Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Kia Sportage 1.6 T-GDI

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#19
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
Felicitari pentru achizitie. Am o singura intrebare, totusi.....cum mai poate cineva sa-si cumpere o masina noua in 2017 si sa nu aiba cutie automata?!

#20
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Nu sunt pareri unanim aprobatoare pentru DCT-ul Kia si Hyundai! Pe 1.6 turbo e singura automata disponibila.

Edited by arab, 24 May 2017 - 21:51.


#21
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009

View Postarab, on 24 mai 2017 - 21:50, said:

Nu sunt pareri unanim aprobatoare pentru DCT-ul Kia si Hyundai! Pe 1.6 turbo e singura automata disponibila.

  Cauti alta.
  Bucurestiul e in asa hal incat cutia manuala e un chin, indiferent cat de misto e masina, cat de usor apesi ambrieajul, cat de usor intra in viteze ,samd. Ideal ar fi sa se conduca singura si sa poti citi o carte in cele 60 de minute pe care le faci din Aviatiei pana in Unirii la ora 6.

#22
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
O fi avut si initiatorul ratiunile lui cand a ales...! Poate nu se da neaparat prin traficul urban cu preponderenta, ma gandesc. O fi fost si pretul si intrebari despre fiabilitate etc. Oricum barbatii se descurca si cu o manuala.

Edited by arab, 24 May 2017 - 21:59.


#23
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009

View Postarab, on 24 mai 2017 - 21:58, said:

O fi avut si initiatorul ratiunile lui cand a ales...! Poate nu se da neaparat prin traficul urban cu preponderenta, ma gandesc. O fi fost si pretul si intrebari despre fiabilitate etc. Oricum barbatii se descurca si cu o manuala.

Nu are legatura cu barbatia. Eu conduc perfect manuala de 10 ani si peste 250.000 km. M-am saturat. 1-a ,a 2-a, frana. scoti din viteza, iei piciorul de pe pedale, peste 5 secunde iar 1-a ,a2-a ,poate a 3-a, iar opresti. iar a 1-a ,a 2-a, opresti din nou. stai 10 secunde ,iar 1-a ,si tot asa.
   Acum am un Clio IV de care nu stiu cum sa scap, a vrut-o nevasta-mea si mi-a ramas mie pe cap fiindca ea a descoperit cutia automata Posted Image ,ma rog, poveste lunga. Masina se conduce ireal de usor. Ambreiajul se apasa de zici ca e din unt, cutia e foarte precisa, inclusiv masina iti da indicatii despre cand sa schimbi daca vrei sa mergi la consum ,samd. Am fost ieri in Bucuresti vreo 3 ore si ma durea piciorul stang!

Edited by fightClub25, 24 May 2017 - 22:10.


#24
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007

View PostfightClub25, on 24 mai 2017 - 22:05, said:

Nu are legatura cu barbatia. Eu conduc perfect manuala de 10 ani si peste 250.000 km. M-am saturat. 1-a ,a 2-a, frana. scoti din viteza, iei piciorul de pe pedale, peste 5 secunde iar 1-a ,a2-a ,poate a 3-a, iar opresti. iar a 1-a ,a 2-a, opresti din nou. stai 10 secunde ,iar 1-a ,si tot asa.
   Acum am un Clio IV de care nu stiu cum sa scap, a vrut-o nevasta-mea si mi-a ramas mie pe cap fiindca ea a descoperit cutia automata Posted Image ,ma rog, poveste lunga. Masina se conduce ireal de usor. Ambreiajul se apasa de zici ca e din unt, cutia e foarte precisa, inclusiv masina iti da indicatii despre cand sa schimbi daca vrei sa mergi la consum ,samd. Am fost ieri in Bucuresti vreo 3 ore si ma durea piciorul stang!
tu ești printre printre singurii care recunosc asta
eu aș interzice cutia manuală sau aș oferi-o ca opțiune foarte scumpă.

aici este un jurnal de bord nu un topic pentru sfaturi de achiziție.

#25
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Sunt momente cand cutia manuala este mai indicata, dar per total, daca ar fii sa iei toate plusurile si toate minusuril, cea automatica este pe departe castigatoare !!
Totusi la noi inca e vorba de bani (inca e cam mare diferenta de bani) si din acest motiv nu o vezi la multi, + intretinerea !

#26
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostfightClub25, on 24 mai 2017 - 21:39, said:

. Am o singura intrebare, totusi.....cum mai poate cineva sa-si cumpere o masina noua in 2017 si sa nu aiba cutie automata?!
Nu toti suntem ( handicapati ) la fel si asta e bine .

La banii astia e doar 4x2 ? Pozitia la volan face totul la un suv deci respectele mele !

#27
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Felicitari pentru achizitie! O masina pe care o vad foarte des pe strada, se pare ca are priza la romani.

#28
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 23.09.2005
La inceput cautam o compacta, dar am vazut mai multe iar spatiu interior era micut comparat cu vechea masina (laguna 2). Asa ca am ajuns la SUV compact.
Referitor la automata, totul se reduce la budget, costul mare + costul intretinerii, la Sportage, DCT vine si cu 4X4 si inseamna 3000 €. Mai ales ca nu petrec foarte mult in traficul din Buc, naveta mea este de 20-30 min in functie de cat este de aglomerat, automata nu a fost un must have.  Mai mult DCT nu prea e cutie de oras, adica daca mergi mult in trafic bara la bara cu 5-10 km uzezi foarte repede ambreiajul cu vitezele impare.
Despre 4X4 discutam tot de buget, 1500€ si pret crescut cu intretinerea. Nu consider ca merita prefer sa imi iau niste anvelope calitative la iarna sa nu am probleme.
La fel ce nu e un must have, dar a fost piticul meu, motorul turbo. Am facut test drive si cu varianta aspirata si pentru oras e ok, iar extraurban poti sa te mulezi pe puterea disponibila. Intradevar nu trage la 130 km/h dar o retrogradare face minuni.
In lista au fost asa:
Nissan Qashqai, 1,6 turbo:
+ pret asemanator
- cam cel mai inghesuit
- model mai vechi
- nu am gasit informatii referitoare la franarea de urgenta
- nu puteam sa fac test drive cu aceasta motorizare
Renault Kadjar:
+ pret asemanator
+ dimensiuni ok
- motor maxim 1,2 130 CP
- trebuia sa iau versiunea Intens sa pot sa pun franarea automata
- franrea automata functioneaza doar peste 30Km/h, cam aiurea dpmdv

Tiguan a picat din prima din cauza pretului

Seat Ateca:
- putin mai scump
- aproape la fel de inghesuit ca si qashqai
- livrare la sfantul asteapta, in martie imi zicea de 6 luni, acum cica 12 luni

Pe lista scurta am avut Ateca si Sportage

Edited by relu_24, 26 May 2017 - 09:46.


#29
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

View Posta3ds, on 24 mai 2017 - 13:46, said:

ce misto ar fi fost motorul ala pe o Kia ceed, adica nu pe ditamai baraca...

E un motor excelent pe Sportage si-i confera o dinamica foarte buna, are cam 1600-1700 kg.
Pe Ceed ar fi fost o varianta gen ST.

View Postrelu_24, on 24 mai 2017 - 13:41, said:

Hai sa imi prezint si eu noua achizitie.


Dupa pozele de la IMG eu zic 90% ca se intampla sa fi fost in curtea lor in ziua aia :)
Intai masina ta a fost parcata lateral spre service ?

View Postjericho, on 24 mai 2017 - 13:49, said:

felicitari! din poze mi se pare foarte mare spatiul pentru pasagerii din spate.

Asa este.

Curajoasa combinatia la interior si de efect: rosu cu bej !

#30
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
@Initiator: iti iei tu la iarna si cele mai calitative anvelope, dar fara 4x4 ai mari sanse sa nu te prea misti uneori, pe zapada mare sau gheata si polei. Masina e grea totusi. Nu circuli doar pe asfalt si numai pe loc drept intotdeauna.

Iti recomand anvelope pe 16, ca parca nu ai frana de mana electrica, altfel era necesar sa iei pe 17 inchi.

Uite la ce e bun un 4x4 totusi![ https://www.youtube-nocookie.com/embed/V7sB16lfUQE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by arab, 26 May 2017 - 10:06.


#31
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Am facut test cu un Sportage AWD prin ianuarie si s-a comportat frumos cand am fortat in curbe si pe drum cu zapada. Totusi, nu e absolut necesar mai ales daca preconizezi utilizare preponderent urbana. Cand e nasol afara degeaba ai awd ca nu ai unde sa te duci prin Bucuresti, de ex. nu vei avea unde sa parchezi...

Ca idee, Dynamax e facut de reputata companie Magna, care facea (nu stiu acum) tractiunea pentru Benz. Permite Lock 50:50 si are DBC, mod coborare pante.

Edited by overseas, 26 May 2017 - 10:22.


#32
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
@relu_24. Fratele meu este handicapat cum zicea Baxton. Initial am vrut sa-l mustruluiesc putin pentru rautatea cu "handicapul" dar e drept, unii habar nu au sa conduca manuala. Fratimiu e unul dintre ei, de 7 ani conduce doar automata.
   Am observat de la el, si dupa ce ne-a f**t pe toti sa ne luam automata in familie, eu fiind ultimul care a cumparat o masina noua manuala pentru sotie, care a vrut intre timp sa facem schimb si a luat automata mea :)

  1) pretul de revanzare este excelent si ai clienti grupa mare. Da, daca vrei sa o tii 10 ani, e perfect. Daca insa dupa 4 ani se schimba ceva, faci mai multi bani si vrei sa iti faci o placere, si sa iti iei o masina mai buna, masina automata, indiferent de marca, se vinde repede si in bani buni. Manuala doar daca e germana si diesel :).
  2) Este mult mai relaxant pentru sofer. Eu recunosc, desi conduc binisor si am avut 5 masini manuale, toate puterile si carburantii, sunt momente ,10-15% din ele, cand fac greseli. Spre exemplu imi calculez gresit intrarea in depasire in viteza nepotrivita, sau vb la telefon si nu sunt atent iar la un plecat rapid din cedeaza trecerea nu potrivesc bine momentul de cuplu si ma trezesc ca plec mult prea incet fata de cat ar trebui ,fortand masina care vine de pe drumul cu prioritate sa incetineasca fiindca eu nu am plecat suficient de repede. Imi moare motorul de vreo 5-10 ori pe an, si daca conduc automata neveste-mi un weekend saptamana care urmeaza se mai intampla de cateva ori :). Si am mana dreapta libera.

     Pentru aceste doua chestii eu o consider must-have....Ca si tine, am cumparat mereu masini ne-germane. Vad ca ai avut Renault si acum Kia. Crede-ma, cand vrei sa vinzi.....te apuca toti dracii. Tu ai masina buna, istoric cunocut ,tot tot tot si lumea ii tot da cu TDI si VW. E frustrant, sper ca tu sa-ti vinzi kia la 200.000 km si 10 ani vechie ca sa te doara in fund ca mai iei pe ea 3000 de euro ,desi un VW la aceeiasi bani TDI ,fie el si Golf sau Jetta nu un SUV foarte aratos cum este Sportage, tot iei mai mult pe ea cu 20-30% :)

#33
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 23.09.2005
Ok, fiecare are dreptul la o parere.
Eu spun atat, in 15 ani de condus in toate conditiile si pe toate drumurile am simtit nevoia unei garzi la sol mai inalte. Da 4x4 e nice to have, dar nu e must have.
Masina are 1450 kg nu e foarte grea.
Si eu record de consum �, ieri la 17:10 plecat de la intersectia mihalache cu turda pana in crangasi am avut 17.4 l/100. Distanta e de 1 km si am facut vreo 15-20 min. Mai mult am stat.

#34
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

View Postrelu_24, on 26 mai 2017 - 10:22, said:

Masina are 1450 kg nu e foarte grea.


Intr-adevar :) Pai atunci e supermotorizata pentru o masina de familie.
Eu stiam de mase de 1600-1700, dar la modelele diesel awd.

#35
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,466
  • Înscris: 04.10.2002

View PostfightClub25, on 24 mai 2017 - 21:39, said:

Am o singura intrebare, totusi.....cum mai poate cineva sa-si cumpere o masina noua in 2017 si sa nu aiba cutie automata?!

Chestiune de preferinţe. Încearcă să înţelegi şi să accepţi că oamenii sunt diferiţi.
Sunt adeptul "mestecatului în mămăligă" şi prefer oricând o cutie în trepte. Admir noile generaţii de cutii automate, aduc un plus de confort şoferului.

Dar unde apare confortul automatizării transmisiei, dispare plăcerea simbiozei cu motorul. Părerea mea. Posted Image

P.S. Scuze pentru offtopic. Felicitări iniţiatorului pentru achiziţie!

Edited by Yoda, 26 May 2017 - 12:11.


#36
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

View PostfightClub25, on 24 mai 2017 - 21:39, said:

Felicitari pentru achizitie. Am o singura intrebare, totusi.....cum mai poate cineva sa-si cumpere o masina noua in 2017 si sa nu aiba cutie automata?!

Nici eu nu as da 23k euro pe o masina noua fara cutie automata si nici nu as lua suv fara awd, dar fiecare cu piticii lui.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate