Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Kia Sportage 1.6 T-GDI

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#73
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
weekendul care a trecut am prins vreme buna si am ceruit masina. Am cumparat un kit cu ceara si sampon - MEGUIAR'S NXT WASH & WAX KIT, care venea automat cu o manusa de spalat, aplicator de ceara si o laveta pentru stergerea cerii.
Am ales NXT 2 lichid pentru ca se sterge mult mai usor fata de o ceara solida.
rezultaul a ~ 2 ore de munca:

Attached Files



#74
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
A iesit foarte bine pentru o lucrare facuta in aer liber.

#75
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
vad ca nu am mai dat de mult pe aici.
intre timp am inmatriculat masina, si am depasit deja 9000 km cu ajutorul unui mic tur al europei in concediu.
masina se comporta foarte bine, foarte multumit de AEB, LKAS si schimbarea automata a fazei lungi. Navigatia masinii e mult mai folositoare dupa ce treci granita, avand informatii in timp real de trafic lucrari, drumuri inchise etc.

consumul se incadreaza in asteptarile mele, ce am observat creste destul de mult cu viteza, adica la 110 km am avut 6,1 l/100 (budapesta verona) si 6,3 (verona cannes) la 130 deja e pe la 7,5-8 iar la 140 e 9.

ca si nemultumire, lateralele portbagajului sunt din plastic si deja e zgariat.

#76
rami71

rami71

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.10.2017
Dezamagire totala. Maxima. Este de departe cea mai proasta alegere pe care am facut-o cand am decis sa achizitionez Kia Sportage 2017. Am cumparat-o in urma cu 3 luni dar de condus am condus-o....doar una (si asta in reprize). Restul de 2 luni a stat prin service. Ce reclam??? Are transmisie automata iar cand trece din viteza intai in viteza a doua....."caraie" ca si cum nu calci bine ambreiajul la o cutie manuala. Si asta nu se intampla mereu; de 2-3 ori pe zi. Fiecare vizita la service m-a costat aproximativ 2 saptamani de lipsa masina. S-au schimbat tot felul de piese (actuatori). Dupa fiecare interventie la service, masina prezenta in continuare aceleasi simptome. La momentul asta....masina este tot in service, de o saptamana dar frapant este faptul ca de data asta reprezentantii service-ului ridica din umeri, nemaistiind ce sa faca iar eu.....sunt in continuare fara masina. La fel de frapant este si faptul ca devenind client fidel al service-ului, am vazut situatii similare cu a mea: masini noi (Sportage) "impinse" pana in hala de service. Concluzia o trageti singuri. Eu personal astept decizia instantei intrucat am deschis proces.

#77
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Pai nu s-au oferit sa iti dea masina noua? Parca asa era prin lege.

#78
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Ia da legea aia daca tot ai deschis gura. Aiurea, dup opinia mea.

E naspa ce ti se intampla dar nu ai decat varianta procesului pentru a obține înlocuirea mașinii. Altfel, ti se poate înlocui cutia de viteze sau repara. Legal desigur.


#79
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Ia de aici legea:
http://www.anpc.gov....Lege nr. 449(r1)%20din%202003.html
apoi complatarile ulterioare:
https://lege5.ro/Gra...ociate-acestora

Legea ii permite sa ceara inlocuirea produsului.
Cand revii de 3 ori in service cu aceasi problema si inca nu s-a pus problema schimbarii cutiei deja ceva e ciudat.

"(1) În cazul lipsei conformităţii, consumatorul are dreptul de a solicita vânzătorului în primul rând repararea produsului sau are dreptul de a solicita înlocuirea produsului, în fiecare caz fără plată, cu excepţia situaţiei în care măsura este imposibilă sau disproporţionată"

Cand vb de o cutie de viteze automata costul ei este de 7-8000e plus manopera etc... deci scump, aproape o treime din masina. Plus asta o poate face inutilizabila.
Termenul legal de reparatie este de 15 zile. Daca ei nu sunt in stare sa repare in acest termen legal ar trebui sa poti obtine o masina noua.

Sunt suficiente cazuri si la noi, cel mai rapid e asta:
https://forum.softpe...-facelift-2015/
I s-au dat alte masini noi, ba in plus a primit si masini de schimb. Si vb de filtru de particule, un cost semnificativ mai mic decat o cutie auto.
La mai putin de 3 luni si 2 luni in service mi s-ar fi parut normal sa se puna deja problema unei masini noi sau alte solutii similare.

Partea trista e ca la Kia ai 7 ani garantie, deci aia 10% din perioada de garantie inseamna in fapt 8 luni de stat fara masina ca sa fii acoperit din toate partile.

#80
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Păcat ca treci prin asa ceva.
Stiu un caz care in instanta a primit banii inapoi. Un Ford focus era.
Multa bafta. Chiar îmi pare rau

#81
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Dar, esti sigur ca masina a fost luata pe PF? Ca daca e luata pe PJ aia de la ANPC nu te ajuta.
Poti cere aducerea produsului in conformitate prin, si o luam pe rand, reparare si doar daca nu se poate altfel prin inlocuire produs. Tu ai pus urmatorul citat

Quote

"(1) În cazul lipsei conformităţii, consumatorul are dreptul de a solicita vânzătorului în primul rând repararea produsului sau are dreptul de a solicita înlocuirea produsului, în fiecare caz fără plată, cu excepţia situaţiei în care măsura este imposibilă sau disproporţionată"
Inlocuirea masinii este o masura disproportionata fata de inlocuirea cutiei. Nu te intereseaza pe tine cat il costa cutia pe producator.
Nu mai intru in discutie cu timpul de blocare in service, cu masina de inlocuire, etc pentru ca te depasesc astea.
Honda a hotarat sa faca schimbul si nu o institutie a statului sau instanta. Daca Kia Romania nu vrea - ghinion.
Cutia se va inlocui si totul se va rezolva.

#82
rami71

rami71

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.10.2017

 t-balt, on 07 octombrie 2017 - 16:08, said:

Pai nu s-au oferit sa iti dea masina noua? Parca asa era prin lege.

Salut. Sa nu uitam in ce tara suntem. Prietena mea din State a primit o alta masina (noua) pentru o defectiune minora (ceva legat de inchiderea usilor). Deci suntem cam pe la 10.000 km de o lume normala.

#83
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 rami71, on 07 octombrie 2017 - 13:35, said:

Dezamagire totala. Maxima.

Ce motorizare si cutie ?

#84
rami71

rami71

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.10.2017

 overseas, on 10 octombrie 2017 - 16:56, said:


Ce motorizare si cutie ?

Salut
1,7 DCT. Motorina

#85
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dar au gasit si ei problema? Adică au reușit sa o reproducă?

#86
andrew1980

andrew1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 01.10.2008
Inca un caz pentru care nu o sa dau bani multi pentru o cutie automata... Si nu din simplul fapt ca nu ar fi multe cutii automate fara probleme, dar din cauza faptului ca la noi in tara sunt foarte putini mecanici pertinenti care se si pricep la cutiile de altfel tot mai complicate... si uite asa pot juca de a ping pong cu tine cu lunile fara rezolvare... Un foarte bun prieten s-a luptat cu morile de vant luni de zile cu un Audi A4 cu cutie CVT...toti aveau o parere si o rezolvare si masina si dupa jumatate de an producea haotic problemele...in anumite cazuri dupa drumuri mai lungi nu mai cupla motorul si masina ramanea locului... circa 10 minute dupa care revenea ca prin miracol... pana la urma pe banii lui cu un cost astronomic de 20 000 lei a putut sa scape de problema...e bataie de joc nu altceva. Va dati seama ca dupa patania asta nu mai cumpara masini cu cutie automata. Sunt foarte comode daaaar....nepriceperea si costurile de reparatii sunt de domeniul science fiction.  
Sincer te felicit ca le-ai dat in judecata, foarte bine ai facut... reprezentantele sunt in stare sa joace ping pong cu tine mult si bine... pana iesi din garantie sau vinzi masina, li se rupe lor undeva de masina ta... pana nu le prinzi degetele legal cu un cleste, poti sa stai si pe cap...sunt campioni in scuze si explicatii de sta mâța in coada. Astept rezolvarea . Sper sa poti rezolva cumva!

Edited by andrew1980, 12 October 2017 - 19:02.


#87
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Da, DCT, robotizatele vietii.
Au ajuns si astea cutii automate...

#88
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salut,

Noutati te rog.
A trecut aproape un an

Thx,
Dan.

#89
AdrianG91

AdrianG91

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.03.2019
Salut. Cum se mai comporta motorul / masina ?

#90
RETEX

RETEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 03.02.2007
Cred ca initiatorul a abandonat discutia de nervi Posted Image
Ii mai dam cate un mesaj pe an aici, poate ne zice care a fost rezultatul final Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate