Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Investitii in cryptomonede

  • This topic is locked This topic is locked
9508 replies to this topic

#3943
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Sunt oameni cu vechime în crypto, probabil si cu studii în domeniul financiar...

Și uite cum se leagă toate... tocmai ce s-a anunțat în media că indicele Dow Jones intra în zona urșilor (după ce a fost într-o așa zisa bula)!
Asta poate înseamna recesiune in SUA (chiar de la sfârșitul acestui an).
No... acu' să vedem ce party vom vedea pe crypto - ori la bal, ori la spital!

https://www.ccn.com/...-top-hedge-fund

Edited by rz, 20 March 2019 - 18:28.


#3944
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Spital clar.
Ti s-a spus de mai multe ori.

#3945
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Nu se poate anticipa reacția balenilor din crypto...  crezi că vor scoate totul și vor cumpăra aur?
Refuz sa cred că îi retrag in conturi bancare, înainte de criza.

Eu fac legătura cu declarațiile mai multor CEO din breasla... poate că ei știu deja ce urmează căci altfel nu îmi explic cum de au putut avansa 200K sau chiar 300K pentru un singur BTC! (până în 2022)

Edited by rz, 20 March 2019 - 18:36.


#3946
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Eu stiu pe unu de a promis (nu anticipat) 3000 de km de autostrada......

#3947
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006

View Postrz, on 20 martie 2019 - 18:35, said:

Nu se poate anticipa reacția balenilor din crypto...  crezi că vor scoate totul și vor cumpăra aur?
Refuz sa cred că îi retrag in conturi bancare, înainte de criza.

Eu fac legătura cu declarațiile mai multor CEO din breasla... poate că ei știu deja ce urmează căci altfel nu îmi explic cum de au putut avansa 200K sau chiar 300K pentru un singur BTC! (până în 2022)

Ca să pună botul fraierii?

#3948
truthwarrior

truthwarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 31.03.2016
se pare ca piata cripto nu mai este atat de volatila ... din contra chiar ... s-a stabilizat chiar foarte bine

cam ciudat ... .

.. asta dovedeste inca odata ca totul a fost premeditat

Edited by truthwarrior, 21 March 2019 - 09:12.


#3949
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Este o perioada de acumulare însă totul se mișcă foarte încet... chiar foarte greu se face pasul spre 4.1K
Pe grafic se vede cel mai bine situația din ultima săptămână

Attached Files



#3950
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Tu ai spus ca sigur mâine, poimâine.

Cui îi pasă de un grafic random?

#3951
BooOOooG

BooOOooG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 23.02.2010
Salut. Sunt nou in domeniul criptomonede (va rog nu aruncati cu pietre)
Am si eu o intrebare pentru cine are chef si timp sa raspunda.
Sa zicem ca vreau sa cumpar un bitcoin pentru nepotul meu care il va folosi peste 50 ani.
Il iau de pe coinbase pentru ca e cel mai mare si de incredere site de tranzactionare de bitcoini. Din cate inteleg eu atunci cand il voi plati cu cardul, cheia de la acel bitcoin (bitcoinul propriu zis) va fi stocata in online walletul meu de pe coinbase.
Dar eu nu vreau asta. Eu vreau sa il trimit in hardware walletul meu (Ledger Nano S) pentru ca daca am 4000 de dolari sa sparg pe un bitcoin cat e pretul actual, imi permit sa imi iau si un Ledger Nano S la 80 de dolari sau cat e. Asa ca din e-walletul meu de pe coinbase imi trimit acel bitcoin (acea cheie) pe adresa de pe walletul hardware pe Nano S. Ca sa ii scriu pinul pe o hartie langa el, il bag intro cutiuta de cadou si scriu pe el sa se deschida doar de nepotul meu cand el va implini 18 ani sa isi ia ce vrea el cu acest bitcoin. (momentan sunt tanar nici copil nu am de asta zic ca va dura cel putin 50 de ani)
Si acum pentru ca sunt noob vine intrebarea mea. Ce garantie am eu ca cei de la Coinbase nu au pastrat o copie de la acel bitcoin la ei pe site (pe e-walletul meu) si cand vor vedea ca acest cont nu e accesat de mai bine de 10 ani il vor folosi ei? (cum au facut cei de la mtgox)
A doua intrebare, exista o varianta mai buna sa "ingropi" bitcoini fara sa ii minezi? Vreau ca bitcoinu meu sa fie in siguranta toti anii astia. Care e cea mai buna solutie?

#3952
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostBooOOooG, on 21 martie 2019 - 16:19, said:

Si acum pentru ca sunt noob vine intrebarea mea. Ce garantie am eu ca cei de la Coinbase nu au pastrat o copie de la acel bitcoin la ei pe site (pe e-walletul meu) si cand vor vedea ca acest cont nu e accesat de mai bine de 10 ani il vor folosi ei? (cum au facut cei de la mtgox)
A doua intrebare, exista o varianta mai buna sa "ingropi" bitcoini fara sa ii minezi? Vreau ca bitcoinu meu sa fie in siguranta toti anii astia. Care e cea mai buna solutie?

Tranzactiile nu functioneaza asa.

In momentul in care coinbase iti trimite bitcoinul in blockchain e trimis si gata, adresa lor pierde un bitcoin a ta castiga unul.
Balanta lor va arata 100 000  -  1 iar ledgerul tau 0 >1.
In momentul asta adresa ta personala are 1 bitcoin si asa va ramane pana in vecii vecilor, sau pana il trimiti tu altundeva.

In cazul mt gox cand au fost gasite walllet-urile alea aia aveau si cheile lor, nimeni nu are cheile de ledger-ul tau.

Edited by Jammalan-the-Prophet, 21 March 2019 - 16:38.


#3953
BooOOooG

BooOOooG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 23.02.2010

View PostJammalan-the-Prophet, on 21 martie 2019 - 16:34, said:



In momentul asta adresa ta personala are balanta de 1 bitcoin si asa va ramane pana in vecii vecilor.

In cazul mt gox cand au fost gasite walllet-urile alea aia aveau si cheile lor, nimeni nu are cheile de ledger-ul tau.
Adresa mea personala fiind ce? Cum o accesez? presupun ca vorbesti de e-wallet? Sau e un software care ruleaza local pe computerul personal? Trebuie sa imi fac cont pe Coinbase ca sa inteleg.
Cum au gasit cheile in cazul mtgox?
Si de ce au inceput unii sa produca aceste hardware walleturi (nano s) daca pana in vecii vecilor e sigur ca balanta mea va ramane ok?
Din cate inteleg, Nano S e mai sigur decat computerul personal si ar fi exact ce imi trebuie mie care vreau sa ingrop un bitcoin multi ani, fara sa am stres ca mi s-ar putea strica HDD ul si pierde acel bitcoin. Corect?
Later Edit: Ok cred ca m-am prins. Cand ai scris adresa ta te refereai la un software de wallet care e instalat in computer. Sa inteleg ca acel nano S vine cu softul preinstalat si usureaza munca.
Deci atunci cand voi cumpara bitcoin de pe coinbase ii voi scrie direct adresa walletului nano s si bitcoinul va ajunge direct acolo. Intreg Blockhanul de pe internet va stii ca cheia de la bitcoinul meu se afla pe walletul de pe nano s si cei de la coinbase chiar daca isi vor inchide site-ul sau le va fi hackerit, eu nu voi avea probleme.

Edited by BooOOooG, 21 March 2019 - 16:56.


#3954
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostBooOOooG, on 21 martie 2019 - 16:40, said:

Adresa mea personala fiind ce? Cum o accesez? presupun ca vorbesti de e-wallet? Sau e un software care ruleaza local pe computerul personal? Trebuie sa imi fac cont pe Coinbase ca sa inteleg.
Cum au gasit cheile in cazul mtgox?
Si de ce au inceput unii sa produca aceste hardware walleturi (nano s) daca pana in vecii vecilor e sigur ca balanta mea va ramane ok?

Cand ma refer la adresa ta personala ma refer la walletul pe care vrei sa il folosesti in cazul tau la nano s.
Eu numesc personal ceva ce doar tu poti sa accesezi.

Quote

Asa ca din e-walletul meu de pe coinbase imi trimit acel bitcoin (acea cheie) pe adresa de pe walletul hardware pe Nano S.

Toti pasii pe care i-ai enumerat initial sunt cum trebuie.

1) Cont la Coinbase
2) Cumperi nano s
3) Deposit coinbase , cumparat un bitcoin
4) Generat adresa pe nano s, dat retragere de pe coinbase la un bitcoin catre adresa ta de pe nano
5) End

In cazul mt gox alea erau walleturile exchangeului dar care au fost pierdute sau "pierdute" din neatentie.

#3955
BooOOooG

BooOOooG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 23.02.2010
Multumesc mult Jammalan-the-Prophet.
Ultima intrebare. Cat va creste bitcoinul in 50 de ani? :)

Edited by BooOOooG, 21 March 2019 - 17:00.


#3956
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostBooOOooG, on 21 martie 2019 - 16:58, said:

Cat va creste bitcoinul in 50 de ani? Posted Image

Intre 1 000 000 si minus 3965 Posted Image

#3957
dorubm

dorubm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 03.01.2011

View Postrz, on 21 martie 2019 - 11:25, said:

Este o perioada de acumulare însă totul se mișcă foarte încet... chiar foarte greu se face pasul spre 4.1K
Pe grafic se vede cel mai bine situația din ultima săptămână

Si saptamana viitoare tot la 3.xk vedem cursul, negresit
https://forum.softpe...6#entry24409902

Edited by dorubm, 21 March 2019 - 17:07.


#3958
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Wow se bat experții de pe Softpedia :w00t:

#3959
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
Eu observ ca doru a gresit. Cursul este la 4.0, nici macar la 3.9.

#3960
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Era in euro.... Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Facebook (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate