul negru de la hatch.

#655
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
Stie cineva cum scot minunea asta? Vreau sa bag spray-ul cu ceara anticoroziva acolo si nu pot Posted Image

Attached Files



#656
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Prin desurubare ai incercat ? E din plastic tare sau cauciuc ?

Edited by Baxon, 09 March 2019 - 00:50.


#657
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
Tot nu reusesc.
E din plastic.
Si o poza de azi :)

Attached Files



#658
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Intreaba si tu la aia de la service cum se scoate .

#659
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
Heh, aproape o luna de cand n-am mai scris pe aici.
Peste 2 zile masina implineste 2 ani si ne apropiem de 44.000KM impreuna Posted Image
In ultima luna am schimbat parbrizul pe casco, dupa o piatra sarita pe A2. Oricum imi doream schimbarea acestuia, fiind destul de zgariat.
A ajuns intre timp si janta de vara, completand astfel setul dupa ce duduia respectiva mi-a rupt o bucata Posted Image
Teoretic anul acesta voiam sa reconditionez ambele seturi de jante si sa ii fac si un detailing masinii, dar am decis sa aman aceste planuri pana anul viitor, sau macar pana in toamna cand poate reconditionez setul de jante OEM pentru iarna.
Urmeaza ITP-ul luna aceasta iar undeva la sf verii probabil a 3a revizie.
PS: Toti care treceau prin locatia unde am pozat masina impreuna cu colegul se uitau lung la ele, unii chiar le si pozau. Un feeling chiar misto Posted Image
PS2: Nu stiu de ce 2 din poze sunt intoarse, sorry.

Attached Files


Edited by alliNdanuTz, 03 April 2019 - 16:30.


#660
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Cum ti se par anvelopele PS3 dupa km facuti cu ele?
Eu am aproape 30k si doar un an cu PS3 si dupa ce le-am montat anul asta am bagat niste frane serioase si mi-au lasat impresia ca nu mai au aceesi aderenta. Temperatura peste 16 grade, curat pe jos. Mai ok mi s-au parut anvelopele de vara de pe swift, yokohama.
E nevoie de recalibrare camera si senzori dupa ce schimbi parbrizul?

#661
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Anvelopele imbatranesc si-si pierd din proprietati de la un an la altul. Daca le pui la treaba, simti diferenta, daca mergi usurel, n-o simti. De asta eu le dau jos dupa ~4 ani, chiar daca mai au carne.

#662
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Pai sunt venite cu masina (ridicata in noiembrie 2017 - si schimbate imediat cu alea de iarna). Vara trecuta cred ca am facut vreo 18k cu ele si au carne dar se simt dubios tare anul asta. Si, sa-mi fie cu iertare, dar la >700 lei pe bucata ar trebui sa fie brici macar 3-4 ani. Noroc ca nu prea prind masina (is sinistrat cu swiftu) ca altfel cred ca le schimbam deja.

#663
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
N-am simtit nicio diferenta la franare, sincer nici n-am avut "ocazia" sa franez brusc, inca :)

#664
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
It's been a while :D
Masina are acum 51k KM, am trecut si ITP-ul, in 4 - 5k km urmeaza a 3a revizie.
Intre timp am mai facut urmatoarele:
- Am colantat toate elem. cromate in Glossy Black.
- Am pus folli Llumar Ceramic pe geamurile fata, sunt foarte foarte multumit de ele, chiar imi pare rau ca nu le-am pus mai devreme, desi stiam de existenta lor.
- Am reconditionat jantele Sparco in Glossy Black, arata impecabil, foarte multumit de rezultat, daca este cineva interesat de locatia unde a fost realizata lucrarea, imi poate trimite PM, baietii sunt din Bucuresti.
- Cum nu putea sa fie totul bine, am lovit, macar de data asta din vina mea, eu 100%, pragul dreapta spate. Sper sa mearga indreptat si revopsit, sa nu fie nevoie de inlocuire pentru ca ar trebui sa taiem IAR masina. Oricum voi face pe casco, dar undeva in septembrie, nu am cum sa ma despart de masina in urm 2 luni :)
Sper ca atunci sa vopsesc si bara fata, bara spate (au adunat zgarieturi prin parcari de la diversi indivizi), capota are si ea o zgarietura destul de mare ...
Deja am inceput sa nu mai pun la suflet toate aceste mici incidente, mai ales dupa ce am patit anul trecut. Chiar am ramas surprins si eu cat de calm am fost cand m-am dat jos din masina, am vazut ce am facut la prag, m-am urcat inapoi si mi-am vazut de drum fara nicio problema :))

Attached Files



#665
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
E un fer... nu are rost sa ne mai frecam neuronii pentru lucruri minore. Mai ales ca avem casco.
La suzi am zgariat portiera fata intr-o pubela pusa de taica-miu langa masina si pe langa eu am trecut dar pur si simplu nu am remarcat-o (masina e albastra si pubela verde Posted Image ) Plus zgariata partea de jos a barii in vreo 2 borduri, plus plus plus. De Mazda nu mai zic - am dat jos praful de pe ea ieri in curte si m-am apucat de numarat zgarieturi, lovituri si puncte de vopsea sarita de la pietre - dupa 20 m-am oprit si mi-am bagat picioarele.
Cum se comporta anvelopele michelin? Ale mele mi se par niste parnai dupa doar 1 vara. Pierd aderenta foarte rapid pe uscat.

#666
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
Eu inca sunt foarte multumit de ele. Sper sa ma mai tina 1 - 2 sezoane Posted Image
PS: Colegu' de la Br a schimbat placutele pe fata dupa doar 15k KM, se pare ca a prins un lot prost...
Ma astept si eu sa le schimb iar, acum ca vine a 3a revizie si aproape 60k KM, dar poate mai tin, ca nu am mai alergat masina pe serpentine ca in primii 30k Posted Image

Edited by alliNdanuTz, 01 July 2019 - 11:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate