Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Kia Sportage 1.6 T-GDI

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#55
andrew1980

andrew1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 01.10.2008

View Postionut_ionut, on 26 mai 2017 - 12:19, said:


Nici eu nu as da 23k euro pe o masina noua fara cutie automata si nici nu as lua suv fara awd, dar fiecare cu piticii lui.
Tu esti genul care mai bine umbla cu manuala mai spre cheala decat bine echipata si mai ales motorizata. Vezi..pe un Octavia 3 de exemplu cutia DSG( ce pe deasupra mai este si scumpa de intretinuta si cele uscate la motoruizari mai mici si pline de probleme) costa fix 2000 euro pe un 2.0TDI de 150CP. dar motorul de 2.0TDi de 184 CP costa 1300 euro in plus.... eee eu perecis motorul mai muternic l-as alege prima. Da am condus si eu automata si da recunosc, imi plac si mai ales in orase mari sunt foarte OK, dar sunt al naibii de scumpe pe majoritatea modelelor si daca ai limita la buget te uiti la ce dai. SI aici intervin subiectivismele fiecaruia dintre noi, unii prefera scaune piele, altii LED-Xenon...altii scaune incalzite/trapa panoramica, sau un motor cat mai potent. Fiacare cu fifilica lui. Bine mai sunt si aia care isi cumpara o masina de 18 000 euro la pret de 32 000 euro ca bifeaza tot pe configurator, dar din pacate nu toti suntem asa norocosi(cei mai multi care vin pe forumuri sa-si prezinte bijuteriile superaccesorizate) . Probabil la urmatoarea masina ma voi uita si eu mai atent la una automata, dar deocamdata chiar nu ma simt inferior cu masina mea fara automata... daca ar veni la un extrapret mai omenesc sau in echiparea de baza cum este in SUA, altceva, ar fi binevenita si din partea mea. Asa...doar un moft in ochii mei, cat timp cer 1500-2000 euro pe ea si mai sunt si mai problemartice astea noi o mare parte din ele (si la Ford sunt probleme si la Renault, de VW nici sa nu  mai vorbim)

#56
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

View Postandrew1980, on 26 mai 2017 - 21:21, said:


Tu stii cat valoreaza confortul pt tine, in cazul de fata intre un fwd manual si un awd automat diferenta este de 3000e, bani pe care ii recuperezi in mare parte la revanzare (gandeste-te cum priveau romanii cutiile automate acum 10 ani si cum in prezent). Oricum nu vad sensul de suv fara awd, pe carosabil alunecos masina se va comporta mai prost decat o compacta din cauza greutatii, a centrului de greutate ridicat si a anvelopelor mai late. Si da, pt mine cutia automata reprezinta confortul suprem, iar o cutie moderna (nu stiu cum este dct-ul de pe Kia) va scoate tot timpul din masina ce este mai bun, atat la capitolul performante cat si la consum, confort sau siguranta.

Edited by ionutMembruAnonimut, 26 May 2017 - 21:56.


#57
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017
Ma cam indoiesc ca 3000 de euro ii recuperezi la revanzare. Cel putin nu in Romania, o tara foarte sensibila la pret.

#58
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Uita-te cat costa un Sportage 2011-2012 manual fwd si cat costa unul automat awd sau un Tiguan, X1 etc. Si nu am zis ca recuperezi 3000e ci o mare parte din ei.

#59
andrew1980

andrew1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 01.10.2008

View Postionut_ionut, on 26 mai 2017 - 21:48, said:

Tu stii cat valoreaza confortul pt tine, in cazul de fata intre un fwd manual si un awd automat diferenta este de 3000e, bani pe care ii recuperezi in mare parte la revanzare (gandeste-te cum priveau romanii cutiile automate acum 10 ani si cum in prezent). Oricum nu vad sensul de suv fara awd, pe carosabil alunecos masina se va comporta mai prost decat o compacta din cauza greutatii, a centrului de greutate ridicat si a anvelopelor mai late. .
Aici suntem de acord, nici eu nu as cumpara o masina de genul fara AWD ca efectiv nu ii vad rostul (Cx de caramida si portbagaj mai mic ca la un combi veritabil)fara 4X4 simt ca pierde exact esenta pentru care se face in asa fel acest tip de caroserie, dar cum am zis nu ma mai repet... iarasi la masini mari cutia automata este bun simt Posted Image .
In rest consider ca initiatorul topicului a facut bine ca nu a pus botul pe produsele VAG si a ales ceva probabil mai fiabil si la fel de bun (spun asta eu care de 8 ani numai produse VAG am avut) . Kia chiar sta bine la fiabilitate. Motorul unul iarasi potent Posted Image

Edited by andrew1980, 26 May 2017 - 23:54.


#60
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
Vineri am facut si eu un drum mai lung in Bucuresti, Pipera - Jilava, am plecat pe la 3:10 din Pipera, masina a aratat un consum de 9,8 pe cei 18 km facuti in 50min. Stilul de condus a fost mediu, nu am mers ca mosul dar nici nu am mers blana.  La intoarcere pana pe la piata 1Mai consumul a scazut pana la 9.1, a fost mai liber si am avut si o bucata de centura. Per total ma declar multumit de consum, chiar ma asteptam la mai mult.

View Postandrew1980, on 26 mai 2017 - 23:53, said:

Aici suntem de acord, nici eu nu as cumpara o masina de genul fara AWD ca efectiv nu ii vad rostul (Cx de caramida si portbagaj mai mic ca la un combi veritabil)fara 4X4 simt ca pierde exact esenta pentru care se face in asa fel acest tip de caroserie, dar cum am zis nu ma mai repet... iarasi la masini mari cutia automata este bun simt Posted Image .
eu din contra consider foarte practic tipul asta de caroserie, spatiu foarte mare in interior comparativ cu o compacta, dimensiuni exterioare mai mici ca si un combi, portbagaj apropiat ca un combi ( ea are 500l  si cel mai mare combi 308 SW are 660l, focus combi are 470, astra combi 530 etc.), pozitia mai inalta la volan. poti sa il consideri un fel de MPV cu garda putin mai mare. De fapt se vede ca AWD nu este foarte cerut in vestul europei daca un producator a scos un SUV fara posibilitatea de AWD (3008) si nu au probleme cu cererea.

#61
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
după 10k-20k consumul o să mai scadă puțin.

în vest cred că nu e cerut awd pentru că la ei se și curăți carosabilul și au drumuri peste tot.
nu se cere nici măcar xenon (mercedes c și BMW seria 3 vin cu halogen de serie) pentru că mare parte din drumuri sunt iluminate noaptea (ex: belgia).

#62
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009

View Postrelu_24, on 29 mai 2017 - 09:57, said:

Vineri am facut si eu un drum mai lung in Bucuresti, Pipera - Jilava, am plecat pe la 3:10 din Pipera, masina a aratat un consum de 9,8 pe cei 18 km facuti in 50min.

   Foarte bun consumul ,ca idee cam atat scot eu la Renault Clio 1.2 benzina. Are start&stop?
   Ce e foarte enervant e ca ajungi sa faci doar 19-20 kmph in Bucuresti inainte de ora de varf!

#63
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Sportage IV are CX 0.32, mai bun decat Tiguanul vechi.

#64
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
eu am gasit ca are 0.35 dupa unii si am mai gasit si cu 0.33.
Uite ce zic americanii:
The 2017 Sportage is also more aerodynamic, with a coefficient of drag that’s been reduced from .37 cd to .35 cd

alti americani zic asa:
The fourth-generation Sportage has an all-new look and is slightly longer than today’s model, though width remains the same. Improved aerodynamics are a result of the fresh styling and new proportions, bringing the drag coefficient from 0.35 to 0.33 Cd, while passengers also benefit thanks to more legroom and headroom.

Cu 0.33 am gasit mai multe site-uri, Tiguanul nou are 0.31.

#65
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005

View PostfightClub25, on 29 mai 2017 - 10:35, said:

   Foarte bun consumul ,ca idee cam atat scot eu la Renault Clio 1.2 benzina. Are start&stop?
   Ce e foarte enervant e ca ajungi sa faci doar 19-20 kmph in Bucuresti inainte de ora de varf!
nu are start-stop.
Si da, cam asta e media de viteza in Bucuresti, in jur de 20. Cu masina veche, laguna 2 1.9 DCI, aveam consum mediu intre 9 si 10 tot la o viteza medie de 20-22 km/h. Diferenta ca vechea masina avea 120cp si trageam mai mult de ea la un  condus mai alert de asta si consumul destul de mare pentru un diesel.

Edited by relu_24, 29 May 2017 - 12:27.


#66
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
In Product Presentation, brosura in engleza de uz intern la dealerii Kia in Romania, masina apare cu CX 0.32 si in general este comparata cu Tiguan (generatia 2015-16) ca referinta a clasei, la decibeli, spatiu, portbagaj etc. Nu am vorbit de Tiguanul nou. Nu stiu ce model au americanii.

#67
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Revenire: CX 0.33, am verificat in documentatie.

#68
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postrelu_24, on 24 mai 2017 - 13:41, said:

Hai sa imi prezint si eu noua achizitie.


Zi daca era masina la IMG in curte pe 31 martie ?!

#69
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
Nu, masina a ajuns la inceput de mai

#70
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postrelu_24, on 29 mai 2017 - 12:07, said:

eu am gasit ca are 0.35 dupa unii si am mai gasit si cu 0.33.


0.35 Sportage III, 0.33 Sportage IV

#71
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

View Postionut_ionut, on 26 mai 2017 - 21:48, said:

Si da, pt mine cutia automata reprezinta confortul suprem, iar o cutie moderna (nu stiu cum este dct-ul de pe Kia) va scoate tot timpul din masina ce este mai bun, atat la capitolul performante cat si la consum, confort sau siguranta.

Interesant.
Poţi să detaliezi, te rog, cum scoţi consum mai bun la cutia automată decât la cea în trepte? Şi de ce te simţi mai în siguranţă cu o cutie automată? Mulţumesc!

#72
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Mai bine continuam aici:
https://forum.softpe...sg/page__st__36

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate