Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt
 Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...
 

Trotinete

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
700 replies to this topic

#91
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,834
  • Înscris: 07.06.2014
arata interesant si dupa ce a vazut lumina zilei prin casa mea, ca pana acum doar pe aici si-a "intins rotile". am vrut sa ies aseara, dar nu am mai apucat, dupa ce m-am gasit cu cativa prieteni, nu am mai avut cand sa ies.

da da, de far imi este cel mai teama, tragedie daca raman fara el.

#92
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

View Post_-_, on 03 iunie 2017 - 15:31, said:

Adaug si cateva poze cu Oxelo Town 9 EF vs Globber My Too 18.0 by Kleefer (Globber ONE K ACTIVE BR):
Dar e o intreaga flota.

View PostDany_Darke, on 03 iunie 2017 - 23:15, said:

aceasta este a mea. pare interesanta pana acum, arata si bine

Mda, faina cutie. Daca ai spatiu poate fi utilizata pentru transportul trotinetei in masina.

Si aici o poza cu mine si cu fiu-meu. Impreuna avem cam 91kg, deci nu daunam trotinetei. Oricum pana se invata sa mearga mai bine el se da pe trotineta lui.

Attached Files



#93
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,834
  • Înscris: 07.06.2014
si mai si incapeti 2 pe ea. sa va bucurati de ea.

pai de transport merge geanta speciala pt ea, e si mai usor de manevrat, cutia e cu treaba ei.

#94
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Da, incapem, dar fiecare cu trotineta lui. El are una mult mai ieftina, pe care i-am cumarat-o sa se invete sa se dea. Mai incolo om merge in parx si il las cu asta mare, iar pe drum putem merge amandoi. Sper ca nu e afectata garantia de faptu ca suntem doua persoane, dar am zis ca abia trecem peste 90 de kile.

View PostDany_Darke, on 04 iunie 2017 - 16:09, said:

pai de transport merge geanta speciala pt ea, e si mai usor de manevrat, cutia e cu treaba ei.
Da, ziceam si eu doar asa, ca ne-ai aratat doar cutia, nu si trotineta. Sa nu fie cu suparare. :)
Oricum vaz ca si tu te dai cu ea in casa ca si mine. :D

#95
adriangreab

adriangreab

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.05.2017
ce far?

View PostDany_Darke, on 04 iunie 2017 - 08:41, said:

arata interesant si dupa ce a vazut lumina zilei prin casa mea, ca pana acum doar pe aici si-a "intins rotile". am vrut sa ies aseara, dar nu am mai apucat, dupa ce m-am gasit cu cativa prieteni, nu am mai avut cand sa ies.

da da, de far imi este cel mai teama, tragedie daca raman fara el.
ce far?

#96
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,834
  • Înscris: 07.06.2014
colegul a glumit, iar eu am continuat gluma. dar sa stii ca exista si far pt aceste trotinete. se cumpara separat.

#97
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu n-am vazut. Si unde il montezi?
Eu as vrea o sonerie ca la Oxelo 9 EF. Nu era si asa ceva?

#98
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,834
  • Înscris: 07.06.2014
unu este aici, dar sa gasesc din nou unde l-am vazut ieri si mai pun un link, ala era albastru, dar cam la fel arata si acela, doar ca e sticla in fata.

asta negru e la decathlon franta, are si link catre

#99
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Deci inteleg ca nu se gaseste in magazinele Decathlon de la noi...

#100
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,834
  • Înscris: 07.06.2014
la noi nu din pacate. dar cine stie, poate ajunge

Edited by Dany_Darke, 04 June 2017 - 20:57.


#101
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Eu cred ca se poate pune cu usurinta un far de bicicleta, sunt destule modele care sa se potriveasca si unei trotinete, numai ca momentan nu prea ii vad rostul, necirculand pe intuneric cu trotineta.

Mai util mi-ar fi o sonerie si cel mai probabil o iau pe aia mica de pe bicicleta, doarece ar incapea mai bine pe manerul mic al trotinetei.

Daca ar fi fost facute pentru circulatia pe intuneric, trotinetele ar fi avut ochi de pisica pe roti, foarte utili, mai ales ca am fazut ca exista trotinete cu stopuri pasive in spate, pe laterale, la fel ca si la Oxelo 9EF. Sau poate or fi si n-am aprofundat ideea. Sau se pot lipu stick-ere reflectorizante, sunt covins ca exista sau se pot adapta in diverse locuri pe trotineta

#102
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
La trotineta electrica (E-TwoW Master) am far si mi-a prins bine noaptea.
Sonerii am la toate trotinetele, mai putin la Oxelo Town 7 XL, deoarece nu a gasit una care sa se potriveasca, tinand cont ca vreau sa ramana trotineta pliabila.

#103
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,834
  • Înscris: 07.06.2014
tocmai ce-am venit de la o plimbare cu don'soara. se comporta bine. am iesit acum pt a fi mai liber pe strada, e si mai racoare, nu-mi bate si soarele in cap, am iesit pe strada, nefiind asa multe masini, pt ca pe trotuarele de la mine care arata de parca le-au ciugulit ciorile, nu se poate merge cu asa ceva. iti clantane proteza in gura.

pe traseu a incercat sa-mi povesteasca ceva, dar o facea pe un ton care in puterea noptii imi dadea senzatia ca parca ar veni o masina din departare, la mine fiind si ceva curbe duble, nu puteam vedea daca era o masina sau asta era vocea lui oxelo.

m-am si certat putin cu ea, eu am incercat sa ma port frumos cu ea si ea cu gura mare la mine, scartaia sa-mi semnaleze ca vroia ceva. am ascultat-o, am consultat-o si am gasit ce o durea, era vb de piedica de blocare in pozitia de lucru.

am luat-o frumos acasa, am aplicat un unguent la genunchiul bolnav si am scos-o afara sa vad daca mai plange. mititica a fost cuminte apoi, a mai suspinat putin, dar am incheiat plimbarea in conditii bune.

am venit acasa ca fetele, i-am mai verificat articulatia, a iesit totul ok si am lasat-o sa se odihneasca peste noapte in coltul ei.   Posted Image

din fericire nu ne-am paruit, nu m-a trantit la sol ca sa-mi arate cine e sefa, am incheiat amandoua fara urme. cred ca vom fi bune prietene de acum incolo.


ca o ironie, desi sunt stangace, am mai multa stabilitate in piciorul drept, insa fiindu-mi pe dos tind sa ma intind alaturi de oxelo. asa ca ii dam cu stangul inainte, iar oxelo ma aproba  ;)

#104
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,768
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmaster_oz, on 04 iunie 2017 - 14:44, said:

Si aici o poza cu mine si cu fiu-meu. Impreuna avem cam 91kg, deci nu daunam trotinetei. Oricum pana se invata sa mearga mai bine el se da pe trotineta lui.
Oxelo town 7 tine si 120-130kg neoficial (adica testat :P ) atat ca se comprima cam 60% suspensiile dar tot isi fac treaba atata timp cat nu abuzezi gen sarit pe borduri etc...

Edited by andreic, 05 June 2017 - 07:07.


#105
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

View PostDany_Darke, on 05 iunie 2017 - 01:52, said:

tocmai ce-am venit de la o plimbare cu don'soara. se comporta bine. am iesit acum pt a fi mai liber pe strada, e si mai racoare, nu-mi bate si soarele in cap, am iesit pe strada, nefiind asa multe masini, pt ca pe trotuarele de la mine care arata de parca le-au ciugulit ciorile, nu se poate merge cu asa ceva. iti clantane proteza in gura.

Am avut ocazia sa testez Oxelo Town 5 XL inainte de achizitie si la asta iti zdruncina si gandurile daca suprafata nu era perfect plana, apropiata de modul in care arata podeaua foarte fina a unui spital sau dintr-o scoala, podeau cu gresie din supermarketuri sau asfaltul foarte bun, foarte bine intins si in general nou.

Dar convins si de postarile de pe acest forum am decis sa-mi iau modelul Town 7XL.

M-am gandit ca Oxelo Town 7XL imi va fi incomoda doar din cauza inaltimii platformei insa e o placere sa merg pe aproape orice suprafata. Nu am mers pe poteci de pamant in ideea de a nu-mi murdari rotile si sa nu-mi intre pamant la suspensia spate, dar la trecerea de la un trotuar la altul, pentru ca erau perpendiculare, le scurcircuitam trecand pe o portiune scurta de poteca(ca oamenii isi aleg drumul mai scurt) poteca respectiva aratand mult mai bine decat multe trotuare.

Asadar nu prea inteleg cum de iti "clantane proteza" cand se circula asa de fin cu Town 7XL pe aproape orice suprafata.

View Postandreic, on 05 iunie 2017 - 07:06, said:


Oxelo town 7 tine si 120-130kg neoficial (adica testat :P ) atat ca se comprima cam 60% suspensiile dar tot isi fac treaba atata timp cat nu abuzezi gen sarit pe borduri etc...
Oficial trotineta lu fiu-meu tine 50 kg (cred) dar am si probat-o ba m-am si dat cu ea sa-i arat cum sa se dea. Deci  presupun ca si Town 7XL tine mai mult de 100 dar chiar toata famila n-am de gand sa sui pe ea. :)
E bine ca e rezistenta,  sarituri nu stiu sa fac, nu am de gand sa fac, n-am astfel de talente.

Edited by master_oz, 05 June 2017 - 07:46.


#106
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,834
  • Înscris: 07.06.2014
pai dupa cum scriam mai sus, trotuarele sunt vai de capul lor, asa ca prefer soseaua momentan, dar cu timpul poate ca ma voi obisnui si cu asta. am rabdare.

ma bate gandul sa iau ceva reflectorizant si sa pun pe ea, daca ma mai apuca noaptea cu ea pe strada, macar sa am si ceva care sa ma semnalizeze in zona. trebuie sa vad ce gasesc, ca de pozitionat deja am "proiectul" facut.

legat de sarcina maxima, o sa postez la un moment si ceva date utile. ca idee, cred ca e vb mai mult de rulmenti, pt acestia au de preluat sarcina de pe ea, iar daca acestia primesc o sarcina mai mare decat cea nominala, atunci ori se sparg, ori ii distrugi prin rulare.

master - pai asta nu e trotineta de acrobatii, nu a fost proiectata pt asa ceva, constructia arata asta. e town, deci de plimbare.

#107
demin2609

demin2609

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 22.11.2009
rulmentii se duc mai repede daca se folosesc peste capacitatea lor!

Nu se sparg asa dintr-o data, intai fac zgomot...

#108
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postmaster_oz, on 05 iunie 2017 - 07:44, said:

M-am gandit ca Oxelo Town 7XL imi va fi incomoda doar din cauza inaltimii platformei insa e o placere sa merg pe aproape orice suprafata. Nu am mers pe poteci de pamant in ideea de a nu-mi murdari rotile si sa nu-mi intre pamant la suspensia spate, dar la trecerea de la un trotuar la altul, pentru ca erau perpendiculare, le scurcircuitam trecand pe o portiune scurta de poteca(ca oamenii isi aleg drumul mai scurt) poteca respectiva aratand mult mai bine decat multe trotuare.

Pe poteci plimbarea este chiar mai lina decat pe asfalt prost. Am mers cu ea off-road, cum ar fi poteci din padure.

View PostDany_Darke, on 05 iunie 2017 - 09:23, said:

pai dupa cum scriam mai sus, trotuarele sunt vai de capul lor, asa ca prefer soseaua momentan, dar cu timpul poate ca ma voi obisnui si cu asta. am rabdare.

Ai doar grija sa nu iei vreo amenda, ca nu e voie cu trotineta, skateboard, role etc. pe drumurile publice. Trotineta este vehicul pentru pietoni (ca sa mergi pe trotuare, prin parcuri, piete etc.).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate